Родители и деца

Покачен холестерол

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by lela on 20.03.09 9:08

Jas znam deka surutka pomaga,mojot tatko imase povisen holesterol i so surutka go normalizira bez upotreba na lekarstva.
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 20737
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by sneze on 20.03.09 9:33

Каде може да се најде сурутка. Мајка ми ме окапа за таа сурутка. Фала однапред.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18294
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by Vesnicka on 20.03.09 9:56

I jas isto baram surutka.Do sega Sneze ne najdov.
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 18322
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by sneze on 20.03.09 9:57

Ајде може ќе ни каже некој, да си почекаме, некако тешко било за наоѓање и тешко се правела незнам.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18294
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by lela on 20.03.09 9:58

Vo Prilep ima neznam za skopje.
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 20737
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by lela on 20.03.09 10:00

Oti ne vidite na bitpazar vo onie kako trafiki sto se kade sto prodavaat kvasec presen mora da ima maja i posle vie doma ke si pravite surutka,em i sirence ke si imate .
Ne se pravi tesko.
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 20737
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by sneze on 20.03.09 10:04

Како се прави?
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18294
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by lela on 20.03.09 10:10

Vaka Sneze
majkami pravese vo 2l mleko domasno,se svaruva i vo mlako se stavaat 2-3 lazici od majata,i go promesuvas so lajca.Go zavitkuvas vo kebe i go ostavas cel den da sto.Navecer go stavas vo gaza(toa treba da e zgusteno kako k.mleko da e) i go ostavas cela nok da se cedi,vrzano negde i da kapi vo posuda nekoja.Iscedokot e surutka,koja se pija na gladno nasabajle.Taa smesa e dovolno za 2-3 dena.
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 20737
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by sneze on 20.03.09 10:14

ok Razbrav , е сега да ја пратам да си купи маја., па јас ќе и правам.
Уште подобро ќе биде да најдам готова ама тоа е.
Фала ти.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18294
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by fibimk on 20.03.09 18:35

Sneze, a zosto ne zemis Omega3?Tie bas se super za pokacen holesterol.Mojte gi pijat 1-2 pati na den...plus gi preporacuva lekar..Od hrana..poveke ovosje i zelencuk,meso NE (posebno ne mrsno),jajca NE,caj zelen ili nekoj drug preporacan i aktivnost sekako.Jas ednas imav pokacen hol i drzev dieta...za edna nedela bese vo normala....ali ne konzumirav zivotinsko
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 18289
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by Janaxxxx on 29.03.09 1:19

hormonce напиша:Еве ви 100% успешен рецепт.
1 литар вода да зоврие,се додава 1 китка магдонос,да проврие,се трга на страна да се олади и се прецедува во едно шише од 1,5 л чајот од магдонос.На страна се цеди 1 кгр.лимон и сокот од лимон се става исто во шишето.Секој ден 15-ина минути пред оброк по една мала чашка (филџан) се пие од тоа.
Една доза отприлика е 20 дена,зависно од тоа колку пати дневно јадете,нели?
Инаку повеќе од 2 дози едно по друго не смее да се пие,да не се оштетат бубрезите зошто од магдоносот филтрираат повеќе.
Значи овој рецепт е добар за маснотии,покачен крвен притисок,нередовна столица...
Магдоносот тера на почесто мокрење (се намалува крвниот притисок со тоа),а лимонот ги разградува маснотиите во крвта.
Мм со овој рецепт ги намали на минимум триглицеридите и холестеролот,а и хипертензијата ја намали.
Sigurno deka receptov pomaga bidejki i jas znam deka caj od magdonos e zakon za masnoti!
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 17988
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by anetapp on 29.03.09 1:23

Јана а дали ова помага за високи триглицериди?На мм холестеролот му е добар но триглицеридите 5 со апчина ќе му се симнат и ако ги прекрати да направи пауза пак му се покачуваат
avatar
anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Age : 42
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 17378
Registration date : 2009-02-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by Janaxxxx on 29.03.09 1:38

Da definitivno babami ima 65 godini i so istiov recept sve stai u normala!
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 17988
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by sneze on 01.04.09 15:05

На мајка ми не и помогна рецептот на хормонче , незнам веќе што да и кажам . Сега прави каши од цвекло , морков, лимон, јаболко.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18294
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

surutka(cvik)

Пишување by delfin76 on 01.04.09 15:28

sneze напиша:Каде може да се најде сурутка. Мајка ми ме окапа за таа сурутка. Фала однапред.

mm imase pred dve godini pokacen holesterol i piese surutka
zemavme od edna zena od lisice na dva tri dena
ke ja prasam pa ke ti pisam dali pravi seuste neznam
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 18280
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by bubamara on 04.04.09 2:37

Еве уште еден народен лек- се пасираат три лимони и три главици лук. Оваа мешавина се додава во 1 литар претходно зовриена вода, и се става повторно на оган, до точка на вриење. Се пие секој ден по 100 мл.
Исто и рендано цвекло со исцеден лимон да се јаде секој ден, а најдобро е цвеклото и лимонот да се измешаат ноќта, и утредента да се конзумира како салата.
avatar
bubamara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 759
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 18868
Registration date : 2008-06-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот