Родители и деца

Каков е вашиот менструален циклус?

Страна 5 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by obicna on 16.04.09 4:34

Monika neznam sto e toa policisticen jajnik, a to od sto se praj taka? Na zeskite vreminja u MK ko oslabiv na 43 kg pak si dobivav mens a sea pa na 48 kg kaciv i pak ne mi idi, nikad ni od stres nemoze da se setam da mi kasnelo. Ko bev na pregled u avgust ne mi rece nisto deka imam policisticen jajnik, toa e nekoj poseben pregled li?
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20764
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by sanja83 on 16.04.09 7:49

Mene mi e redovna menstruacijata, mi doaga od 26-29den, mi trae 7 dena, prvite tri mi e obilna, pa drugite denovi poslaba! Inaku pred da dobijam mnogu me boli glava, a koga ke dobijam samo prviot den me boli stomak, posle ne!
avatar
sanja83
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 35
Локација : Macedonia
Поени : 19724
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by Pipolino on 16.04.09 11:39

sekogas doadja od 26 do 28 den , a mi trae tri dena , preku sila cetiri
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 18839
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by radost on 16.04.09 14:44

obicna напиша: Ko bev na pregled u avgust ne mi rece nisto deka imam policisticen jajnik, toa e nekoj poseben pregled li?
Obicna цистите на јајникот се гледаат на ултразвук (ехо). А понатаму има и други постапки за да се види дали хормоните се во ред или не ако јајниците се со цисти.
avatar
radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 18732
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by obicna on 17.04.09 4:20

Fala za pomosta , ke zakazam kako i da e pregled za da vidam sto e.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20764
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by ari on 17.04.09 10:11

najredoven na svet kako svajcarski casovnik,tocno na 28 dena i mi trae 3-4dena zavisi!!go mrazaaaaam!!!!
avatar
ari
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 184
Age : 31
Локација : daleku od doma....
Расположение : zavisi od vremeto...
Поени : 18059
Registration date : 2009-02-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by Monika on 21.04.09 13:38

obicna напиша:Monika neznam sto e toa policisticen jajnik, a to od sto se praj taka? Na zeskite vreminja u MK ko oslabiv na 43 kg pak si dobivav mens a sea pa na 48 kg kaciv i pak ne mi idi, nikad ni od stres nemoze da se setam da mi kasnelo. Ko bev na pregled u avgust ne mi rece nisto deka imam policisticen jajnik, toa e nekoj poseben pregled li?
Тоа се гледа на ехо, направи преглед и ако е се во ред на ехото провери ги хормоните.Мислам дека полицистични јајници настануваат од хормонално пореметување. Ама отом потом. Smile
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19633
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by soledad on 21.04.09 13:41

redoven ciklus.trae 5 dena.2 den e uzasen so mnogu bolki.

soledad
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1063
Age : 29
Локација : DOMA
Расположение : vozbudeno i nestrplivo
Поени : 18141
Registration date : 2009-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by obicna on 22.04.09 4:15

Fala Monika, mi dojde posle 8 dena kasnenje i petok ke se javam da prasam za da me primat na gin. Fala.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20764
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by fibimk on 22.04.09 12:12

Mene mi pocnaa simptomite pred nekoj den,grdaive me bolat na dopir,treba okolu 28,29 da dobijam,ali pak ke si e oskudna kako i obicno,za 2 dena ke prekine.......mnogu se nerviram!ne sum naviknata na takov ciklus.....
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 19179
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by KAJA on 24.04.09 9:34

soledad напиша:redoven ciklus.trae 5 dena.2 den e uzasen so mnogu bolki.

isto vaka- na 29 dena, 5 dena trae..vtoriot den edvaj go prezivuvam
avatar
KAJA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 18947
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by kavadarcanka on 11.05.09 14:05

Откако почнавме да не се чуваме се ми се испоремети пред тоа ми идеше
точно на 28 дена сега овие последниве два пати на 24 и 25 ден а на
гинеколог бев пред два месеци се е во ред освен што имам габична
инфекција

Овој месец ептен ми е пообилна менструацијата и повеќе денови ми трае одпред тоа дури имам како парчиња крв што не ги впива влошката што може да е?
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19477
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by marina_daniel on 11.05.09 14:28

jas odkako prv pat dobiv na 1 god se dobivav na 2 ,3 ponekogas i 4 meseci,koga prv pat otidov na ginekolog mi najdoa policisticni jajnici i hormoni proveruvav i trebase da se lecam so hormoni,jas ne prifativ pa mi vikaa nema da moze trudna da ostanam ke trebalo da se lecam i ete na nesakajki ostanav trudna neznam kako sme go trefnale so mm na 3 meseci kako dobivav koj den bil ploden pa bas togas da imame odnosi se cudam...i sega posle poragaj koga bev na kontrola jajnicite mi se iscistile nemam ic cisti Smile sega uste ne sum dobila a bas me interesira dali sega ke mi se stabilizira ciklusot
avatar
marina_daniel
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 912
Age : 32
Локација : poftorno domce :)
Расположение : opusteno
Поени : 18638
Registration date : 2009-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by Anna Gray on 27.05.09 21:55

Немам добиено скоро 5 месеци...тоа почна ептен да ме загрижува и пред некој ден на гинеколог ми правеа ехо...и немам ништо страшно што би го спречило циклусот.Докторката ми даде хормонски таблети Примолут нор 5, за да ми стимулира менструација...имам 17 год. и воопшто несакам да ги пијам тие хормонски апчиња, затоа што доведувале до здебелување и нагло растење на градите и уште X непријатни работи.20 таблетки треба да испијам за 5 дена што мислам дека е премногу.
Незнам што да правам, дали да чекам да ми дојде по природен пат, или да се клукам со хормониве уште сеа :/

Anna Gray
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 3
Age : 30
Локација : Skopje
Поени : 17437
Registration date : 2009-05-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by svetle s on 27.05.09 21:59

posle vtoriot porogaj, cilkusot mi e ludnica-dobivam na 50-55 dena, a prethodno dobivav na 30 dena.
avatar
svetle s
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 240
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : euforicno
Поени : 18335
Registration date : 2008-12-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by just_girl on 28.05.09 3:00

se e ok so mojov ciklus ama poslednive 2-3 meseci kako da mi tece pokratko i poslabo od porano...ima li nekoj slicen slucaj i od sto bi mozelo da bide taka?
avatar
just_girl
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 50
Age : 32
Локација : Skopje
Поени : 18152
Registration date : 2009-01-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by rich_bitch1 on 28.05.09 9:42

Anna Gray напиша:Докторката ми даде хормонски таблети Примолут нор 5, за да ми стимулира менструација...имам 17 год. и воопшто несакам да ги пијам тие хормонски апчиња, затоа што доведувале до здебелување и нагло растење на градите и уште X непријатни работи.20 таблетки треба да испијам за 5 дена што мислам дека е премногу.
Незнам што да правам, дали да чекам да ми дојде по природен пат, или да се клукам со хормониве уште сеа :/

koj te molam te izlaza deka od niv naglo se zdebeluvalo i se slucuvaat neprijatni rab.jas dosega tri pati imam dobivano vakva terapija i ni gram se nemam zdebeleno.ne slusaj bas sekoj koj sto ke rece,ako moras da gi pies pij gi,ciklusot mora da ti se sredi
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20443
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by obicna on 28.05.09 13:35

Anna Gray ima razlicni hormonski tableti, samo so tvojot gin treba da se konsultiras za koi da gi pies. Moite sto sum zemala nisto takvo ne mi se sluci, a na edna drugarka prvite nejzini piluli ja zdebelija i dobi pogolemi gradi da. Po toa gi smena za drugi. Znaci ako ne ti odgovara prvite ke si gi smenis. Neznam kako se prodava kaj vas no ovde mozes da kupis pakovka za 1 mesec, 3 meseci, 6 meseci i doza za 13 meseci. Razgovaraj so tvojot gin za ova.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20764
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by Anna Gray on 02.06.09 17:02

Фала на советот.Ќе почнам да ги пијам, и се надевам нема да имам некои драстични промени пошто треба да ги пијам само 5 дена, и от кога ќе добијам...треба на петтиот ден од крварењето да пијам едни, како во круг..портокалово-бело,не ми текнува точно.Тие го регулирале циклусот, да биде редовен...
Веќе не се подносливи сите промени што ми се дешаваат, на секој две недели ми потекуваат градите, и симнувам и качувам тежина...што никогаш предходно не ми се случувало.

Anna Gray
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 3
Age : 30
Локација : Skopje
Поени : 17437
Registration date : 2009-05-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by delfin76 on 02.06.09 17:13

redoven poredoven nemoze da bide , sekoj mesec 2-3 dena ponazad so datumot e sega neznam toa na kolku dena bese racunanjeto nikako da go svatam
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 19170
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by svetlana s on 02.06.09 17:21

me interesira posle poragajot,posle kolku vreme se dobiva,ili toa individualno?
znam deka majkite sto dojat dobivaat pokasno od majkite sto nedojat.
avatar
svetlana s
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 18
Age : 33
Локација : bitola
Расположение : najsreknata majka
Поени : 17508
Registration date : 2009-05-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by obicna on 03.06.09 2:49

Анна Грау, за контрацепција имаш тема за да можеш повеќе да читаш тука. http://roditeliideca.bbgraf.com/forum-f41/topic-t466.htm
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20764
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by just_girl on 13.06.09 4:32

MNOGU SUM ZAGRIZENA....mislev deka e samo privremeno ama veke nekolku meseci po red mi se slucuva istoto...imam oskudno tecenje :(((
Obicno vtoriot den e najobilen i ponatamu se stivnuva t.e. tece pomalku...a jas vtoriot den trosam EDVAJ dve uloski...dali nekoj imal slicna situacija :(((( ?

p.s. definitivno ke odam na pregled koga ke mi zavrsi samo sakav da slusnam i vase mislenje ili slicna situacija
avatar
just_girl
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 50
Age : 32
Локација : Skopje
Поени : 18152
Registration date : 2009-01-07

Вратете се на почетокот Go down

menstrualni bolki

Пишување by OLGICA on 17.07.09 13:50

dali imate jaki bolki koga ke dobiete . jas porano imav mnogu maka i stalni bev so ketonal i od niv tesko mi pominvase .edene period nemav nikakva maka i sega pak pocnaja da mi se javuvaat bolkite koga dobivam sto piete protiv mens.bolki
avatar
OLGICA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 100
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 18895
Registration date : 2008-08-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by Лејди on 25.07.09 2:52

Јас имам најредовен циклус.. мене ми доаѓа на секои 28 дена (знае понекогаш да задоцни ден-два)
Само 3 пати до сега ми има каснето повеќе од 7 дена.
Оваа менструација ми трае 3 дена, еве денеска ми е третиот ден а веќе приметувам дека е крајот.
Дали е ова во ред?
Менструацијата обично ми трае 5 дена(3 дена карварење + 2 крајот оној кафен исцедок).

Овие 3 дена имав ненормални болки и обилна менструација. Станував во 4 часот сабајле да се напијам аналгин, а првиот ден морав да се напијам кетонал капсула заради ненормалните болки.

Волку кратко не се сеќавам да ми траела менструацијата обилно крварење и од пладне до сега речиси и да немам ништо на улошката... нормален е периодот од 3 дена? Neutral
avatar
Лејди
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 94
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Тажно
Поени : 17261
Registration date : 2009-07-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каков е вашиот менструален циклус?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот