Родители и деца

Заушки

Страна 8 of 11 Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next

Go down

Re: Заушки

Пишување by Emi on 03.02.09 22:29

кај нас во градинка има поставено за заушки и за менингитис основни работи што треба да ги знаеме, симптоми и како да се постапи
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20296
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Emi on 03.02.09 22:34

Кои се знаците и симптомите на заушки?

Се јавува покачена температура, главоболка и оток со осетливост (најчесто еднострано) на задушните плунчани жлезди сместени на аголот од вилицата (пред, под и зад ушите). Поретко можат да бидат зафатени и подвиличните и подјазичните жлезди (едно или обострано).
Кај момчиња по пубертетот заушките може да доведат до воспаление на тестисите.
Други можни компликации се загуба на слухот и воспаление на мозокот и неговите ципи (менингоенцефалитис).
Колкав е инкубациониот период?
Инкубациони период: 12-25 дена по експозиција

Колку време детето е заразно за другите?
Инфективен период: 7 дена пред почетокот на отекување на жлездите и 9 дена откако ќе се јави отокот.

Кога може да се врати во градинка/училиште?
Исклучување од установи со дневен престој: до 9 дена откако ќе се појави оток на паротидните жлезди.

Како може да се превенира?

Мумпс може да се превенира со вакцинација. Сите деца од 12-15 месеци треба да се вакцинираат за морбили, паротитис и рубеола (МПР). Втората доза се дава пред запишувањето во училиште ( 6 години) или при запишувањето во 5-то одделение ( 11-12 години). Ако вашето дете не е имунизирано за паротитис , контактирајте го лекарот за да договорите вакцинација.
Ако се сомневате дека вашето дете има заушки, задржете го дома и контактирајте го лекарот. Ако тој потврди дека се работи за заушки, информирајте ги одговорните во градинката/училиштето, за да можат да превземат соответни мерки.
Каде да се обратите за помош?

Вашиот педијатар
Инфектолог
Клиника за инфективни болести
http://www.detskozdravje.org.mk
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20296
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Emi on 03.02.09 22:41

Заушките и не се толку страшни.Поминуваат обично без компликации. Компликациите од заушките се следните:

Асептичен менингитис во 50% до 60 % случаи на болни од заушки.Ништо страшно,поминува за неколку дена.Некои дури не ни знаат дека го имаат.

Воспаление на тестисите.Се јавува во 50% случаи на деца кои достигнале пубертет.Може да се јави намалена плодност но стерилноста е екстремно ретка.

Воспаление на овариумите.Само кај 5% девојчиња кои досигнале пубертет. Не влијае на плодноста.

Панкреатит.Воспаление на панкреасот.Екстремно ретко.

Глувост.Обично на едно уво.Во просек 1 случај на 20000 заболени од заушки.

Спонтан абортус.Во првиот триместар на бременоста возможен происход.Исто така екстремно ретко.

Постојат и други екстремно ретки заболувања како последица на вирусот на заушките.Пред да се измисли вакцината во 1967 оваа болест била сметана за нормален дел од здравото детство.

Заушките се пренесуваат преку кашлање и допир со плунката на заболениот или било каква телесна течност.

Заболените треба :

Да мируваат

Да се изолираат

Да користат облоги

Да јадат храна која лесно се џвака

Да не пијат сокови од кисело овошје,портокал и грејпфрут.

Да пијат многу течности.

http://pletam.blog.com.mk/node/207977
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20296
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Emi on 03.02.09 22:44

Причинител на заболувањето е вирус (Mumps Virus), кој спаѓа во групата на осетливи вируси. За разлика од некои други респираторни вируси, сепак може да опстане извесно време во надворешната средина, што пак ја условува можноста за негово пренесување и по индиректен пат – најчесто преку свежо контаминирани предмети.

КЛИНИЧКА СЛИКА
Периодот на инкубација варира од 10-25 дена, но најчесто изнесува околу 18 дена. Болеста започнува наеднаш, со појава на општи симптоми: малаксаност, губење на апетит, главоболка, покачена температура. Отокот што се појавува во задвиличниот предел (најпрво еднострано, а потоа и на другата страна) дава чувство на затегнатост, болки во пределот на увото, болка при зборување и џвакање, како и намалено лачење на плунка и сува уста.
Честото зафаќање на машките полови жлезди (тестисите) во вид на орхитис и мозочните обвивки (менингитис) се смета за локализација на процесот во други органи, а не компликација на болеста.

ЕПИДЕМИОЛОГИЈА
Единствен резервоар и извор на зараза кај заразните заушки е човекот, кој е заразен за околината неколку дена пред почетокот на болеста и околу една недела по појавата на првите симптоми.

Основен механизам и пат на пренесување е воздушно-капковиот. Вирусот се исфрла во надворешна средина преку Флигеовите капки (при зборување, кашлање, викање) и со вдишување се внесува во здрав организам.
По директен пат, вирусот може да се пренесе преку бакнување, а индиректен пренос е можен преку свежо загадени предмети од околината (играчки, прибор за јадење, чаши и сл.).

Болеста е космополитска и распространета е во сите земји во светот. Во земјите каде се спроведува системска вакцинација против оваа болест, морбидитетот е драстично опаднат, во зависност од тоа колку долг период се врши вакцинацијата и каков е опфатот.

По прележувањето на болеста, останува солиден доживотен имунитет, иако има податоци и за можно повторно заболување со блага клиничка слика. После вакцинацијата, се создава солиден и долготраен имунитет, со можна повторна инфекција, повеќе години после вакцинацијата.

Заразните заушки се јавуваат најчесто со поединечни случаи, но не е ретко и епидемиското јавување, особено во детските и младински колективи.

Најзафатена возрасна група се децата на возраст од 5-15 години, но ако детето не ја преболело инфекцијата во оваа возраст, може да заболи и во подоцнежна возраст.

Ова заболување има типичен сезонски карактер, со најголем број заболени во зимско-пролетните месеци, а минимум во летниот период.
МЕРКИ НА ПРЕВЕНЦИЈА
Општите мерки на превенција што се применуваат за сите респираторни заболувања (болести што се пренесуваат по воздушно-капков пат) важат и за паротитот, иако се најчесто без поголем успех: помала густина на сместување во колективите (детски и младински), проветрување и загревање на просториите и сл. Поважна е изолацијата на заболените (да не одат во градинка, училиште), нивното пријавување до надлежната епидемиолошка служба и лекување.

Можност за успешна превенција нуди вакцинацијата против оваа болест, како специфична превентивна мерка.
Вакцинацијата против паротит во Македонија, како и за другите заболувања за кои задолжително се спроведува, е законски регулирана и се спроведува со давање една доза вакцина на деца со навршена една година од животот (во 13 месец), и повторно, со давање на една доза ревакцина на 7-годишна возраст, согласно Календарот за вакцинација.

Вакцинацијата може да се врши со давање на моновалентна (mumps вакцина) или поливалентна вакцина која ја содржи компонентата за паротит (МП, МРП). Кај нас, во употреба е комбинирана вакцина против мали сипаници, рубеола и паротитис (МРП).

ЛЕКУВАЊЕ
Лекувањето е симптоматско. Случаите со секундарна локализација на други органи или појава на компликации, бараат хоспитализација на заболените.
------------------------------------------------------------------------
Препорачано е да се пие Ц витамин и Б витамин со цел да го зајакнете Вашиот имунолошки систем, бидејќи доколку дошла некоја бактерија за заушки да може Вашиот имунолошки систем да даде отпор.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20296
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Vesnicka on 04.02.09 1:08

Lele stvarno veke se panicam pa i ova Emi sto pisa deka maz ti imal kako mal i sega po vtor pat.Jas sum sekoj den vo skolo vo kontakt so 500 deca vo najrizicnata vozrast od 15-19 godini.
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 18322
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Pipolino on 04.02.09 10:44

pisete kako se odviva rabotata po gradinkive vo vrska so zauskite
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 17949
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Svetlana on 04.02.09 11:04

Е ова со заушките аман веќе, вирус за вирус се редат , еден ден човек да не може на раат да биде.Сите вируси до сега што поминаа ги закачивме и сега уште ова ни треба.Веќе не сум паметна како да ги заштитам децата, едното на школо оди другото во градинка, кај да го носам ко нема кој да чува.
Ќе завршат ли веќе еднаш овие епидемии .
avatar
Svetlana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 527
Age : 40
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 17995
Registration date : 2008-08-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by anetapp on 04.02.09 11:35

Светлана здраво.И јас имам 2 деца.Едното има 7 год. и оди на школо а другото има 3 год. и оди во градинка.Јас сум од Прилеп и вистина ме загрижува но нели маливе деца ги вакциниравме од заушки.Во здравствените книшки на моите деца стои дека на 13 месеци се вакцинирани од мали сипаници и заушки.Се прашувам дали се заштитени!!!
avatar
anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Age : 42
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 17378
Registration date : 2009-02-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Pipolino on 04.02.09 11:40

se zivo divo zaboluva nikakva sigurnost ne ni se vakcinite
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 17949
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Emi on 04.02.09 12:41

anetapp напиша:Светлана здраво.И јас имам 2 деца.Едното има 7 год. и оди на школо а другото има 3 год. и оди во градинка.Јас сум од Прилеп и вистина ме загрижува но нели маливе деца ги вакциниравме од заушки.Во здравствените книшки на моите деца стои дека на 13 месеци се вакцинирани од мали сипаници и заушки.Се прашувам дали се заштитени!!!

многу ретко заболуваат мали деца, ние не сме заштитетени возрасните бидејќки не сме ги примале вакцините редовно, во школо два пати треба да се прими а некои од нас ја примиле само еднаш, некои дури само пола доза.

малите дечињата и да фатат поминуваат без поголеми компликации, опасни се од пубертет па нагоре
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20296
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Svetlana on 05.02.09 13:38

Jas znam kako mali deka zauski moravme da prelezime, taka ni velea roditelite deka e toa normalno site devca fakaat zauski jas vo 3-4 odd, lezev od zauski , ni gi ocrtuvaa otecenite mesta so mastilen moliv( liav moli taka go vikaat ) .
E sega ne se tolku strasni zauskite kolku sto mi e strav od komplikaciite sto istite gi imaat , pocnav za decata so intenzivna mutivitaminska i imuno terapija pa daj boze da kurtulime.
avatar
Svetlana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 527
Age : 40
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 17995
Registration date : 2008-08-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by radost on 05.02.09 16:02

Ne se plasete mnogu od zauski kaj decata, ne se tolku strashni kaj niv poproblematicni se kaj deca vo pubertet i kaj vozrasni, togas davaat najmnogu komplikacii.
Inaku se si zavisi od invividualnito imunitet. Koga bev vo sredno (iii godina) cel klas imashe zaushki samo jas ne prefativ, iako nikogas ne sum prelezhala zauski pred toa. I togash imashe epidemija ama ne se sekjavam deka tolku golema panika se krena. Moze deka sega e nekoj mutiran virus ama kako i da ne e tolku strasno za malu deca.
avatar
radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 17842
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by kavadarcanka on 06.02.09 14:21

Кај нас во градинка едно детенце кое е во групата со ќерка ми прележа заушки и сега многу ми е страв и кога ја прашав воспитачката дали има заушки во градинка ми рече дека нема дека се заштитени со вакцината но како ова дете префатило и вакцинирано е и сигурно одело во градинката кога било заразено пред да се појават симптомите. Кај нас тука епидемија има скоро сите средношколци ги фати, а вчера слушнав на тв дека сега втората доза ќе ја давале на 6 год. а не на 7 како што беше
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18587
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by sneze on 06.02.09 17:58

do каде сме со заушките? се зголемил ли бројот?
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18294
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by delfinka on 11.02.09 14:14

aj sega jas da ve maltretiram malce!
neznam za makedonija no ovde vo germanija sega javija deka ima epidemija na zauski!
soprugot nema prelezano zauski a raboti kako profesor i sekojdnevno e vo kontak so deca i veke mi kaza deka vo ucilisteto postojat deca zaboleni od zauski(veke nedoagaat na nastava)no pisete mi kako da se napravi preventiva koga toj znae deka postoi rizik od zaraza,no mora zadolzitelno da odi i na rabota????
ima li nekoi lekarstava pred da se zaboli covek kako preventiva sto moze da koristat za da nedojde do zauski?
avatar
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 29
Локација : bitola
Поени : 18166
Registration date : 2008-10-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Monika on 11.02.09 14:18

Аман бре и во Германија ли епидемија?
Е ова станува навистина “интересно“...
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 18743
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by delfinka on 11.02.09 14:19

epten interesno!no nestanuva zbor za cela germanija,da nesiram dezinformacii,no vo ovoj del kaj sto sum jas ima!!!!!
avatar
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 29
Локација : bitola
Поени : 18166
Registration date : 2008-10-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by ivana_in love on 11.02.09 14:50

delfinka neka pie vitamini poveke,samo imunitetot e zastita za zauski
avatar
ivana_in love
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 181
Age : 32
Локација : te
Расположение : vo iscekuvanje...
Поени : 17464
Registration date : 2008-11-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by delfinka on 11.02.09 14:55

hahahah,celi sme vitaminizirani
jas sama si kupiv b-kompleks i vitamin c i da vi kazam mi se otvori apetit i mislam sum popravena, pa razmisluvam da goi ostavam
avatar
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 29
Локација : bitola
Поени : 18166
Registration date : 2008-10-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Berta on 11.02.09 15:37

delfinka напиша:hahahah,celi sme vitaminizirani
jas sama si kupiv b-kompleks i vitamin c i da vi kazam mi se otvori apetit i mislam sum popravena, pa razmisluvam da goi ostavam
i jas ziveam vo Germanija,samo nemam slusnata deka ima pojava na zauski.Vo koj grad tocno zivees?
Jas sum vo Düsseldorf.Pozdravce
avatar
Berta
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 168
Age : 50
Локација : Germanija
Расположение : odlicno
Поени : 17686
Registration date : 2008-10-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by delfinka on 11.02.09 16:08

lüdenscheid berta!!!!!!
avatar
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 29
Локација : bitola
Поени : 18166
Registration date : 2008-10-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Berta on 11.02.09 16:16

delfinka напиша:lüdenscheid berta!!!!!!

ovde se uste nema,se sekiram za moite deca .Sin mi ima 14, a kerka mi 10 godini.Do dusa poveke za sin mi se sekiram ,posto sega vleguva vo pubertet.....
avatar
Berta
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 168
Age : 50
Локација : Germanija
Расположение : odlicno
Поени : 17686
Registration date : 2008-10-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by delfinka on 11.02.09 22:32

cuvaj go i mene soprugot koga me izvesti fativ sok!
a toj voopsto ne bese informiran deka mazite moze mnogu tesko da pominat!
tuka ne veruvaat vo nisto!
avatar
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 29
Локација : bitola
Поени : 18166
Registration date : 2008-10-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Vesnicka on 12.02.09 0:00

I kaj mene vo skolo ima od skoro site klasovi deca so zauski.Taka da jas sum sekako vo kontakt so niv.Se plasev epten veke ne zasto toa e, nemozam da ne odam na rabota.
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 18322
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by jasmina,mina on 03.03.09 16:43

вчера дури примаше инфузија малово во дневна болница на инфективна,дојдоа преку 20 случаи со заушки,вирусот се уште коси

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 19344
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 8 of 11 Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот