Родители и деца

Затнато носе

Страна 2 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Re: Затнато носе

Пишување by magi on 05.12.08 14:53

I kaj nas e uzasno suv vozduhot od parnoto mene mi smeta na grloto a ne pa na bebusot na um sum da go kupam toj noviotproizvod na chico za vlaznenje na vozduhot da ne znaete kolku cini slucajno?Inaku i jas go cistam noseto so stapce za usinja.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19028
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Kinky on 05.12.08 15:42

Sto izleze tolku strasno, Bube?Smile
Sega, otkako i go cistis noseto su pumpica, ima obilni sekreti, ili izleguva istoto sto i na stapceto za usi?
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19984
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by BubeM on 05.12.08 16:24

Сега не излегува ништо со пумпицава, а ептен ситно со стапчето. Инаку тогаш со стапчето излезе засушен секрет што беше голем колку целата нејзина ноздра и тоа во едно парче. Затоа ме фати страв. А сега чуствувам, а и гледам дека има нешто во носето, ама никако да и го извадам... Или ме фаќа параноја Smile

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19134
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Kinky on 05.12.08 23:21

Togas, toa golemoto, sigurno se sobiralo nekolku dena.
A i kako moze pumpicata da fati zasusen sekret?Smile Nema logika, neli:)
Samo kapnuvaj i kapka-dve fizioloski, ke vidis kako samo ke se procisti noseto, ako ne kivne, togas ke se razvodni i polesno ke go izvadis so stapce.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19984
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by BubeM on 06.12.08 0:40

Море колку беше големо изгледа се собирало цел месец Smile А со пумпицата пробав демек прво со физиолошки (користам назогал, ама нели истото ти е) демек да се растопи ама ништо. Точно дека нема логика да го извади поинаку Smile За кивнување, не кивнува, па пак продолжив со стапче. И ужива кога и го чистам носето. Смешки Smile

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19134
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Emi on 06.12.08 0:50

леле Браво што седи мирна
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by BubeM on 06.12.08 1:55

хихих не само што седи мирна туку и ги превртува очињата нагоре Smile

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19134
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by rich_bitch1 on 16.12.08 10:56

на еми денес и е затнато носето па и ставив капми ама и малце ми прокашлува.се мислам дали да ја носам на доктор или..?не сакам одма да ја пумпам со антибиотици и сирупи.а незнам како измрзнува кога толку мн ја пазам.смеам чајче некакво да и дадам за да ја утоплам или..?
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20438
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by magi on 16.12.08 11:34

RB jas ne bi ti preporacala cajce zasto e mnogu mala jas na Nikodim koga e izmrznat mu stavam malku mast na gradite nekolku dena i mi pomaga.Drugo sto zabelezav i jas kako tebe tolku mnogu go pazam pa pak izmrznuva.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19028
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by BubeM on 16.12.08 14:22

Мене педијатарката ми рече дека било нормално да и се затнува носето и да поткашлува. Не било страшно, па ништо да не и давам, освен ако не почне да кашла многу... малку не ми беше јасно како е тоа нормално и до кога е нормално.....

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19134
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by magi on 16.12.08 14:24

Бубе а на што се греете???
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19028
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Mama Ane on 16.12.08 14:29

Значи воздухот во просторијата е единствен фактор за затнатите носиња и кашлиците, барем јас така осетив. Кинки во некој претходен пост ме упати на тоа и јас почнав да ставам влажни крпи на радијатори преку ноќ и веднаш забележав подобрување. Имам и едно керамичко на радијатор што се закачува и тоа со вода го полнам и нема да верувате колку брзо испарува водата
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20791
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by magi on 16.12.08 14:32

Тоцно Мама Ане и јас зато ја прасав бубе на сто се грее и јас приметив одкога купиј јонизатор сега е подобро.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19028
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by BubeM on 16.12.08 16:48

magi напиша:Бубе а на што се греете???
На парно.
Претопло ни е дома, воздухот е ужасно сув. Ги исклучивме радијаторите во спална и во ходник, во дневна прозорот ни е нонстоп подотворен .... и пак е топло
Веќе некаде пишував дека загревам вода (некогаш со камилица) во експрес лонче за да го навлажнам воздухот. И сега уште бирам навлажнувач за воздух...

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19134
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by BubeM on 16.12.08 16:49

Mama Ane напиша:Значи воздухот во просторијата е единствен фактор за затнатите носиња и кашлиците, барем јас така осетив. Кинки во некој претходен пост ме упати на тоа и јас почнав да ставам влажни крпи на радијатори преку ноќ и веднаш забележав подобрување. Имам и едно керамичко на радијатор што се закачува и тоа со вода го полнам и нема да верувате колку брзо испарува водата
и јас имам такво керамичко.... и истото ми се случува, водата веднаш испарува

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19134
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Damjana on 16.12.08 16:57

Бубе напиша:
magi напиша:Бубе а на што се греете???
На парно.
Претопло ни е дома, воздухот е ужасно сув. Ги исклучивме радијаторите во спална и во ходник, во дневна прозорот ни е нонстоп подотворен .... и пак е топло
Веќе некаде пишував дека загревам вода (некогаш со камилица) во експрес лонче за да го навлажнам воздухот. И сега уште бирам навлажнувач за воздух...
Kaj ima taka jako parno? Site obicno se zalat deka im e ladno, Toplifikacija vakva takva ...
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 47
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 19089
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by BubeM on 16.12.08 19:10

ne sme na Topplifikacija, na Zelezarskoto parno sme, na toplifikacija bev vo Aerodrom, kade sto ziveev porano i tapa e, ova parno e 15 pati podobro, jas mnogu sakam toplo pa epten mi odgovara Smile ama na Ilina i preci, za spienje i e premnogu toplo, a plus i go susi vozduhot

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19134
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Sanja_Ivana on 02.01.09 16:36

Ние за затнатото носе користевме АкваМарис, ама и правевме инхалација со морска сол, и кога ја банјавме обавезно стававме, одма и помина, сега само кашла, а носето не и тече.
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 19738
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by BubeM on 02.01.09 18:08

како правевте инхалација со морска сол?

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19134
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Sanja_Ivana on 02.01.09 19:42

pa vo pogolem sad so zeska voda stavavme 1 lazice morska sol i ja dezevme Ivana vrz sadot kaj sto isparuva vodata za da i odi pravo vo noseto, a koga ja banjavme stavavme isto morska sol i samo dodavavme topla voda i taka ja disese pareata, odma i pomina, probaj ima efekt
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 19738
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by BubeM on 03.01.09 2:52

Браво за Ивана!! Илина каква скледџика е, мислам нема да сака да седи над пареа. Во секој случај, фала. Ќе пробам!

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19134
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Sun on 10.01.09 21:48

nas ni kaza pedijatarot za zatnato nose da svarime cajce od kamilica i da se pomine noseto so gazickata natopena vo kamilicata i so kruzni dvizenja da se masira noseto za da se otpusat kanalite.ova sme go probale navistina deluva i taka nekolku pati vo tekot na denot
avatar
Sun
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 717
Age : 35
Локација : skopje
Поени : 18756
Registration date : 2008-10-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Пандорче on 11.01.09 13:13

Sun напиша:nas ni kaza pedijatarot za zatnato nose da svarime cajce od kamilica i da se pomine noseto so gazickata natopena vo kamilicata i so kruzni dvizenja da se masira noseto za da se otpusat kanalite.ova sme go probale navistina deluva i taka nekolku pati vo tekot na denot

Сан газичката да ја ставам на носето и на него ли да масирам кружно или околу носето??? не те разбрав а баш сакам да пробам, дека и ние имаме мн проблеми со затнато носе.
avatar
Пандорче
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 189
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 18288
Registration date : 2008-12-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Sun on 11.01.09 22:02

Пандорче напиша:
Sun напиша:nas ni kaza pedijatarot za zatnato nose da svarime cajce od kamilica i da se pomine noseto so gazickata natopena vo kamilicata i so kruzni dvizenja da se masira noseto za da se otpusat kanalite.ova sme go probale navistina deluva i taka nekolku pati vo tekot na denot

Сан газичката да ја ставам на носето и на него ли да масирам кружно или околу носето??? не те разбрав а баш сакам да пробам, дека и ние имаме мн проблеми со затнато носе.
Pandorce slobodno probaj i nie imame problem so zatnato nose i ova go pravam pocesto,znaci direkno so gazickata natopena vo toplata kamilica pravis kruzni dvizenjana na noseto,a ne okolu noseto.samo pocesto pravi go ova vo denot i bidi uporna sekoj den
avatar
Sun
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 717
Age : 35
Локација : skopje
Поени : 18756
Registration date : 2008-10-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Sanja_Ivana on 14.01.09 19:02

a mene na klinika mi kazaa nikako kamilica, radi alergii
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 19738
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот