Родители и деца

Затнато носе

Страна 7 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Monika on 27.03.09 12:45

Ова со кромидот го имам прочитано ама никако да пробам...
Monika
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19838
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Pravnicka28 on 27.03.09 13:02

Еве кај пробав и навистина делува!!! Си спие одпрееска и убаво си дише!!
Pravnicka28
Pravnicka28
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 330
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 18678
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Pravnicka28 on 28.03.09 10:23

Pravnicka28 напиша:Еве кај пробав и навистина делува!!! Си спие одпрееска и убаво си дише!!

:c,c,c: Синоќа многу кашлаше и кромидот не ни помогна!! По препорака на лекар му дадов Бисолвон капки за да искашлува, а и носето цело време му тече! неможе да заспие од што му е мачно! Ќе мора да го носиме на дежурен денеска да видиме што ќе ни кажат!! Ајде нека поминува побрзо!!
Pravnicka28
Pravnicka28
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 330
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 18678
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by sneze on 15.04.09 9:57

Ние пак со затнат нос . Имавме завчера тем ,. но вчера и денес не ама пак му е затнато носето . Почнав да му го давам Цефалексинот еве денес втор ден ни е . Само Оперил да сум му ставала ми рече докторката зошто му е затнат а ако имал мрсулчиња густи Аквамарис да му ги растечнело.

Незнам зошто ни рече за три дена на контрола ако го почнеме Цефалексинот?
sneze
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 19389
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Monika on 15.04.09 10:01

Најверојатно за да види дали има подобрување т.е дали делува антибиотикот
Monika
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19838
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Pravnicka28 on 15.04.09 10:18

И ние уште сме со затнато носе. Го потрошивме сирупот Амоксицилин и по 3 дена пак носето почна да тече.Го носевме пак на контрола и не му го продолжија антибиотикот , докторката ни рече да ставаме само Аквамарис солени капки и тоа, но еве веќе една недела носето си тече и целото му е вцрвенето од бришење. Му давам и Бисолвон капки за искашлување (по препорака од лекар)
Да напоменам дека оди во градинка и сигурно од таму се приразболува. Незнам што да правиме жал ми е веќе да го гледам таков со мрсулчиња !!! 😢
Pravnicka28
Pravnicka28
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 330
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 18678
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by sneze on 15.04.09 10:44

masta na dr tais kako viks sto e ama za deca

кој цена е? и како се вика?
sneze
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 19389
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by sneze on 15.04.09 10:54

дознав - 204 ден . -Мукоплант еукалиптус балзам ц.
sneze
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 19389
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Pravnicka28 on 15.04.09 12:30

Мамички кажете ми од ваше искуство со што да му го мачкам носето надворешно, зацрвенето му е од бришење и од секнење.Инаку досега го бришев само со влажни марамици Бекутан, а одсега ќе го мијам само со вода, незнам да не му го разрануваат марамиците???!!!!
Pravnicka28
Pravnicka28
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 330
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 18678
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by sneze on 15.04.09 13:02

Стави му павловичева најубаво.
И не го бриши со марамици туку со 100% тоалетна или марамици тоалетни за деца 100% памук.
sneze
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 19389
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Anika on 15.04.09 13:03

Немој никако со влажни марамици да му го бришеш носето, па нормално дека ќе му се разранува. Ставај му јекодерм, ќе му го смири црвенилото и чешањето.

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 18988
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Pravnicka28 on 15.04.09 13:27

Ок фала за советите, за во иднина да си знам!!!
Pravnicka28
Pravnicka28
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 330
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 18678
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by BubeM on 15.04.09 16:43

На Илина не и било така раздразнето носето, ама кога мене ми е таков носот, го мачкам со Tender Care на Орифлејм. Ептен ми помага. На Илина и ставав на една гребаница на брадичето.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19344
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Arnaudova Milena on 22.06.09 12:00

Zdravo!Jas za mojot takanarecen problem pisavsekade pa eve i ovde,zosto veke se mrdnav.David ima 6 nedeli i eve veke 3 nedeli ne maci nesto vo zadniot del na noseto.Noseto ne mu e zartnato a toj celiot frci,se nesto probuva da goltne a nikako ne moze,so racinjata postojano se mava i kako nesto da go nervira,duri poslednive nekolku dena nemoze sonce da fati,ke zaspie 10 minutki i ke proba nesto da goltne,ke se skiseli celiot,ke pocne da frcka kako star covek,,ke se udira po glavceto i ke se razbudi.Najmnogu spie po 9 saati so 100 prekini i mnogu mi kenka.Na pedijatar go nosev5 pati i mi vikaat deka e zdrav,pred nekoj den primi i vakcina.Neznam sto da pravam,ke se poremetam,nemam spieno 5 dena.Ve molam kazete mi nekoj sovet!!!
Arnaudova Milena
Arnaudova Milena
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 113
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18582
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by vecki on 22.06.09 20:46

moj sovet odnesigo da mu proveris bris
vecki
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 21055
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by nnatasa on 20.07.09 20:49

Vanja, povraka preku noseto ... Neutral

denes ja slunav kako frci edvaj dises preku nose, u probav so stapcinja za nose ( a nie zas usi sto gi koristime) izvadiv cel kup zasireno mleko od povrakanoto (sega izvinete za muabetov bas i ne e najrpijaten) ama deteto se sredi, i gledam da ne ja legnuvam odma posle cicanje ama malku setam, pa ja poddrzuvam ispravena da i "sledgne" mlekceto...
nnatasa
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19528
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Nine on 21.07.09 10:05

Natasa moeto since ima 3 nedeli i non stop frci so noseto jas si velam lele go nastinav malovo ama izgleda ne e nastinato tuku od povrakjanoto jas mu redam fizioliski rastvor i posle go cepkam so cepkalka za usi ama nisto ne vadam a i plus toj nejke i placi kazi ti kako i go sreduvas noseto mnogu mi e zal sakam da mu pomognam ama neznam kako
Nine
Nine
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 253
Age : 33
Локација : Ohrid
Расположение : Imame dve zapcina a drugi dve ni rastat :-)
Поени : 18511
Registration date : 2009-01-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by nnatasa on 21.07.09 10:31

Nine ne mu stavaj nisto vo noseto. Nerka se zasusat mrsulcinjata i so cepkalkata probaj pak, jas suvi i gi izvadov
nnatasa
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19528
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Eci-Peci on 21.07.09 12:02

Затнато носе мислам дека е редовна појава кај малите бебиња, особено кај родените во зима.
Јас носето му го чистев со физиолошки раствор (1-2капки) и со аспиратор за нос на Nuk, па со чепкалки (оние со граничник),
бидејќи моето бебе беше многу затнато, цела зима хрчеше со носето па се до пролет. Некогаш, обично поселе бањање, не му ставав физиолошки, бидејќи од пареата му беше одзатнато, и само со аспиратор нежно ќе повлечев,
но нкогаш не чекав да се засуши, знам дека ако се остави подолго секретот може да дојде до компликации како на пр. воспаление на средното уво.

Eci-Peci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 210
Age : 36
Локација : Македонија
Поени : 18121
Registration date : 2009-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Arnaudova Milena on 02.08.09 3:56

Jas povtorno so istiot problem,sekade bevme i napravivme sekakvi ispituvanja,duri i exo na mozoceto i nema nisto a David uporno se udira i grebe po liceto so racinjata koga spie,frcka od grlceto,mu se zatnuva noseto po malku i kiva.Se prasuvam dali e mozno da e alergija iako doktorite vikaat deka nema sansa,i nesakaat da mu napravat alergo test.Neznam kade da se obratam za pomos,pa ako nekoj nesto znae okolu mojov problem ili imal slicno iskustvo ve molam da pise.Odnapred vi blagodaram mnogu.
Arnaudova Milena
Arnaudova Milena
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 113
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18582
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by MAMA JULE on 12.08.09 14:44

Милна пробај чепкалката да ја натопиш со млекце доколку го доиш и со тоа исчисти му го носето ,прави го тоа неколку пати во текот на денот ,делува 100% испробано,и јас го имав истиот проблем и бев многу исплашена зашто и мм и јас сме со алергија ,за ова ми кажа педијатарот кога бевме на контролата на месец дена мислев дека ме зеза ама испадна ок,исто и ако се појавуваат гурелки на очињата
MAMA JULE
MAMA JULE
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 36
Age : 37
Локација : VELES
Поени : 17898
Registration date : 2009-04-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Pipolino on 12.08.09 15:13

jas vcera doznav lek za nos ako tece ako ima mrsuli i sto da e
znaci se zaprzuva malku zejtin so lukce i se zema so cepkalka od zejtinot i se stava vo nose , ova se koristelo i za bakterija vo nos
jas go nemam seuste isprobano
Pipolino
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 19044
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Nataly on 12.08.09 17:16

Pipolino напиша:jas vcera doznav lek za nos ako tece ako ima mrsuli i sto da e
znaci se zaprzuva malku zejtin so lukce i se zema so cepkalka od zejtinot i se stava vo nose , ova se koristelo i za bakterija vo nos
jas go nemam seuste isprobano

Jas go imam isprobano i kaj mene i kaj sin mi i navistina deluva...samo- luti ( prvo probav samata i se dvoumev, ama sepak se resiv zasto noseto mu bese epten zatnato i sekretot mu bese mnogu gust i nikako ne mozev da go izvadam so pumpica .... i koga mu kapnav na Mihail navistina placese i se trzase na noseto ama kratko vreme , a noseto mnogu brzo mu pomina ( inace jas go napravivi na sl. nacin -vo dve-tri lazici maslinov zejtin se zaprziva so edno glavce luk , sosema malku i na tivko kolku da zamirisa, a ne da de przi i przi Smile
Nataly
Nataly
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 125
Age : 40
Локација : Кичево
Расположение : кога-како
Поени : 18186
Registration date : 2009-03-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Dara on 12.08.09 17:55

koga bea epten mali(doencinja),koristev solen rastvor,majcino mlekce,aspirator za nos i vo kraen slucaj,povtoruvam kraen slucaj Efedrin kapki koi go sopiraat tecenjeto na noseto no i brzo ja susat sluzokozata.Jas niv gi koristev edinstveno koga nosinjata im bea tolku zatnati sto nemozea da cicat.Inaku mrsulcinjata vo nose ne mora da znacat i nastinka.Obicno prviot mesec taka se cistat bebencata.Barem mene taka mi velese pedijatarot..
Dara
Dara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 804
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 17873
Registration date : 2009-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by biljanag on 13.08.09 7:41

арнаудова
и кај нас беше така се чисти детето сеуште
чаре ставајго да спие на страна
ке му помине
biljanag
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20832
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 7 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот