Родители и деца

Осаменост

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Осаменост

Пишување by Jovana's mom on 30.12.08 14:42

Незнам како вие, ама јас се чувствувам мн. осамено, особено сега кога излегувањето ни е поретко, а и гости некако поретко ни идат, имаат обзири, кон малата, дека навечер се бањаме, па спие..., освен тоа скоро сите се пушачи, а во присуство на бебе нели не се пуши flower ! Преку ден постојано сме сами, мм е на работа до 16 часот, додека си дојде го фаќа 17, и јас фактички сум постојано сама! Да не ми е компјутеров не знам што би правела! Како вие?
avatar
Jovana's mom
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 489
Age : 48
Локација : Kocani
Поени : 18900
Registration date : 2008-07-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by Kinky on 30.12.08 15:20

Ne sum osamena:).
Ama ja sum ti, po zborovite na mm - asocijalec:))). Covek sto ne piel kafe i alkohol bil asocijalec:)). Shala na strana, ja sakam tisinata, sakam sto mi se denovite ispolneti so Aleksej, i duri sega pocnuvam da osekjam nekoja prezasitenost, blaga forma na monotonija i zelba za muabet razlicen od vakcini, peleni i bebeska kakaska:))), no toa ne e osamenost. Najcesto si citam i uzivam koga nemam druga rabota, a Alek spie.
Koga e buden se druzime, ni doagjaat drugarcinja ili nie odime kaj niv, setkame nadvor, ili si igrame dvajcata doma, pa vremeto brzo pominuva. Popladne setame so mm, i on se vrakja okolu 5 popladne od rabota.

Malku i do covekot e Smile
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19714
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by Jovana's mom on 30.12.08 15:37

Најверојатно е до човекот!
До пред Јована да бидам искрена, мн. ретко се врткав дома hihi , на работа, па шеткање со мм, па со другарки ...А сега некако зимово ме убива, а и на другарките децата веќе се големи и нема зошто да ги „давам“ со моите памперси и ноќно будење и....Не дека немам „слатка“занимација и обврски (еден куп), ама пак чувството останува!
avatar
Jovana's mom
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 489
Age : 48
Локација : Kocani
Поени : 18900
Registration date : 2008-07-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by Damjana on 30.12.08 16:00

I jas ne sum covek sto mnogu saka guzva. Duri i mi smeta sto svekrva mi sekoj den doagja, a zenata mi pomaga. Rucek prai, zabrisuva, ja zanimava malata za jas da jadam, da se izbanjam ... I moite doagjaat skoro sekoj den i toa mi e mnogu veke Smile Isto i vnukata sakala da ja gleda malata, da si poigra so nea. Ama jas imam potreba od drug vid druzenje. Da izlezam saat-dva do na rabota, da pijam kafe so kolegite, da se zavrtam malku vo normalna sredina razlicna od peleni ... i tolku ke mi e dovolno. Posle pak ke mi nedostasuva moeto soncence Smile
11 godini rabotam, sekoj den na rabota i ova samo doma ne se doseduva :(
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 46
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 18819
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by naivnna on 30.12.08 16:12

abe i jas ne sakam mnogu guzvi no poleka poleka custvuvam kako se pocnuva da mi stanuva shablonski -od kafinja so drugarki,diskoteki izleguvanja so deckoto, naednas pocna se da mi bide doma na rabota.sreka sto e tuka forumov pa tepam vreme i da ne bidam tolku osamena.deckomi postojano ima obvrski i navistina koga ima vreme me nosi na banja,na rucek...a ne svaka deka mene ne mi trebaat ruceci mi treb da go gledam pocesto.takvo dojde vremeto site imaat kup obvrski i se vo trka so vremeto-se pomalce ima vreme za druzba
avatar
naivnna
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 433
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 18194
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by Pravnicka28 on 30.12.08 16:20

И јас до пред некое време се осеќав мноогу осамено.ММ по цел ден на работа а јас сама со малото. Моите и неговите живеат во друг град така да ретко доаѓаат, а додека пријателките кои ги имам се сите без деца па кога и да дојдат ќе поседат, но не е тоа тоа, на друга фрекфенција сме и не ги интересираат моите проблеми со детето.Летото шеткавме надвор скоро по цел ден а сега сме претежно дома.Сепак се е до период и до навика, сега Дамјан е поголем и знае да се заигра, си играме и заедно , потоа домашни обврски и така поминува времето.
Но признавам многу често ме фаќале периоди на осаменост и ми недостигало дружење, но на крај единствено и најдобро другарче ми е моето синче и секако ММ.
avatar
Pravnicka28
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 330
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 18198
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by hormonce on 30.12.08 16:26

Ретко дозволувам да ме надвладее осаменоста.Ама кога ќе ме фати,право лудило! Седам сама дома,се цакум-пакум,зготвено,средено (како домаќинка - пензионерка се осеќам).Мм по 12 саати на работа,доаѓа уморен или кога е на терен по 7 дена,е тогаш гледам да излегувам почесто,зошто ме убива самотијата.Кога е дома никогаш не се чувствувам осамена.Рецептот ми е покрај Вардар или Бисер,не мора друштво (ако нема кој),шетам и сама.Среќа што ми се и моите родители блиску,па одам и кај нив.Ама затоа кога сме двајцата дома,куќа никогаш не е празна.
Ај сега со другата работа мм може ќе биде почесто дома,ама лекот ми е да си најдам работа и да не ме убива монотонија.
Јас повеќе патам од монотонија,отколку од осаменост.
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18698
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by Roze on 10.01.09 14:08

Recisi 80 posto od denot sum sama so bebusot.Imame firma i mm rabotata ja vodi do kraj nekogas se slucuva i posle 9 da se pribere doma.A na mene se poveke i poveke mi stanuva dosadno.Da e toplo gajle ke nemam bebusot i aj na setanje a seka koga e ladno sme doma.....uzas dosadno

Roze
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 68
Age : 38
Локација : Stip
Поени : 18200
Registration date : 2008-10-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by Eni on 10.01.09 23:26

Roze напиша:Recisi 80 posto od denot sum sama so bebusot.Imame firma i mm rabotata ja vodi do kraj nekogas se slucuva i posle 9 da se pribere doma.A na mene se poveke i poveke mi stanuva dosadno.Da e toplo gajle ke nemam bebusot i aj na setanje a seka koga e ladno sme doma.....uzas dosadno

100% се сложувам со тебе, и јас по дома и ком. ми е прозорец кон светот hihi другаркиве што ми се овде никоја нема деца , па кога ќе се најдеме не сакам да ги удавам со моево секојдневие но гледам дека и тие го имаат истото чувство во однос на нивните секојдневни дешавки и стално ми викаат дека сега ништо не е побитно од мене и бебушот , ептен сум среќна што и покрај тоа што сега ни се разликуваат интересите не ме заборавија иако не се гледаме толку често, на периоди ме фаќа чувство на осаменост ама тогаш ги викам сите дома кај мене или јас ќе излезам негде и одма ми се поправа расположението
avatar
Eni
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 171
Age : 32
Локација : Macedonia
Поени : 18086
Registration date : 2008-12-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by marinadi on 13.01.09 10:11

Jas sum edna od onie koi gi faka monotonija. Sekoj den edno isto, stanuvame vo 7.30h, pa drzenje vo race i cuvanje, gotvenje rucek, mienje sadovi, putanje masina za alista, pruzanje na alistata, peglanje, banjanje......i toa cel den i sekoj den.Kerka mi ja obozavam kako i site vie vasite bebusi, ama ovaa zima ne pukna. Dodusa doaga majka mi po malku, svekrva mi, brat mi ili brat mu na mm ama preku den e nevidena monotonija, zelna sum za drustvo i muabet i edvaj cekam mm da dojde od rabota, a toj koga ke dojde e umoren iiiiii znaete kako e malku da odmori i denot pominal.....se nadevame deka proletta brzo ke dojde........
avatar
marinadi
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 37
Age : 38
Локација : Skopje
Поени : 17854
Registration date : 2009-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by nafi on 18.01.09 20:08

I mene pocesto me faka monotonija otkolku samotija.....togas baram druzenje i samo druzenje.....a nekogas ednostavno mi e poubavo koga sum sama ili so nekoja dobra kniga
avatar
nafi
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 180
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 18077
Registration date : 2008-12-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by rich_bitch1 on 19.01.09 9:12

se poveke i poveke se osekam osamneo,i ko sto rece nekoj pogore edvaj cekam da dojde proleta pa da mozam so malata da zaminam na viken kaj moite,kaj sestrami.da prosetam so nea malce.skoro 4 meseci kako e se edno isto vo zivotot moj.ama taka e..emili e mala i sesute ne znae da igra,da odi,da zbori...veruvam deka celata situacija ke se smeni od koren za samo nekolku meseci
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20168
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by verce on 19.01.09 16:01

Ima periodi koga se osekam osameno toes monotono ,no ima i denovi turbo sto nemam vreme ni na gazot da si sedna sto se veli Smile.Mnogu sum drustvena i se druzime so majki i drugarcinja ,setame i super nie.Mene najmnogu mi e dosadno vo nedela.Nie ne odime na rabota i sekoj den ni e ist nee kako drugite sto edvaj cekat da dojde nedela za da odmorat i se spremat utredenta za rabota.Togas ni e uzas cel den sme doma na Tv nema nisto ,nikoj ne ni doaga na gosti a i nie nemozeme nikade da ideme site doma cistat odmaraat se spremat za utre za rabota.Prodavnici ne rabotaa pa nema i kade da setas.Sepak se izdrzuva toa e samo eden den vo nedelata a drugite se ekstra.
avatar
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 32
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 19975
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by danielaval on 04.02.09 11:48

Скоро пола ден го поминувам сама со помалата Марија на градинка мм на работа понекогаш поминува некоја комшика на кафе ама оти не се пуши не сме посетени како порано а кај и да одиш секаде има пушачи не можеш да им речеш да не пушат ајде уште малку ќе се стопли и на шетна по друго ќе да е
avatar
danielaval
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 369
Age : 35
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 18219
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by Pipolino on 04.02.09 11:53

i mene mi e mnogu dosadno mm se pribira vo 6 sin mi vo gradinka.Baska vo topansko ziveam mozete da zamislite koja okolina ja imam za prosetka.Mnogu mi fali Tetovo od kade sto sum tamu barem i drugarki imav i setanje .Uzasno tesko
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 18564
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by sest on 20.03.09 21:50

I jas bev vo ista situacija. Bev mnogu osamena otkako soprugot mi otide na rabota vo Italija , kerkata mi bese samo 2 godini , se bese na mene i rabota i gledane na deteto i da zgotvam na nas , da iscistam, a nemav so koj da spodelam i da razgovaram . Bev sosema sama. No otkako se vratii soprugot posle 1 godina , sega e drugo pak e na rabota od 7 do 7 navecer , no mislam deka barem koga ke legnes ima so kogo da razgovaras i da spodelis za deteto i koga e bolno i koga e zdravo. Mislam deka samotijata te unistuva ajde uste malku ke se stopli pa ke setame . Site mineme po nekoja kriza , no i toa ke pomine , koga jas ja pominav sosema sama edna godina mislam deka sekoj ke moza da izdrzi. Samo vojla.
avatar
sest
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 30
Age : 37
Локација : Strumica
Поени : 17547
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by winnie the pooh on 20.03.09 21:55

jas eve dve nedeli sum doma i pocna da me faka depresija i osamenost, ne sum naucena da odmaram, setav sama prvata nedela ne se pribirav, ama sega gledaj go vremevo kaj da izlezes se iznastinav zavceran na vetrot, edvaj cekam bebevo da se rodi pa valda ke mi pomine ako ne me fati togas nekoe drugo ludilo
avatar
winnie the pooh
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 783
Age : 35
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 18930
Registration date : 2008-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by sani-sandra on 20.03.09 22:03

Site ne faka taa monotonija.Eve jas na primer odam na rabota ali rabota posle doma cistenje,gotvenje gosti ,toa pa toa ali sreka sto David mi potporasna pa ednas nedelno ili pretezno sabota navecer maz mi go cuva a jas si izleguvam so drugarki. Odam i posle rabota na kafe so maz mi ili drugarka koga go cuva majka mi i neznaete kolku toa mi gi polni bateriiti i mi go pravi zivotot porazlicen.
avatar
sani-sandra
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 199
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : postojano raspolozena
Поени : 17736
Registration date : 2009-03-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by Labuda on 20.03.09 22:22

Jas isto se custvuvam osameno,mm raboti do 6,ni dete ni kote,sama so 4 zida:((I koga ke dojde dali da odmori dali da jade i toj ima nekoi obvrski sekoj den se ista pesna i sekoj 3 den raspravii,abe ostaj,tezok e zivoto vo tugina koj sto saka neka rece...Ama sepak se toa periodi vo zivotot koi morame da gi pomineme,i na kraj na se se naviknuvame
avatar
Labuda
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 263
Age : 36
Локација : Tamu nekade.....
Расположение : Labudesto:))))))))))
Поени : 18085
Registration date : 2009-02-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by fibimk on 21.03.09 12:02

Jas cel zivot se osekam osameno i monotono!kako nisto da ne mi se slucuva....nisto bar interesno...Nikogas sum nemala nekoja stabilna vrska...sve nekoi bezvezni tipovi naletuvale na mene...horor!!!! Ubivam monotonost so odenje po gosti,TV,kniga,muzika...a osamenost bogami ne se ubiva hihi
Voglavno se ocekam beskorisno....kako nekoja penzionerka niz doma...strasno e so nemam volja za nisto,kako da me ima fateno nekoja ramnodusnost!!Sekoj den mi e ist....znam deka ne veruvate, ali taka mi e....kako ne mozeme da zabegame nekade i da smenime bar nekoi delovi od zivotov!
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 18904
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by daniela dimoska on 23.03.09 12:02

Jas imam mnogu obvrski na rabota pa doma so decata i mazot mi si doaga vo isto vreme od rabota i svekrvami e tuka i gosti idat i nie odime, i ne me vaka osamenost ili monotonija am posto sum od radovis mazena vo pp nemam drugarki i tie mi nedostasuvaat mnogu .Ama da se stopli pa ke ni pomine ako nema drugarki ke ima prijatelki ,komsivki itn.
avatar
daniela dimoska
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 128
Age : 44
Локација : prilep
Расположение : super
Поени : 17757
Registration date : 2009-02-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by kavadarcanka on 23.03.09 12:10

Јас понекогаш се чувствувам осамено ама сама гледам колку толку да ја ублажам таа осаменост. Инаку мм не е тука овој и пред минатиот викенд си дојде ама сега дури после 10 дена ќе си дојде и сега ми е тешко баш кога ќе замине и ќерка ми е во градинка па јас или кај мајка ми ќе дојдам или со некоја комшивка ќе пијам кафе или така ќе прошетам низ град по бутиците ќе си пазарам во тинекс и така ми минува времето а има денови кога ми е турбо со пријателки на кафе па кај мене ќе дојде некоја ќе поседиме или јас ќе одам и така глрдам да направам да ми е интересно и да помине времето а посебно кога е топло надвор ептен ми е супер многу е радвижено и луѓето се позитивни тогаш
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19202
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by margarita on 23.03.09 13:12

Jas dodeka odev na rabota bev postojano vo trka so vremeto, sega eve vtor mesec kako sum doma, mm e do 16.00 na rabota, ama mene ne mi e dosadno. Navistina kako sto rekovte do covekot e. Jas uzivam da citam i da sum doma, taka da sekogas si naogam zanimacija
avatar
margarita
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 343
Age : 43
Локација : skopje
Расположение : supeeeerrrrr
Поени : 17969
Registration date : 2009-02-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by KATIC on 23.03.09 13:27

nemam vreme da bidam osamena. na rabora ne mi e dosadno . posle vo 16h doma, pa obvrski po doma, nekogas se gleda tv nekogas se izleguva.... ovie 3 dena sum doma so temperatura ama so site vas na forumov se zabavuvam....
avatar
KATIC
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1434
Age : 35
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 18754
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by kavadarcanka on 23.03.09 13:29

Сам ако не си направиш да ти е интересна никој друг неможе така и јас си наоѓам по нешто забавно ако треба и ќе пуштам гласна музика дома само да не осетам осаменост
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19202
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Осаменост

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот