Родители и деца

Бактерии во урината

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by sofi47 on 23.12.08 10:54

Тоа 200 всушност е 200 000, не е толку страшно само некогаш чувствувам мало пржење. но до 15 недела нема пиење лекараства. Најдов многу убав чај од сува брусница. Се попарува со топла вода стои 15-20 се цеди и остатокот од цедењето се јаде. Вчера пиев доста чаеви меѓу кој и тој од брусница и денеска немам никакви симптоми.
avatar
sofi47
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 79
Age : 40
Локација : doma pred kompjuter
Поени : 18543
Registration date : 2008-10-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by dulce on 23.12.08 13:47

a znaci toa e 200 (200000) pa maz mi imase 100 000, znaci ne e strasno. lele fala vi luge me utesivte, jas ne znaev duri mislev deka od bakterijata koja ja imase mez mi vo spermata sum go imala abortusot, ama sega me zamislivte. Ve molam ako ima nekoj da znae da mi kaze, dali moze da se sluci od toa abortus, zosto mojov ginekolog uporno tvrdi deka e od toa sto mislite vie
avatar
dulce
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 132
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18193
Registration date : 2008-12-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Sara on 23.12.08 16:12

За ентерококи бактеријата многу е веројатно дека предизвикува абортус, јас дури најдов на интернет сајтови и баш се набројува во една од бактериите кои може да предизвикаат спонтан абортус. Ама никој неможе да ти гарантира од што се случило тоа....
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19264
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by dulce on 24.12.08 10:58

tocno.duri nervoza me faka bas zaradi toa. abe moze i ne e od toa, moze ednostavno taka trebalo da bide. tebe ti bese prva bremenost, pa obicno starite pravat glupava sporedba i vikaat prvite kucinja sekogas vo voda odat, duri i koga ke razmislis i palacinkite (gi przis i prvata nikogas ne izleguva kako sto treba.) izvini za sporedbava ama mene koga mi ja spomnaa malku se utesiv. a mnogu od zenite ja gubat prvata bremenost. abe prirodna selekcija. pozdrav
avatar
dulce
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 132
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18193
Registration date : 2008-12-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Sara on 24.12.08 12:56

Да сум слушнала за тоа, и да прва бременост ми беше, ај ќе видиме со Господ напред, сега на психичка база неможам да забременам пак, тогаш кога незнаев ништо супер ми беше хехе
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19264
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by dulce on 24.12.08 15:19

sara da te prasam nesto, ako nemas nisto protiv. me interesira posto mi kaza deka piete lekovi zaedno so maz ti protiv bakterijata i posto znam deka lekarot vi rekol deka moze da rabotite na slucajot dete, za vreme na terapijata, dali ti se slucilo da ti se povraka ili pak samo mene toa mi se slucuva sto me tera da pomislam deka sum bremena. posto i mene ginekologot mi rece da si terame rabota so maz mi bez razlika sto on e pod terapija. pozdrav
avatar
dulce
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 132
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18193
Registration date : 2008-12-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Sara on 24.12.08 15:40

Па јас и првиот пат кога останав бремена пиев апчиња Бактрим и останав бремена, ама никакви симптоми немав, дури претходно кога не бев повеќе симптоми демек чувствував. А сега не ми се повраќа ама тоа е еден од симтомите на рана бременост, па ти посакувам среќа...
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19264
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by dulce on 24.12.08 15:55

mi se povraka ama nikako da povratam i nekoi kiselini me macat, povremeno. obicno pred da dobijam imam simptomi za dobivanje dve nedeli prethodno, a sega nisto samo ova povrakanjevo koe nikako da izleze.zdravje ako ne sum ovoj mesec ke bidam drugiot, jas ne se zamaram tolku so toa, ako treba da zabremenam neka zabremenam i podocna samo neka e vo red, a ne kako posledniot pat. a sto ti rekoa na ginekolog zosto ti se slucilo toa so tvojata bremenost, dali e mozno od baktrimot nesto da se slucilo ili ne. jas se plasam sega da zabremenam bas zaradi apcinjata sto gi pie maz mi. te cekam da pises.
i zaboraviv da ti kazam za urostimot, tie ne odat na recepta,vo niv ima nesto koe bilo ubiec na streptokokite, go zgolemuvale imunitetot, i pisuva na niv deka i mali deca moze da go zemaat. maz mi specijalno za niv bese vo bugarija i donese tri paketcinja. ako sakas prasaj go ginekologot tvoj pa mozes i da si gi zemes. ke se dogovorime pa ke ti dadam edno paketce.hee
avatar
dulce
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 132
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18193
Registration date : 2008-12-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Sara on 28.12.08 16:54

Ги испив апчињава Бактрим и сега ми рекоа после една недела да направам пак контрола на уринокултурата, ама јас сеуште чувствував како болка во бешиката пред да одам во тоалет, и бев на доктор и сега ми препиша едни други апчиња да ги пијам се викаат Norfloxacin да пијам по една таблета дневно. Како што прочитав на нив тие биле за цистит и кој се повторува. И сега за чудо веќе немам никаква болка, што апчиња ќе беа незнам хаха. Ајде дај боже да биде се во ред со мокрачата. А да и си купив еден чај од брусница, ама овој е 100% брусница (другите се мешавина во мал концентрат), беше прилично скап ама се надевам ќе се исплати и тој си го пијам.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19264
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by KAJA on 29.12.08 16:46

Sara od kade go kupi toj caj od brusnica jas najdov samo 40% caj od brusnica vo Zegin...
avatar
KAJA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 18937
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Sara on 31.12.08 14:00

Здраво Каја, во Зегин го има, јас баш прашав да ми дадат некој со поголема концентрација на брусница, и тој е еден само со 100% и тоа не е во филтер кесички туку е во гранули, ставаш една лажичка и после го цедиш и го пиеш. Малце е поскап околу 280 ден. ама се надевам дека е добар.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19264
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Sara on 31.12.08 14:32

Па со тие последните ми е подобро, веќе не чувствувам болка во бешиката, тоа изгледа некој цистит ми беше, ама треба да ги пијам уште 6 дена, па тек после откога ќе направам 1 недела пауза од терапијата ќе направам пак контрола. Овој месец се отрув антибиотици (а истовремено се обидувам да останам бремена) ама ајде само нека се заврши се добро.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19264
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by dulce on 31.12.08 14:48

ke bide se dobro sara.eve sega komsikata mi bese na gosti i mi soopsti deka e bremena . a pred da zabremeni piese apcinja baktrim onie koi gi piese ti i plus uste neko, ne znam tocno, baz za za istata bakterija so koja nie si macime maka,bila na lekar i se bilo v red, duri i bebeto i e pogolemo od kolku sto treba za osma nedela. taka da isto te ceka i tebe bez razlika sto pies apcinja. pozdrav
avatar
dulce
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 132
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18193
Registration date : 2008-12-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Sara on 31.12.08 14:54

Да? Епа супер, и јас првиот пат кога останав бремена пиев Бактрим, ама што знам, ај ќе видиме најверојатно тоа додека не откриеш дека си бремена можеш да пиеш се и сешто, после веќе се селектира. Ајде здравје, ако не овој месец еве реков да се среди тоа бактеријата, па следниот така порастеретени и прочистени хаха.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19264
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by bella* on 31.12.08 15:09

Јас додека бев бремена имав нонстоп покачени леукоцити во урината, единствено нешто што ми помогна беше еден чај од брусница 50%(хрватски на биофарм) го купував од зегин.Не е во кесички, туку се сушени плодови .
А тој од 100% брусница не ми се свиѓаше
avatar
bella*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 699
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 19213
Registration date : 2008-06-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Sara on 31.12.08 16:07

Епа и овој 100% брусница е хрватски и се сушени плодови, затоа и се поливаат со врела вода и после го цедам. Убав не убав, тоа е, мора да го пијам хахаха.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19264
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by aleksandralaki on 10.04.09 13:50

zdravo na site vo brak sum veke 7 god no niikako da ostanam bremena pravev sekakvi ispituvanja i sto ti i soprugot isto taka napravi spermogram i ispadna deka e se ok no on sepak ima mal problem :silent:mokri navecer idali ima nekoj koj znae da mi kaze dali toa e mozebi preckata koja jas nemozam da ostanam bremena ili ako znaete nekoj lek protiv mokrenje kazete fala vi mn pozdrav

aleksandralaki
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 28
Age : 36
Локација : neplodnost
Поени : 17699
Registration date : 2009-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by mirecv on 10.04.09 14:23

За честото мокрење можно е да е некоја уринарна бактерија,најдобро една уринокултура,и ке видите дали има нешто или не,е сега не те сватив баш најдобро ако неконтролирано мокри(во сон)немора да значи дека има некаква бактерија,тоа е веќе психички проблем!
А доколку при уринокултура има некаква бактериска инфекција,можно е да прави проблем при забременување,но не е ништо страшно бактериите се лечат,денес секој втор човек има по некоја бактерија во себе
avatar
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 40
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 19559
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by aleksandralaki on 10.04.09 14:25

da mokri vo son znaci nekontrolirano ne svesno a ima li lek za toa fala mnogu

aleksandralaki
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 28
Age : 36
Локација : neplodnost
Поени : 17699
Registration date : 2009-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by mirecv on 10.04.09 14:36

најпрво направете уринокултура,да не има некоја бактерија,исто и анализи на бубрези,бешика(во урологија ке ги направат сите потребни испитувања)доколку сите наоди се добри,тогаш како што кажав е веќе психички проблем,и ќе треба да побарате мислење од стручно лице за психички проблеми, бидејки има многу причини за мокрење во сонот
Се лечи нормално но треба да се открие причината за ваквата појава
avatar
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 40
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 19559
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by aleksandralaki on 10.04.09 14:46

fala mnoguuuuuu

aleksandralaki
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 28
Age : 36
Локација : neplodnost
Поени : 17699
Registration date : 2009-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by fibimk on 10.04.09 16:40

Jas pred dve godini imav esirihija coli vo mokracata i piev antibiotik Nolicin.Mi preporacaa uvin caj,brusnica,caj od magdonos.....Ne e steten antibiotik za bremenost.....mozda nekoi se.....
Nekontroliranoto mokrenje moze da e psihicki problem......najdobro e i kaj psihijatar da se prasa pokraj urolog!!..Znam zeni ima se pravat operacija zaradi sto nemozat da ja dodrzat mokracata vo meurot i mu stvaat nakakva mreza.....Toa e veke fizicki.
Inaku jas kako sto znam treba sekoj covek da mokri pocesto od pricini sto ne e zdravo da se trpi i da se due mocniot meur i plus poveke se sirat bakterii ako cekas da dobijas pojaka drazba za mokrenje!!!
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 19169
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by aleksandralaki on 10.04.09 23:51

pogresno sme se razbrale jas nemam problemi jas znaci e mokram navecer mojot soprug go ima toj problem i se prasuvam dali e mozno poradi toj problem so go ima mazmi da ne mozam da zabremenam jas

aleksandralaki
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 28
Age : 36
Локација : neplodnost
Поени : 17699
Registration date : 2009-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Sestricka on 10.04.09 23:56

Прво уринокултура, уролог, па на крај психијатар, не ме сваќај погрешно, ама ако мора и тоа. Ама урологот не го прескокнувајте никако. Поздрав
avatar
Sestricka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 229
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Полетно пролетно
Поени : 18061
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by aleksandralaki on 10.04.09 23:58

fala mnogu

aleksandralaki
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 28
Age : 36
Локација : neplodnost
Поени : 17699
Registration date : 2009-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот