Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next
АвторПорака
TINA
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 27
Age: 35
Локација: STRUMICA
Поени: 12652
Registration date: 2008-05-19

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   19.05.08 23:58

Pa vaka bremena sum veke nekade okolu 18-19 nedela ,a inaku pocnav da go custvuvam bebceto pred okolu 1 mesec,na nekoj mozebi ke mu bide cudno no navistina se custvuvase -ne bas jasni dvizenja kako sto se custvuva vo pogolemite meseci no se custvuva negovoto prisustvo.Bidejki ne mi e prvo dete ,veke imam edno since od 3 i pol godinki,i ovaa bremenost mi e sosema razlicna od prethodnata .Sega sum popravena samo 1 kg do sega i ne mi se poznava mnogu za razlika od minatiot pat i toa mi e nekako cudno.Site mi velat kade ti e toa bebce koga ne ti se poznava i ponekogas po malku se zamisluvam na taa tema no koga ke go osetam da mrda povtorno mi dava zivot i begaat "crnite"misli.POZDRAV
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13803
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   20.05.08 1:46

TINA и јас моето бебе го осетив во 11 недела,така да нема ништо чудно во тоа,што се однесува до тежината ако докторот не ти вели ништо тогаш не се секирај,секоја трудница е приказна за себе.јас пошто имав мн мала тежина пред да забременам морав по наредба на лекарот да накачам за еден месец 4 кг,е сега векје ни докторката не ми наогја маана ниту ми зборува за килажата пошто се искачи на нормала.поздрав и до тебе
Вратете се на почетокот Go down
sanja_
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 567
Age: 25
Локација: Bitola
Поени: 12743
Registration date: 2008-05-28

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   10.06.08 0:36

jas sum 14 nedeli bremena i go osekam bebeto Smile isto kako koga nekoj muskul igra..pred edna nedela bev na ginekolog i na eho go vidov kako si mrda so racinjata Smile) dusicka.. zdebelena sum samo edno kilo imav 47 a sega imam 48..stomaceto mnogu malce mi se poznava i jas edvaj cekam da mi porasni
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13803
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   10.06.08 0:48

хехе санја иста ситуација и кај мене беше,и јас околу 13-14 недела го осетив и останав трудна со 47 кила,досега накацив скоро 8кила.инаку сега не да мрда абе мислиш ке ислета од стомак,и мешетео баагји се познава.ама ок јас сум скоро 6 месец
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 222
Age: 32
Локација: skopje
Расположение: odlicno
Поени: 12590
Registration date: 2008-05-31

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   10.06.08 1:55

jas da vi kazam zenski imav mnogu loso prvo tromesecie imav temperatura strasni glavobolki i povrakanje sekoj den odev vo bolnica zaradi taa temperatura ne bese nekoja strasna 37.5 organizmot mi go smetal plodot kako strano telo i zatoa pa posle se bese vo red jas prv pat go osetiv nekade vo 5mes.i custvoto e mnogu ubavo i nezaboravno
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1446
Age: 38
Локација: makedonija
Расположение: energicno
Поени: 12670
Registration date: 2008-06-05

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   10.06.08 4:41

Na 4 ipol meseci gi osetiv i dvete, i premnogu mrdaa, posebno vtoroto
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 682
Age: 29
Локација: prilep
Расположение: veselo
Поени: 12655
Registration date: 2008-06-09

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   10.06.08 5:07

i jas na 4 ipol meseci gi osetiv i dvete
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 615
Age: 35
Локација: Skopje
Поени: 13074
Registration date: 2008-03-25

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   10.06.08 21:34

Јас во 5-ти месец го осетив прв пат како мрдаше
Вратете се на почетокот Go down
viktorija
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 73
Age: 36
Локација: strumica
Расположение: pozitivno raspolozena
Поени: 12610
Registration date: 2008-05-30

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   11.06.08 7:11

Jas i za dvete devojcinja osetiv deka mrdat vo 5 -ot mesec
Вратете се на почетокот Go down
bibi
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 34
Age: 33
Локација: ckopje
Расположение: :-)
Поени: 12525
Registration date: 2008-06-15

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   15.06.08 12:58

jas go osetiv bebusot prvpat vo 4 mesec kako da ti igra nerv,blago podripnuvanje.segs veke go osekam i toa ubavo me kloca
Вратете се на почетокот Go down
mama
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1745
Age: 32
Локација: Под сонцето!
Расположение: Veke ne sum osamena!!!
Поени: 12910
Registration date: 2008-06-14

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   17.06.08 4:32

јас го осетив бебушот на 4 март, сум била 4,5 месеци. Гледавме со сопругот еден музички филм(step up се вика), и кога почна денс музиката го осетив и ми се наполнија очите со солзи, радосници се разбира! Никогаш нема да го заборавам тоа чуство!!! Тогаш клоцна три пати и толку. После 2-3 дена слушав малку погласна музика и тој пак клоцна. Е од тогаш па наваму не ме остава на мира!!!
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13987
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   18.06.08 2:36

прворотките малку покасно го осеќаат првото мрдање на бебушот јас го сетив после 5 месец
бев во дукан кога се случи тоа и комшиката кога кажав одма срипа и ми даде огледалце да сум се видела ке личело на мене хахахаха

интересно е но кога го галев стомакот многу мрдаше се радуваше а исто и мм кога ке го галеше
Вратете се на почетокот Go down
desi
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 356
Age: 31
Локација: veles
Поени: 12460
Registration date: 2008-06-26

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   15.08.08 12:23

Jas prvpat ja osetiv vo 20 nedela ama ne mrdase mnogu, mirnicka e i do den denes mrda malku retko e da ne me ostava da spijam ili drugo nesto da pravam nekogas narocno ja zadevame za da mrdne.Spashla na tatko i ke bide najverojatno.
Вратете се на почетокот Go down
betavitevit
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 166
Age: 40
Локација: Skopje
Поени: 12574
Registration date: 2008-06-03

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   22.08.08 6:06

Prvpat go pocustvuvav vo 18-ta nedela-custvoto e prekrasno.
Вратете се на почетокот Go down
sonja
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 45
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: odlicno
Поени: 12683
Registration date: 2008-05-15

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   22.08.08 10:14

prv pat go pocuvstvuvav vo 17 nedela, kako zmiicka da mi pomina niz stomaceto.Najveke go cuvstvuvam koga lezam i odmaram.Ponekogas cuvstvuvam kako da mi se naduvuva dolniot del na stomakot,pa se vovlekuva navnatre,interesno......
Вратете се на почетокот Go down
tanjaaa
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 625
Age: 27
Локација: skopje
Расположение: NAJSREKNA NA CEL SVET
Поени: 12189
Registration date: 2008-09-11

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   12.09.08 12:36

jas sum vo 22 nedela ama ova e nekoe nemirno covec ne znaet kolku mi mrda i toa se na leva strana a na exo mi kazaa deka na taa strana mu bile nodzinjata
ke bide nekoe fudbaleriste ili fudbalerka
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 3821
Age: 39
Локација: во земјата на чудата
Поени: 13349
Registration date: 2008-08-25

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   12.09.08 19:29

Во 16. недела.
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 953
Age: 31
Локација: veles
Расположение: ubavo..
Поени: 12688
Registration date: 2008-05-27

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   19.09.08 20:05

gi procitav recisi site postovi na temava i ne najdov odgovor na moeto prasanje so sakam da vi go postavam,t.e.ne mi se razjasni ona so me maci!Jas ovie denovi osekav bodezi vo dolniot del od stomakot!Si mislev dali e mozno toa da e toa bebeto da ne klocnuva,ama ne izgleda!Vie prvite denovi ste osetile kako da vi setaat zmiicki ili letaat peperuki!A ne bodezi!Znaci ne e toa to aili..?Aj pisete so mislite!ve molaaaaaaam
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 821
Age: 34
Локација: Skopje
Расположение: Prekrasno :)
Поени: 12761
Registration date: 2008-07-22

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   19.09.08 21:29

Лили, ѕоа што осеќаш може да е од растењето и растегањето на матката, е сега ако те боли стално обавезно јави се на лекар!!!
Јас бебето го осетив околу 18-19 недела.
Вратете се на почетокот Go down
Svetlana
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 527
Age: 37
Локација: повеќе на работа
Расположение: кога како
Поени: 12245
Registration date: 2008-08-14

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   19.09.08 22:09

Koga prv pat go osetiv plodot bese nekade na 4.5 meseci i so dvete deca tuka nekade, toa se tapi udari koi gi cuvstvuvas ne bodezi kako sto ti opisuvas , moze e individualna rabota ne znam,no vo sekoj slucaj bi ti preporacala da ne krevas panika a za sekoj slucaj javi se na ginekolog za da gi otrgnes somnezite za sto se raboti.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13987
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   19.09.08 22:19

негде 5 месец го сетив иван прв пат а ова ке ви пишам кога
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1816
Age: 30
Локација: Prilep
Расположение: umorno no presrekno
Поени: 12883
Registration date: 2008-07-15

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   01.10.08 3:33

Jas da se pofalam denes prvpat go pocuvastvuvav bebencevo i mi padna malku cudno da ne rano oti prvoto duri na krajot na 4 mesec pocna da mi mrda.I toa ne kako nekoe silno mrdanje tuku kako lesno razdvizuvanje na kozata od desnata strana
Вратете се на почетокот Go down
betavitevit
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 166
Age: 40
Локација: Skopje
Поени: 12574
Registration date: 2008-06-03

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   01.10.08 21:58

Ilince напиша:
Jas da se pofalam denes prvpat go pocuvastvuvav bebencevo i mi padna malku cudno da ne rano oti prvoto duri na krajot na 4 mesec pocna da mi mrda.I toa ne kako nekoe silno mrdanje tuku kako lesno razdvizuvanje na kozata od desnata strana
Ne e rano,bidejki vo vtorata bremenost bebeto porano se custvuva koga ke pocne da mrda. flower
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2072
Age: 36
Локација: so moite dve princezi :))
Расположение: :))
Поени: 12660
Registration date: 2008-10-02

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   15.10.08 11:41

nekade pred 4 mesec kako skokotkanje malce ali kaj 20 nedela vejke pocna da mrda za sekoj mesec poveke i poveke,ali najinteresno bese navecer e togas mislam deka se opustase i poveke me klocase,ali tie migovi edvaj gi cekav.
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 787
Age: 37
Локација: skopje
Поени: 12366
Registration date: 2008-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   17.10.08 6:50

moze da go pocustvuvame i mnogu, mnogu porano pred 16 nbedela. tie dvizenja na bebeto vo 1 kniga koja se vika se vika STO DA OCEKUVATE DODEKA CEKATE BEBE se opisani kako krkorenje na crevata, kako peperutki vo stomakot, kako nesto da ve polazuva po stomakot....a seto toa se prvicnite dvizenja na nasite bebenca. dosega da ne ja citav taa kniga nemase da gi raspoznaam deka toa se prvite znaci na dvizenje na bebeto no eve sega mislam deka gi raspoznavam iako sum 3 mesec. a mozda i si preuvelicuvam ( taka vika mazot mi)

kako sto napisA AVANTURISTKA skokotkanje vo stomakot ...e toa e praviot zbor.izgleda ne si preuvelicuvam
Вратете се на почетокот Go down
 

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 13Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  ::  :: -