Родители и деца

Затнато носе

Страна 1 of 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Затнато носе

Пишување by nelka on 01.12.08 18:49

zdravo....pred nekoe vreme nekoja od vas imase napisano lek za zatnato nose kaj mali decinja.....da ne znae nekoja od vas kade tocno mozam da go najdam sovetot....ili pak pisete nesto sto znaete vie.pozdrav
avatar
nelka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 66
Age : 38
Локација : DOMA
Расположение : PROMENLIVO
Поени : 18171
Registration date : 2008-11-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Emi on 01.12.08 23:42

za koja vozrast, Sinomarin kapki definitivno najdobri, momentalno ni se rastekuva od niv noseto
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Затнато носе

Пишување by BubeM on 04.12.08 2:59

Илина има 3 месеца и некако цело време како да и пречи нешто во носето. Неколку пати и го чистев со чепкалка за уши натопена во Назогал (по препорака на педијатарката). Само еднаш успеав да и го исчистам убаво, и тоа извадив „чудо“, од мојов нос не сум извадила такво нешто Денес купив аспиратор за носе, и тоа од Chicco, ама не го бива, ништо не успеав да и извадам, па се вратив на чепкалката. И пак ништо... Не знам како да и помогнам, а пред се, највеќе се грижам дека за време на подојот не може да земе убаво воздух и многу брзо диши, а лакома е, па и брзо голта и многу често ми се заскокнува (од памет ме вади )
Имал ли некој сличен проблем?

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18884
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Monika on 04.12.08 15:04

Бубе, а дали си пробала со пумпица?Јас имам од НУК и задоволна сум и со тоа и го чистам носето на Мила кога и е затнато, нормално претходно и ставам синомарин или аква марис и сл. Многу е важно и правилно да се употребува пумпицата инаку нема никаков ефект.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19378
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by sneze on 04.12.08 15:09

Е да пумпицата е закон . Се се вади со неа, јас имам и дел за во ушињата, да се чистат многу е ефикасно.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18929
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by rich_bitch1 on 04.12.08 15:24

и јас со пумпица и го чистам носето.се вади се со неа.и мн ни помага
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20188
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Sandra on 04.12.08 16:01

Јас планирам да купам пумпица и ги гледав на НУК и на Чико, ама таа на Нук некако подебела ми се виде на врвот, не знам дали ке може да влезе во носето на бебушот., а некако ми фати око и таа на Тигекс (така мислам дека се викаше фирмата).
Кажете од искуство која е најдобра.

Sandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 821
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 19146
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by sneze on 04.12.08 16:29

Од нук земиси . Ако ти изгледа така . Кога ќе повлече пумпицата се ќе собере не се секирај.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18929
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by vesna velkova on 04.12.08 16:56

јас ја имам таа на нук и јас прв пат кога ја видов мм ја купил му се изнавикав викам за џабе си ја земал ама да ти кажам право прва лига е само убаво доприја до носето и се вади.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 18846
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by marina_pp on 04.12.08 17:04

i jas koristam pumpica za cistejne na noseto od ciko,a pred toa mu stavam solen rastvor za da se otzatni noseto pa so pumpicata i super se cisti
avatar
marina_pp
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 200
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : ekstra
Поени : 18715
Registration date : 2008-07-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by bella* on 04.12.08 18:25

и јас го имав истото чувство за нукот и за кико-то, затоа земав тигекс и многу сум задоволна
avatar
bella*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 699
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 18968
Registration date : 2008-06-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Juni08_Andrea on 04.12.08 19:31

Jas imam edna pomalecka i taa nema sila ama nisto ne vadi.A taa sto mi ja dadoja od bolnica e pogolema i taa ubavo vlece.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 42
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19924
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by maskoe on 04.12.08 19:52

Devojki kazete mi dali smeam na Aleksej da mu go cistam noseto so pumpica.Ja imam taa na NUK ,ama imam nekade citano deka do 40 dena da ne se upotrebuva pumpica.Mu stavam Nazogal ama...Kazete mi vie na vasite deca od koga pocnavte da im gi cistite nosinjata so pumpica.
avatar
maskoe
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 161
Age : 35
Локација : stip
Расположение : sekogas super
Поени : 18351
Registration date : 2008-10-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Nate_David on 04.12.08 20:08

maskoe jas mislam deka nema vrska toa koga ke pocnis da mu go cistis noseto ako mu e zatnato i ne mozi da disi ubavo mozis da mu go cistis nezno i nema celo da mu go stavas vnatre jas navistina ne se sekavak dali pocnav pred 40 dena ....
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18999
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Juni08_Andrea on 04.12.08 20:10

Na Andrea uste odma na bolnica i go cisteja noseto so pumpica.Posle i jas doma prodolziv da i go cistam,pa ene fala bogu sve e ok.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 42
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19924
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Bela on 04.12.08 21:23

Сад со чај од камилица на парно или термо печка (доколку имате) во просторијата каде што спие малото, може да ви помогне со носето. Овој совет го добив во поликлиника Јане Сандански. Пробајте кај нас помогна малку, помагав и јас со солен раствор со пумпица.
avatar
Bela
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 526
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 18177
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by maskoe on 04.12.08 22:30

Fala vi devojki.Jas uste koga bev bremena procitav nekade na internet za toa ,ama ne se sekavam kade i zosto ne treba pred 40 dena.Inaku i jas mislam ne moze nisto da mu bide od pumpicata.
avatar
maskoe
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 161
Age : 35
Локација : stip
Расположение : sekogas super
Поени : 18351
Registration date : 2008-10-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by ZeleniCka on 04.12.08 22:33

Pa jas kolku sto znam uste vo bolnica im gi cistat nosinjata so pumpica... Zosto bi bilo posle toa stetno ne znam...
avatar
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 32
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 19125
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Emi on 04.12.08 22:48

со пумпицата само ќе му помогнеш
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Lana on 04.12.08 23:52

Ke spricnes fizioloski rastvor i posle edna minuta ke gi vadis so pumpica .. mor da pomine barem edna minuta za da se razvlazat ..
avatar
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 19653
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Kinky on 05.12.08 9:31

Pumpicata se koristi samo ako bebeto ima obilni sekreti vo noseto, ako e nastinato i bolno, a ne za procistuvanje od toa sto mu se sozdava vo tekot na denot ili dodeka place (uostalom, kako i nam na vozrasnite). Potrebni se nekolku meseci da se procistat gornite disni patista od plodovata voda vo koja "diselo" deteto, i zatoa tie prvi meseci koga disi i cica, a posebno preku nok, se slusa toj zvuk kako da krci. Pa nie majkite brgu-brgu trcame po pumpici da mu pomogneme da se procisti, a slednata nok pak krci.
Ne panicete, ako e bebenceto zdravo, i e na taa vozrast do kaj 6 meseci, ne go maltretirajte so pumpici za nos. Kapnete fizioloski rastvor, toa ke kivne, i noseto ke se procisti, ili nezno so stapce za usi probajte da ja izvlecete sodrzinata.

Nie isto kupivme pumpica uste pred da se porodam, i ete ja sedi seuste neotpakuvana:). Pedijatarot ni go objasni ova sto go napisav, i ne sme imale problem, ne me plasese toa "krcenje" pri disenjeto, a Aleksej bas dolgo krcese taka.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19734
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Mama Ane on 05.12.08 10:24

И ние купувме пумпица ама никогаш не ја искористивме. Се сложувам со кинки дека во првите месеци не е ништо страшно тоа со затнатото носе и со крчењето,што фино објасни она. Борјан често има затнато носе од мрсулчиња, мислиш камења Smile со чепкалка ке ги извлечам и се е во ред
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20541
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by BubeM on 05.12.08 14:39

Monika напиша:Бубе, а дали си пробала со пумпица?Јас имам од НУК и задоволна сум и со тоа и го чистам носето на Мила кога и е затнато, нормално претходно и ставам синомарин или аква марис и сл. Многу е важно и правилно да се употребува пумпицата инаку нема никаков ефект.
Па најверојатно тоа што го имам е пумпица. На пакувањето пишуваше назален аспиратор. Изгледа не ја употребувам правилно, најверојатно поради тоа што ми е страв да ја пикнам убаво во носето на Илина.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18884
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by BubeM on 05.12.08 14:41

Јас купив лонче на струја, од оние за правење кафе, па пред да ја легнам Илина, не секој ден, го вклучувам во собата каде што спие, за да го навлажни воздухот. Следниот пат ќе ставам камилица. Фала.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18884
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by BubeM on 05.12.08 14:46

На педијатар ми рекоа дека за полесно дишење треба да е влажен воздухот, а кај нас парново е прежешко и воздухот е ептен сув, па купив лонче на струја, од оние за правење кафе, па пред да ја легнам Илина, не секој ден, го вклучувам во собата каде што спие, за да го навлажни воздухот.
Инаку Kinky пиша дека не е убаво да се користи пумпица, ама и го чистев носето со стапче за уши натопено во назогал и како што пишав кога видов што излезе ме фати страв, па затоа го купив аспираторчето.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18884
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затнато носе

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот