Родители и деца

Вегетаријанството и бременоста

Go down

Вегетаријанството и бременоста

Пишување by Arnaudova Milena on 04.12.08 23:55

Jas bev vegetarijanec do pred 3 nedeli.Vo pocetokot na bremenosta krvnata slika mi bese super,no sega veke nekoi raboti mi se namalija.Iako doktorot mi kaza da ne se zagrizuvam mnogu,sepak pocnav da vnesuvam po malku meso.Me fati griza na sovesta,sto ako sepak nesto nema da bide vo red ako ostanam vegetarijanec.Dali navistina mu se potrebno nekoi sostojki od zivotinsko poteklo na bebeto dodeka se razviva vo meseto???
Ako nekoj znae nesto poveke na ovaa tema,neka pise.Odnapred mnogu vi blagodaram!
avatar
Arnaudova Milena
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 113
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18387
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вегетаријанството и бременоста

Пишување by sanja_ on 05.12.08 13:47

i jas cela bremenost ne jadev meso niti pak nekogas porano..ne mi oslabi krvta nitu vo eden moment a bebusot sekogas bese ponapreden ako bev vo 18 nedela toa odgovarase za 20 nedela..mu kazav na doktorkata deka meso ne sum jadela nikogas mi rece da pijam mleko da jadam jajce...a od doma mi velea nema da rasti bebeto malo ke se rodi bla bla a bebeto sega e 4 kg
avatar
sanja_
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 567
Age : 29
Локација : Bitola
Поени : 19393
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вегетаријанството и бременоста

Пишување by Arnaudova Milena on 05.12.08 13:49

I nie sme dosta napredni,ama i mene toa sto vikas od doma mi go stavija vo glava.Sepak fala mnogu i bravos za bebusot!
avatar
Arnaudova Milena
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 113
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18387
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вегетаријанството и бременоста

Пишување by sonjamfk on 05.12.08 13:50

jatrvata bese isto taka vegetarijanec i celata bremenost ja pomina bez meso.masala vnukot e ziv i zdrav i dosta napreden, masala kako prasence e.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 54
Локација : skopje
Поени : 19688
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вегетаријанството и бременоста

Пишување by mamazako on 05.12.08 14:22

имаше една емисија на телевизија, беше во врска со хранливите материи и со калциумот поврзани.
нека ми извинат сите за коментарот, ама го пишувам она што го видов и слушнав на ТВ од доктор експерт.
беше темата за тоа што треба да јадеме и дали со исхраната само со салати, ќе бидеме здрави и ќе имаме добро развиен организам. и човекот (докторот) направи една споредба, која и ден-денес ми е во глава. вели*ако може кравата цел живот да пасе трева и јаде сено, па има дебели коски и полна е со витамини.*
муабетот ми беше дека не мора да се внесува месо, потребно е, ама сега ако човек се насочил на тој вид исхрана, ок е.
извинете на споредбата, ако се увредивте, ама тоа го кажа др и мислам дека држи.
avatar
mamazako
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 456
Age : 43
Локација : на исто,старо место
Расположение : comsi-comsa
Поени : 18822
Registration date : 2008-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вегетаријанството и бременоста

Пишување by verce on 05.12.08 14:38

Jas ne su vegetarjanka ,no mnogu malku jadam meso toes si mozam bez meso da si ziveeam ,ama bez salaticka ne Smile Neznam za koj vid na vegetarjazstvo se raboti za tie samo sto ne jadat meso ili za oni sto ne jadat i jajca i mleko.Ako samo ne jadete meso nema nekoj problem preku jajcata se vnesuva zelezo i preku zelencukot.A za vtoratas opcija neznam bas i bez kalcium od mlekoto dali moze.I vo dvete bremenosti jadev minimalno meso toes moze da se rece 1 kl za 9 meseci Smile.I mene site po doma mi se dereea od treva li kako sto vikaa bebeto ke ti rasne ,ama jas bev uporna i rodiv 2 zdravi i napredni bebinja od salata.mnogu jadev cveklo ,brokula ,i ovozje so vitamin C.Zadolzitelno piev i mleko a jajca retko jadev.Krvnata slika mi bese odlicna so 146 hemoglobin otidov na poroduvanje.
avatar
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 32
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 20260
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вегетаријанството и бременоста

Пишување by mamazako on 05.12.08 14:48

па Верче, уствари тоа и ми беше поентата, дека не треба непотребно да внесуваме шеќери, маснотии, затоа што повеќе штетат отколку што се корисни, треба да ги има, ама во онаа мера во која му се потребни на организмот.
имам една која ја познавам, и таа кога прави мусака, или сарма или јадења кои содржат месо, таа си прави посебно сарма и мусака без месо, па е како карпа женава, а и доста е јака.
поготово треба да се избегнуваат саламите, виршлите, оти тоа е се вода, брашно и триста глупости, а се прават од најлошото месо, уствари она што останало од месото.
препорачливо е да се јаде риба, дури и ако ич не се јаде месо.
овожје, зеленчук, да, јас јадам, без салата за ручек не можам, и не сум некој голем месар, ама без компири и пинџур и јогурт и сирење не можам да си го замислам животот. затоа и неможам да ги издржам постите, оти не можам без овие работи, а без месо можам.
а да измислиме пост со сирење и јогурт, а?
avatar
mamazako
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 456
Age : 43
Локација : на исто,старо место
Расположение : comsi-comsa
Поени : 18822
Registration date : 2008-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вегетаријанството и бременоста

Пишување by Diana on 08.04.09 19:28

Не мора да се внесува месо за да расте бебето,тоа ке си порасни и со зеленчук и овошје.А за крвта и железото има и друга опција коприви цвекло спанак и мн др работи.

Lilypie Expecting a baby Ticker
avatar
Diana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 691
Age : 33
Локација : Bitola
Расположение : Замрзнато...
Поени : 18493
Registration date : 2009-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вегетаријанството и бременоста

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот