Родители и деца

Крвна слика

Страна 5 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Re: Крвна слика

Пишување by kavadarcanka on 21.05.09 12:35

138 супер сте
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19472
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by jasmina,mina on 11.06.09 15:08

Денес правевм крвна слика бидејќи сме со Т.hgb=138, er=5,0; le=12,6; tr=300, Li%=45 (21-25) Mo=5(5-8)Ne%=50 (58-66) Ne=4,0(2.1-6.9) покачени му се лимфоцитите и најверојатно е вироза.Генерално имал одлична крвна слика така ми рекоа во лабораторија.Леле што ми е страв да не се искомплицира нешто за 8 дена одиме на одмор дај боже да поминеме лесно

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20229
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Sandra_Anja on 11.06.09 15:11

Ne be Jasmince, ne moze da se iskomplicira, vladee viroza i trae dva-tri dena. Neka pie mnogu tecnosti i ke mu pomine. A, ima drugi simptomi, mu tece noseto, kasla?
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19977
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by jasmina,mina on 11.06.09 15:13

не Сандра,малку е само засипнат.Знаеш кога ми е Радица на одмор секогаш ме фаќа паника,се слушаме телефонски.ама си има жената убава причина што е на одмор

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20229
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by jeca on 11.06.09 15:18

Jasmina mojte sinovi imaa temperatura i nie pravevme krvna slika leukocitite bea niski i nisto ne ni dade doktorkata. Nitu kaslaa ni nos ne im tecese. Tri dena imaa temeratura i posle pocnaa da kaslaat i sega sme so bronhit. Odnesigo na lekar nemoj da cekas
avatar
jeca
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 94
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : koga kako
Поени : 17608
Registration date : 2009-05-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by jasmina,mina on 11.06.09 15:20

е од тоа се плашам јеца,затоа си мислам да вклучам антибиотик.Овој нем аниски туку високи леукоцити.причина плус!

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20229
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by magi on 11.06.09 15:20

Neznam sto ke se pravi na Nikodim pak mu e slaba krvta Hgb=107, a zelezoto 67 nikako da se pokaci pa se cudam sto da pravam dali do godina ke ni bide vaka sega pocnuvam so cela zolcki da mu davam si vikam ajde i crnite ovosja se sega vo ek pa mozi i ke se podobri.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19028
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by jeca on 11.06.09 15:23

Koga se visoki leukocitite znaci deka ima nekoj infekt a ne viroza
avatar
jeca
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 94
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : koga kako
Поени : 17608
Registration date : 2009-05-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by jasmina,mina on 11.06.09 15:27

додека Војдан не наполни 1 година имаше хемоглобин од 107 до 117.сега ќе полни 2 години а има хемоглобин 136 и еритроцити 5.00.Се молиме за јадење,но е голем месар(на татко му)

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20229
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by jasmina,mina on 11.06.09 15:28

jeca напиша:Koga se visoki leukocitite znaci deka ima nekoj infekt a ne viroza
знам јеца 12,6 му се а во меѓ увреме му се качени лимфоцитите а неутрофилите не.што укажува на вирус

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20229
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Monika on 11.06.09 15:30

јасмина,мина и јас ти препорачувам да го однесеш на лекар плус причина е што ќе одите на одмор. ние секој ден одевме кај Радица,имавме уредна крвна слика, само со покачени лимфоцити, а пак завршивме во козле.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19628
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by jasmina,mina on 11.06.09 15:32

знам Моника.Но Радица е на одмор,се враќа во понеделник. кога ја носеше?

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20229
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Monika on 11.06.09 15:39

Па ја носев минатата недела, речиси секој ден, ми викаше ништо не и е дека кашла од носот.Кога почна да качува и Т и ми рече да направам крвна слика ама бидејќи се беше уредно не ни препиша ништо тоа беше во четвртокот, ама во саботата вечерта завршивме во козле, а Радица не ми се јавуваше на мобилен, ептен ме разочара,можеше да се дигне тел. зошто знаеше дека Мила не е добра, сигурно не ја барам да ја слушнам.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19628
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Rozetka on 11.06.09 16:09

Srcki aba kazete lek za slab hemoglobin od vase iskustvo. Lea od koga e rodena e anemicna .Celo vreme Hg i e 100.Probav so sirupi ama nisto ne i pomogna ili pak malku ke se podobri i posle pak pagja.Ne znam sto da pravam,a i davam da jade ovosje,zelencuk se kako sto treba.
avatar
Rozetka
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 728
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : extra
Поени : 18325
Registration date : 2009-02-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Sandra_Anja on 11.06.09 16:14

Samo hrana bogata so zelezo. I na Anja i bese na granica hemoglobinot, pa pedijatarot mi rece taka samo vestacki ke se podobri i navistina. Sega i e dobar, anema nisto pieno. Pravi i supa od teleska koska, i vo nutresnicite ima mnogu zelezo, srcinja...cveklo so limon, kajsija ima zelezo mnogu, i site zeleni zelencuci.
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19977
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by jasmina,mina on 11.06.09 16:25

месото,рибата,жолчки,брокула.Коприва во се и ќе се среди Розетка.Мојов го молиме за јадење а има хемоглобин 136,ама од манџата само месото го јаде,плескавици,ќофтиња домашни сака,бифтек печен-сецкан,риба(свекрва ми во рибарница какви не му прави)а слаб е мислиш онаков нежен ко женче hihi

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20229
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Sandra_Anja on 11.06.09 16:27

Toa sto mu se jade, neka jade. I jas sum mnogu po mesoto, mozam i za dorucek i vecera da jadam.
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19977
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Rozetka on 11.06.09 16:34

Abe dusicki jade se,e sega kolicinski ne po mnogu neli normalno posto e mala 1 godina e,no jade od se po malku.Taka ne e slaba,dobro si napreduva no krvnata slika i e katastrofa.Vceram mislam imase nekoja tema za detence bolno od leukemija i eve od vcera strasno mnogu se isplsiv i mi e strav i samo na toa mislam.Ke probam da i stavam vo hranata koprivi po malki i ke vidam dali ke ima podobruvanje.
avatar
Rozetka
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 728
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : extra
Поени : 18325
Registration date : 2009-02-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by jasmina,mina on 11.06.09 16:38

Ајде не мисли таму.Знам како е мајки сме се таму ни оди паметот.но луѓе цел живот се слабокрвни па ок се,а некои со јак хемоглобин па триста болести

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20229
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Rozetka on 11.06.09 16:49

Samo da ni se zdravi i zivi srce ,drugo mislam se ke se sredi.
avatar
Rozetka
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 728
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : extra
Поени : 18325
Registration date : 2009-02-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Pravnicka28 on 27.06.09 14:22

Знае ли некој лабораторија за правење на крвна слика што работи денеска до покасно!! Малото има Т па сакам да му направиме крвна слика пред да го носиме на дежурна оти не сакам само спрема грлото да добиеме сируп, како што тоа често ни се случува.... се се паѓа да се разболи за викенд......
avatar
Pravnicka28
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 330
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 18468
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Monika on 27.06.09 14:37

Не сте едниствени не се секирај, ние сабајле на одмор треба да одиме, а Мила почна да ми повраќа. Провери во авицена, а за систина знам дека работат за викенд.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19628
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Maja on 14.07.09 17:33

Многу се секирам.... Денес правевме крвна слика, хемоглобинот ни е 99. 😢 Одма докторката ни препиша Легофер со Ц витамин и не посоветува да почнеме со месо и по малку жолчка. Почнавме денес, јадевме 4-5 лажички месна кашичка и толку, не сакаше повеќе, а сеуште цицаме и тоа на велико. Смеам ли да и правам сокче од цвекло?
avatar
Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19728
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by emilija nestorova on 14.07.09 17:41

jas mislam deka mozes da davas caj od kopriva ili od suseni sipinki ima na pazar se prodavaat ili ako mozes i svezi da najdes.Sipinkata e mn dobra za krvta i sodrzi c vitamin kolku 12 portokali.Samo podobro e prvo da gi svaris pa poklopeni da postojat 15tina min.A isto i grozdov seker pomaga za podobruvanje na krvnata slika,ako mozes nekade od kavadarci da najdes domasen ili ako ne vo Tikves ima,jas sum zimala.Se dava po 1 laz na sabajle.Toa e mn blago,najubavoto od grozjeto.
avatar
emilija nestorova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 628
Age : 38
Локација : Veles
Поени : 18930
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Mama Vase on 14.07.09 23:30

Maja напиша:Многу се секирам.... Денес правевме крвна слика, хемоглобинот ни е 99. 😢 Одма докторката ни препиша Легофер со Ц витамин и не посоветува да почнеме со месо и по малку жолчка. Почнавме денес, јадевме 4-5 лажички месна кашичка и толку, не сакаше повеќе, а сеуште цицаме и тоа на велико. Смеам ли да и правам сокче од цвекло?

na ovaa vozrast kaj poveketo bebinja site vrednosti im se na minimum.ova se vika tranzitorna anemija.znaci do sega koristela rezervi od tebe a od sega ke pocne sama da si stvara.zatoa se pocnuva so dohrana od 5-6mes.a ne porano ili pokasno.prakticno ona sega pocnuva da go gradi prviot imunitet.
moj sovet,telesko mlado meso sekoj den ili zolcka(za ova vi e rano).teleska koska da ja varis nekolku saati,srzta da i izleze.stanuva vodata mrsna,tendzere nemozes da izmies.so ovaa voda,pravi i supa i mandzi.svari pogolem lonec i ke imas 3-4 dena.garantirano za 2 mes. ke ima rezultati.sirupite vestacki ke i go krenat imunitetot i posle pienjeto pak ke padne.a za cveklo uste ste mali.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19059
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот