Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Вироза

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13064
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Вироза   28.12.08 20:05

Lana напиша:
samo hlorofenikol i davaat i odma i pominuva ..,akone pominuva togas zemi gi i kapkite mada cisto sumljam deka od nego nema da pomine ...

Баш така, ефикасна е маста. За Петар до вчера бевме со маста и со прокулин капки и помина за 3 дена.
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2129
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: ок
Поени: 12419
Registration date: 2008-11-21

ПишувањеПредмет: Re: Вироза   25.03.09 22:05

Колку време трае грипот а колку настинката и со какви симптоми с е,?
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2244
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: kako vremeto :-))
Поени: 13469
Registration date: 2008-07-28

ПишувањеПредмет: Re: Вироза   25.03.09 22:08

sneze напиша:
Колку време трае грипот а колку настинката и со какви симптоми с е,?
sega se se izmutirani virusive .ne se znae sto e grip a sto nastinka!katastrofa!tatko mi primi vakcina protiv grip bidejki e so stent i ene go go fati gripot,doktorkata kazala deka i vakcinirani se razboluvale .eden doktor prijatel veli deka ima nov tip na grip denovive!
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2129
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: ок
Поени: 12419
Registration date: 2008-11-21

ПишувањеПредмет: Re: Вироза   25.03.09 22:09

Да ве прашам и ова, Од Амоксиклавот на МАрко му се растечни столицата како проливче а кака два до три пати на ден, течно. ДАли сметате дека не му е погоден антибиотикот?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14031
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Вироза   25.03.09 22:14

Можно е Снеже да не е погоден антибиотикот а и обично кога препишува нашата докторка Амоксиклав прашува дали претходно имал проблем со проливче, што значи дека е можна реакцијата
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2129
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: ок
Поени: 12419
Registration date: 2008-11-21

ПишувањеПредмет: Re: Вироза   12.04.09 20:52

Марко пак ни е болен . Само носето му е затнато и има по малку температура. Бевме на лекар и грлцето му е црвенко сосем малку . Ни препиша Цефалексин но ни рече да не му го даваме денес туку ако му се влоши состојбата. Пак не си спиеме по цели ноќи ратуваме од што не може да дише.
Док. ни рече дека овој период имало многу вируси и дека е вирусно , времето не чинело и било многу топло за овој период од годината и вирусите си се множеле.
Вратете се на почетокот Go down
lida
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 388
Age: 33
Локација: skopje
Расположение: odlicno
Поени: 11606
Registration date: 2009-02-05

ПишувањеПредмет: Re: Вироза   12.04.09 22:48

i nie sme taka sl ima temp od 37.5 do 38.3 i zatnati popladne ke ja nosime na lekar da vidime so e samo si vikam da ne e pred simptomza sipanica drugarkami so devojceto imaat a oni bea zaedno pred toa pa sea neznam mo zee toa am i zatnata e zelosno i plus ima i bakterija vo nosot moze od toa e temp
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2129
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: ок
Поени: 12419
Registration date: 2008-11-21

ПишувањеПредмет: Re: Вироза   14.04.09 20:33

lida што направивте , како сте?

Ние сеуште затнати само , друго ништо и не може да спие па по цели ноќи ратуваме. Може ли да е нешто друго а не настинка?
Вратете се на почетокот Go down
lida
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 388
Age: 33
Локација: skopje
Расположение: odlicno
Поени: 11606
Registration date: 2009-02-05

ПишувањеПредмет: Re: Вироза   14.04.09 21:22

nemame temperatura ama uste skroz zatnati krci koga spie ama si spie bez problem mnogu mi pomogna masta na dr tais kako viks sto e ama za deca ja mackam 2 -3 pati dnavno pred spienje obavezno i toa ja opusta mnogu e dobra i i stavam i kapki operil so uste nesto vo niv i pie zinnat sirup posto ima bakterija vo nosot i nas se ni e od bakterijata
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2129
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: ок
Поени: 12419
Registration date: 2008-11-21

ПишувањеПредмет: Re: Вироза   14.04.09 21:25

masta na dr tais kako viks sto e ama za deca

кој цена е? и како се вика?

и нема ли да му протечат, пошто на нас ни е затнато само , нема мрсулчиња. док. ни рече да не му ставам викс да не му протечат.
Вратете се на почетокот Go down
lida
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 388
Age: 33
Локација: skopje
Расположение: odlicno
Поени: 11606
Registration date: 2009-02-05

ПишувањеПредмет: Re: Вироза   14.04.09 21:46

masta na dr tais e mukoplant eukaliptus balzam e za protiv natinki i bronhitis za vtrivanje a m oze i za inhalacija ja i ja vtrivam na gradite i grbot i toa mesto da bide ubavo pokrieno ili obleceno da se zagree i mnogu opusta i od samata mirizba se odzatnova noseto kako inhalazija am ne tecat mrsuli i kaj nas ne tecat ona duva a tie ne tecat na nego pisuva deka e za nastinka i za vospalitelni procesi na gorni disni patista prateni so kaslica i bronhijalna opstrukcija i zgolemena sekrecija a mozes i da go inhaliras plus a e okolu 200 den
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2129
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: ок
Поени: 12419
Registration date: 2008-11-21

ПишувањеПредмет: Re: Вироза   14.04.09 21:47

Ок фала ти , ќе ја земам
Вратете се на почетокот Go down
lida
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 388
Age: 33
Локација: skopje
Расположение: odlicno
Поени: 11606
Registration date: 2009-02-05

ПишувањеПредмет: Re: Вироза   14.04.09 21:54

prasaj pak ti vo apteka ama mislam deka nema sto da ne e dobra
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 615
Age: 35
Локација: Skopje
Поени: 12949
Registration date: 2008-03-25

ПишувањеПредмет: Re: Вироза   14.04.09 23:00

и ние два дена имаме температура по 37,3. се почна со сува кашлица од саботата и тогаш го однесов на лекар. Докторката рече дека е чист на плуќа и грлото не е црвено. После два дена почна да кашла со шлаем и качи температура која ја држи константно иста. Повторно го однесов да го прегледа се плашев да не се спуштило и повторно истиот резултат дека се е добро. Ама таа температура не е симната. Ми рече да му давам само од сирупот од тегавец на др.Таис и Синомарин капки во носето. Претпоставувам дека е вирус кој вака се манифестира.
Вратете се на почетокот Go down
 

Вироза

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -