Родители и деца

Ситни брунки по лицето

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by magi on 24.01.09 12:38

Nikodim se isfrla so sitni bruncinja pod desnoto okce dali vi se ima sluceno toa i na vasite deca i so sto mozam da reagiram???
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19028
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Nate_David on 24.01.09 12:48

nie se mackame so toa masloto os neven nekako momentalno go smiruva crveniloto i gi namaluva brunkite ama ne se celosno iscisteni veke ne znam sto da go mackam a i suvo mu e liceto a teloto mu e normalno nezno meko..
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 32
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19249
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by magi on 24.01.09 13:00

Nate za na lice jas stavam i od pavlovikeva original.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19028
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Goca on 24.01.09 14:01

Ves jas duri sega procitav otkako sve go sredile 'problemot' znaes deka ne e nisto strasno no znam deka nervira oti ne sakame nisto da im "fali"na nasite najmili,tie sitni bruncinja po licenceto najcesto se javuvale kaj doeni deca poradi hormonskiot haos koj uste e vo teloto na majkata a deteto go vnesuva preku mlekceto,dobro sto postojat kremcinja za de se sredi rabotata...gusni go Maksimilijan od mene i Jana.
avatar
Goca
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1126
Age : 39
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 20449
Registration date : 2007-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Ves on 24.01.09 14:46

E dusicki nie pak sme ubavi so cisto licence , duri pocisto od sto ocekuvavme . Vo detali vaka pravev : Po banjanje mu pominuvav po lice so pamukce natopeno vo izladen caj od kamilica , potoa so bademovo maslo po bruncinjata i suvite delovi . Ova tri dena go pravevme.Potoa pocnav da mackam po malku jekoderm i super e se iscisti sosema . Se na se tri nedeli gi imase, beli kako griz , pa crveni , i pod okce imase kako Nikodim sega , crvenkasto bese , sega e sonce ,nezno ubavo , za reklama da go snimaat

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19547
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Maja on 17.02.09 9:55

На ќерка ми на вратчето и се појавија црвени брунчиња. После секое бањање ја мачкам со јекодерм, но не помага. Многу се секирам. pale Што ми препорачувате?
avatar
Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19728
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Pipolino on 17.02.09 9:59

многу незгодно место,баш бебчињата тука најмногу се потат и се собира прљавштината ,мислам дека за на вратот би требало пудра во прав,незнам нека кажат и другите
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 18834
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by kavadarcanka on 17.02.09 10:01

Исто и кај мене имаше ќерка ми како малечка и ми кажа докторката дека се вруќенички од тоа што била многу саклеџика ( дали го разбра овој збор незнам )
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19472
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Maja on 17.02.09 10:02

Да, овие брунчиња се веројатно од што се трие кожичката, нема други брунчиња по телото....
avatar
Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19728
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Maja on 17.02.09 10:06

Го разбрав терминот, но незнам дали е од тоа...
avatar
Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19728
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by kavadarcanka on 17.02.09 10:10

Само памучно облекувај ја мене така ми рекоа тогаш
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19472
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Maja on 17.02.09 10:46

Така и ја облекувам и избегнувам да има нешто директно на вратчето, ама нема подобрување :hmm
avatar
Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19728
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by kavadarcanka on 17.02.09 10:47

Можеш да поставиш прашање на докторката педијатар во стручни области од педијатријата најубаво таа ќе ти каже
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19472
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by bella* on 17.02.09 12:08

Eni напиша:Пробајте со Stelatopia на Mustela крем за тело и лице, нас ни помогана
Или можете Mustela Cold cream, проверено
avatar
bella*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 699
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 19218
Registration date : 2008-06-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Sanja_Ivana on 25.02.09 22:15

Ништо страшно не се брунчињата. Па се чистат бебинњата, не ги мачкајте само со се и сешто, само по себе ќе си се повлечат. ИВана имаше и на главата и на вратот и на градите, нафрлана беше цела по тој дел, и ако се чепнеше со рачињата се раскрвуваше. Педијатарот дома ни доаѓаше и ми кажа да не ја мачкам со ништо, дека се чисти, зошто има осетлива кожишка и дека само по себе ќе си се повлечат. Дури и со јекодерм да не ја мачкам стално само кога и е сува кожичката, и да не ги користам млеката за тела, освен ако има потреба. И така и правам. Еве ја сега супер е. Ни брунче ни ништо.
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 19738
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by irina karlovska on 13.03.09 19:31

proctivav za bademovoto maslo deka bilo super za bruncinja i na mojot Jovan mu se pojavija bruncinja sitni samo na liceto ne mu se tolku crveni a ima samo mesec i polovina pa neznam dali mozam i ja da pocnam da go mackam so bademovo maslo da ne e uste malo za takvi raboti. Sto mislite vie?
avatar
irina karlovska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 9
Age : 34
Локација : skopje
Поени : 17842
Registration date : 2009-03-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Sanja_Ivana on 13.03.09 19:55

Jas napisav prethodno, ivana imase i so nisto ne ja mackav.
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 19738
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by sanja_ on 13.03.09 22:12

konecno i nie go resivme problemot so bruncinjata i crveniloto nasiot pedijatar pravi mast bevme denes ja namacka samo na ednata strana za da vidime dali ke ima efekt i dali ke sakame da ni napravi luge veruvate za 15 minuti mu se iscisti
avatar
sanja_
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 567
Age : 29
Локација : Bitola
Поени : 19378
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by vecki on 15.03.09 0:21

irina karlovska напиша:proctivav za bademovoto maslo deka bilo super za bruncinja i na mojot Jovan mu se pojavija bruncinja sitni samo na liceto ne mu se tolku crveni a ima samo mesec i polovina pa neznam dali mozam i ja da pocnam da go mackam so bademovo maslo da ne e uste malo za takvi raboti. Sto mislite vie?
pa mozes zosto da ne bademovoto maslo moze samo da pomogne nema vrska toa sto e mal
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20845
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Mama Ane on 16.03.09 8:41

Нас ни се појавија ситни брунки на рачињата и Радица ни рече дека најверојатно се од некое средство (сапунчето во градинка) за миење. Новата на Бекутан со цинк ги реши за 3 дена.
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20791
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by sanja_ on 11.04.09 16:19

povtorrno problem so liceto na andrea mnogu i e crveno i so sitni bruncinja denes i zedov krema od doktor tajs pa ke vidime dali ke i pomine ..kolku ste zadovolni vie sto ste ja koristele kremata so noknice od dr tajs??
avatar
sanja_
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 567
Age : 29
Локација : Bitola
Поени : 19378
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by butterfly on 12.04.09 23:55

flower sin mi koga se rodi imase mnogu bruncenca po liceto duri ina usinjata mnogu se nervirav pedijatarot mi rece deka ne e nisto strasno i deka posle tretiot mesec pominuvaat i taka izleze ama jas go mackav so caj od kamilica mene mnogu mi pomogna po nekolku pati na den mu go cistev licenceto i crveniloto i bruncencata isceznaa
avatar
butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1183
Age : 34
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 18178
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by sanja_ on 29.04.09 17:43

uste ne mozam da go resam problemot so licenceto na andrea ja zedovme na dr tajs kremata ama ako ne ja namackam povtorno se pojavuva crveniloto i bruncinjata :( mu kazavme na doktorkata deka doma imame kuce pa ni rece deka mozi da e alergija od vlaknoto a i stvarno imam zaprimeteno koga ja zaspiva babata deka dopira so licenceto na bluzata nejzina za 2 minuti i se pravi zar liceto ..pedijatarot ni rece deka mozi da se napravi alergo test za da utvrdime sto i e ..zedovme i antialergensko vestacko mleko ama ne i e od mlekoto
avatar
sanja_
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 567
Age : 29
Локација : Bitola
Поени : 19378
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by winnie the pooh on 30.04.09 13:00

I Andrej se isfrli celiot na obravcinjata i celoto so crveni sitni brumcinja so belo, patronaznata sestra ni rece da go mackame so Eozin prvo, ama nisto uste poveke se vcrvenuvase i ne mu se iscisti, posle toa ni rece so hipermangan da go rastvoram da stane svetlo rozeva tecnost i ako ima i po teloto da se plakne so poslednata voda, on na teloto nema i jas mu stavam na licenceto i celoto, na celoto mu se izgubija a se susat i na obravcinjata ama mnogu bavno,pa sakam da probam so bademovoto maslo kako sto procitav pogore, me interesira dali imal nekoj iskustvo so hipermanganot,da ne e nesto steten ako se stava na lice, osven sto kozata ja susi dosta?
avatar
winnie the pooh
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 783
Age : 35
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 19200
Registration date : 2008-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by butterfly on 30.04.09 13:04

mene vo bolnica koga se porodiv mi rekoa da upotrebuvam hipermangan za bepceto,za bananje ama isklucivo samo za na teloto na liceto nikako.zato mislam deka e stetno.probaj cisti mu go licenceto so caj od kamilica nisto ne te kosta kaj nas taka pominaa poz flower
avatar
butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1183
Age : 34
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 18178
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот