Родители и деца

Бактерии во урината

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Tifani on 28.09.09 10:00

Eeee Delfince i jas sum ista situacija 8 meseci se lecam i nisto,samo sto kaj mene e eserija koli vo mokracata.Pa eve duso da znaes deka ne si sama.A mozam da ti kazam samo da go probas lekot so lukot i vinoto,pa moze tebe ke ti pomogne
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by IGI on 28.09.09 10:14

I jas imav e.c.Piev antibiotik, a piev i caj od bilna apteka protiv ovaa bakterija.Ne znam dali smee cajot da go pijat trudnici,ama moze da se prasa.
Muabetot mi bese dodeka piev samo antibiotici,ke ja snemase bakterijata,ama se pojavuvase pak posle nekoe vreme.Posle cajot ne sum imala problemi eve veke 2 godini.
IGI
IGI
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 121
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : in good mood
Поени : 17992
Registration date : 2009-04-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Tifani on 28.09.09 10:21

IGI ke moze li da mi kazes kako se vika cajot sto si go piela ?
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by IGI on 28.09.09 11:09

Vo bilna apteka,znaes sproti ZOIL ke pobaras caj protiv eserihija koli.Mislam deka bese okolu 500-600den.Ti davaat poveke vrsti caevi,potoa sama gi mesas i se piese po mnogu dnevno.Mozda 2-3 litra ne se sekavam veke.Se ti kazuvaat vo aptekata.
IGI
IGI
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 121
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : in good mood
Поени : 17992
Registration date : 2009-04-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Tifani on 28.09.09 11:18

Ke pobaram i uste so ova ke pokusam,ako ne mi ponine-SE OTKAZUVAM
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by jasmina,mina on 28.09.09 12:02

IGI напиша:Vo bilna apteka,znaes sproti ZOIL ke pobaras caj protiv eserihija koli.Mislam deka bese okolu 500-600den.Ti davaat poveke vrsti caevi,potoa sama gi mesas i se piese po mnogu dnevno.Mozda 2-3 litra ne se sekavam veke.Se ti kazuvaat vo aptekata.
сите билни чаеви мешавини од билна аптека се одлични и имаат ефект,јас ја пиев билната мешавина за стимулација на млечните жлезди да лачат повеќе млеко се вика билна мешавина за доилки.Потоа пишував во темата псоријаза за таа билна мешавина. од оваа за која пишува ИГИ има одлични резултати а ја даваат и кај деца кои имаат ешерихија коли.Кај возрасни познавам две жени кои комплетно ја исчистиле со овој чај досадната и упорна бактерија!

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20439
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by delfince on 29.09.09 9:56

tifani jas imam stafilokokus saprofitikus vo urina.site mi vikaat deka e toa polesna bakterija od e.c no ete nikako da ja izlecam.pijam i jas od toj cajot no ne redovno.znaci moze so cajot da se izlecam.aj od denes ke pijam po dve litra na den pa ke vi kazam rezlutati.a isto se plasam da ne mi preci bakterijava vo zabremenuvanje?
delfince
delfince
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 395
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : superski!
Поени : 17888
Registration date : 2009-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Tifani on 29.09.09 10:04

Delfince jas bas zaradi bakterijava odlozuvam bremenost,sakam prvo da se izleci pa potoa,taka mi e strav.Jas pocnav i poveke voda da pijam i da jadam citroni ete toa mi kazaa deka pomaga,ke go kupam i cajot pa ke vidam dali veke ke iscezne ednas
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by delfince on 29.09.09 10:09

tifani da znaes kolku antibiotici sum piela.eve posleden pat piev eden mesec antibiotik mi rekoa prvo 10 dena eden antibiotik pa 10 drug i na kraj 10 dena tret.i toa probav nisto ne vredi.vcera zimam rezultati ete ja pak baterijata.no sega pravam urinokultura vo analisis privatno 250 denari.za 100 denari poveke ne odam veke vo drzavna da cekam po 100 saati.go pijam cajot no ne seriozno.od denes ke pocnam seriozno da go pijam.mi vikaat da kupam viva tap voda bila majka za bakterii.veke ne znam sto da pravam denes bevme so mm vo remdika da pravi spermokultura pa ke vidime rezultati.inaku jas se obiduvam za bebe isto kolku sto imam i bakterija.
delfince
delfince
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 395
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : superski!
Поени : 17888
Registration date : 2009-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Tifani on 29.09.09 10:17

O be Delfince,jas pijam antibiotici od Mart mesec,koga i mi se pojavi baterijava,se otruv veke,zatoa ovoj mesec prestanav so antibioticite,dzabe gi pijam,rezultatite mi se isti.Ke pijam caevi i se sto ke cujam,samo da e na prirodna baza oti i imunitetot mi padna od tie antibiotici,a kako da planiram bremenost ??? Pa i bebeto ke go otrujam ako ostanam bremena
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by delfince on 29.09.09 11:15

tifani vo pravo si no sto da pravam i jas ocajna sum veke.ke odam kaj urolog specijalist resiv nemam drugo sto da prevzemam toa mi e posledno.
delfince
delfince
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 395
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : superski!
Поени : 17888
Registration date : 2009-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by jasmina,mina on 29.09.09 11:24

delfince напиша:tifani jas imam stafilokokus saprofitikus vo urina.site mi vikaat deka e toa polesna bakterija od e.c no ete nikako da ja izlecam.pijam i jas od toj cajot no ne redovno.znaci moze so cajot da se izlecam.aj od denes ke pijam po dve litra na den pa ke vi kazam rezlutati.a isto se plasam da ne mi preci bakterijava vo zabremenuvanje?
Делфинче едната моја комшика е всушност пензиониран фармацевт од Алкалоид и баш таа ми беше на гости и ми кажа дека чајот е невидено ефикасен но таа прво истовремено пиела Цитерал капсули на Алкалоид и вели дека нема подобар антибиотик од овој за е.к. и скоро во секој индивидуален антибиограм по направена уринокултура и утврдена е.к. е со бр.3 или s знакче што укажува нели дека бактеријата е осетлива на тој антибиотик!женава дури си нарачала и Уростим од Софија но вели,,не стигнав да ја почнам терапијата со уростим затоа што за месец дена ја исчистив е.к и веќе не ми с еповтори,а бев наоружана со какви не лекарства од страв дека никогаш нема да ми помине по она што го читав на Интернет,,само упорност со чајот flower

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20439
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by delfince on 29.09.09 11:31

fala jasmina mnogu.ne znaes kolku golema uteha naogam vo vakvite postovi.istovremeno mi davas nadez i verba a isto taka i volja za da pijam od cajot redovno.gotovo od denes pocnuvam pa zdravje daj boze i mene da mi pomine od caevite.
delfince
delfince
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 395
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : superski!
Поени : 17888
Registration date : 2009-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by jasmina,mina on 29.09.09 11:35

ќе ти помине делфинче верувај ми ама само упорно,секој ден и ќе видиш какви резултати ќе има!во меѓувреме види за Цитералот што ќе ти кажат кај матичниот лекар! flower

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20439
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by delfince on 29.09.09 11:41

jasmina nema antibiotik sto ne sum piela.piev citeral no rabotata e sto posle toa ne piev caj nekako me mrzi caj i si vikav aj antibiotik ke pomogne kakov caj moze da pomogne.ne veruvav mnogu na caevi ne znam kako da ti kazam.kako i da e pak ke odam na lekar da.mora ova da go izlecam po itno.mene mi e samo dilemata sto ako meguvreme sum zabremenila sto togas?
delfince
delfince
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 395
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : superski!
Поени : 17888
Registration date : 2009-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by IGI on 29.09.09 11:51

Ќе ви помогне чајот сигурно.И јас го пиев за да се излечам пред да останам трудна.Можда е боље да се комбинира со антибиотици.Само гласно размислувам.Не знам.А и не знам дали некој уролог би препорачал чај.Докториве ми се малку скептици за чаеви.Мене ми го препорача матичната,иначе семејна пријателка.
IGI
IGI
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 121
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : in good mood
Поени : 17992
Registration date : 2009-04-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by jasmina,mina on 29.09.09 12:14

delfince напиша:jasmina nema antibiotik sto ne sum piela.piev citeral no rabotata e sto posle toa ne piev caj nekako me mrzi caj i si vikav aj antibiotik ke pomogne kakov caj moze da pomogne.ne veruvav mnogu na caevi ne znam kako da ti kazam.kako i da e pak ke odam na lekar da.mora ova da go izlecam po itno.mene mi e samo dilemata sto ako meguvreme sum zabremenila sto togas?
делфинче консултирај се со лекар,знам дека кога е органогенезата а тоа се првите три месеци од бременоста не е препорачливо да се пие антибиотик т.т не смее да се пие антибиотик.Мислам дека сум читала постови од жени кои се бремени и ја имаат ешерихија коли па на крај ок си е исходот,најдобро консултација со лекар и јас мислам подобро е кога примаме било каква терапија да се употребува контрацепција!

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20439
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by delfince on 29.09.09 12:35

jasmina rabotata e sto mesec dena ne pijam antibiotik mislev sum se izlecila i rabotevme na slucaj bebe.toa e rabotata i sega si vikam ako sum bremena mora da proveram da ne napraam belja so antibiotik sega.fala vi zenski mnogu sega sum posmirena posle razgovorov ovde.
delfince
delfince
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 395
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : superski!
Поени : 17888
Registration date : 2009-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Sara on 29.09.09 12:39

Јас веќе имам пишувано за ова постови но еве пак ќе пишам.
Тие два месеци кога се обидував да останам бремена имав бактерии во мокрачата еден куп - дури и невидена инфекција на мокрачните патишта со болки во бешиката.
Кога го прашав мојот д-р дали да пијам антибиотици - нормално тој знаеше дека се обидувам да забременам, ми рече уживај и искористи ги плодните денови.
И така јас месецот кога останав бремена имав пиено 20 дена - 3 вида антибиотици, резултатот беше - успешна бременост и излечена бактерија. Еве го Матеј да е жив и здрав - супер си е, дури до последен ден пиев антибиотик пред да се породам поради покачени леукоцити.
Нормално пак ќе повторам - со совет од гинеколог бидејќи не сите антибиотици се препорачливи во бременост.
Sara
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19479
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by jasmina,mina on 29.09.09 12:53

делфинче дај боже да си бремена,а ешерихијата ќе се среди!еве ако ти е за утеха јас првите три месеци со првата бременост мака мачев со болки пецкање при мокрење па никој не се сети да ми каже да направам уринокултура а јас млада па и незнаев што е тоа и терав со чаеви!па бременоста помина најдобро што може а од кај знам може и јас сум имал анекој абактерија!ајде побрзо да частиш за убаво! flower

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20439
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by delfince on 29.09.09 12:53

sara znam no ti piese baktrim ili sum greska?mozda baktrimot ne e steten za bremenost.
delfince
delfince
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 395
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : superski!
Поени : 17888
Registration date : 2009-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by delfince on 29.09.09 13:31

jasmina ne mi e e.c. stafilokoka mi e.kako i da e daj boze da sum bremena i se da e ok.ako ne sum prvo ke se lecam posle pak ke prodolzam so rabota Neutral .
delfince
delfince
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 395
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : superski!
Поени : 17888
Registration date : 2009-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by jasmina,mina on 29.09.09 13:47

delfince напиша:jasmina ne mi e e.c. stafilokoka mi e.kako i da e daj boze da sum bremena i se da e ok.ako ne sum prvo ke se lecam posle pak ke prodolzam so rabota Neutral .
делфинче уште подобро што не е ешерихија,таа е најупорната,најдосадната.ич да не се секираш и чекаме убави вести!

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20439
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by delfince on 29.09.09 14:07

oo jasmina ako sum bremena ke castam:))).fala na ubavi zelbi.ke ve izvestam pozdravce.plus za dva dena ke bidat rezultati od spermokultura i toa ke ti kazam kako pomina.
delfince
delfince
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 395
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : superski!
Поени : 17888
Registration date : 2009-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Tifani on 29.09.09 14:24

Delfince mojot ginekolog pa mi kaza deka e najdobro za vreme na zacnuvanjeto da ne postoi nikakva bakterija,a potoa ako od vtoriot mesec se pojavi togas i ne e bas taka strasno,zatoa sto prviot mesec e najbiten.A tocno e toa sto go napisa Mina deka citeral dosta pomaga,jas mislev da i kazam na maticnata da mi prepise ama sakam malku prvo da se procistam od site antibiotici pa posle
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот