Родители и деца

Бактерии во урината

Страна 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by aleksandralaki on 11.04.09 0:06

a ima li nekoj drug lek osven folnata za zabremenuvanje

aleksandralaki
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 28
Age : 36
Локација : neplodnost
Поени : 17914
Registration date : 2009-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by fibimk on 11.04.09 17:00

Ima SEX i samo SEX !!!!! krevet Opusti se i ne mu ja misli mnogu.......uzivaj vo seksot i ne smetaj deka pravis bebe.....ako mislis togas za inat ne faka!
fibimk
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 19384
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by mirecv on 11.04.09 17:28

aleksandralaki напиша:a ima li nekoj drug lek osven folnata za zabremenuvanje
Фолната не е средство за забременување,тоа е витамин кој помага во развивање на нормален фетус(без аномалии)
Александра само водење љубов(а не правење бебе)ке те донесе до бременост!поздравче и повеке работа krevet
mirecv
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 41
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 19774
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Tifani on 04.05.09 18:12

Dali nekoj go znae lekot za bakterijata eserija koli, so vinoto i lukot ? Procitav nekade na forumov pred 2 nedeli ama nemozam da go najdam
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 04.05.09 18:28

Tifani vidi vo delot za zdravje za deca od 1-3 god.Tamu go pisuva.Barem jas taka se sekavam.Mislam deka na Anika bese postot. ne znam
D-r Lidija Pazdrijan
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20699
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by mirecv on 04.05.09 20:08

Re: Уринарна инфекција!

Пишување Anika on 14/4/2009, 23:00
Женски денес зборев со една докторка која што има пријателка која ќерката си ја излечила од Е.Коли само со 1 народен рецепт кој што ќе ви го пишам сега. Само мора да отидете до една билна аптека, се наоѓа на рампа, мислам дека се вика Матија и да ги купите и билките што се потребни. Еве вака. Во 2 литри бело вино се става ќесата со билки што ќе ја купите од билната аптека, и се става 250гр лук. Сето тоа се остава да одстои 5 дена во затворен сад, потоа се процедува и се пие 3x1 филџан за возрасните и 2/1 филџан за деца. Е сега ако детето е многу мало, како моја Ева, тогаш се даваат по неколку голтки на ден. По 3-4 големи лажици во текот на денот.

Слушнав дека само вака може да се излечи бактеријата. Јас ги купив билките и чекам да одстојат во вино и лук.

Еве ја рецептата за лекот,Тифани повеќе можеш да прочиташ во
http://roditeliideca.bbgraf.com/forum-f24/topic-t316-220.htm
mirecv
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 41
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 19774
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Tifani on 04.05.09 20:15

Fala mnogu mirecv i na tebe lolipop, bas se iznamaciv za da go najdam postot kaj so pisuva za lekot.Mnogu tesko mi odi lecenjevo so ovaa bakterija pa ke moram malku da se potrudam da napravam i nekoj dopolnitelem lek
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by eli on 27.05.09 13:52

Zenski sega se vrakam od ginekolog i bebeto e dobro porasnato e, megutoa imam eserihija neli vi pisav i mi dade amoksiklav da pijam 5 dena a jas sum samo 10 nedeli trudna i 4 dena dali e mnogu rano za lekrstva dali da pocekam?? Strav mi e da gi pijam tolku rano da ne mu se desi nesto na bebus, a ince ja imam 1milion bakterijata vo neznam kolku mililitri ?????? pomgajte da pijam antibiotik ili da prodolzam so cajot od brusnica i da jadam suva brusnica/?
eli
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 19959
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by rich_bitch1 on 27.05.09 13:57

eli kako ti rekol ginekologot taka pravi sepak e toj strucno lice.da ne ispadne deka samata bakterija moze poveke da mu nasteti na bebeto nego li lekarstvata,zatoa ako rekol da pies pij gi
rich_bitch1
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20648
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Tifani on 27.05.09 14:00

eli moze ke si pominese i bez antibiotici ama gledam deka ti e 1 milion a toa e mnogu,kaj mene e 300 i pak pijam antibiotik i tesko e leci
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by eli on 27.05.09 14:11

Znam zenski ama strav mi e zasto uste ne se zavrseni 12 nedeli....sepak mislam deka ke gi pijam zasto 1milion se mnogu i mozebi samo so caevi nemoze :(((((
eli
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 19959
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Tifani on 27.05.09 14:16

neznam eli duso , ti odluci dali ke pies antibiotici samo da ne ti nasteti taa bakterija posto mnogu ja imas ?Posovetuvaj se i so drug lekar,ginekolog ?
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by eli on 27.05.09 14:22

I jas znam deka ja imam mnogu i zatoa se msilam da gi pijam, terapijata e 5 dena pa neznam stvarno sto da pravam....
eli
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 19959
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Sara on 27.05.09 14:49

Ели антибиотиците ако ти ги препишал гинеколог, тогаш можеш да ги пиеш. Јас месецот кога останав трудна пиев Бактрим, едни други што се исто за цистит, и Оспазмокс. А после во 3-4 месец пак ги пиев овие Оспазмокс (мислам дека така се викаа), и безбедни се. Исто и јас имав 1 милион стафилокока бактерија, и морав да пијам агресивна терпија затоа што тоа е многу и ти кажав дека само од чај нема да ти помине, може само да се намножат повеќе и да ти предизвикаат поголема инфекција на мокрачните патишта.
Во бременоста е многу честа појавата на бактерии во мокрачата и јас сите што ги знам пиеле антибиотици, па немало ништо штета за плодот. Пиј си ги слободно, поголема е штетата што може да ја направи бактеријата отколку антибиотикот.
Sara
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19479
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

бактерија во мокрачата

Пишување by macikata on 12.06.09 21:40

на уринокултура ми најдоа бактерија па ми препишаја амоксиклав но бидејќи сум бремена реков овие неколку денови пред да почнам да ги пијам лекарствата да пробам со чај од брусница, па ќе видам дали има резултати, ме интересираше дали може или не да пијам чај од брусница и увин во исто време, пошто негде прочитав дека не треба да се примаат во исто време?

macikata
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 11
Age : 33
Локација : Bitola
Поени : 17575
Registration date : 2009-06-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 12.06.09 22:13

macikata напиша:на уринокултура ми најдоа бактерија па ми препишаја амоксиклав но бидејќи сум бремена реков овие неколку денови пред да почнам да ги пијам лекарствата да пробам со чај од брусница, па ќе видам дали има резултати, ме интересираше дали може или не да пијам чај од брусница и увин во исто време, пошто негде прочитав дека не треба да се примаат во исто време?
Nikako samo caj :c,c,c: Obavezno da go pies antibiotikot.Urinarnata infekcija ke se prenese i na bebeto.
D-r Lidija Pazdrijan
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20699
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by macikata on 13.06.09 12:42

[/quote]Nikako samo caj :c,c,c: Obavezno da go pies antibiotikot.Urinarnata infekcija ke se prenese i na bebeto.[/quote]

fala mnogu D-r Lidija Pazdrijan

macikata
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 11
Age : 33
Локација : Bitola
Поени : 17575
Registration date : 2009-06-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Natalija on 13.06.09 12:46

macikata напиша:на уринокултура ми најдоа бактерија па ми препишаја амоксиклав но бидејќи сум бремена реков овие неколку денови пред да почнам да ги пијам лекарствата да пробам со чај од брусница, па ќе видам дали има резултати, ме интересираше дали може или не да пијам чај од брусница и увин во исто време, пошто негде прочитав дека не треба да се примаат во исто време?
Mislam deka amoksiklavot moze vo bremenost, se sto e penicilinsko moze. Mene mi dadoa cefaleksin i toa vo prvite tri meseci koga obicno ne preporacuvaat, ama gi piev pa fala bogu bebeceto zasega e vo red.
Natalija
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 37
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 19387
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Sara on 13.06.09 14:09

Антибиотици мора да се пијат, ако ја оставиш бактеријата таа ќе се намножи и ќе ти предизвика поголем проблем, односно инфекција на мокрачните патишта,а тоа може да биде болно.
Амоксиклав исто и јас знам дека се безбедни во бременост, не се секирај, а за чај од брусница подобро пиј го само тој, и јас знам дека не се мешаат со увин чај а и мислам дека е поефективен, јас на пример секој ден пијам по 1 капсула брусницин и фала богу до сега тоа ме штити од бактерии во мокрачата, а порано многу често имав.
Sara
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19479
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by macikata on 13.06.09 15:16

a kade mozam da najdam brusnicin?

macikata
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 11
Age : 33
Локација : Bitola
Поени : 17575
Registration date : 2009-06-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by mirecv on 13.06.09 15:17

Сувите брусници ги има секаде,во сите поголеми маркети,и во скоро сите аптеки,а и дополнително можеш да земеш капсули или сируп од брусница
mirecv
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 41
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 19774
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by anence on 13.06.09 15:43

Мене ми најдоа ешерихија во мокрача, ама ми рекоа до 3 месеци дека не е препорачливо било каков антибиотик да се зема, така што пијам чај од Брусница и мноогу течности, и бактеријава ме изеде да ви кажам неподнослива е
anence
anence
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 91
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : често променливо
Поени : 17647
Registration date : 2009-06-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Sara on 13.06.09 21:09

Јас пиев антибиотици и месецот кога останав трудна а и после тоа уште 2-3 пати, така да немаше штета.
Инаку капсулли брусницин тие се од диет фарм, јас од зегин ги зимам.
Sara
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19479
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Kristijan&Sanji4ka on 07.09.09 20:20

Zdravo
vi pisuvam vo vrska so temava
mojata devojka isto taka se zali deka ja pe4e dodeka mokri i na doktor i kazaa deka ja ima escherichia coli bakterija
pa ako sakate da mi pisete nesto poveke: kako nastanala?, so kakvi lekovi da ja spre4i ?, sto te4nosti da pie? itn ....?
vi posakuvam sto pobrgu da se izle4ite i nikogas poveke da ne ve napaga
TE SAKAM DUSI4KE MOJA i sto pobrgu da ja unistime bakterijata baknez

Kristijan&Sanji4ka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 4
Age : 30
Локација : doma
Расположение : prekrasno
Поени : 17129
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by delfince on 28.09.09 9:54

zdravo devojki.mnogu sum tazna i naseriana zatoa sto ne mozam da se izlecam od bakterii veke 8 meseci.sto ne prevzemav i ne znam sto veke da pravam.imam stafilokokus saprofitikus ve molam nekoj ako imal ista bakterija neka pomogne i spodeli kako sto se izlecil.strav mi e deka bakterijava ne dozvoluva da zabremenam.
delfince
delfince
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 395
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : superski!
Поени : 17888
Registration date : 2009-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот