Родители и деца

Каков е вашиот менструален циклус?

Страна 7 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by Vesnicka on 26.10.09 0:04

Dobiv na 40-ti den -vcera i eve deneska maka macam so partali.Mi pagaat uzasni i golemi partali.Redovno li imate parali koga imate dobieno ili?
Vesnicka
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 19417
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by vecki on 26.10.09 0:10

jas kako devojce maki macev em nerodovno dobivav em sto vikas partali pagale od mene e od koga se porodiv so prvoto jas sum super me boli kicma po malku i samo vtoriot den imam mnogu
vecki
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 21055
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by vasidora on 26.10.09 9:01

Jas vcera dobiv ama edna sveza crvena krv so da vi kazam. Mnogu retko se slucuva partali so temna boja da pagjaat.
Inaku me skinaa jajnicite kako dve topki vo rana gi osekjav. Mislam duri prvpat tolku jaka bolka.
Malku se razocarav posto se obiduvame i moze posto prvpat po tolku godini ne se pazime i toj svrsuva vo mene da mi e takva menstruacijata?
vasidora
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 17634
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by Arhangel on 26.10.09 9:16

Pred da se porodam mi bese tolku redovna( na 28 dena i mi idase vo 10 sabajle Very Happy ),taka da ko ostanav bremena odma znaev deka ima nesto stom ne mi dojde..Nemav nekoi pogolemi problemi ,me bolese malku stomak i mi traese po 7 dena..Normalna..Odkako se porodiv,mi dojde posle tretiot mesec,prvin mi bese mnooogu obilna i pak mi idase na 28 dena,ama poslednive dva meseci mi idat na 26 dena i nekako mi e mnogu slaba,t.e mnogu malku mi tecit...I pak mi trajt 7 dena..Ne znam zosto mi se izmesti vaka,napraviv gin.pregled i sve bese ok..ahhh,bre,hormoncinja...
Arhangel
Arhangel
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 173
Age : 38
Локација : ohrid
Поени : 17439
Registration date : 2009-08-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by tasevska on 26.10.09 10:29

zdravo,a jas pa da kazam i za mene,ama ic bas ic nemam redovno,moze nekogas da se sluci i po 2 meseca.sto da pravam taka e toa so god sum probala sekakvi lekarsta duri nekogas ako i ne primam inekcija ne mi ide
tasevska
tasevska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 18
Age : 38
Локација : na rabota
Расположение : promenlivo
Поени : 16970
Registration date : 2009-10-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by saligrem on 02.11.09 8:00

Pred da imam spontan abortus menstrualniot ciklus mi bese redoven na 30 dena i sekogas custvuvav koga ke dobijam . Posle spontan dobiv na nekade 50 den i od togas postojano mi kasni nitu pak custvuvam koga ke dobijam. Dali nekoj ima vakov problem dali ova moze da e povrzano so spontaniot abortus
saligrem
saligrem
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 17344
Registration date : 2009-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by Tifani on 04.11.09 10:52

Sekogas mi doaga okolu 27,28 den,imam 4,5 dena,no sekogas obilno
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by delfinka on 04.11.09 12:15

tocen e ko svajcarski saat
sekogas na 28den
delfinka
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 30
Локација : bitola
Поени : 19261
Registration date : 2008-10-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by EckaGj on 04.11.09 12:17

Исто.Поточен здравје.28 дена или точна дата или 4 недели
Very Happy
EckaGj
EckaGj
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 928
Age : 38
Локација : Скопје
Поени : 17764
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by Girl***** on 15.11.09 14:05

Сакав да прашам од време на време нешто чудно ми се случува со цилусот ( не секој месец редовно ама 3-4 циклуса во годината ) . Значи почнувам да добивам и се јавуваат менструални болки на овие се надоврзуваат болки во левиот дел на стомакот од горе до доле и една невидена грчевите болна перисталтика на цревото што ни можам д аседам ни да лежам . ниту кетонал ми помагани ништо . Тогаш многу тешко одам во Wc и често се случува одењето по голема нужда во тоа време да ми е мноогууу болно што солзи сами ми течат .Кога проаѓа менструацијата проаѓаат и овие болки како никогаш ништо да не се случило . Совет?
Girl*****
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 33
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 19064
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by Ana.b on 18.11.09 0:21

Me interesira dali nekogas koga ste piele lekarstva,ste dobile porano?
Jas porano dobivav tocno da receme na 5-ti,pa drugiot mesec na 5-ti...Poslednive 6 meseci si dobivam na 28 dena,a sega deka bev bolna,piev lekarstva i dobiv na 20 dena.Kakvi se vasite iskustva so ova?
Ana.b
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 18238
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by majuvce on 20.11.09 19:09

Ве молам помагајте...последна менструација имав на 31 октомври, денес сабајле почнав да крварам и сега дури гледам дека ми тече црно! Преплашена сум, незнам што ми се случува, денес ми е 20 ден...сабајле се слушнав со сестрата, ми рече дека не треба да се паничам, ама сега откако го видов ова навистина ми е страв што ми се случува...
majuvce
majuvce
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 432
Age : 38
Локација : да знам и самата каде сум, добро ќе биде...
Расположение : средно жалосно
Поени : 19343
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by kalinche70 on 20.11.09 19:24

немој да паничиш,оди на лекар и тоа сега дека е касно ако не можеш кај матичниот тогаш на клиника,ако си и кажала на сестрата дека крвариш како крв црвено сигурно си помислила дека си добила порано-што е и нормално јас на пример и на 21 ден добивам,ама ова црното сега не е во ред и затоа мораш да се јавиш барем телефонски ако не сакаш да одиш...важно мораш да ги исконтактираш

kalinche70
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 534
Age : 48
Локација : sk
Поени : 17519
Registration date : 2009-09-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by obicna on 21.11.09 13:26

Majuvce sea citam, kako si? Se javi i ti rekle da ne panicis no ti kazale li sto moze da e? Pisi ni.
obicna
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20969
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by majuvce on 21.11.09 17:44

Еве денес е да речам нормален циклусот, само вчера попладнето беше тоа црното. Инаку ова пореметувањето на циклусот ми рекоа дека е најверојатно од терапијата која ја примав за инсеминацијата. Ја се уплашив кога го видов тоа црното зашто читав дека тоа било знак за ХПВ.
majuvce
majuvce
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 432
Age : 38
Локација : да знам и самата каде сум, добро ќе биде...
Расположение : средно жалосно
Поени : 19343
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by obicna on 21.11.09 17:58

Milo mi e sto e sve u red majuvce. Znaes kolku sto e dobro sto e polesno da se informira covek taka i e loso. Wink HPV imav i nemav ni eden znak na toa deka e prisutno u moeto telo. Za sve ima prv pat taka da svajkam deka se uplasi no za drug pat duso smireno dodeka ne ti kazat sto e. Se nadevam odsega deka ke si po opustena.
obicna
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20969
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by Girl***** on 21.11.09 20:40

majuvce напиша:Еве денес е да речам нормален циклусот, само вчера попладнето беше тоа црното. Инаку ова пореметувањето на циклусот ми рекоа дека е најверојатно од терапијата која ја примав за инсеминацијата. Ја се уплашив кога го видов тоа црното зашто читав дека тоа било знак за ХПВ.

Не мора да значи мене секој почеток мие црн па имам негативна типизација на ХПВ и негативни никробиолошки сакав да кажам природно кај мене почнува црно па за неколку саати преминува во крв
Girl*****
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 33
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 19064
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by Aleksandra_Acka on 27.11.09 4:37

Јас имам многу болен циклус многу ме боли стомакот и секој пат имам апчиња(менструал)со мене кога се напијам за 15 минути болка ја снема,а исто така и многу имам обилно крварење првите 2-3 ден и носам по 2 пара боксерки.Пред да ми дојде ме болат градите,ми се повраќа понекогаш,а сега во последно време имам нередовен менструален циклус,дали е од времето незнам,од нервози и сл.
Aleksandra_Acka
Aleksandra_Acka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 74
Age : 29
Локација : kocani (makedonija)
Расположение : dobro
Поени : 16813
Registration date : 2009-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by borjanka on 27.11.09 11:46

И јас имам многу болен циклус,а не практикувам апчиња да пијам,само кога ептен не бива,затоа често ми се случувало од многу болки директно на инекции или на инфузија,ама за среќа имам многу редовен циклус,секогаш ми доаѓа на 28 ден,и бидејќи не сакам апчиња,пијам една недела пред да добијам чај од нане,тоа многу ме смирува,е сега ќе видиме ок кога ќе се породам како ќе биде.
borjanka
borjanka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 206
Age : 29
Локација : makdeonija
Расположение : sekogas nasmeana
Поени : 17384
Registration date : 2009-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by nelka on 15.12.09 16:28

zdravo..odkako piev nor levo nekako se mi se poremeti vo vrska so ciklusot.od kako go ispiv apceto po 10 dena mi se pojavi slabo krvarenje koe traese 5 dena.posle toa dobiv normalno nekade posle 15 dena.sega od kako mi pomina posle 15 dena pak mi se pojavi slabo krvarenje...se ima li sluceno ova na nekoja od vas?se plasam da ne e nekoj problem,nekoja cista ili pak ne daj boze nekoj tumor.a prethodno si imav normalno na 28 dena.sega so ova izmegu krvarenje mi se mati pametot.pisete ako znaete nesto okolu ova.
nelka
nelka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 66
Age : 38
Локација : DOMA
Расположение : PROMENLIVO
Поени : 18631
Registration date : 2008-11-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by Tifani on 15.12.09 16:50

Poslednata menstruacija mi bese epten mnogu bolna,mi idese na glas da vikam,ne pijam nikogas nisto,a za redovnos nema gajle sekogas tocno na 27,28 dena
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 7 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот