Родители и деца

Максилофацијална хирургија

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Максилофацијална хирургија

Пишување by taci on 11.12.08 14:52

Dali nekoj bil na maksilofacijalna hirurgija?
avatar
taci
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 589
Age : 39
Локација : во близнина на Скопје
Расположение : Супеееееееееееер:))
Поени : 18280
Registration date : 2008-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Максилофацијална хирургија

Пишување by Anika on 11.12.08 15:06

Што поточно е тоа?

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 18658
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Максилофацијална хирургија

Пишување by sneze on 11.12.08 15:08

Да јас сум била и моето дете . Тоа е хирургија за се што е на лицето . За заби исто така за било какви хируршки интервенции на лицето.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 19059
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Максилофацијална хирургија

Пишување by taci on 11.12.08 15:10

Hirurgija na lice, vilici i vrat. Maliot Angelce mi se rodi so rascep na gornata usta i vo januari ke go nosime na operacija tamu. Pa me interesira dali nekoj bil tamu i so kakvo iskustvo e? silent
avatar
taci
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 589
Age : 39
Локација : во близнина на Скопје
Расположение : Супеееееееееееер:))
Поени : 18280
Registration date : 2008-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Максилофацијална хирургија

Пишување by sneze on 11.12.08 15:12

Јас сум била за вадење на гној од заб , не сум лежела а дог. се ок и има хигиена па сепак е хирургија. А малиот сега пред две недели падна и си ја расцепи долната уста па беше на шиење со едно конче . Супер поминавме. Моето искуство е ок.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 19059
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Максилофацијална хирургија

Пишување by taci on 11.12.08 15:16

Fala ti Sneze navistina me utesi, jas bas se sekiram kako ke bide, dali ima higiena i sl. ke go operira dr. Pancevski, nie mislevme ovoj mesec ama ne ubedija za idniot da bide detevo pogolemko. flower
avatar
taci
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 589
Age : 39
Локација : во близнина на Скопје
Расположение : Супеееееееееееер:))
Поени : 18280
Registration date : 2008-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Максилофацијална хирургија

Пишување by sneze on 11.12.08 15:23

еј супер е докторот . тој го шиеше моево брливко .Не се секирај си ја знае работата а поготово со деца . Лесно ќе биде ќе видиш без гајле.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 19059
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Максилофацијална хирургија

Пишување by taci on 11.12.08 15:25

Fala ti stvarno me utesi.
avatar
taci
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 589
Age : 39
Локација : во близнина на Скопје
Расположение : Супеееееееееееер:))
Поени : 18280
Registration date : 2008-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Максилофацијална хирургија

Пишување by taci on 26.02.09 1:01

Требаше да одиме на 14 јануари тогаш ни закажаа ама бидејќи Ангелче се разболе имаше пневмонија, моравме да откажеме. И сега ни закажаа за на 20 март операција. Мораме да внимаваме да не се разболи, воопшто, ама ај внимавај, како да го пазам кога сега е време на вируси, и еве го два дена има температура и ми е страв НЕ ДАЈ БОЖЕ да не се разболи повеќе.
avatar
taci
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 589
Age : 39
Локација : во близнина на Скопје
Расположение : Супеееееееееееер:))
Поени : 18280
Registration date : 2008-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Максилофацијална хирургија

Пишување by vecki on 26.02.09 1:03

taci ajde kako gospod nikoj ne e ima vreme do 20 mart sigurno ke bide se vo red
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20725
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Максилофацијална хирургија

Пишување by taci on 26.02.09 1:20

Дај Боже, Вецки!!!!!!
avatar
taci
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 589
Age : 39
Локација : во близнина на Скопје
Расположение : Супеееееееееееер:))
Поени : 18280
Registration date : 2008-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Maksilofacijalna hirurgija

Пишување by fibimk on 28.02.09 18:11

Jas sum bila na operacija na nos zaradi otstranuvanje na r'skavicata zosto mi bese kriva i tesko disev od ednata strana.Sum bila i na operacija na zab zagnoen ali ne bese strasno.Prvoto bese malku so ogled na toa sto celoto lice e poteceno i so modrici ali vredese...dobiv poubav i pomal nos....Ali pak disenjeto od taa strana mi e potesko.
Za deca so rascepena gorna usta sum cula deka se pravat uspesno operaciite,licno ne znam nekoe detence da se napravilo,ali denesnata plasticna hirurgija cini cuda.Samo znam deka treba da se napravat poveke od edna operacija,prvo na nepceto,pa posle zabite...mozda na pokasni godini ali definitivno se poveke od edna intervencija...So verba sve ke bide OK
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 19054
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Максилофацијална хирургија

Пишување by MamaMaja on 28.02.09 18:31

Jas pred nekoj den gledav, slucajno naletav na niv, slikicki od
detence rodeno so rascep na usteto pred i po operacijata. Se
poznava samo edna mala linija, kako da padnalo nekade, nisto
posebno uoclivo. A sto bese ubavo detetnceto, srce!

Samo hrabro, se ke bide vo red.
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18419
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Максилофацијална хирургија

Пишување by taci on 28.02.09 19:58

Фала ви многу на утешните зборови, навистина многу ми значат, посебно сега кога ме фака онака малку паника. Кај малиот мој Ангелче е само расцеп на горната уста, СРЕКА гоооооооолема што непцето е здраво и без проблем цица, јаде и пие вода.
Фала Ви уште еднаш!
avatar
taci
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 589
Age : 39
Локација : во близнина на Скопје
Расположение : Супеееееееееееер:))
Поени : 18280
Registration date : 2008-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Максилофацијална хирургија

Пишување by Simona's mom on 28.02.09 20:20

Панчевски ми беше асистент на факултет и стварно е одличен специјалист,има знаење и искуство и синчето ти е во одлични раце,таков впечаток стекнав на вежби кај него..
avatar
Simona's mom
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 571
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18813
Registration date : 2008-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Максилофацијална хирургија

Пишување by mac@ on 12.03.09 20:31

Jas sum bila za vadenje zab ama ne pominav loso i pokraj toa sto mi bese zabot vnatresen pa moraa da mi ja secat vilicata,a sum bila i za dvata umnici a ne mi bea izlezeni taka da ne se sekiraj.pozz
avatar
mac@
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 160
Age : 29
Локација : Doma
Расположение : KOGA,KAKO
Поени : 18761
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Максилофацијална хирургија

Пишување by taci on 17.03.09 21:02

Бевме денеска на Детска клиника и ги направивме сите анализи што се потребни за оперативниот зафат кај Ангелче. Го прегледа др. Татјана Јаќовска-Марети, и ни рече дека се е во ред со малиот, не испрати да направиме ЕКГ и крвна слика, крвна група веќе имаме. И резултатие од крвната слика и ЕКГ-то се добри. Сега со Господ напред и здравје во четврток одиме на Максилофацијална хирургија.
avatar
taci
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 589
Age : 39
Локација : во близнина на Скопје
Расположение : Супеееееееееееер:))
Поени : 18280
Registration date : 2008-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Максилофацијална хирургија

Пишување by taci on 17.03.09 21:03

Ви благодарам на сите за утешните зборови навистина многу ми значат.
avatar
taci
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 589
Age : 39
Локација : во близнина на Скопје
Расположение : Супеееееееееееер:))
Поени : 18280
Registration date : 2008-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Максилофацијална хирургија

Пишување by verce on 17.03.09 21:24

Mnogu mi e milo Taci za maloto srcence sega so gospot napret i se da se sredi da zaboravite na toa kako nikogas i da ne bilo.
avatar
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 32
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 20125
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Максилофацијална хирургија

Пишување by sneze on 18.03.09 10:49

Таци со лесно и да немаш гајле , си правевме муабет , ништо сттрашно не е . Ај после кажи ни како сте?
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 19059
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Максилофацијална хирургија

Пишување by taci on 27.03.09 13:15

Лелееееее навистина сте срцки. Фала ви многу на сите за грижата. Инаку ние добри сме се вративме од болница завчера и сега се е добро. Добро поминавме, на операција се излезе како што треба и сега мора да се пазиме многу. Инаку навистина докторот е одличен, многу професионално си ја заврши работата секоја му чест. Сега Ангелче е добар, ке му се познава мал белег ама со тек на време ке се изгуби тоа, најважно е што поминавме супер.
Само првата ноќ ни беше вистински кошмар, од 23 часот па до сабајле мораше да биде гладен и жеден, не смееше никаков вид на храна да прими, и тој до 23 часот јадеше и цицаше, ама некаде околу 02 и 30 почна да плаче за цицање сирото дете се утепа од плачење, ама не смеев ништо да му дадам срцето ме болеше како сега се сеќавам. Дури некаде околу 03 часот заспа и спиеше само половина саат, се разбуди и повторно врескање лелееее никогаш така не ми плачел, се до 05 часот кога веќе изнемоштен целиот конечно заспа и спиеше до 07 часот кога се разбуди и морав да го спремам. Го земаа околу 08 и го однесоа. После операцијата кога го изнесоа од операциона сала и го внесоа на интензивна нега ме повикаа да го смирам, срце мало кога ми го слушна гласот одма се смири. Беше под инфузија и скоро половина ден го преспа некаде околу 15 часот му дадов млекце малку и пак заспа, важно добро поминавме после операцијата не качи температура. Јунак на мама!
avatar
taci
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 589
Age : 39
Локација : во близнина на Скопје
Расположение : Супеееееееееееер:))
Поени : 18280
Registration date : 2008-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Максилофацијална хирургија

Пишување by jasmina,mina on 27.03.09 14:43

Taci da znaes samo kolku pati pomisliv na vas.mnogu mi e milo sto se ispadnalo super i sto pomina se so ubavo!na zdravje neka mu e operacijata i ic da ne se sekiras za luznickata,samo neka e ziv i zdrav!kako e sega junacheto? flower

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20109
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Максилофацијална хирургија

Пишување by mirecv on 27.03.09 14:54

Таци поздрави и од мене,јас дури сега првпат ја читам темата,ајде помина се,мило ми е што се помина во најдобар ред,како сте сега?за белегот ич не му ја мисли ке исчезне со тек на време! :big hug: :big hug: до малиот јунак!
avatar
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 40
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 19444
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Максилофацијална хирургија

Пишување by fibimk on 27.03.09 19:06

Taci,bas mi e milo sto ste imale uspesna operacija! flower Sega kako e maloto?Moze da cica ili so infuzija se hrani?Placi?Ajde sve ke pomine...ke se smiri...Ke ostane samo malo luzne sto i ne se poznava!Bez gajle...bitno pominavte dobro!
Pozz do vas!
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 19054
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Максилофацијална хирургија

Пишување by lidija29 on 27.03.09 19:17

Таци мило ми е што се поминало во најдобар ред, добро е што се се среди .....поздрав
avatar
lidija29
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 440
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 18101
Registration date : 2009-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Максилофацијална хирургија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот