Родители и деца

Шетате ли надвор на минусни температури?

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by macush on 30.12.08 1:05

Kako taka gi ostavaat nadvor da spijat? Stvarno ne mi e jasno? Sreka sto ne ziveam vo danska.
avatar
macush
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 978
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 18028
Registration date : 2008-10-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by vecki on 30.12.08 1:07

pa taka vo kolicka i pred vrata neka spie dise cist vazduh macus ne go pustaj luka vo gradinka da ne pocnat i kaj nas ova da go primenuvaat
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20110
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by bella* on 30.12.08 1:11

И не само во градинката, туку и децата ако заспијат дома ги оставале надвор во двор ако живеат во куќа, а ако се во зграда или во влезот или на тераса sokiran
avatar
bella*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 699
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 18483
Registration date : 2008-06-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by macush on 30.12.08 1:14

A be ajde, nadvor? A tie vospituvackite sedat li so niv nadvor,na cist vozduh? Pa da go ostavam luka nadvor da spie posle ne ke mozeme od kozle da izlezeme,bog da cuva.
A posle ova ke razmislam za gradinka Very Happy
avatar
macush
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 978
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 18028
Registration date : 2008-10-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by vecki on 30.12.08 1:16

mene ova stvarno ne mi e svatlivo sto deca ke bea nivnite
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20110
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by SonjuS* on 30.12.08 1:17

Abe nisto cudno...
jas ko ke izleguvam podenski...ponekogas pred edno osnovno uciliste pominuvam...
site po kusi se..a minus temperaturata Very Happy:D
taka si gi celicat decata... Very Happy:D
avatar
SonjuS*
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2925
Age : 32
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 18706
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Kinky on 30.12.08 9:35

Pa pisuvavme maalku pogore od vasite postovi kako i zasto gi ostavaat decata nadvor da spijat:). I ne se sekirajte, kaj nas sigurno ne go pravat toa:))).

A sal preku usta nitu jas ne trpam, a ne pa na Aleksej da mu stavam. Pogotovo koga ke se navlazni od disenjeto, pa ke se zalepi za lice i nos, ma bljak bre. Ete ti tlo idealno za bakterii i infekcii.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19249
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by BubeM on 30.12.08 11:56

abe kako ke go naviknes deteto. bratucetka mi zivee vo norveska i navistina e taka. A decata po celo leto se tuka, naviknati se na nasiov izgor od leto, a za zima vo norveska, na ladno, vo gradinka spienje nadvor....

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18399
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Eva Marija on 30.12.08 12:06

A gledav eden dokumentarec za Aljaska i vo nego imashe majki shto si gi banjaat decata nadvor. Znaci nadvor zima, sneg okolu majkata gola so bebeto negde nakaj 2-3 meseci se banjaat vo rekata. I nishto ne im e. Zaklucokot e kako kje se naviknesh.

Eva Marija
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 151
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : top
Поени : 18240
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Kikic on 01.01.09 11:45

Jas znam edno mnogu mnogu da ne se eksperimentira mnogu so deca.Tie se mnogu mali dusicki a plus kaj nas e takvo zagadeno podnebje .Ne vikam deka ne treba da se izleguva na vozduh povremeno no da se seta e ludilo.Pa luge bre kuce da vrzes ne sedi na ovoj stud a kamo li decata
avatar
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 18455
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Eni on 06.01.09 1:11

Сега одкако залади ние сме секој ден на водно , по пола саат шетаме па си се прибираме, на Дариа и е супер , и не знам дали мене ми се чини ама ко ќе си дојдеме дома после водно , ми цица подобро и спие подобро, можда и нема врска водно ама мене и на мм ни е доволен изговор за секој ден да се прошетаме skoka
avatar
Eni
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 171
Age : 32
Локација : Macedonia
Поени : 17621
Registration date : 2008-12-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by vecki on 06.01.09 1:15

Kikic напиша:Jas znam edno mnogu mnogu da ne se eksperimentira mnogu so deca.Tie se mnogu mali dusicki a plus kaj nas e takvo zagadeno podnebje .Ne vikam deka ne treba da se izleguva na vozduh povremeno no da se seta e ludilo.Pa luge bre kuce da vrzes ne sedi na ovoj stud a kamo li decata

se soglasuvam so tebe kikic
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20110
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by bella* on 06.01.09 1:20

Eni напиша:Сега одкако залади ние сме секој ден на водно , по пола саат шетаме па си се прибираме, на Дариа и е супер , и не знам дали мене ми се чини ама ко ќе си дојдеме дома после водно , ми цица подобро и спие подобро, можда и нема врска водно ама мене и на мм ни е доволен изговор за секој ден да се прошетаме skoka

И јас сум приметила дека е така т.е тврдам дека е така
avatar
bella*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 699
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 18483
Registration date : 2008-06-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Mimi22 on 10.01.09 17:42

Ние скоро секој ден излегуваме надвор и шетаме.Па и на детето му е потребен воздух.Внетре сепак е воздухот отстојан и мислам дека е во ред да се изнесува надвор.Сигурно никоја мајка нема да го остави детето да премрзне ама некои пола сат нема да му наштетат на детето.Менепедијатарот на секој преглед ми вика да го шетам.
avatar
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 17940
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Пандорче on 11.01.09 13:23

Eni напиша:Сега одкако залади ние сме секој ден на водно , по пола саат шетаме па си се прибираме, на Дариа и е супер , и не знам дали мене ми се чини ама ко ќе си дојдеме дома после водно , ми цица подобро и спие подобро, можда и нема врска водно ама мене и на мм ни е доволен изговор за секој ден да се прошетаме skoka

Ени тоа е така и јас сум приметила, инаку и ние излегуваме надвор. Сега откако се подзалади 10-15 мин обавезно го изнесувам Јован и тој после е поспокоен, подобро јаде и спие.
avatar
Пандорче
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 189
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 17553
Registration date : 2008-12-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Kinky on 12.01.09 14:12

Aleksej obicno prespiva eden ipol do 2 ipol saati posle pladne. Ako pred toa go iznesam nadvor, spie minimum po 3 casa:). Znaci vozduhot itekako im godi:)
I mnogu e interesen, vo obravcinjata se vzaruva kako tetovsko jabolce:)))
A od skoro imam maka da go priberam doma... so placenje, so vikanje... saka nadovr so decata:).
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19249
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by mama on 22.01.09 18:13

Mama Ane напиша:Јас како што веќе спомнав колку и да е студено ги изнесувам надвор, обавезно. Е не ги носам само кога има магла и кога дува ветер.
Го потпишувам ова.
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 18810
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by marina_daniel on 22.01.09 18:36

na mnogu niskite temperaturi daniel mi bese mnogu mal samo sto izlezen od bolnica sto bi se reklo!ama poslednava nedela kako popustija temperaturite pocnav po malku sekoj na terasa da ggo vadam za da oseti nadvoresen vozduh po 5 do 10 min!a vcera pravevme mesec i na prva kontrola idevme i malku se proseta nadvor:)
avatar
marina_daniel
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 912
Age : 32
Локација : poftorno domce :)
Расположение : opusteno
Поени : 17898
Registration date : 2009-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Пандорче on 22.01.09 19:45

mama напиша:
Mama Ane напиша:Јас како што веќе спомнав колку и да е студено ги изнесувам надвор, обавезно. Е не ги носам само кога има магла и кога дува ветер.
Го потпишувам ова.

BRAVO!!!
I jas go potpisuvam ova DEFINITIVNO!
avatar
Пандорче
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 189
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 17553
Registration date : 2008-12-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by BiljanaM on 22.01.09 19:49

Ние не шетаме по надвор многу кога е студено само по малце онака по двор ми е страв да не настине
avatar
BiljanaM
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 727
Age : 31
Локација : Radovis
Расположение : never better
Поени : 17843
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by lidija29 on 22.01.09 19:55

Realno jas ne ja sakam zimata kako god. vreme samata pomisla na temperatura pod nula, se zamrznato, sneg... mi vleva strav , da ne se razboli kerkami so bi rekol mazotmi ako ima stakleno zvono za deca kazete mu na zenami kade i taa ke kupi, mozi ne e vo red ama mn e zimorliva ne po moja vina doma drzime tem i od 25 pa i do30 stepeni i sekoe izleguvanje nadvor taa se razboluva ili vo najmala raka noseto i teci, ako e soncevo i tem. se nad nula ja nosime na prosetki voglavnom kratki od 1 sat, i obavezno nosi kapa sal i narakvici
avatar
lidija29
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 440
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 17486
Registration date : 2009-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by maskoe on 22.01.09 20:19

E moeto bebce ako e tolku malo obavezno go iznesuvame nadvor.Mu stavam samo jakna i kapce.Bez sal i rakavici oti ne podnesuva.A i doktorkata mi vika da ne se sekiram od ladno.Veli ako nastine deteto lesno e(ako trba gazeto rende ke mu go napravime ama ke mu pomine),ama loso e ako se pregree(togas gubi tecnosti od mozoceto).I toa e loso.Zatoa neka ne e tem. vo prostorot kaj sto prestojuva bebeto povisoka od 22 C i za banjanje 26 C.
avatar
maskoe
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 161
Age : 34
Локација : stip
Расположение : sekogas super
Поени : 17866
Registration date : 2008-10-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by lidija29 on 22.01.09 20:25

E maskoe znam deka ne e ubavo da se drzi doma tolku visoka tem. ama visa sila, ziveeme vo zaednica so roditelite na mm, rabotnoto mesto na svekormi e takvo so toj cel den e nadvor vplanina i ko ke si dojde e premrznat i saka toplo, i nema jas so da pravam...
avatar
lidija29
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 440
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 17486
Registration date : 2009-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Maja on 10.02.09 11:36

Надвор е 10тина степени, има сонце и колку што гледам не дува, а ние сме скоро 2 месеци и носето малку ни е затнато, па се мислам дали да излеземе малку да прошетаме...
avatar
Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 18993
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Pipolino on 10.02.09 11:42

super e nadvor prosetajte se
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 18099
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот