Родители и деца

Кое цвеќе што значи!

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Кое цвеќе што значи!

Пишување by rich_bitch1 on 05.01.08 12:40

Цвеќињата освен сто изгледаат убаво и го красат насиот дом и градина исто така носат со себе и по некоја порака:

MIMOZA:значи почит,донесува среќа во работата и ја потикнува љубовта

KARANFIL:е цевт на мирот и помирувањето помеѓу брачните парови.Астролозите велат дека доколку имате кавги со партнерот доволно е во вазна да ставите 7 бели каранфили за да дојде до смалување на напнатоста и до смирување

CIKLAMA :е цет на искреноста

HORTENZIJA:донесува мир во куќата

ORHIDEJA:e цвет na успехот

RUZA:e цвет на љубовта и на страста.Белата ружа знаци чистота и невиност,а жолтата љубомора

BEGONIJA:помага во оздравувањето.Се носи како поклон на постарите лица

GLADIOLA:предизвикува кавга затоа не ја подарувајте на саканата особа

GERANIJA:го потикнува неверството

HRIZANTEMA :носи среќа и радост во домот

oва го најдов на интернет и ми се чини како доста забавно.Дали верувате во вакви нешта и какви цвеќиња вие имате во вашиот дом?
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20453
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by lola on 08.01.08 11:50

Od ovie pogore nabrojanive imam samo ruzi vo dvorot i najmnogu od site niv gi sakam - koga bi birala boja, bi ja izbrala temnocrvenata, a moze i bela...drugite ne mi se dopagjaat. Au da, imam i lalinja, ama gi nema na spisokov...
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 20236
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by Emi on 25.05.08 1:18

како изгледа таа хортензија??
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21196
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by Emi on 25.05.08 1:20

Emi напиша:како изгледа таа хортензија??

најдов flower Hortenzija je u kući ograničenog trajanja pa ipak predstavlja lep prolećni ili letnji poklon jer kad u kući pruži najviše što može, još godinama ćemo uživati u njoj u vrtu. Ako je dok miruje ostavite na hladnom mestu može ostati u saksiji i cvetati sledeće godine.
http://www.cvecara-neven.com/Content/pa=showpage/pid=41.html
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21196
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by mamalina on 23.10.08 19:25

GLADIOLA:предизвикува кавга затоа не ја подарувајте на саканата особа

A jas pak najpoveke gi sakam gladiolite,gi sadam niz cel dvor i gi imam vo site boi,i ruzi isto imam od ovde navedenive.
avatar
mamalina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 728
Age : 38
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 18966
Registration date : 2008-08-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by sonja colakova on 23.10.08 20:02

Прочитав некаде дека цвекињата кои имаат листови во форма на срце донесувале несреќа во домот. Јас несакам да верувам во ова затоа што скоро сите ливчиња ми изгледаат на срце, освен сабјите или некој такви слични.
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 18773
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by OLGICA on 23.10.08 20:26

a dali imate slusnato za cveke svekrva
avatar
OLGICA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 100
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 18905
Registration date : 2008-08-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by sonja colakova on 23.10.08 21:14

Знам за јатрва ама за свекрва не.
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 18773
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by Kikic on 23.10.08 21:16

Mene omileno cveke mi e KALA sto znaci ke mi kazete li
avatar
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 19205
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by lela on 23.10.08 22:05

[quote="rich_bitch1"]Цвеќињата освен сто изгледаат убаво и го красат насиот дом и градина исто така носат со себе и по некоја порака:

MIMOZA nemam ama se nadevam deka naprolet ke nabavam.
CIKLAMA :е цет на искреноста

HORTENZIJA:донесува мир во куќата ama vo dvor imam 5 razlicni boi.

ORHIDEJA:e цвет na успехот

RUZA:e цвет на љубовта и на страста.Белата ружа знаци чистота и невиност,а жолтата љубомора

BEGONIJA:помага во оздравувањето.Се носи како поклон на постарите лица
HRIZANTEMA :носи среќа и радост во домот
Imam i Kala i polno drugi samo ne znam kako se vikaat.[/quote
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 21637
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by kara on 27.10.08 10:07

Целиот двор ми насеан со хризантеми во сите бои. Прекрасни се.
avatar
kara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1111
Age : 36
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 19304
Registration date : 2008-09-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by vecki on 27.10.08 14:34

OLGICA напиша:a dali imate slusnato za cveke svekrvaznam ima eden kaktus go vikaat svekrvin jazik
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20860
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by lela on 06.11.08 11:04

Eve edna od moite hortenzii
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 21637
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by Nate_David on 06.11.08 11:07

HRIZANTEMA kako izgleda
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 32
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19264
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by lela on 06.11.08 11:18

ova crveno e hrizantema
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 21637
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by Dragana on 11.02.09 23:36

Дали имате слушнато за цвеќето Свекрвино око?

Мојата свеки го има.
avatar
Dragana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 855
Age : 32
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 19473
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by Mama Ane on 12.02.09 8:25

Dragana напиша:Дали имате слушнато за цвеќето Свекрвино око?

Мојата свеки го има.

Откорни и го hihi hihi Цвеќето само, не и окото
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20806
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by mamalina on 03.04.09 19:07

GOVOROT NA CVEKINJATA(koga podaruvate)

Akalypha "Ти посакувам долг живот"

Anthurium "Ти посакувам добро здравје"

Clivia Покана за љубовен состанок

Kalanchoe "Ќе ти бидам верен засекогаш"

Saintpaulia "Секогаш ќе ти се враќам"

Spathyphyllum (Цвеќе на мирот)- "Ќе те заштитувам"

Hippeastrum Амарилис (Две јатрви) - Имам највозвишени љубовни намери за тебе

Impatiens -( Воденика )- "Искрено ќе те сакам"

Columnea - Израз за несомнено почитување
Azaleja-Rhododendron - умереност

Gloxinia - Ти се восхитувам

Hedera (бршлен)- трајно пријателство

Aralija-Fatsia - "Ја имаш мојата наклонетост"

Ficus - Те обожувам
Sansevieria (Свекрвин јазик) - "Те прегрнувам"

Solanum - Трајно пријателство

Scheflera - "Ме возбудува твоето присуство"

Skimmia - "Знам дека ме изневери"

Cissus - Ме веселиш
avatar
mamalina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 728
Age : 38
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 18966
Registration date : 2008-08-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by fibimk on 06.04.09 21:42

Jas sakam kaktusi i imam poveke vrsti!!!
sto znacat tie?Bodlikav jazik od svekrva???? hihi
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 19189
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by delfin76 on 05.06.09 13:08


gi obozavam ovie , neznam sto znacat
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 19180
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by delfin76 on 05.06.09 13:11


a i bozur mnogu sakam kako cveke za vo dvor
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 19180
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by jasmina,mina on 05.06.09 13:29

delfin76 напиша:
gi obozavam ovie , neznam sto znacat
тоа е Пркос Делфин,го обожавам.го имам на балкон

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20244
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by delfin76 on 05.06.09 13:32

da , i jas si posadiv vo zardinjeri za na balkon i sekoj den si go gledam kako si raste
edvaj cekam da stane vakvo kako na slikata
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 19180
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by jasmina,mina on 05.06.09 16:14

delfin76 напиша:da , i jas si posadiv vo zardinjeri za na balkon i sekoj den si go gledam kako si raste
edvaj cekam da stane vakvo kako na slikata
една баба ми вика ,,ќерко не сади Пркос инает,караници во куќа носи,,а јас и викам,,а има ли куќа без караници бабо?,, hihi не ќе да е до цвеќето

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20244
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by delfin76 on 05.06.09 16:19

i toa li ima , e bog da cuva
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 19180
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кое цвеќе што значи!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот