Родители и деца

Стручни совети од областа на Педијатријата!

Страна 1 of 36 1, 2, 3 ... 18 ... 36  Next

Go down

Стручни совети од областа на Педијатријата!

Пишување by The Administrator on 27.11.08 23:28

На сите ваши прашања одговараат д-р педијатар Радица Маџоска и
д-р педијатар Лидија Паздријан !

***********************************************************************************************************************************
Правилник на форумот

Како да пишувате на кирилица
avatar
The Administrator
Forum Master
Forum Master

Male
Број на мислења : 737
Поени : 20381
Registration date : 2007-11-12

http://roditeliideca.bbgraf.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!

Пишување by vecki on 27.11.08 23:41

golem pozdrav do dr Radica eve prva jas so prasanje moeto devojce ima nepolni dve godini od dva meseca ,e postojano bolna .Imame lezeno i vo kozle i na detska klinika .ne mi kazuvaat nisto konkretno sto gi predizvikuva opstrukciite .Pravevme alergo test panel 4 ne e alergicna na nisto samo brisot postojano ja pogazuva bakterijata streptokoka pnevmoni pie momentalno pancef i inhalacii so ventolin no mnogu brzo ja poftoruva . samo leten period e dobra . inaku postojano e polna so slajm . odnapred vi blagodaram mnogu mi znaci i vaseto mislenje
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20845
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!

Пишување by Emi on 27.11.08 23:46

Топло добро дојде за вас докторка

Навистина сум загрижена за мојата Милена која има 15месеци

На 30 август настина за роденденот, цел месец беше со растечен нос, црвено грло и кашлаше, пиеше антибиотик Цефаклор, Примула сирупче, ама сето тоа не даваше никаков ефект.
На 23 септември завршивме во болницата Козле со бронхопхеумонија, таму инхалации инфузии, потоа дома пиеше Сумамед,Вентолин и Лоратадин.
Додека го пиеше Лоратадинот добра беше-значи цел месец октомври, откако го прекинвме по препорака од докторката Ема Даскалова пак почна носот да тече, после една недела почна да кашла и еве сега на 24 ноември пак доби бронхитис.
Сега пие Униклар, Вентолин, Летизен.
Алерго тестови на храна правевме, не е алергична на храна
Навистина ми значи вашиот совет, Благодарам
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!

Пишување by Emi on 04.12.08 0:24

Завршивме со антибиотикот, сега не фати сипаница, докотрка ве молам одговорете ми
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

совет за вецки

Пишување by Радица Маџоска on 04.12.08 0:28

Благодарам за поздравот, и јас топло ви го возвраќам !

Кога децата во многу рана возраст добиваат опструкции, треба да се мисли на едно заболување наречено ГЕР или гастро езофагеален рефлукс , што значи враќање на храната од хранопроводот во дишните патишта. Се надевам дека ваквата состојба била испитана уште на почетокот. Стрептококовите инфекции многу да не ве загрижуваат затоа што во помалата возраст не може да направат некој голем проблем, освен ако е изолирана од трахеалниот аспират каде може да прдеизвика пнеумонија , која пак со давање на лек по антибиограм би се добиле одлични резултати . Панцефот е лек на избор при стрептококовите пнеумонии. Вашето дете е многу мало за да покаже реална слика на алерго тестовите, но со самото тоа што кажувате дека во лето е добро, а во есен, зима и пролет има опструкции укажува на една алергиска компонента. Овие деца се ставаат под превентивна терапија, со која опструкциите ке се разретчат, а со тек на време и ке исчезнат.

Радица Маџоска
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 114
Age : 66
Локација : Скопје
Поени : 18364
Registration date : 2008-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!

Пишување by kokice on 04.12.08 18:43

Доктор Радица, ако може да ми одговорите на прашањево.
Имам ќерка 10 месеци и уште кога се роди имаше влакненца на челото и грпчето. Уште тогаш го прашав педијатарот и ми кажа дека ќе се изгубат. Влакненцата навистина се проретчија, ама има уште. Ме интересира дали е можно така да останат или ќе се изгубат? Ако се губат до која возраст треба да се изгубат?
Ви благодарам
avatar
kokice
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 186
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 18393
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!

Пишување by sneze on 04.12.08 18:59

Незнам дали прашањево е за вас др. или е психолошко. Мојот син има две год. дома трча , оди се качува наскаде но надвор несака да оди .Ќе направи десет чекори и бара да го земам во раце. ако не го земам почнува да плаче. Да напоменам дека со чевличките си оди дома( за проба )не му се проблем . Инаку се од цврст ѓон (кеги). Што да направам за да оди и надвор , веќе е тежок да го носам. И уште нешто : се уште не зборува освен баба ,мама., и многу сака да гледа реклами , без тв неможе. ФАЛА однапред.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 19179
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!

Пишување by bibic on 04.12.08 21:48

Почитувана д-р Радица.
Јас од мојот педијатар не сум задоволна и најскоро сакам да ја променам. Ако сакате да ми кажете дали работите со плави картони и каде се наоѓате. Причината е следнава, мојата керка има 1 год и 6 месеци, а уште на 9 месеци откривме дека има рефлукс на левиот бубрег од 2 степен и тоа на моја иницијатива ја носев во Детска клиника, зашто имаше 20 000 леукоцити, а докторката ме убедуваше дека не е ништо. Рефлуксот е ставен под контрола, пиеме цефалексин скоро 1 год и не се појавува веке уринарна инфекција, односно мокрачата е чиста. На неколку контроли по ред леукоцитите се повторно 20 000 па до 20 500, на што повторно ме убедуваше дека нема ништо, но во Детска клиника ја проверија крвта и се виде дека и се зголемени еозонофилите. Сега сме во фаза на елиминирање на причините, почнавме да носиме 3 пати последователно измет и да се провери дали има паразити, а следно ке биде тестирање дали има некаква алергија. Би сакала да ми објаснете, што се тие еозонофили и каква улога имаат во организмот и дали има некаква последица од нивното големо покачување.
Однапред многу Ви благодарам.
avatar
bibic
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 216
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : vedra i nasmeana
Поени : 18660
Registration date : 2008-10-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!

Пишување by BubeM on 10.12.08 0:45

Почитувана докторке,
Илина има 3 месеца и 1 недела, 6600 гр. и 61,5 см. Се роди 4000 гр. и 52 см. Убаво си напредува, ама мислам дека многу често бара да јаде. Некогаш на 1 саат., највеќе на 3 саата. Кака редовно, некогаш, многу ретко, столицата и е зелена, а најчесто има златно-жолта боја. Прашањето ми е дали и е доволно само доење, бидејќи често бара, па се мислам да не треба да ја дохранувам, можеби го губам млекото или пак ми е слабо.
Ви благодарам.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19134
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!

Пишување by tatica on 10.12.08 11:54

Поздрав до доктор Радица.
Имам едно прашање до вас,На моето синце му констатираа трет крајник(наш познат и признаен доктор)со едноставен преглед со стапце.Неговиот одговор бесе дека треба да се отстрани.Воопшто не се сомневам во стручноста и знаењето на докторот но подложувањето на операција на 2 годишно дете за мене звучи страшно.Па би ве замолил да ми одговорите дали е неопходна операција,ако освен константното течење на носето со обилен секрет кој е прозирен,како и умерено кашлање само кога ке стане од спиење нема некој други проблеми.Инаку е многу живо дете,со добар апетит,весел и нон-стоп во движење.Дали треба да се побара,второ па и трето мислење.Однапред благодарен

tatica
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 14
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18275
Registration date : 2008-12-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!

Пишување by Damjana on 12.12.08 22:48

Emi напиша:Јас морам да се забагодарам на исцрпните одговори кои преку приватна порака ми ги испрати докотрката, фала од се срце докторка
Mislam deka ne e idejata na forum so javni poraki da se odgovara so privatni poraki (osven ako nema posebna pricina za toa). Sepak ova e javen forum. Ne sakam nikogo da kritikuvam, ova e moe mislenje. Nekoj neka me ispravi ako gresam.
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 47
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 19089
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!

Пишување by taci on 13.12.08 14:43

Почитувана д-р. Радица,
Моето бебе се роди со расцеп на горната уста, т.е дијагноѕата е CHEILOSCHISIS, 3акажавме операција во јануари. Она што ме интересира моментално и што ме 3агрижува е како ке го хранам детето додека сето тоа оперативно се 3аврши?
Однапред Ви благодарам.
avatar
taci
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 589
Age : 39
Локација : во близнина на Скопје
Расположение : Супеееееееееееер:))
Поени : 18400
Registration date : 2008-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!

Пишување by magi on 13.12.08 14:59

Dobredojde i od mene doktorke fala mu na administratorot sto ni ovozmozi da ni odgovara strucno lice na nasite prasanja.
Jas imam 3 mesecno bebe so pravenje analiza od krvta se utvrdi deka nitu eden parametar ne soodvestuva na odredenite granici za normalno,ke go naglasam hemoglobinot koj e 95. Toa sto sega me interesira dali treba da mu davam dodatno ferum ili toa e normalno za taa vozrast(da naglasam deka cica ama poveke pie adaptirano mleko Hipp1).
Odnapred blagodarnost
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19028
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!

Пишување by taci on 13.12.08 15:42

Почитувана докторке,
Јас се и3винувам но 3аборавив да Ви напоменам дека се работи 3а 4 месечно бебе, во јануари ке има 5 месеци, и сега само го дојам, 3начи 3ависно е од мајчино млеко, сеуште не сум му давала ништо друго, чајче Бекутан не сака да пие, пробував да му дадам но не го сака.Па ме интересира како ке јаде откако ке го оперираат?
Однапред Ви благодарам!
avatar
taci
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 589
Age : 39
Локација : во близнина на Скопје
Расположение : Супеееееееееееер:))
Поени : 18400
Registration date : 2008-11-25

Вратете се на почетокот Go down

odgovor na bibic

Пишување by Радица Маџоска on 14.12.08 13:20

Еозинофилите се клетки кои спаѓаат во гранулоцитната лоза , во групата на леукоцитите. Еозинофилните гранулоцити имаат подуени јадра и големи розови гранули воцитоплазмата.Тие имаат ИгЕ рецептори , па затоа се присутни во алергични реакции. Поседуваат и фагоцитна способност. Под поимот еозинофилија се подразбира покачен број на еозинофилни гранулоцити во периферната крв.Има многу причини за еозинофилија и главно тие се од алергиско потекло како на пример: Алергичен ринит, бронхијална астма, осетливост на храна и др. хиперсензибилни состојби ; паразитарни заболувања како: аскариазис, ехинококус,амебијаза...;кожни алергиски реакции: уртикариа, егзема....Значи , еозинофилите покрај одбранбента функција има повеќе дијагностичка вредност, па одтука и зголемениот број не може да предизвика никакви нарушувања врз организмот на детето. За тоа што детето има 20000 леукоцити зборува дека има инфект а тоа од каква природа е , потребно е да се земе една поопширна анмнеза и преглед.
Во однос на тоа дека имало детето нефролошки проблеми , ме радува што ВУР-от сте го ставиле под контрола и што го пратите. Продолжете така.
Мојата ординација се наоѓа во Ѓорче Петров , во склоп на самата полоклиника.

Радица Маџоска
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 114
Age : 66
Локација : Скопје
Поени : 18364
Registration date : 2008-11-27

Вратете се на почетокот Go down

odgovor za emi

Пишување by Радица Маџоска on 14.12.08 13:30

Радица Маџоска Чет 4 Дек - 0:55
Благодарам за поздравот, топло Ви го возвраќам !

Возраста на вашето дете е многу мала , за да покаже реални резултати на алерголошките иследувања. Но покрај тоа што тие се негативни целата клиничка слика укажува на алергија. Во оваа возраст треба да се направи иследување со кое ке се докаже , дали детето имало некоја инфекција која предизвикало оштетување на слузницата на респираторниот тракт , и треба долго време додека да се опорави а сето тоа доведува до опструкции. Тоа се први преку постапката наречена пнеумослајд. Изолирајте го детето од инфекти-градинка, родендени, места каде има контакт со болни деца, направте контрола на просторот каде престојува -често проветрување, отстранување на пердиња, волнени теписи..., избегнувајте храна која содржи алергени материи како: какако, ореви, бадеми, лешници, кикирики и цитратно овошје. Избегнувајте ги антибиотиците , и со растењето Милена ке ги надмине овие работи.


Радица Маџоска

Радица Маџоска
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 114
Age : 66
Локација : Скопје
Поени : 18364
Registration date : 2008-11-27

Вратете се на почетокот Go down

odgovor na emi

Пишување by Радица Маџоска on 14.12.08 13:31

Радица Маџоска Нед 14 Дек - 13:28
Варичела или овча сипаница е вирусно заразно заболување кое се пренесува преку плунката и секретите од носот. Највисок пик на болеста е токму зимскиот период поради големиот број на луѓе во затворени простории и можност за пренесување на вирусот. Инкубациониот период на болеста е околу 15 дена, и тој период може да биде без никакви симптоми , а може да се појават и општи симптоми како температура, главоболка, малаксалост, губење на апетит.... Децата што манифестно не ја прележале болеста , а кои доааѓаат во контакт со болни деца, а истовремено се со намален имунитет може полесно да се заразат од оваа болест. Тоа не треба да ги загрижува родителите затоа што со тоа се стекнува траен имунитет кон оваа болест . Болеста се карактеризира со осип кој се јавува по целото тело и на главата, а се карактеризира како бубуличка исполнета со бистра течност која набргу пука , и се формира круста. Детето е заразно 15 -тина дена поточно се додека и последната бубуличка не се направи круста. Во овој период се забранува контакт со бремени жени кои не прележале варичела. На осипот се става бела течна пудра со цел намалување на чешањето. Доколку детео има температура, слободно може да се даде антипиретик, ако има некој инфект може да се ординира и антибиотик. Може децата да се бањаат, со препорака да не се тријат за да не се предизвика чешање. Децата со варичела ги третираме како здрави дечиња.


Радица Маџоска

Радица Маџоска
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 114
Age : 66
Локација : Скопје
Поени : 18364
Registration date : 2008-11-27

Вратете се на почетокот Go down

odgovor za bube

Пишување by Радица Маџоска on 14.12.08 13:32

Радица Маџоска Чет 11 Дек - 22:38
Постигнатата тежина на вашето дете е сосема во ред. Децата на полни пет месеци треба да ја удвостручат тежината со која излегле од родилиште, или потребо е да покажат од 600 гр. до 1 кг. во првите три месеци. Слободното доење е сосема доволно и се препорачува до шестиот месец доенчињата да бидат само на доење без додаток на дополнителна исхрана. Тоа што често бара не е никаков проблем , тоа е рефлекс за цицање кое го има секое доенче. Од поистигнатата тежина се гледа дека вашето дете добро напредува и вие немате недостаток на млеко.

Радица Маџоска
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 114
Age : 66
Локација : Скопје
Поени : 18364
Registration date : 2008-11-27

Вратете се на почетокот Go down

odg za kokice

Пишување by Радица Маџоска on 14.12.08 13:33

Радица Маџоска Чет 11 Дек - 22:44
Ако влакненцата се меки и светли тогаш нема причина што да ве загрижуваат-тие со текот на времето ке испаднат. Но, ако се цврсти и темни и им се зголемува бројот потребно е поопширно испитување.


Радица Маџоска

Радица Маџоска
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 114
Age : 66
Локација : Скопје
Поени : 18364
Registration date : 2008-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!

Пишување by Kikic on 14.12.08 13:37

SO dolzna pocit kon Doktorkata.Tamara pred 6 dena go zavrsi cefaleksin sirupot od vcera pocna suva dolga kaslica .Sto da i dadam.
avatar
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 19190
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

odgovor za magi

Пишување by Радица Маџоска on 14.12.08 13:44

Долната граница која се толерира за хемоглобинот е 110 . Кај вашето бебе има хемоглобин 95, што значи дека има хипосидеремична анемија или недостаток на железо. Во ваквите случаи се препорачува земање на препарати со железо, кои ги има доста на нашиот пазар. Железото треба да се зема со витамин Ц, затоа што организмот немозе да го врзе железото без просуство на вит Ц . Со текот на возраста, кога ке се воведе и исхрана се препорачува внес на храна богата со железо како телешко месо, жолчка , брокула, спанаќ.....

Радица Маџоска
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 114
Age : 66
Локација : Скопје
Поени : 18364
Registration date : 2008-11-27

Вратете се на почетокот Go down

одг на кикиц

Пишување by Радица Маџоска on 14.12.08 13:53

Сувата кашлица е одлика на могу горнореспираторни па и на долно респираторните инфекции и од вирусни и од бактериско потекло. Односно таа кашлица може да биде карактеристика на една банална настинка, на воспаление на грлото, кај ларингит -воспаление на гласниците,па дури и кај бронхит. За да се разграничи вистинската етиологија ,а и поради фактот дека детето од неодамна завршило со терапија,потребно е да се изврши преглед на грлцето и аускултација на белите дробови, крвна слика за да се разграничи вирусна или бактериска етиологија и микробиолошко испитување-брис од грло и нос . Значи мја препорака е да го однесете детето повторно на преглед, а до тогас многу течности во која и да било форма :чај , сок вода , витаминска терапија.

Радица Маџоска
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 114
Age : 66
Локација : Скопје
Поени : 18364
Registration date : 2008-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!

Пишување by Ilince on 14.12.08 16:22

Sin mi ima 4 godini i 10 meseci i samo sto mi krena temperatura 38,1.Site zapcinja sestki mu se pred izleguvanje ,edno e veke podizlezeno,a i krajnicite mu se crveni.Moeto prasanje e: do kolku najmnogu se kreva temperatura od niknuvanje na zabi zasto dosega ne sum imala takov problem.Ne sum go odnesla na lekar,deneska ne rabotat.Blagodaram odnapred.
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19518
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

одговор на илинче

Пишување by Радица Маџоска on 14.12.08 17:51

При излегувањето на забите највисока температура е 37,5 до 38 степени целзиусови. Секако дека таа температура може да биде предизвикана и ако детето има некој инфект. Често при излегување на забите кај децата се јавуваат и 3-4 течни столици и губење на апетит. Што може вие да направите: Ке постапите како и кај секоја температура. До 38 степени детето го ладите, го расоблекувате по лесна памучна облека , го туширате, а при температура над 38 давате антипиретик како парацетамол,далерон, ефералган.... Ако температурата се качува за покарток временски период од 3 часа после давање на антипиретик, веројатно се работи за некој инфект. За таквата состојба советувам консултација со лекар во педијатриска ординација.

Радица Маџоска
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 114
Age : 66
Локација : Скопје
Поени : 18364
Registration date : 2008-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!

Пишување by Ilince on 14.12.08 18:33

Vi blagodaram doktorke e sega uste edno prasanje .Dadov Daleron ama po pola saat go povrati.Dali e resorbiran ili da davam pak?Zosto pak kreva temperatura...Pozdrav
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19518
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 36 1, 2, 3 ... 18 ... 36  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот