Родители и деца

Покачен холестерол

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Покачен холестерол

Пишување by Laura on 09.01.09 16:15

Маж ми има покачен холестерол.... иако беше ставен на диета со овошје и зеленчук. Јајца и месо конзумира еднаш неделно и пак ништо, сеуште е покачен. Најмрсното нешто што го внесува е маслиново масло.

Дали имате искуство со регулирање на холестеролот ???
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 17569
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by naivnna on 09.01.09 16:23

i tatko mi ima takov problem.piese i nekoi lekovi na rastitelna baza ama nisto drugo ne pomaga osven zdrava ishrana, i toa celosno da go smeni nacinot na ishrana.a ne toa da trae mesec dva.koga ke se navikne covek ne e tesko posle.i redovni kontroli
avatar
naivnna
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 433
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 17714
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by hormonce on 16.01.09 22:20

Еве ви 100% успешен рецепт.
1 литар вода да зоврие,се додава 1 китка магдонос,да проврие,се трга на страна да се олади и се прецедува во едно шише од 1,5 л чајот од магдонос.На страна се цеди 1 кгр.лимон и сокот од лимон се става исто во шишето.Секој ден 15-ина минути пред оброк по една мала чашка (филџан) се пие од тоа.
Една доза отприлика е 20 дена,зависно од тоа колку пати дневно јадете,нели?
Инаку повеќе од 2 дози едно по друго не смее да се пие,да не се оштетат бубрезите зошто од магдоносот филтрираат повеќе.
Значи овој рецепт е добар за маснотии,покачен крвен притисок,нередовна столица...
Магдоносот тера на почесто мокрење (се намалува крвниот притисок со тоа),а лимонот ги разградува маснотиите во крвта.
Мм со овој рецепт ги намали на минимум триглицеридите и холестеролот,а и хипертензијата ја намали.
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18218
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by Emi on 16.01.09 22:26

ima eden jabolkov ocet na vitalija velat uspesno deluva
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20431
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by Laura on 17.01.09 14:55

Женски фала многу на советите посебно Хормонче за рецептот. Ќе пробаме. На Интернет најдов листа на 10 најдобри јадења за намалување на холестеролот. Ќе го додадам и тоа, само да го најдам.

flower
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 17569
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by Simona's mom on 22.01.09 17:44

Лаура,имам видено во трафиките и брошура за лекување холестерол и триглицериди,можеби има некој корисен совет и таму
avatar
Simona's mom
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 571
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18183
Registration date : 2008-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by mirecv on 22.01.09 17:51

Laura pokasno ke ti pisam recept mislam deka se pravi od luk da ja prasam majka mi i go kaza kaj nas priznat kardiolog so 100% rezultati,probajte nisto nema da nasteti samo mozi da pomogni
avatar
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 40
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 18814
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by Lana on 22.01.09 17:53

Samo Omega 3 neka pie .. ke se namali ..


joj so sum dosadna veke so ovaa omega .....
avatar
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 19153
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by Sandra_Anja on 22.01.09 18:25

Eh, dosadna:) Pa, Omega pomaga mnogu
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19227
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by mirecv on 23.01.09 14:52

Eve go Laura receptot za lekuvanje na holesterol:
350 gr luk se tolci so drven avan i se stava vo tegla vo koja ima 300 ml 96 %cist alkohol i se ostava 10 dena na svetlo da stoi,potoa se cedi niz gaza ,i posle 2-3 dena se pocnuva da se pie po sema vo kapki rastvoreni vo fildzance mleko znaci se pie 3 pati dnevno
nautro za rucek vecer
1 den 1 kapka 2 kapki 3 kapki
2 den 4 5 6
3 den 7 8 9
4 den 10 11 12
5 den 13 14 15
6 den 15 14 13
7 den 12 11 10
8 den 9 8 7
9 den 6 5 4
10 den 3 2 1
se pravi 1 den pauza i se prodolzuva so pienje dodeka da se dotrosi 3 x25 kapki.
ovaa doza se pie ednas na 3 godini
avatar
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 40
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 18814
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by hormonce on 23.01.09 14:53

Mире,мене би ми било страв 96% медицински алкохол да внесувам во организмот,ама штом помага нека пробаат.
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18218
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by mirecv on 23.01.09 14:55

Bez gajle provereno e ,majkami go ima dosega pieno 2 pati i holesterolot i e super,a poznavam i 28 godisen koj go zemase lekot,nemoze da nasteti
avatar
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 40
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 18814
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by sonjamfk on 23.01.09 15:01

i nie imavme problem . na mma mu spremav sekoja vecer seme od kopriva od bilna apteka so casa jogurt. da se promesa i ispie. posle toa pravevme mesavina od caj na kantarion, konjsko opavce i kamilica. i rezultataite bea super. epten mu se namali. sega go odrzav a .i od vreme na vreme go proveruva. inaku jajca ne jadesi ic izvezno vreme. sega pocna po malku bez preteruvanje
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18923
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by Laura on 24.01.09 0:23

ФАЛА ви многу за рецептите, туку да ве прашам... подобрување имаше без некоја промена во исхраната?
Инаку јас смислив еден нов рецепт буричкајќи низ интернет.

Рендани јаболки се варат неколку минути со ванила, се додава суво грозје, сецкани ореви и цимет. Се јаде кога ќе се олади, толку...хехехе

Сите овие состојки го намалуваат холестеролот, а и не се некои драстични мерки, чак шо више и вкусно е, па сите го јадеме! Smile
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 17569
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by Juni08_Andrea on 06.02.09 19:23

Vcera doktorkata mi gi kaza rezultatite od krvta i fala bogu samo malce imam holesterol.100 mi e a normalata bila do 99.A jas ocekuvav mnogu poveke.Smile
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 41
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19424
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by verce on 06.02.09 19:27

Vesne bas mi e milo mazot mi imase ednas malku pokaceni tri gliceridi ama sega mu se super eve tret pat mu se i dosta niski za razlika od normala.
avatar
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 32
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 19495
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by Ilince on 06.02.09 19:31

Mire mene ovaj ist recept mi go kazaa za migrenava...
ama mi bese strav i jas kako Hormonce oti e so 96% alkohol
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 18768
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by Juni08_Andrea on 06.02.09 19:41

Verce zarem mozi i ponizok holesterol od normalata da se ima .Ovde nema koj nema,mm ima normalni kg ali eve ima toj pogolem holesterol ,nego jas.Znaci ne e do debelinata.Nekoj velat i od stres mozi da e ali kolku e tocno toa neznam.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 41
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19424
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by Sandra_Anja on 06.02.09 20:23

Mene mi e strav da si proveram, so ovaa moja dieta proteisnka:) sigurno mi e nad normalata:)
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19227
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by Sanja_Ivana on 09.02.09 12:47

Normalno e vo zimskiot period da se pojavi pokacen holesterol, no ako e malku nad granicata, togas moze so soodvetna ishrana da se simne, no ako od granicata e pokacen mnogu, togas e poitrebno osven soodvetna ishrana i da se pijat nekoi lekarstva, no toa sepak treba doktor da kaze! MM imase povisok holesterol, i ova mu go objasni doktorkata, posle 4 meseci koga si ja proveri krvta mu bese super! I neka ne jade svinsko, samo pilesko, i toa belo meso.
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 18988
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by sneze on 19.03.09 15:16

Ај кажете нешто успешно за намалување на холестерол? Мајка ми никако да го симне а пие лекови.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18429
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by hormonce on 19.03.09 15:17

Прочитај на 1 страна,доста е успешно!
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18218
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by sneze on 19.03.09 15:18

КАј си хормонче одамна не сме збореле?. Да мајка ми го пиеше тоа ама не и функционира на нејзе.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18429
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by tanja_sr on 19.03.09 20:27

svezo isceden sok od grejpfrut znam deka pomaga mnogu protiv holesterol.
avatar
tanja_sr
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 118
Age : 42
Локација : strumica
Поени : 18037
Registration date : 2008-09-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by sonjamfk on 20.03.09 8:59

mm se skapa jadejki citroni i za belja sega na kontrola mu e pokacen. ama holestata mu ja namalija. izgleda ke mora nova terapija.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18923
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Покачен холестерол

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот