Родители и деца

Крвна слика

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Крвна слика

Пишување by Bjork on 02.12.08 16:18

Na moeto 8,5 mesecno since HGB mu bese 86 i sega pie Refferum, mu davam i zolcka, a mesoto ne go saka.Dali ima nekoj vakvo iskustvo?
avatar
Bjork
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 6
Age : 37
Локација : Skopje
Поени : 18105
Registration date : 2008-11-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by nikolina008 on 03.12.08 15:47

na edno mesto pisuvav ne znam za koja tema se rabotese.Jas pravam lek kako sok koj go piev i jas a mu go davam i na sin mi.
Lekot sodrzi jabolka, limoni, morkov, cveklo i med.
Med i limoni ne e preporaclivo za bebinja no jas sepak mu go davam ova na mojot sin i rezultatite se zacuduvacki.
avatar
nikolina008
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 310
Age : 34
Локација : nekade
Расположение : podobro
Поени : 18480
Registration date : 2008-09-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Nate_David on 03.12.08 16:34

a dali bjork ti go dois tvoeto bebe?
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18999
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by verce on 03.12.08 16:54

isto i jas ke prasam doenite beinja najcesto go nemaa toj problem.Djigercinja pasirani vo supicka mu davaj stom nesaka meso.A i sokot e odlicen znaci cveklo obavezno ,so Referumot da si prodolzi ,brokula ,spanjak moze da jade so 8,5 meseci i obavezno vitamin C toj go sintetizira zelezoto.
avatar
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 32
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 19995
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Pravnicka28 on 04.12.08 19:36

neznaev dali moze da mu se dava cveklo na tolkavo bebe no sega obavezno ke probam za moeto malo
avatar
Pravnicka28
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 330
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 18218
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Nate_David on 04.12.08 19:54

da da mozi da se dava cveklo i jas bas denes citav za toa prasuvav pred nekoj den tuka ama nijoj ne mi odgovori kako od iskustvo za da znam i toa mozi od svezo cveklo isceden sok ne mora da se vari..malku ja utnavme temava...
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18999
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by magi on 11.12.08 14:33

Луге а ние што да правиме,што можам да му дадам на Никодим кога има само 3 м и една недела сеусте само цица и пие адаптирано млеко а има пројавено слабокрвност?
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18778
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Mama Ane on 11.12.08 14:36

Подобра исхрана за мамичката, повеќе железо па преку млекцето ќе се ојача и тој. Поздрав од нас Smile
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20541
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by vecki on 11.12.08 14:41

magi напиша:Луге а ние што да правиме,што можам да му дадам на Никодим кога има само 3 м и една недела сеусте само цица и пие адаптирано млеко а има пројавено слабокрвност?
pretezno site bebinja sto cicaat se slabokrvni jadi ti poveke cveklo i spanak
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20595
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Monika on 11.12.08 14:57

Мила веќе 4 месеци пие ферумлек+витЦ, ама крвната слика не и се поправа значително и хемоглобинот и се движи од 113-118, па би сакала да пробам на природна база нешто.
Николина може да ми кажеш како се припрема тој лек со цвекло?
Инаку за оние што дојат треба да пијат дополнително железо. Јас првите 2 месеца пиев легофер + витЦ од 1000мг секој ден и плус пиев Пренатал витамини и тој период на Мила и беше добра крвната слика хемоглобинот и беше 121.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19378
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by magi on 11.12.08 15:02

Пак е подобра Мила од Никодим нему хемоглобинот му е 95.
Мамички фала ама имам еден проблем во последно време бидејки му давам и адаптирано млеко тој повеке сака од шишето да си пие и се мислам дека поради тоа и му е ослабната крвта.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18778
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Monika on 11.12.08 15:09

Маги бидејќи е мал најдобро консултирај се со педијатар и види што ќе ти каже
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19378
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by magi on 11.12.08 15:14

Abe mi dade ferum ama jas sum vo doumica prvo mi vika deka obicno takva im bila krvnata slika na deca do 3 meseci a potoa mi prepisuva lek i sega ovie dve raboti mi se kontradiktorni i neznam dali da pocekam bez da mu o davam ferumot pa da mu zemat pak krv ili da pocnam.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18778
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Monika on 11.12.08 15:25

Мене докторката на клиника ми рече обавезно да пиеме ферумлек, иако не и е многу низок хемоглобинот, затоа што железото е многу битно за развојот на мозокот и ние еве ние сме послушни и си го пиеме железото. Ама сепак Никодим е мал така да искрено незнам што да ти кажам.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19378
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by magi on 11.12.08 16:03

Sepak fala Monika ke vidam najverojatno ke pocnam da mu davam.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18778
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by tanja_sr on 12.12.08 11:46

i nie go imame ovoj problem na poslednata kontrola hemoglobinot na gligorce mu bese 107 pa ni prepisaa legofer i vitamin c.se trudam i sto poveke spanak,zolcka i telesko meso da mu zastapeno vo ishranata ,a sega ke napravam i od sokot so cveklo pa se nadevam na slednata kontrola se ke bide ok.
avatar
tanja_sr
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 118
Age : 42
Локација : strumica
Поени : 18537
Registration date : 2008-09-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by magi on 12.12.08 12:09

A kolkav e Gligorce.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18778
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by tanja_sr on 12.12.08 16:16

gligorce e 8ipol meseci magi mislam deka moze veke da pie sok od cveklo
avatar
tanja_sr
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 118
Age : 42
Локација : strumica
Поени : 18537
Registration date : 2008-09-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by magi on 12.12.08 16:17

Pa i jas taka mislam.Mozes ovoj da mu go napravis cveklo,limon i morkov mnogu e dobar i ja podobruva krvnata slika.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18778
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Nate_David on 12.12.08 16:23

jas mu pravam sok od cveklo jabolko i portokal nekogas i limon...pa ke vidime naredniov mesec kakva ke bide krvnata slika sega ni bese 115 hgb pa ni rekoa da ja pojacame ishranata povece jajce i meso...
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18999
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by tanja_sr on 12.12.08 17:29

jas planiram namesto limon da stavam jabolka oti mnogu ke mu bide kiselo
avatar
tanja_sr
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 118
Age : 42
Локација : strumica
Поени : 18537
Registration date : 2008-09-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by nikolina008 on 15.12.08 22:10

mislam deka vo sokot od cveklo moras da mu stavis i nesto sto sodrzi poveke c vitamin za da moze organizmot da go apsorbira zelezoto.
avatar
nikolina008
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 310
Age : 34
Локација : nekade
Расположение : podobro
Поени : 18480
Registration date : 2008-09-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by macush on 16.12.08 0:22

nikolina008 напиша:mislam deka vo sokot od cveklo moras da mu stavis i nesto sto sodrzi poveke c vitamin za da moze organizmot da go apsorbira zelezoto.
Tocno nikolina,a najcesto se stava limon zatoa sto najveke sodrzi vitamin c. A za ishranata pokraj jajca i meso,moze i zelencuk brokula,spanak,grasok i dr.
avatar
macush
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 978
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 18513
Registration date : 2008-10-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Nate_David on 16.12.08 16:52

tanja sr nema da mu bide kiselo ti ke mu stavis pola limonce i ako mozi i neka ima i jabolko kako i pogore mora da ima c za da se apsorbira...
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18999
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by tanja_sr on 19.12.08 14:38

da mi tekna na toa i staviv malku limon i portokal zosto i toj e bogat so vit. c , a si jade cesto spanak,meso,jajca pa ke go vidime rezultatot
avatar
tanja_sr
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 118
Age : 42
Локација : strumica
Поени : 18537
Registration date : 2008-09-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот