Родители и деца

Бактерии во урината

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Бактерии во урината

Пишување by Sara on 24.11.08 12:12

Здраво,

Имам една дилема, па ме интересира дали некоја од вас се нашла во таква ситуација да сподели некој совет итн. Имено, се обидувам да забременам но пред тоа имав некои проблеми со мокрачните патишта, имав бактерија во мокрачата и песок. Но кога направив урино-култура, ми покажа дека урината е стерилна во рок од 24 часа. Еве неколку дена после овулацијата, почнав да имам зачестена потреба за мокрење и понекогаш имам болки во долниот дел од стомакот. Би ја испитала повторно мокрачата, но што ако сепак се испостави дека имам бактерија... Моите прашања се Дали таа бактерија доколку не е откриена навреме може да му наштети на плодот во случај да забременам? и Дали ако ми препишат антибиотици може да му наштетат на плодот?
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 18384
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Ance-J on 24.11.08 12:17

Sara odgovor moze da ti dade lekar,ne ostavaj gi rabotite na slucajnosta i sekako deka antibioticite mozat da mu nastetat na plodot vo prvite tri meseci ne se preporacuva zemanje na lekarstva.
avatar
Ance-J
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 665
Age : 36
Локација : doma
Расположение : добро е
Поени : 18108
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Sara on 24.11.08 12:19

Знам, но кога му реков на мојот лекар да ја повториме урино-културата, ми рече дека тоа не било приоритет сега. А јас имам некои чудни симптоми...
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 18384
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Ance-J on 24.11.08 12:22

Pa smeni go lekarot ili nastijuvaj da ti gi napravi ispituvanjata stom imas simptomi .
avatar
Ance-J
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 665
Age : 36
Локација : doma
Расположение : добро е
Поени : 18108
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by lila_mk on 24.11.08 16:39

бактерија не е пошто урино културата ти е стерилна.може да е обичен цистис што се јавува кај многу жени од прехлада. симптоми се зачестено мокрење, пецкање......знам дека се пие многу чај од брусница и вит. Ц. и многу течности
avatar
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 18116
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Freya on 24.11.08 18:30

I jas ke ti go kazav istoto kako lila_mk, mene tvoite simptomi mi licat kako pak da imas pesok ili kamen vo bubregot, znam posto i jas imam kamen vo bubregot potocno sega veke mi e slezen vo beskata i gi imam istite simptomi kako sto gi opisuvas ti, pij mnogu caj od brusnica ili uvin caj ama nikako dvata vo kombinacija, i vitamin C i kolku sto mozes poveke tecnosti. A ako sakas ke ti kazam i lek za isfrluvanje na kamen ili eventualno pesok koj ne e loso i taka da si go jades preventivno.....ustvari mozes tuka da procitas poveke za toa http://roditeliideca.bbgraf.com/forum-f32/topic-t1304.htm
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18420
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Sara on 25.11.08 8:51

Да и јас пребарував на интернет и секаде беше една од препораките да се пие многуууууууу вода, и јас кога имам такви симптоми баш се обидувам да пијам доста вода, и по некое време исчезнуваат симптомите...
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 18384
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Natalija on 25.11.08 10:00

Sara, ne si ni pisala koga ja napravi kontrolata koja pokaza otsustvo na bakterii. Ne sakam da te plasam ama ako ne ti pomognat caevite, napravi pak urinokultura. Zatoa sto se lucuva ako bakterijata da ne e celosno unistena povtorno da se vrati za od prilika dve nedeli do mesec i pol.
A inaku ne se sekiraj zatoa sto i vo bremenosta cesti se infekciite na urinarniot trakt i se lecat samo so preporaka na doktor. Uzivaj, se ce se sredi.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 18292
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Sara on 19.12.08 22:53

Еве јас после месец дена и упорност повторно направив уринокултура, и конечно моите бактерии излегоа на виделина. Излезе дека имам бактерија стафилококи и докторот ми препиша да пијам Бактрим. Е сега го прашав дали се опасни бидејќи се обидувам да забременам, тој ми рече да не се секирам, а и нигде на нив не пишува дека се опасни во бременост, баш напротив пишува да бидат жените внимателни затоа што го намалуваат дејството на контрацепцијата. Баш ми е некако безвезе сега да пијам антибиотици ама сега подобро да се лечам отколку тоа да предизвика поголеми последици нели?
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 18384
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by jana_aerodrom on 19.12.08 23:04

ima period vo koj ne smee da se pie antibiotik potoa moze no vo sekoj sl;ucaj dr da ti kaze mislam pred 12 nedela nesmee da se zemat
avatar
jana_aerodrom
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 109
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : sekogas pozitivna
Поени : 17448
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Natalija on 20.12.08 16:26

Sara treba dobro da presmetas matematicki. Ako dolzinata na terapijata se poklopi so denovi za vreme i povulacija koga ima sansi da ostanes bremena togas mozebi spored mene bi bilo podobro da ja odlozis bremenosta za nareden mesec. A inaku misla deka antibioticite nemaat nikakvo vlijanie na sposobnosta(shansata) na zacnuvanje, barem taka te svativ deka toa sakas da prasas.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 18292
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by dulce on 20.12.08 18:36

kaj mene maz mi imase bakterii (esherihija koli i enterokokus) vo spermata, toa bese pricina za abortusot koj go imav pred sest meseci (nosev bliznacinja),bakterijata ke ja izlecese pa pak mu se povtoruvase, e sega mu dadoa nekoi antibiotici (urostim) koi gi ima samo vo Bugarija, i bile mnogu efikasni 100% bakteriite se gubele i veke ne se vrakale poveke, so dozvola od ginekolog, nie sega (dodeka gi pie apcinjata ) mozeme da terame vo borbata za dete. znaci nema vrska, na ovoj nacin(posto pie partnerot) nema da mu stetat na plodot, megutoa vo tvojot slucaj posto ti gi zemas neznam.
avatar
dulce
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 132
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 17313
Registration date : 2008-12-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by naivnna on 20.12.08 21:49

da i jas gi piev tie urostim isto od Bugarija gi nabaviv i navistina se mnogu efikasni no kaj nas mislam deka se zabraneti zosto mi se cini deka gi namaluvale crvenite krvni zrnca(sto ne e tolku strasno) a i brusnica mnogu pomaga kaj esherihija coli
avatar
naivnna
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 433
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 17579
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Sara on 22.12.08 8:36

Фала за одговорите, јас го прашав докторов сто пати дали да ги пијам и да работам на случајот, тој рече може па сеа што биде нека биде хехе. Иначе дулце и јас имав еден спонтан абортус и после тоа направив микробиолошки испитувања и ми најдоа ентерококи бактерии, ама ми препишаа само ампицилин. А дали ви ја препишува терапијата на двајцата, затоа што нас ни кажаа и двајцата да пиеме?
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 18384
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by dulce on 22.12.08 13:33

ne kaj nas samo maz mi, zatoa sto jas koga gi pravev ispituvanjata nemav nikakva bakterija.inaku sara zemi si gi ovia apcinja urostim, moze procita pogore, zosto od site drugi se vraka bakterijata, ke ja nemas vo momentom ama pak se povtoruva. i jadi brusnica obavezno i ti i maz ti.a ti abortusot radi bakterijata li go imase.
avatar
dulce
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 132
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 17313
Registration date : 2008-12-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by naivnna on 22.12.08 13:37

zaboraviv da vi kazam deka pokraj urostim i brusnica jas go koristev i cajot ZODEKS-go reklamiraat na tv pa Sara probaj moze da pomogne i toj
avatar
naivnna
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 433
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 17579
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Sara on 22.12.08 15:05

Ајде ќе видиме после терапијава со Бактрим како ќе покаже следната контрола, сепак неможам на своја рака да земам антибиотици, сега и за тие рецепт требало пфффф. Иначе незнам дали имав спонтан ради бактеријата, затоа што тогаш бев во 5 недела и отидов на пат од 24 часа со автобус насред лето, и после тоа се случи, така да докторот ми рече дека поради патот било....кој да знае....
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 18384
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by dulce on 22.12.08 15:15

kako i da e mora da gi izlecis bakteriite pa da ostanuvas bremena. i koga ke ostanes odma napravi si ispituvanja, taka mene me zezna mojot ginekolog, koj sega go smeniv. mu vikam napravi mi ispituvanja, sepak za bliznaci se raboti, a toj, ne be nisto ne ti e super si. da mi gi napravese tie ispituvanja, vo vreme na bremenosta,ke se otkriese bakterijata i so apcinja ke se sredese se.
avatar
dulce
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 132
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 17313
Registration date : 2008-12-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by sofi47 on 22.12.08 16:32

12 недела сум бремена и при проверка на уринокултура пронајдена ми е ешерихија коли. Докторката ми рече да пијам само чај од брусница и никаква терапија. После 15 недала ќе примам терапија. Се плашам бактеријата да не му наштети на плодот.
avatar
sofi47
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 79
Age : 39
Локација : doma pred kompjuter
Поени : 17663
Registration date : 2008-10-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by dulce on 22.12.08 16:51

sofi ne se sekiraj, skoro sekoja bremena zena ja ima ovaa bakterija, i ne e strasna, samo e dosadna zosto se vraka, potesko se lekuva. kaj mene bese drug slucaj jas gi izgubiv decata zosto maz mi vo spermata imase esherihija koli, a toa e drugo. megutoa moj sovet ti e da si pobaras kaj tvojot ginekolog terapija koja nema da mu steti na plodot a tebe da ti ja izlekuva bakterijata, a sto se odnesuva do brusnicata, cajot e poslab taka da zemaj si go vo kombinacija so brusnica ,ama suva (kako suvo grozje - ima po aptekite)
avatar
dulce
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 132
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 17313
Registration date : 2008-12-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by nale on 22.12.08 17:15

Софи пиј го чајот од брусница , меѓутоа можеш да пиеш и чај од оригано и тој помага кај ешерихија....еве како се приготвува...во 1,5 л зовриена вода се става цело пакетче( за пица) оригано и се остава да соти 30 мин. Се пие 1,5 л во текот на денот.....им помогнал на многу жени што ги познавам па можеш да пробаш не е ништо штетно
avatar
nale
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 103
Age : 42
Локација : Veles
Поени : 17465
Registration date : 2008-12-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by sofi47 on 22.12.08 17:28

Докторката ми рече после 15 недела ќе ми препише терапија, дека сега е рано. Ми правеа антибиогарам и на скоро сите лекарства сум резистентна освен на амоксиклав а тој е многу јак. Затоа докторката ми рече после 15 недела да примам лекарства. Вредноста на бактеријата е 200. Дали е тоа многу или малку?
avatar
sofi47
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 79
Age : 39
Локација : doma pred kompjuter
Поени : 17663
Registration date : 2008-10-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Anika on 22.12.08 19:42

Вредноста на бактеријата е 200? Јас знам дека све што е под 10.000 не се рачуна опасно. А кога има инфекција, значи кога ги осеќаш симптомите, болка при мокрење, чешање, црвенило...тогаш бактеријата е присутна во над 1 милион.

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 17893
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Damjana on 22.12.08 20:05

Kaj mene isto se pojavi bakterija vo bremenosta, mala vrednost. Togas maticnata doktorka mi kaza ne se plasi ne e nisto tolku mala vrednost, no ginekologot mi dade amoksiklav da pijam. Objasnuvanjeto mu bese deka vo bremenost bakterijata moze da se prosiri i na bubrezi sto ke bide mnogu pogolem problem. (Se raboti za mnogu dobar doktor) Posle 1 doza amoksiklav do kraj na bremenost, infekcijata ne se povtori.
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 46
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 18204
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Sara on 23.12.08 8:47

Па да и мене така ми рекоа дека за секоја бактерија има антибиотици кои може да се пијат, нормално дека е штетно особено во првиот триместар да се пијат апчиња, но тоа е подобро отколку да остане бактеријата нетретирана, ама ако е со мала вредност тогаш не е страшно, кај мене беше 1.000.000 во 1 мл.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 18384
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бактерии во урината

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот