Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk

HomeHome    Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next
АвторПорака
TINA
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 27
Локација: STRUMICA
Поени: 11742
Registration date: 2008-05-20

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   20.05.08 12:58

Pa vaka bremena sum veke nekade okolu 18-19 nedela ,a inaku pocnav da go custvuvam bebceto pred okolu 1 mesec,na nekoj mozebi ke mu bide cudno no navistina se custvuvase -ne bas jasni dvizenja kako sto se custvuva vo pogolemite meseci no se custvuva negovoto prisustvo.Bidejki ne mi e prvo dete ,veke imam edno since od 3 i pol godinki,i ovaa bremenost mi e sosema razlicna od prethodnata .Sega sum popravena samo 1 kg do sega i ne mi se poznava mnogu za razlika od minatiot pat i toa mi e nekako cudno.Site mi velat kade ti e toa bebce koga ne ti se poznava i ponekogas po malku se zamisluvam na taa tema no koga ke go osetam da mrda povtorno mi dava zivot i begaat "crnite"misli.POZDRAV
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama

Female
Број на мислења: 2504
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 12893
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   20.05.08 14:46

TINA и јас моето бебе го осетив во 11 недела,така да нема ништо чудно во тоа,што се однесува до тежината ако докторот не ти вели ништо тогаш не се секирај,секоја трудница е приказна за себе.јас пошто имав мн мала тежина пред да забременам морав по наредба на лекарот да накачам за еден месец 4 кг,е сега векје ни докторката не ми наогја маана ниту ми зборува за килажата пошто се искачи на нормала.поздрав и до тебе
sanja_
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 567
Локација: Bitola
Поени: 11833
Registration date: 2008-05-28

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   10.06.08 13:36

jas sum 14 nedeli bremena i go osekam bebeto Smile isto kako koga nekoj muskul igra..pred edna nedela bev na ginekolog i na eho go vidov kako si mrda so racinjata Smile) dusicka.. zdebelena sum samo edno kilo imav 47 a sega imam 48..stomaceto mnogu malce mi se poznava i jas edvaj cekam da mi porasni
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama

Female
Број на мислења: 2504
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 12893
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   10.06.08 13:48

хехе санја иста ситуација и кај мене беше,и јас околу 13-14 недела го осетив и останав трудна со 47 кила,досега накацив скоро 8кила.инаку сега не да мрда абе мислиш ке ислета од стомак,и мешетео баагји се познава.ама ок јас сум скоро 6 месец
vesna83
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења: 222
Локација: skopje
Расположение: odlicno
Поени: 11680
Registration date: 2008-05-31

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   10.06.08 14:55

jas da vi kazam zenski imav mnogu loso prvo tromesecie imav temperatura strasni glavobolki i povrakanje sekoj den odev vo bolnica zaradi taa temperatura ne bese nekoja strasna 37.5 organizmot mi go smetal plodot kako strano telo i zatoa pa posle se bese vo red jas prv pat go osetiv nekade vo 5mes.i custvoto e mnogu ubavo i nezaboravno
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1446
Локација: makedonija
Расположение: energicno
Поени: 11760
Registration date: 2008-06-06

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   10.06.08 17:41

Na 4 ipol meseci gi osetiv i dvete, i premnogu mrdaa, posebno vtoroto
aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 682
Локација: prilep
Расположение: veselo
Поени: 11745
Registration date: 2008-06-09

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   10.06.08 18:07

i jas na 4 ipol meseci gi osetiv i dvete
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 615
Локација: Skopje
Поени: 12164
Registration date: 2008-03-25

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   11.06.08 10:34

Јас во 5-ти месец го осетив прв пат како мрдаше
viktorija
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 73
Локација: strumica
Расположение: pozitivno raspolozena
Поени: 11700
Registration date: 2008-05-31

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   11.06.08 20:11

Jas i za dvete devojcinja osetiv deka mrdat vo 5 -ot mesec
bibi
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 34
Локација: ckopje
Расположение: :-)
Поени: 11615
Registration date: 2008-06-16

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   16.06.08 1:58

jas go osetiv bebusot prvpat vo 4 mesec kako da ti igra nerv,blago podripnuvanje.segs veke go osekam i toa ubavo me kloca
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1745
Локација: Под сонцето!
Расположение: Veke ne sum osamena!!!
Поени: 12000
Registration date: 2008-06-14

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   17.06.08 17:32

јас го осетив бебушот на 4 март, сум била 4,5 месеци. Гледавме со сопругот еден музички филм(step up се вика), и кога почна денс музиката го осетив и ми се наполнија очите со солзи, радосници се разбира! Никогаш нема да го заборавам тоа чуство!!! Тогаш клоцна три пати и толку. После 2-3 дена слушав малку погласна музика и тој пак клоцна. Е од тогаш па наваму не ме остава на мира!!!
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 2086
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13077
Registration date: 2008-01-27

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   18.06.08 15:36

прворотките малку покасно го осеќаат првото мрдање на бебушот јас го сетив после 5 месец
бев во дукан кога се случи тоа и комшиката кога кажав одма срипа и ми даде огледалце да сум се видела ке личело на мене хахахаха

интересно е но кога го галев стомакот многу мрдаше се радуваше а исто и мм кога ке го галеше
desi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења: 356
Локација: veles
Поени: 11550
Registration date: 2008-06-26

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   16.08.08 1:23

Jas prvpat ja osetiv vo 20 nedela ama ne mrdase mnogu, mirnicka e i do den denes mrda malku retko e da ne me ostava da spijam ili drugo nesto da pravam nekogas narocno ja zadevame za da mrdne.Spashla na tatko i ke bide najverojatno.
betavitevit
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења: 166
Поени: 11664
Registration date: 2008-06-04

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   22.08.08 19:06

Prvpat go pocustvuvav vo 18-ta nedela-custvoto e prekrasno.
sonja
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 45
Расположение: odlicno
Поени: 11773
Registration date: 2008-05-15

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   22.08.08 23:14

prv pat go pocuvstvuvav vo 17 nedela, kako zmiicka da mi pomina niz stomaceto.Najveke go cuvstvuvam koga lezam i odmaram.Ponekogas cuvstvuvam kako da mi se naduvuva dolniot del na stomakot,pa se vovlekuva navnatre,interesno......
tanjaaa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 625
Расположение: NAJSREKNA NA CEL SVET
Поени: 11279
Registration date: 2008-09-11

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   13.09.08 1:36

jas sum vo 22 nedela ama ova e nekoe nemirno covec ne znaet kolku mi mrda i toa se na leva strana a na exo mi kazaa deka na taa strana mu bile nodzinjata
ke bide nekoe fudbaleriste ili fudbalerka
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 3821
Локација: во земјата на чудата
Поени: 12439
Registration date: 2008-08-26

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   13.09.08 8:29

Во 16. недела.
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 953
Локација: veles
Расположение: ubavo..
Поени: 11778
Registration date: 2008-05-28

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   20.09.08 9:05

gi procitav recisi site postovi na temava i ne najdov odgovor na moeto prasanje so sakam da vi go postavam,t.e.ne mi se razjasni ona so me maci!Jas ovie denovi osekav bodezi vo dolniot del od stomakot!Si mislev dali e mozno toa da e toa bebeto da ne klocnuva,ama ne izgleda!Vie prvite denovi ste osetile kako da vi setaat zmiicki ili letaat peperuki!A ne bodezi!Znaci ne e toa to aili..?Aj pisete so mislite!ve molaaaaaaam
Sandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 821
Расположение: Prekrasno :)
Поени: 11851
Registration date: 2008-07-22

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   20.09.08 10:29

Лили, ѕоа што осеќаш може да е од растењето и растегањето на матката, е сега ако те боли стално обавезно јави се на лекар!!!
Јас бебето го осетив околу 18-19 недела.
Svetlana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења: 527
Локација: повеќе на работа
Расположение: кога како
Поени: 11335
Registration date: 2008-08-15

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   20.09.08 11:09

Koga prv pat go osetiv plodot bese nekade na 4.5 meseci i so dvete deca tuka nekade, toa se tapi udari koi gi cuvstvuvas ne bodezi kako sto ti opisuvas , moze e individualna rabota ne znam,no vo sekoj slucaj bi ti preporacala da ne krevas panika a za sekoj slucaj javi se na ginekolog za da gi otrgnes somnezite za sto se raboti.
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 2086
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13077
Registration date: 2008-01-27

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   20.09.08 11:19

негде 5 месец го сетив иван прв пат а ова ке ви пишам кога
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1816
Локација: Prilep
Расположение: umorno no presrekno
Поени: 11973
Registration date: 2008-07-16

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   01.10.08 16:33

Jas da se pofalam denes prvpat go pocuvastvuvav bebencevo i mi padna malku cudno da ne rano oti prvoto duri na krajot na 4 mesec pocna da mi mrda.I toa ne kako nekoe silno mrdanje tuku kako lesno razdvizuvanje na kozata od desnata strana
betavitevit
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења: 166
Поени: 11664
Registration date: 2008-06-04

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   02.10.08 10:58

Ilince напиша:
Jas da se pofalam denes prvpat go pocuvastvuvav bebencevo i mi padna malku cudno da ne rano oti prvoto duri na krajot na 4 mesec pocna da mi mrda.I toa ne kako nekoe silno mrdanje tuku kako lesno razdvizuvanje na kozata od desnata strana
Ne e rano,bidejki vo vtorata bremenost bebeto porano se custvuva koga ke pocne da mrda. flower
avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 2072
Локација: so moite dve princezi :))
Расположение: :))
Поени: 11750
Registration date: 2008-10-02

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   16.10.08 0:41

nekade pred 4 mesec kako skokotkanje malce ali kaj 20 nedela vejke pocna da mrda za sekoj mesec poveke i poveke,ali najinteresno bese navecer e togas mislam deka se opustase i poveke me klocase,ali tie migovi edvaj gi cekav.
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 787
Поени: 11456
Registration date: 2008-10-17

ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   17.10.08 19:50

moze da go pocustvuvame i mnogu, mnogu porano pred 16 nbedela. tie dvizenja na bebeto vo 1 kniga koja se vika se vika STO DA OCEKUVATE DODEKA CEKATE BEBE se opisani kako krkorenje na crevata, kako peperutki vo stomakot, kako nesto da ve polazuva po stomakot....a seto toa se prvicnite dvizenja na nasite bebenca. dosega da ne ja citav taa kniga nemase da gi raspoznaam deka toa se prvite znaci na dvizenje na bebeto no eve sega mislam deka gi raspoznavam iako sum 3 mesec. a mozda i si preuvelicuvam ( taka vika mazot mi)

kako sto napisA AVANTURISTKA skokotkanje vo stomakot ...e toa e praviot zbor.izgleda ne si preuvelicuvam

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 13Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next