Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Каков е вашиот менструален циклус?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
Diana
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 691
Age: 29
Локација: Bitola
Расположение: Замрзнато...
Поени: 11813
Registration date: 2009-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   24.07.09 13:58

Najnormalen,mi doaga na tocno na eden mesec,i mi trae po 4 ili 5 dena,i nemam nikakva maka pred ili za vreme na menstruacija.Super mi e! flower
Вратете се на почетокот Go down
Ana.b
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 414
Age: 32
Локација: Skopje
Поени: 11363
Registration date: 2009-04-07

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   24.07.09 15:15

Мене порано ми беше точна како часовник,добивав стално на ист датум пр. на 5-ти,па на 5ти.....
Сега последниве 4 месеци почна на точно 28 дена,гинекологот ме заебава,вика станувам жена(замислете дури сега).
Вратете се на почетокот Go down
irena_86
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 3
Age: 28
Локација: Skopje
Расположение: Solidno
Поени: 10430
Registration date: 2009-08-02

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   02.08.09 20:04

[Imam neredeoven mesecen ciklus,znaci moze da dobijam ovoj mesec pa da nemam 2,3 meseci pa pak da dobijam i se taka!!
Neznam sto moze da bide i dali e se toa normalno!?
Ve molam za sovet
Вратете се на почетокот Go down
Minamina
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 423
Age: 33
Локација: Makedonija
Расположение: многу срекно
Поени: 11569
Registration date: 2009-02-26

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   02.08.09 21:16

Ирена отиди на гиниколог можеби имаш полицистични јајници, и погледни низ темите мислам дека имаше таква тема, не е ништо страшно не се секирај
Вратете се на почетокот Go down
Лејди
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 94
Age: 28
Локација: Скопје
Расположение: Тажно
Поени: 10591
Registration date: 2009-07-18

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   20.08.09 8:58

Женски јас да ве прашам нешто.
Денеска ми е 28 ден. (треба да добијам)
Веќе 5 дена ги имам сите симптоми за добивање.
Денеска на моменти чувствувам како да ќе добијам па ќе исчезнат симптомите.
Имам бело прање кое мириса на крв.
Пред 15-тина минути почувствував чудна, јака и непријатна миризба.
Како кога ми завршува. Сеуште не пробило, сеуште немам ништо.
Но вакво нешто не ми се случило до сега.

Дали е се ова нормално?
И се случило ли нешто вакво на некоја од вас?
Вратете се на почетокот Go down
winnie the pooh
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 783
Age: 32
Локација: doma sme se toplime
Расположение: razigrano
Поени: 12535
Registration date: 2008-08-24

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   20.08.09 9:11

mene mi se slucilo, izgleda nesto si napnata ili mislis celo vreme dali ke dobies pa ne ti probiva uste jas taka po mene si znam, inaku eve gledam i posle poragajov pak redovno mi e kako i prethodno na 28 dena,samo sto sega ne me bolat gradite pred da dobijam kako prethodno a toa mi bese signal, i ne me boli stomak za cudo
Вратете се на почетокот Go down
Лејди
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 94
Age: 28
Локација: Скопје
Расположение: Тажно
Поени: 10591
Registration date: 2009-07-18

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   20.08.09 9:23

Секогаш сум напната пред да добијам Smile
Едвај чекам да си добијам и да ми олесни.
Денеска цел ден се чувствувам како секој момент да ќе пробие и ништо.
Ама кога ја почувствував миризбата се збунив.
Хигиената ми е на беспрекорно ниво, а вакво нешто до сега не ми се случило единствено кога ми се последните денови од менструација.
Многу чудно...
Вратете се на почетокот Go down
winnie the pooh
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 783
Age: 32
Локација: doma sme se toplime
Расположение: razigrano
Поени: 12535
Registration date: 2008-08-24

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   20.08.09 9:36

gledaj opusti se i ne se napnuvaj toklu,veruvaj ke dobies taka odma
Вратете се на почетокот Go down
N
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 8
Age: 28
Локација: Doma
Поени: 10778
Registration date: 2009-05-26

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   13.09.09 2:08

не знаев кај да го поставам ова прашање па ако ја имам утнато темата нека се премести каде треба flower иначе имам еден преобем,ми касни 12 дена ама немам никакви симпми само мала болка во градите и бело прање.сега мене не ми е редовна менструацијата пред 4 месеци добив на 9 па наредниот на 4 па после пак на 8 па минатиов месец на 3 и сега ми каснела најдолго до сега.не знам кој тестови за бременост се најточни,дали ако одам на гинеколог можат одма да ме примат(немам матиченгинеколог btw) Neutral
Вратете се на почетокот Go down
rainbow
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 340
Age: 26
Локација: Bitola
Расположение: podobro :)
Поени: 11005
Registration date: 2009-05-29

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   13.09.09 20:46

мене после примулот-нор ми доага на 34-35 дена ми трае 7 дена а пред тоа ми бее нередовен циклусот ми траеше по две недели па немав некое време.ме интересира дали цистите се гледаат на ехо или некој друг преглед треба ?
Вратете се на почетокот Go down
Barbie
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 567
Локација: Skopje
Поени: 10937
Registration date: 2009-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   22.09.09 14:38

Jas imam neredoven ciklus.Koga prvpat dobiv mi doagase na 31 den.Nekogas porano,a nekogas pokasno.Prvite 2 godini nemav 3 meseci vo godinata.Posle toa dobivam sekoj mesec.Po nekoe vreme pocnav da dobivam na 25 dena i pak neredovno.Nekogas porano mi doagase(toa se slucuvase mnogu retko),a nekogas pokasno.Prethodnite 2 meseca dobiv tocno na 25 dena,pa ke vidam kako ke bide ovoj mesec.Sto se odnesuva do bolkite,nemam jaki bolki.Prvite 2 dena ponekogas me boli stomakot(epten mala bolka cuvstvuvam),a ostanatite 4 dena nemam nikakvi bolki.Najcesto 10 dena pred da dobijam me boli glavata i mi se losi.
Вратете се на почетокот Go down
januar
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 12
Age: 35
Локација: skopje
Поени: 10157
Registration date: 2009-09-28

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   28.09.09 7:38

do skoro nemav promeni..ama od pred polovina god.mi se smena .
vo smisla ,ne e redovno pocnav porano da dobivam ,so bolki i prvite dva dena od kada nemozam da izlezam .
nekoe poremetuvanje..
Od skoro mazena..
i plus domakjinka
Вратете се на почетокот Go down
DijanaP
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2515
Age: 24
Локација: Skopje.............na stolce :)
Расположение: zaljubena
Поени: 11091
Registration date: 2009-08-23

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   28.09.09 9:58

Od 28-32 den dobivam, mi trae 6-7 dena,vtor i tret den obilno,na 2-3 meseci znaat da me stegnat ogromni bolki,ali vazno mi e toa sto mi e redoven ciklusot zosto gledam mnogu drugarki od klas so meseci ne dobivaat,i koga ke im spomnam za da idat na lekar se bunat.Mislam deka toa ne e zdravo da ne dobivaat redovno.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Дежурна форумџика
Дежурна форумџика


Female
Број на мислења: 4100
Age: 32
Локација: Дома си е дома
Расположение: Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени: 14094
Registration date: 2008-07-18

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   28.09.09 13:47

Januar sto ne otides na gin da ti napravat potrebni pregledi i testovi za da si smiris glavata za ova? Nemora nisto osven misla da ti pravi vaka no ne e nikad stetno da se otide.
Вратете се на почетокот Go down
kukulicka
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 467
Age: 29
Локација: tuka
Расположение: nadezno : 0 )
Поени: 10901
Registration date: 2009-08-06

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   29.09.09 9:38

Oooo jas ne znam sto da kazam...dobivav redovno pa potoa so plus minus nekoj den, pa docnese prvo 7 meseci, pa 3, pa 1,5....pa ispadna deka na 18 god imam PCOS pa piev kontracepcija nekoku godini, pa bese se ok, pa prekinav pa ok bese ciklusot, pa sega se obiduvame za bebe.
prvo otidov na gin bidejki dobijav po 2 pati vo 1 mesec pa pak cisti, pa terapija pa se iscistija. klomifen i edna pregnyl i dobiv 2 nedeli pokasno od obicno. eh pa sega porano....lujge sto se slucuva...
mozno li e od hormonskite apcinja?
Вратете се на почетокот Go down
katica
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 88
Age: 32
Локација: berovo
Поени: 10724
Registration date: 2009-06-18

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   29.09.09 10:05

redoven mi doaga na 28 dena i mi trae po 5 dena prvite po obilno a poslednite recisi sosem malku nemam nikakvi bolki osven ponekogas koga sum nastinata, ama obavezno posle ciklusot od vloskite imam crvenilo i sitni brunki koi me cesaat, ako ima nekoj nekakov sovet ve molam za pomos od toa duri mi e strav da mi dojde, a ciklusot i pred bremenosta mi bese redoven
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Дежурна форумџика
Дежурна форумџика


Female
Број на мислења: 4100
Age: 32
Локација: Дома си е дома
Расположение: Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени: 14094
Registration date: 2008-07-18

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   29.09.09 14:26

Kukulicka najubavo da si prasas na gin za ova... Mene 6 god dodeka zemav kontraceptivni piluli ni ednas ne se desi da mi e neredoven mens. Moze ima razlika od covek do covek ili nesto ne e u red... Moze samo za mene da ti kazam kako mi bese. Ednas gi prekinav na 2-3 meseci pa mi bese redoven mens, ovoj pat ko gi ostaviv nikakov mi e ciklusot, ke idam na ispituvanje zs mi e vakov ciklusot, najubavo i ti da prasas strucno lice.
Вратете се на почетокот Go down
DijanaP
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2515
Age: 24
Локација: Skopje.............na stolce :)
Расположение: zaljubena
Поени: 11091
Registration date: 2009-08-23

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   29.09.09 19:34

katica напиша:
redoven mi doaga na 28 dena i mi trae po 5 dena prvite po obilno a poslednite recisi sosem malku nemam nikakvi bolki osven ponekogas koga sum nastinata, ama obavezno posle ciklusot od vloskite imam crvenilo i sitni brunki koi me cesaat, ako ima nekoj nekakov sovet ve molam za pomos od toa duri mi e strav da mi dojde, a ciklusot i pred bremenosta mi bese redoven
Katica mene istoto crvenilo mi se javi koga smeniv uloskite,poslem koga se vrativ pak da gi koristam ALWAYS se mi bese ok.Probaj eden mesec sme ni gi,moze ednostavno na kozata ne i odgovaraa.Ti kazuvam mozebi e toa zosto mene mi se imase deseno e sega moze e i nesto drugo.
Вратете се на почетокот Go down
rainbow
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 340
Age: 26
Локација: Bitola
Расположение: podobro :)
Поени: 11005
Registration date: 2009-05-29

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   13.10.09 7:08

дали знаете некој чај или природен лек за обилна и долга менструација?
ми дојде на 24 септември .неколку дена имав кафеаво а после тоа еве до денес имам обилно крварење без болки.не знам што да правам никако не ми запира
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 534
Age: 44
Локација: sk
Поени: 10644
Registration date: 2009-09-24

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   13.10.09 8:38

od 21-24 dena,mi trae razlichno koga 4 dena koga 7 zavisi
Вратете се на почетокот Go down
kukulicka
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 467
Age: 29
Локација: tuka
Расположение: nadezno : 0 )
Поени: 10901
Registration date: 2009-08-06

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   13.10.09 20:38

auuuu kalince isto
a jas mislev nema dr slucaj kako mojov hihi
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 534
Age: 44
Локација: sk
Поени: 10644
Registration date: 2009-09-24

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   13.10.09 20:46

Има,има и ќерка ми исто ,јас често си велам кој што прави јас сум или во ПМС или имам добиено..... толку се деновите,таман ќе ти заврши треба да ти дојде
Вратете се на почетокот Go down
Kat
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 237
Age: 44
Локација: povece na rabota otkolku doma
Расположение: pozitivno
Поени: 10627
Registration date: 2009-08-03

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   13.10.09 20:55

Реинбоу што не отидеш на гинеколог па да видиш што е пијај малку ц витамин го запира крварењето ама најдобро е да се појди на д-р .Мене ми е редовен од 25 до 28 ден и ми трае 7 дена ,а пред да се породам ми траеше 4 дена некоја промена има после пораѓај па сега ми трае подолго
Вратете се на почетокот Go down
rainbow
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 340
Age: 26
Локација: Bitola
Расположение: podobro :)
Поени: 11005
Registration date: 2009-05-29

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   15.10.09 4:53

Kat напиша:
Реинбоу што не отидеш на гинеколог па да видиш што е пијај малку ц витамин го запира крварењето ама најдобро е да се појди на д-р .Мене ми е редовен од 25 до 28 ден и ми трае 7 дена ,а пред да се породам ми траеше 4 дена некоја промена има после пораѓај па сега ми трае подолго

кат фала на одговорот. на гинеколог бев пред неполна година јајниците беа чисти ми рече дека е хормонско пореметување и примав примулот -нор некое време ама тоа е привремено решение и сега пак почнаа долгите циклуси и планирам после завршувањето да одам кај друг гинеколог и да почнам со хормонска терапија.само што не ми запира никако а и настината сум и антибиотици примам и од тоа е пореметено можеби .а премногу ми смета немам мир цел месец веќе.многу ми е тешко а најмногу ми е страв да не е некој поголем проблем Neutral
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12509
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Каков е вашиот менструален циклус?   22.10.09 9:53

Ciklusot moj e dosta namalen na stresna baza poslednive 2 godini...sega pokusavam da go normaliziram nekako,ama poleka,poleka se nadevam na uspeh.Napraviv hormonalni testovi vo 3,14 i 21 den pri sto se pokaza deka estradiolot mi e nizok vo prva faza,dodeka vo 14 den bese istiot normalen,a pak LH za prskanje na folekulite bas togas mi e namalen.....i zatoa nemam sekogas ovulacija togas vo sredinata,tuku pokasno.
Za da ne pijam hormoni zosot imam i miom resiv da konzumiram soja.Sekoe sabajle pijam soino mleko nekogas so ovesni pahuljici,a 2 pati nedelno jadam nesto od jadenja od soja...topcinja,snicli i slicno.
Minatiot mesec taka pravev i da vi kazam ciklusot mi bese podobar.Pak si bese oskuden ama bese nesto poobilen otkolku prethodnite...imav i ttemno crvena krv sto ne bese slucaj vo proslite meseci.....I vtor den osekav kako odvreme navreme istekuva nesto toplo,malku ama osekav.....ne znam dali taka trebalo da bidi bas takov ciklusot ovaj mesec ili sojata imala nekoj efekt tuka stvarno ne znam......ali eve pak mesecov konzumiram soja pa ke vidam kakov ke mi bide ciklusot sledno...se nadevam uste podobar i od ovaj.....Ne moze odednas i od prva da se uspee ama se nadevam deka ke imam uspeh....Samo prasanje e dali ke e traen uspehot ili duri konzumiram soja,pa posle pak istoto!
No vo sekoj slucaj im preporacuvam na site koi imaat oskuden ciklus neka probaat so soja 2- 3 meseci pa da vidat dali ke imaat uspeh.Sojata ima fitoestrogeni sto znaci bi trebalo da pomognat!Pa so Gospod napred! da ziveeme
Вратете се на почетокот Go down
 

Каков е вашиот менструален циклус?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 7Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -