Родители и деца

Ситни брунки по лицето

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Ситни брунки по лицето

Пишување by Ves on 27.12.08 15:51

Се мислев за насловот на темава , ама верувам јасно е .
Максимилијан од пред една недела ми е иссипан со ситни брунки по обравчињата и малку на челото. Мислев дека е од прашина зашто тој спие во дневна каде е најпрашливо ама спалната најтешко ни се загрева па мора така дури е ладно . Педијатрите во Ремедика не ми рекоа ништо за тоа , овде еден педијатар (кој беше и наш педијатар како деца ) ми рече дека тоа може да е знак за бронхит , астма , или некое слично заболување кое може е наследно но и тој знае дека кај нас како мали такво заболување немало . Ме загрижи со таа констатација , дали имате свое или туѓо искуство со вакви ситни брунки, ја мислев тоа е ништо и се надевам дека е обичен иссип и ќе исчезне .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19432
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by tanja_simon on 27.12.08 16:44

zdravo Ves.jas mislam odnesi go bebeceto kaj perijatar neka vidi zasto kako sto ti objasnuvas toa e znak na alergija,taka se manifestira alergijata kaj mali deca.na jatrvami malata e isfrlena taka po liceto i toa sto jas ti go kazav i go relke vo kozle vo bonica za malata.rasprasaj se najubavo.pozdrav

tanja_simon
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 204
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : e sega me pogodi...
Поени : 18378
Registration date : 2008-11-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Laura on 27.12.08 17:55

Вес ако го доиш малиот дали јадеше нешто ново последните денови? Алергијата може да е од храна лекови чај средство за хигиена и сл..
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 18204
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Janaxxxx on 27.12.08 17:58

E da vi kazam jas sum cula mada nemam poima deka ako deteto do 40 dena go vidi nekoj "ne cist" togas se isfrlale decata so sitni brumki mada moze da e i alergija toa e tipicen znak ama pak vi kazuvam kolku e vistina neznam taka sum cula! sepak otidisi na pedijatar
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 18758
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by macush on 27.12.08 18:11

Ves напиша:Се мислев за насловот на темава , ама верувам јасно е .
Максимилијан од пред една недела ми е иссипан со ситни брунки по обравчињата и малку на челото. Мислев дека е од прашина зашто тој спие во дневна каде е најпрашливо ама спалната најтешко ни се загрева па мора така дури е ладно . Педијатрите во Ремедика не ми рекоа ништо за тоа , овде еден педијатар (кој беше и наш педијатар како деца ) ми рече дека тоа може да е знак за бронхит , астма , или некое слично заболување кое може е наследно но и тој знае дека кај нас како мали такво заболување немало . Ме загрижи со таа констатација , дали имате свое или туѓо искуство со вакви ситни брунки, ја мислев тоа е ништо и се надевам дека е обичен иссип и ќе исчезне .
I jas go imav ama bas istiot problem.Luka na mesec ipol mu se iznafrla liceo so sitni mali bruncinja.Obravcinjata mu bea rapavi i crvenki (ne mnogu). Go nosev na lekar i pedijatarot mi rece da go mackam so edna pomada na hipp,pravena na prirtodna baza,toa ne mu pomogna. Potoa ni prepisa da go mackam so Adventan,ni toa ne mu pomogna.Duri posle cetiri meseci procitav vo edna knigicka deka za mali deca koi se iznafrlani pomaga da se mackaat so bademovo maslo.Kupivme od apteka bademovo maslo i pocnav da go mackam i za edna nedela liceto konecno mu se iscisti. I sega od vreme na vreme go mackam i ako nema nisto. probaj moze ke mu se iscisti licenceto,bademovoto maslo e prirodno i nema da mu steti.
avatar
macush
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 978
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 18648
Registration date : 2008-10-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Anjuska08 on 27.12.08 18:17

На Ања пред една недела и се појавија такви брунчиња на лицето, мислев дека е од ладното и ставив јекодерм, се смирија но пак се појавија. Кога ја носев во понеделникот на вакцина ја вида докторката и рече дека ќе и помине и да продолжам со кремата. Од тогаш секоја вечер стануваат поинтензивни а преку ден се смируваат. Ја однесов кај педијатарот, му кажав дека се сомневам или дека е од ладно или бидејќи и воведов блитва па мислев да не е од тоа, а ја исклучив облеката бидејќи не сум и облекла ништо ново. Ми рече да и ставам Pentaxol krema и ќе и помине. Но вчера и завчера и покрај се пак се појави...и тоа навечер пак...Тогаш се посомневав да не е од млечните каши Hipp??Ги одбиваше последниве денови и јадеше помалку од нив количински...Aња ги јаде веќе месец и половина и немала проблем до сега, можно е алергија после толку време??За друго нешто сега не се сомневам се што и давам веќе има јадено и добро го прифаќа. Не знам што да правам, освен да ги исфрлам тие кашички па да видам??
Инаку убаво си ги јадеше до сега и ја држеа сита. Педијатарот ни ги препорача, велејќи дека се подобри од Лино.
avatar
Anjuska08
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1027
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 18405
Registration date : 2008-11-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by macush on 27.12.08 18:28

Jas mislam deka alergija se pojavuva na celoto telo,a ne samo na obravcinjata,ne znam, ama mislam deka ne e alergija stom vikas deka porano ne i pravele problem kasickite. Na Luka koga mu se iznafrla liceto mislev deka e od zeskoto vreme ili od sonceto (zatoa sto bese leto) no i koga zaladi na nego ne mu se izgubija. Inaku pogore zaboraviv da pisam deka koga ke stanese od spienje mu bea pocrveni, a potoa se gubese samo crveniloto a bubuljickite ne. od Jadenjeto znam deka ne mu bese zatoa sto koga prv pat mu se pojavija Luka samo cicase. Jas mozam samo da ti kazam da probas da ja mackas so bademovoto maslo,kako sto rekov pogore, mene samo toa mi pomogna.
avatar
macush
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 978
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 18648
Registration date : 2008-10-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Anjuska08 on 27.12.08 18:56

Токму сега зборувавме со мм за ова и му кажав за бадемовото масло и ќе пробаме со него сигурно..верувам дека не е од ладното време зошто денес бевме надвор а лицето и се посмирено од синоќа. Нема да и дадам ни од кашичката па ќе видиме до после како ќе биде. Навистина ме загрижува посебно што кожата и била чиста и при најголемите жештини.
avatar
Anjuska08
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1027
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 18405
Registration date : 2008-11-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Nate_David on 27.12.08 19:10

David otkako se rodi posle 1 mes mu se pojavija bruncinja na liceto kako rapavo mu stana i crveno pedijatarot ni rece deka toa e nekoja nasledna alergija koja mu se pojavila nego na liceto ona sto nekoi go vikaat alanguzi postarite pretezno e vsusnost alergija e sega jas go mackav so krema butavate nego za nekoe vreme mu se iscisti i na momenti ima crvenilo i mu se gubi toj eve se uste 9 i pol meseci ima i go ima toa go mackav i so krema panteksol i pak nisto mi rekoa deka toa samo po sebe ke se iscistelo posle 1 godina e sega ke vidime...zatoa ne se grizete majki se ke se sredi...
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19134
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Anjuska08 on 28.12.08 0:24

Vecerva ne jadese od kasickite i pak se isfrla, bese crven aeden saat i se smiri malku..ne znam navistina od sto i e?
avatar
Anjuska08
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1027
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 18405
Registration date : 2008-11-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Ves on 28.12.08 1:19

Laura напиша:Вес ако го доиш малиот дали јадеше нешто ново последните денови? Алергијата може да е од храна лекови чај средство за хигиена и сл..

Многу внимавам што јадам, се е дома зготвено без зачини , без адитиви , единствено ако е од тоа што за два дена испив два литра густ сок A+C+E od Phaner овошен коктел , млеко почнав да пијам само пастеризирано, трајно од Swedmilk неделава пиев по литар дневно .Онака незнам од што може да биде , не пуштаме никој кај нас да доаѓа дури не поминат барем 40 дена . Педијатарот рече да го намачкам со оној 1% алкохол (црвена вода ). ке видам утре дали има подобрување.
А ќе пробам и со бадемово масло , штом е природно не верувам дека ќе му наштети нешто .Многу се ситни , душиче мало како да не е истото лиценце од пред тоа , се надевам ќе помине .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19432
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by vecki on 28.12.08 1:23

ves slobodno probaj bademovo maslo na macush deteto jas go vidov koja promena bese kolku mu se iscisti licenceto
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20730
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by baby24 on 05.01.09 2:00

Ves i na Lea isto i se pojavija takvi bubulicki i nas duri ni dadoa da pie cefaleksin sirup i ja mackav so edna crvena tecnost i samo i gi prosiriv po celoto telo so tecnosta .I posle Nate (hormonce )mi preporaca edna krema koja ja pravi sega kolku se sekavam pedijatar od bitola se vika detski cvet kremata i veruvas za eden den liceto i se iscisti nisto nemase mnogu efikasna krema ,jas i sega koga ke i se pojavat od sto ja bacuvame po liceto ili od mlekce sto i kape ja mackam i za nekolku saati se gubi se.
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 35
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 19113
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Пандорче on 05.01.09 10:30

Вес ич да не се секираш!!! И на моето синче му се појавија такви брункички кога беше на таа возраст како твоето синче. (Јас ептен се нервирав)
И ние го мачкавме со таа црвената водичка. а докторката ни кажа дека до 3 месеци ќе му се појавуваат и ќе му исчезнуваат.
Еве сега нема ништо.
Ич да не му се секираш, ке му поминат
avatar
Пандорче
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 189
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 18173
Registration date : 2008-12-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Anjuska08 on 05.01.09 10:55

На Ања еве и се повлече црвенилото, не знаете колку се нервирав, ама добро сега е во ред..не се секирај ќе помине
avatar
Anjuska08
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1027
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 18405
Registration date : 2008-11-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Berta on 05.01.09 11:18

jas go imav istiot problem so moite decinja i toa samo prviot mesec,edna babicka (ponzionirana akuserka)mi kaza da ne se sekiram,posto vo prvite denovi od zivotot decinjata se cistele,a toa moze da trae i do pocetokot na vtoriot mesec...i navistina do pocetokot na vtoriot mesec se povlekoa.Ponekogas se slucuvase da mi se vcrvenat decinjata(da se isfrlaat) i koga bese pretoplo vo sobata ili koga se poveke obleceni otkolku sto e potrebno:tie se vikaat vrukici i stom se otkrie pricinata i se reagira (pretopla prostorija ili pretoplo obleceni decinjata)vednas isceznuvaa..ne bi trebalo da se raboti za alergija....barem jas taka mislam .....prvite meseci vo zivotot i bebeto se naviknuva na novite uslovi...a i nie mnogu se sekirame na sekoja promena sto se pojavuva kaj bebeto...ponekogas nekoi promeni se normalni,ama nas ni izglegaat kako golem problem...pozdrav,se nadevam deka veke se pominati brumcinjata
avatar
Berta
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 168
Age : 51
Локација : Germanija
Расположение : odlicno
Поени : 18456
Registration date : 2008-10-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Ves on 05.01.09 15:07

Go mackam so bademovo maslo, obravcinjata se iscistija od dve mackanja , ke stavam uste oti liceto mnogu mu e suvo posebno po banjanje struze koga ke go dopres toa e od vodata ,ima uste na celoto i megu vratceto i usinjata tie se pocrveni mislem deka se od kebenceto sto go dopira po vrat , no stom se pojavuvaat kaj skoro sekoe bebe, ke pominat . A bademovoto maslo e super , pocnav i jas na vrat da si stavam , bademite se ubavi za koza sodrzat vitamin E, Baby 24 kako mozam da naracam takva krema detski cvet , sakam da ja imam, moze ke zatreba .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19432
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Berta on 05.01.09 15:30

Ves напиша:Go mackam so bademovo maslo, obravcinjata se iscistija od dve mackanja , ke stavam uste oti liceto mnogu mu e suvo posebno po banjanje struze koga ke go dopres toa e od vodata ,ima uste na celoto i megu vratceto i usinjata tie se pocrveni mislem deka se od kebenceto sto go dopira po vrat , no stom se pojavuvaat kaj skoro sekoe bebe, ke pominat . A bademovoto maslo e super , pocnav i jas na vrat da si stavam , bademite se ubavi za koza sodrzat vitamin E, Baby 24 kako mozam da naracam takva krema detski cvet , sakam da ja imam, moze ke zatreba .

Ves ,ne procitav dali pisa so sto go banjas Maksimilijan?Zatoa sto pisuvas deka posle banjanje mnogu mu e suva kozata,
avatar
Berta
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 168
Age : 51
Локација : Germanija
Расположение : odlicno
Поени : 18456
Registration date : 2008-10-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Nate_David on 05.01.09 15:30

jas pred nekoj den zedov nevenovo maslo prasav za bademovo ama pedijatarot ne mi go preporaca bas i mi rece zemi nevenovo otkako pocnav da go mackam licenceto pocna poleka da mu se cisti...se nadevam za skoro ke mu se iscisti skros
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19134
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Ves on 05.01.09 23:17

Jas go banjam Maksimilijan so Bekutan -penlivo sredstvo , ne koristam sapunce , kozata na liceto mu e suva a tamu ne ni stavam sredstvo osven ako kapne malku od kosickata, kozata na teloto mu e Ok. ne e suva. Nevenovo maslo veruvam deka e super oti go sodrzat mnogu kremi , no jas pocnav so bademovo i zasega mu odgovara na kozickata , pa ke vidime .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19432
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by rich_bitch1 on 06.01.09 9:20

sosema istiot problem go imav do pred nekolku dena so emili.stavav eozil crvena voda,pa jekoder,pa uste edna mast,ma caj od kamilica i nistoo.i na kraj mi dadoa dekotal i za tri dena gi snema.sega nema aposlutno nisto konecno
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20323
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by maskoe on 06.01.09 11:12

Ves pisi i pp na hormonce i ke ti kaze kako da ja naracas masta detski cvet.I nas pedijatarot ni rece da stavame eozin i hloranfenikol,ama bezuspesno.I hormonce mi ja naraca masta bukvalno za 2 dena liceto mu bese cisto.Mnogu pomaga i ne samo za bruncinjata.Aleksej imase i edno lisajce na glavceto i toa mu pomina od masta.
avatar
maskoe
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 161
Age : 35
Локација : stip
Расположение : sekogas super
Поени : 18486
Registration date : 2008-10-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Jovana's mom on 07.01.09 19:36

Јас ја мачкам Јована со помада од невен од Ројал ја нарачав и и поминуваат брунчињата и црвенилото, а особено сувоста на кожичката после бањање!
avatar
Jovana's mom
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 489
Age : 48
Локација : Kocani
Поени : 19055
Registration date : 2008-07-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Ves on 07.01.09 20:35

ke mora jas i drugo nesto da stavam , okolu usinjata , vegite , pokraj noseto siot mi e vcrvenet , nema veke sitni brunki ama ima crvenilo , utre pedijatarot ke dojde doma da go vidi pred da primi vakcina pa ke vidam i toj sto ke rece , moze da e nesto poinakvo sega . Onaka ok. e bebusot , izgleda miren i zadovolen , mi place samo koga e gladen i koga treba da go preoblecam .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19432
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Eni on 08.01.09 17:36

Пробајте со Stelatopia на Mustela крем за тело и лице, нас ни помогана
avatar
Eni
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 171
Age : 32
Локација : Macedonia
Поени : 18241
Registration date : 2008-12-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ситни брунки по лицето

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот