Родители и деца

Пивнување од плодовата вода

Go down

Пивнување од плодовата вода

Пишување by Anika on 11.12.08 14:56

Дали некој има искуство со ова? Една моја пријателка се породи пред 1 недела во државна но за време на пораѓајот бебето се напило од плодовата вода и фатило инфекција на плуќа. Сега му даваат на бебчето антибиотици и уште ги држат на клиника.

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 18528
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пивнување од плодовата вода

Пишување by taci on 11.12.08 15:01

Nemam iskustvo so toa no koga se porodiv so Angelce vo avgust edna do mene sto lezese bese so takov slucaj. Potocno isto taka za vreme na poragajot bebceto se napilo od plodovata voda i dolgo vreme gi drzea tamu mu davaa na bebeto terapija,ostanaa okolu 20 dena na klinika.Siroto bebe postojano go bockaa.
avatar
taci
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 589
Age : 39
Локација : во близнина на Скопје
Расположение : Супеееееееееееер:))
Поени : 18150
Registration date : 2008-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пивнување од плодовата вода

Пишување by Anika on 11.12.08 15:03

Не ми е јасно како додека бебето е во стомакот не се напива од водата а баш на пораѓај тоа може да се случи. Искрено за ова никогаш не сум слушнала а ниту прочитала некаде.

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 18528
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пивнување од плодовата вода

Пишување by Sandra on 11.12.08 18:32

Аника, бебето додека е во стомакот пие од плодовата вода, ама не знам што е разликата од тоа што пие тогаш, или пак ако се напие за време на пораѓајот.
Може некоја од женскиве ќе ни објасни.

Sandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 821
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 19146
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пивнување од плодовата вода

Пишување by ZeleniCka on 11.12.08 18:47

Jas imam tuka edna poznanicka na koja koga se porodi pred eden mesec i rodi kerka, isto taka i se sluci ova. Bebenceto se napi od plodovata voda. Do togas ne sum cula i jas deka e stetno, a seuste ne znam zosto. Znam deka za 2 nedeli gi pustija od bolnica i eve devojceto nema nikakvi problemi sega Smile
avatar
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 32
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 19125
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пивнување од плодовата вода

Пишување by radost on 11.12.08 19:05

Не е штетно ако бебето се напие од плодовата вода. Проблемот настанува што некогаш при пороѓај бебето не го толерира добро процесот па испушта мекониум (измет) поради стрес. Мекониумот е тој што прави инфекции на дишните патишта. Затоа ако видат дека бебето се напило од плодовата вода во која има мекониум (се позанава прљава е водата а не прозирна) тогаш најчесто ќе добие инфекција и во зависност од тоа како ќе се одвиваат работите ќе заврши или на интензивна нега или пак на нормална продолжена нега и обавезно на антибиотици.
avatar
radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 18477
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пивнување од плодовата вода

Пишување by Kikic on 11.12.08 22:30

Mene Martina mi se napi plodova voda na poragaj ama i jas togas neznaev sto e rabotata.Koga dojdoa pedijatrite na vizita mi kazaa sto e rabotata i mi rekoa sega ke ispiatame dali e vodata zarazena od bakterii ili ne.Posle mi rekoa deka vodata e malku zarazena ama sreka sto odma mi dojde mleko pa pocna Martina da cica inaku ke i uklucile infuzija za 4 dena ne pustija doma bez posledici
avatar
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 18940
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пивнување од плодовата вода

Пишување by Ilince on 12.12.08 11:26

Toa se narekuva aspiraciona bronhopneumonija.Znaci bebenceto so samiot akt na poraganje prvpat dise samostojno i ja otvora ustata poveke pati vo obid za disenjeDodeka e vo majkata dise preku papocnata vrvca zatoa togas ne se napiva..E togas se napiva od vodickata .Vo zavisnost od toa dali e bakteriski zagadena zavisi i tezinata na bronhopneumonijata
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19268
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пивнување од плодовата вода

Пишување by vecki on 12.12.08 11:33

jas so niedno sum nemala vakov problem ama majkami ima kazuvano za bratmi koga se poragala[ a se poragala so cistackata ] se napil od plodovata voda za sreka nemalo nekoj pogolemi problemi samo bil mnogu modar
i
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20595
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пивнување од плодовата вода

Пишување by zence on 12.12.08 14:36

Jas koga se poragav so Saska go imav toj probleb bidejki papocnata vrvca i bese zamotana okolu vrat. Vednas ja stavija vo inkubator( za da se oporavi od raganjeto) i i vklucija antibiotici i infuzija. Po 2 dena bese so mene vo soba i ne zadrzaa vkupno 9 dena i prodolzivme doma so antibiotici. Nekoj posebni problemi sega za sega nema- fala bogu.
avatar
zence
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 147
Age : 45
Локација : Skopje
Поени : 18674
Registration date : 2008-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пивнување од плодовата вода

Пишување by danielaval on 22.01.09 22:26

И мене ми се деси таков случај на првиот пораѓај Марија се напи плодова вода за среќа не доби инфекција примаше три дена инекции и се помина во најдобар ред
avatar
danielaval
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 369
Age : 35
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 18239
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пивнување од плодовата вода

Пишување by anastasova on 10.10.09 17:32

Според овоа вие што го кажувате не е опасно ако бебето додека се раѓа се напие од плодовата вода,но на една моја комшика (која се омажи во скопје,и се породи таму) и се случи истото и бебето и почина.Е сега малку ме замисливте,можно ли е да се случило нешто друго?Они така знаат,бебето почина затоа што се отруло кога се напило од пплодовата вода.
avatar
anastasova
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 136
Age : 34
Локација : veles
Поени : 17439
Registration date : 2009-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пивнување од плодовата вода

Пишување by obicna on 10.10.09 18:24

radost напиша:Не е штетно ако бебето се напие од плодовата вода. Проблемот настанува што некогаш при пороѓај бебето не го толерира добро процесот па испушта мекониум (измет) поради стрес. Мекониумот е тој што прави инфекции на дишните патишта. Затоа ако видат дека бебето се напило од плодовата вода во која има мекониум (се позанава прљава е водата а не прозирна) тогаш најчесто ќе добие инфекција и во зависност од тоа како ќе се одвиваат работите ќе заврши или на интензивна нега или пак на нормална продолжена нега и обавезно на антибиотици.

Nemam iskustvo od poragaj no ova sto go napisa za mekonium ima slucaevi na edna emisija od vistinski poragaj sto pokazuvat na tv, Maternity ward se vika. Isto za ova objasnuva deka e opasnosta u mekoniumot.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20509
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пивнување од плодовата вода

Пишување by Zvezdicka on 10.10.09 18:32

Jas mislam deka stanuva zbor za vdisuvanje na plodovata voda koga bebco se obiduva da dise.
Zatoa i doaga najcesto do infekcija na disnite patista.

Moe mislenje samo...
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19671
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пивнување од плодовата вода

Пишување by obicna on 10.10.09 22:33

Mekoniumot mislam e opasno da vleze u disnite patista koga ke se obidi novorodence za da disi. Eve najdov nesto za toa tuka
http://www.healthsystem.virginia.edu/UVAHealth/peds_hrnewborn/mecasp.cfm
http://www.stvincent.org/ourservices/womens/pregnancy/content.htm?pageid=P06968
http://www.essortment.com/all/whatismeconium_rhmq.htm
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20509
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пивнување од плодовата вода

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот