Родители и деца

Заушки

Страна 6 of 11 Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Next

Go down

Re: Заушки

Пишување by sonjamfk on 30.01.09 12:34

emi kako ste. se oporavi li miki? kako ste vie so milenceto?ova so zauskite e uzasno, strav da te fati. duri i tie sto bile vakcinirani se razboluvale.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18788
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Епидемија на заушки

Пишување by M bile on 30.01.09 23:57

zdravo na site; jas tukushto se vkluchiv vo formot; bi sakala da razmenime iskustva za aktielnava tema za epidemijata za zuski za rizicnata grupa od 15 do 19 god; JAs deneska konsultirav epidemiolozi koi shto velat deka najlosha varijanata vo ek na epidemija e da se zapochne so vakcinacija; A nashevo ministerstvo bash toa go preporachuva;
Inaku jas imam 17 godishe sin koj gi ima i dvete vakcini, ama izveshtaive velat deka i pokraj toa seushte se vo rizicna grupa;

M bile
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 2
Age : 57
Локација : Skopje
Поени : 17130
Registration date : 2009-01-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by MamaMaja on 31.01.09 1:13

Jas imam dve golemi deca i bas im proveruvav dali se vakcinirani
soodvetno, iako znam deka za toa sekogas sum pazela.

Problemot e sto po raspadot na Jugoslavija Makedonija nemase
strategija za nisto i cista sreka e sto nie decata gi nosevme vo Voena
bolnica koja bese pod Ministrerstvo za odbrana i gi nabavuvale site
propisni vakcini. Na golem del od decata im se dadeni edno ili
dvovalentni vakcini, te. izvresena e nesoodvetna zastita.

ili roditelite ne bile dovolno sovesni za da gi revakciniraat na vreme.

Site treba ubavo da proverat za svoite deca dali stoi tocno MPR
dopisano pokraj datata! Ako stoi, toa znaci deka deteto primilo
trovalentna vakcina i ako e revakcinirano togas e 99% zastiteno.

A vakcinacija vo ek na epidemija e mec so dve ostrici, moze da ima
mosne losi rezultati i komplikacii.

Ama zarem bilo kakvo adhok resenie, pa makar i gresno ne e
svojstveno za nasite golemci?
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 17654
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by obicna on 31.01.09 1:20

Sto bolest e toa zauski???
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 19874
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by MamaMaja on 31.01.09 1:23

Заушките се вирусна болест предизвикана од вирусот на мумпс, која се шири аерокапково, преку секрети од респираторниот тракт ( мукус од носот или устата). Вашето дете било во контакт со дете кое има заушки. Прочитајте ја внимателно следната информација.

Кои се знаците и симптомите на заушки?

* Се јавува покачена температура, главоболка и оток со осетливост (најчесто еднострано) на задушните плунчани жлезди сместени на аголот од вилицата (пред, под и зад ушите). Поретко можат да бидат зафатени и подвиличните и подјазичните жлезди (едно или обострано).
* Кај момчиња по пубертетот заушките може да доведат до воспаление на тестисите.
* Други можни компликации се загуба на слухот и воспаление на мозокот и неговите ципи (менингоенцефалитис).

Колкав е инкубациониот период?
Инкубациони период: 12-25 дена по експозиција

Колку време детето е заразно за другите?
Инфективен период: 7 дена пред почетокот на отекување на жлездите и 9 дена откако ќе се јави отокот.

Кога може да се врати во градинка/училиште?
Исклучување од установи со дневен престој: до 9 дена откако ќе се појави оток на паротидните жлезди.

Како може да се превенира?

* Мумпс може да се превенира со вакцинација. Сите деца од 12-15 месеци треба да се вакцинираат за морбили, паротитис и рубеола (МПР). Втората доза се дава пред запишувањето во училиште ( 6 години) или при запишувањето во 5-то одделение ( 11-12 години). Ако вашето дете не е имунизирано за паротитис , контактирајте го лекарот за да договорите вакцинација.
* Ако се сомневате дека вашето дете има заушки, задржете го дома и контактирајте го лекарот. Ако тој потврди дека се работи за заушки, информирајте ги одговорните во градинката/училиштето, за да можат да превземат соответни мерки.
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 17654
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by baby24 on 31.01.09 1:24

Lele a jas nemam prelezano zauski a za vakcina i ne se sekavam deka sum primila tesko mene.
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 34
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 18343
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by MamaMaja on 31.01.09 1:27

Значи најголем проблем е што болеста не е видлива, а детето е
носител и ширител на вирусот. И замислете што се случува во една
училница во која учат 35 деца, кај што сите дишат, кашлаат, киваат,
се бацуваат, допираат...
Ужас!
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 17654
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by MamaMaja on 31.01.09 1:29

А да не зборувам дека се многу загрозени и децата под 13 месеци
кои не се сеуште вакцинирани. :(
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 17654
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by obicna on 31.01.09 1:32

Od koja vozrast moze deca u MK da primat vakcina? Ovde moze od 9:ti mesec.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 19874
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by MamaMaja on 31.01.09 1:36

Према календарот на вакцинација МПР се дава на 13 месеци и тоа
само ако детето пробало повеќе пати белка од јајце, бидејќи една
од компонентите во вакцината се прави од пилешки ембриони.

Инаку е една од најконтраверзните вакцини, за кои е врзано и тоа
дека е предизвикувач на аутизам кај децата, што не е докажано.
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 17654
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by obicna on 31.01.09 1:39

Uhhh, ne sum znala za ovie raboti. Ah sto stresovi od ovie bolesti.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 19874
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by SonjuS* on 31.01.09 3:14

Лелел и кај нас...само колку деца не одат на училиште..
секое второ дете има заушки тука....
avatar
SonjuS*
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2925
Age : 32
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 18556
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by beti 24 on 31.01.09 10:11

заушките се многу опасни и за бремените жени, затоа внимавајте не излегувајте многу често а посебно кај што има големи групи на луѓе. Мени ми е многу страв затоа овие неколку дена многу ретко излегувам
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 18278
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Arnaudova Milena on 31.01.09 11:14

Dobro utro na site!!!Jas sum bremena i bi sakala da znam kakvi stitni posledici imaat zauskite za nas trudnickite!Jas 100% gi imam primano vakcinite i dali sepak i pokraj niv moze da se zarazam?Ako nekoj znae nesto poveke neka pise,jas sum malku zagrizena!!!Pozdrav i imajte prijaten den!
avatar
Arnaudova Milena
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 113
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 17487
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Natalija on 31.01.09 11:17

Jas nemam poim dali sum gi primila vakcinite. Nema ni kade da proveram.Samo se molam na Boga da sum gi primila. A inaku moze da se zarazi i ako se primeni, a ne bile uspesni.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 18292
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by natali on 31.01.09 11:20

I jas neznam dali gi imam primeno vakcinite a mnogu sum isplasena so avtobus odam na rabota taka sto od kade da znam dali ima nekoj zauski nedaj boze samo toa da fatam zauski no vikaat deka pretezno maskite fakaat zauski ili greska sum
avatar
natali
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 454
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18616
Registration date : 2008-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Natalija on 31.01.09 11:22

Nema vrska so polot, tuku kaj maskite moze da dovede do vospalenie na testisite, pa zatoa e poopasno za niv.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 18292
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by ivana_in love on 31.01.09 13:09

jas sum vakcinirana i pak fativ zauski i gi prelezav mn bolno.Imav temperatura 10 dena i bev potecena tolku sto ne se prepoznavav samata sebe,a za toa kolku boli...da ne kazuvam.Ama kaj site e razlicno.Doktorite vikaat deka vakcinata traela 15-ina godini affraid i deka imunitetot e najgolem zastitnik na teloto protiv zauski.Pijte vitamini dovolno i ovoj period izbegnuvajte mesta kaj sto ima mn luge.Pozz
avatar
ivana_in love
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 181
Age : 32
Локација : te
Расположение : vo iscekuvanje...
Поени : 17464
Registration date : 2008-11-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Natalija on 31.01.09 13:16

Ivana sega fati?
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 18292
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by avanturistka on 31.01.09 13:24

obicna напиша:Od koja vozrast moze deca u MK da primat vakcina? Ovde moze od 9:ti mesec.
moze i ovde od 9 mesec dokolku deteto go pratime togas vo gradinka i znaci pocnuva da se mesa so deca ,i dokolku probalo celo jajce.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 39
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 18410
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Pravnicka28 on 31.01.09 13:39

Јас имам прележано заушки во основно и тогаш не испофати сите, цело школо, а незнам дали сум била вакцинирана и многу болно ги поминав. Слушнав на ТВ дека оние што ја имаат прележано болеста се имуни, но што да правам со детето, тоа треба да прими вакцина во април на 13 месеци??? Некако се тешам дека уште цица па антителата од млекото го штитат колку-толку, но сепак чувај Боже!
avatar
Pravnicka28
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 330
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 17583
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by ivana_in love on 31.01.09 13:40

na 7 januari fativ i mi traese celi 2 nedeli
avatar
ivana_in love
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 181
Age : 32
Локација : te
Расположение : vo iscekuvanje...
Поени : 17464
Registration date : 2008-11-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Natalija on 31.01.09 13:40

Dobro e sto pominalo.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 18292
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by magi on 03.02.09 13:38

Zenski vaka sega vakcinite za zauski se primaat ednas vakcina i vtor pat revakcina moze da si proverite vo lokalnata bolnica kade ste vakcinirani i ke vi kazaat dali ste vakcinirani ili ne tamu gi cuvaat site podatoci za site.Za trudnicite se opasni istotaka zasto mozat da mu nastetat na plodot, najmnogu vo prvite meseci moze da dojde do spontan a vo poslednite do nekoi ostetuvanja vo sekoj slucaj se stetni.Najdobra preventiva kako sto pisav i prethodno vo ovaa tema e zemanje sto poveke vitamini i pogotovo echinacea.Ne bi trebalo da ve fatat ako ste prelezale no se e individualno zatoa pazete se.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18143
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Sanja_Ivana on 03.02.09 14:01

A Dali moze bebinja da fatat zauski? Eve na primer, ako e nekoj zabolen od doma, dali jas ili mm dali moze Ivana da fati zauski?
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 18853
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 11 Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот