Родители и деца

Шетате ли надвор на минусни температури?

Страна 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

шетање надвор

Пишување by sneze on 17.12.08 13:02

дали секој ден сте со дечината надвор да шетате ? колку пати во неделата ги шетате ама без она идење во градинка и до дома.? Јас моево го шетам околу три пати , само за викенд. Само тогаш е слободен мм. Сама неможам зошто детево несака да оди надвор па мора во раце, а е тежок . Колку треба да се изнесуваат без разлика дали е лето или зима?
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18444
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by hormonce on 17.12.08 13:03

А во количка не сака да се вози?
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18233
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by sneze on 17.12.08 13:05

нема шанси. Само кога беше мал до 1 год. а сега со две г. нема шанси да го ставам во количка . вриштиииииииииииииииии.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18444
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Mama Ane on 17.12.08 13:07

Ние речиси секое попладне сме надвор и темно кога е Smile. Се шеткаме покрај Вардар или во Порта Влае, како најблиски дестинации. Немаме гајле си пешачат и двајцата без проблем Smile
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20056
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by hormonce on 17.12.08 13:07

Е беља работа со ова дечињава.Сакаат надвор ,а не сака да пооди,Секое дете различно!
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18233
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Kinky on 17.12.08 15:54

I nie sme sekoj den nadvor, toa ni e "obvrska" isto kako jadenjeto i spienjeto. Preku den go setam sama, a popladne izleguvame so mm ili nakaj grad ili povtorno niz naselba, ako ne mirisa na smog. I najcesto zaspiva vo kolicka, taka sto pominuvame minimum eden saat nadvor.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19249
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Pravnicka28 on 28.12.08 14:23

Ние не сме промашиле ниту еден ден а да не излеземе да прошетаме надвор, со количка кога е потопло или во раце кога е поладно.Таман надвор ке разгледа малку, ке го фати воздух и потоа поубаво ми заспива инаку дома збеснува цел ден.
avatar
Pravnicka28
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 330
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 17733
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by BubeM on 29.12.08 3:04

Mama Ane напиша:
lela напиша:Ma setajgo nisto nema da mu bide.Sto bi pravela koga moras da izlezes,a nema koj da ti go cuva a moras peski da odis.Jas mislam deka treba da se setaat.Vo Finska primer gi ostavaat decinjata vo kolicka na terasa po pola sat koga spijat.Toa bilo zdravo.
И во Чешка исто и тоа на температура од -10 и повеќе..

И во Шведска и во Норвешка, и во делови од Русија. Денски, на температура под 0, и тоа повеќе од поал саат.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18399
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by BubeM on 29.12.08 3:06

Инаку јас ја шетам Илина кога е будна. Не гледам на термометар.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18399
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Kinky on 29.12.08 8:22

Vo severnite zemji klimata e mnogu poladna od nasata, i tie deca se od ragjanje naviknati na niski temperaturi. Aj da odneseme nase dete tamu, da zaspie na -10 i da go ostavime pola saat da vidime kako ke pomine.
Kaj mm na rabota vo eden proekt ucestvuvaa Norvezani, i toj period dodeka bea ovde, preku zima nadvor setaa so kratki rakavi. Nie imame mnogu poblagi zimi za razlika od niv.
A jas imam prijateli na Aljaska, odat na banjanje na plaza koga e nadvoresnata temperatura 18 stepeni, a T na vodata 15. Duri i Ohrid e zezok vo sporedba so ova:).
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19249
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Maci*** on 29.12.08 8:53

Kaj da izlezam nadvor koga e zamrznuvacka pred 2 nedeli izlegov da prosetam malku i odma nastinav sreka brzo mi pomina pa sega nekako se pomisluvam dali da izlezam podobro e domicka na toplo Smile


Lilypie Expecting a baby Ticker
avatar
Maci***
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 56
Age : 32
Локација : Bitola
Расположение : sega odlicnoo
Поени : 17485
Registration date : 2008-12-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by BubeM on 29.12.08 10:20

Imam prijatelka rusinka. Ovde e mazena i ovde zivee, ama kazuvase deka koga odela so beeto vo zima vo Rusija go ostavala na balkon da spie. Nejzinite ziveat vo severna Rusija, do Finska granica. Ne mozela da sfati kako uka svekrva i celo vreme go stavala bebeto sto poblisku do sporetot na koj se greele. Smile

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18399
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Kinky on 29.12.08 14:29

Pa na toa bebe nasledno ne mu studi

Jas imam prijatelka Cehinja, isto ovde zivee, detenceto e vrsnik so Aleksej. Klimata vo Ceska e mnogu poladna i povlazna od ovde, i sekoe nejzino odenje kaj majka i e so strav kako maliot ke ja podnese temperaturnata razlika.

Suma sumarum:), pozelno e decata da se setaat nadvor bez razlika na nadvoresnata temperatura. Kako vikaat Svegjanite li... Norvezanite li bea:)... ne postoi loso vreme, postoi loso oblekuvanje:).
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19249
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by vecki on 29.12.08 14:37

e mene mi e strav da setame nadvor posto nikako ne saka sal na usta i kako cavka stoi zinata a kolku e nezna uste laden vozduh ni fali pa zatoa samo po 5 10 min vo dvor i odma doma
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20110
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Mama Ane on 29.12.08 14:37

Моите вчера се вратија од Чешка, имало денови и -10. Мајка ми вика нема гајле, пред зграда обавезно неколку бебчиња си нанкаат во колички. И јас сум таму растена па тука овие наши минусни температури не ми претставуваат проблем Smile
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20056
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by lejdi on 29.12.08 14:43

Nas nisto nemoze da ne sopre a da ne izlezeme nadvor dali e ladno mnogu toplo ili vrne obozavame i dvajcata da se setame taka da ne ni prestavuva problem za izleguvanje.
avatar
lejdi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1028
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : presrekna
Поени : 18283
Registration date : 2008-08-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by BubeM on 29.12.08 15:02

mislam deka zavisi kako ke go naviknes deteto... E, a jas sum zimurliva pa go term maz mi da ja seta.... Smile

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18399
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Kinky on 29.12.08 15:14

vecki напиша:e mene mi e strav da setame nadvor posto nikako ne saka sal na usta i kako cavka stoi zinata a kolku e nezna uste laden vozduh ni fali pa zatoa samo po 5 10 min vo dvor i odma doma
Salceto na usta pravi poveke steta otkolku sto koristi. Potocno, pravi samo steta.
Ladniot vlazen vozduh vo kombinacija so toplinata na teloto, moze da predizvika vospalenija i infekcii. Ova posebno vazi za decata koi cesto dobivaat pnevmonija, bronhitis... bolesti na disnite patista.
Ne im stavajte sal preku usta, samo okolu vratot!
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19249
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by mirecv on 29.12.08 15:36

celosno se soglasuvam so tvoeto mislenje kinky,jas praktikuvav bez razlika kakvo e vremeto nadvor (normalno ne na nevreme ili kako sto znae vo bt da dojde i -30)dodeka bea bebinja makar do prodavnica koga odev gi nosev so mene 15 -20 min kolku da gi fati ladnoto sto bi rekle bidejki ladniot vozduh koristi a ne steti ,jasno ne da se setaat so saati pa da im dostudi
avatar
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 40
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 18829
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by sneze on 29.12.08 15:38

Ние си шетаме околу 20 мин. колку да не фати ладното и си бегаме оти не се дише после.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18444
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by BubeM on 29.12.08 16:07

а ако е детето настинато. на илина и тече малку носето и поткашлува... па се мислам дали да ја изнесам надвор... да не направам да се разболи повеќе...

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18399
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Sandra_Anja on 29.12.08 16:30

I jas ne i stavam sal (a, i ona ne go trpi), epten retko samo okolu vrat. A, inace setame sekoj den. Ovie dena non stop sme na plostad. Mnogu se raduva na celata atmosfera i samo trca po Dedo mrazovcite (samo mnogu petardi )
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19242
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by bella* on 30.12.08 0:47

Ја шетам и тоа секој ден, без разлика колку е температурата надвор, ќерка ми обожава да се шета на ладно, и кога ќе излезме надвор заспива, и се буди кога ќе се вратиме дома, после 2-3 саати.

П.С.-Имам другарка која работи во детска градинка во Данска, она вика дека децата кога ќе заспијат ги оставаат надвор во дворот на градинката, без рзлика на температурата надвор(а сите знаеме каква е климата таму) :Oh:
avatar
bella*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 699
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 18483
Registration date : 2008-06-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by avanturistka on 30.12.08 0:49

bella* напиша:Ја шетам и тоа секој ден, без разлика колку е температурата надвор, ќерка ми обожава да се шета на ладно, и кога ќе излезме надвор заспива, и се буди кога ќе се вратиме дома, после 2-3 саати.

П.С.-Имам другарка која работи во детска градинка во Данска, она вика дека децата кога ќе заспијат ги оставаат надвор во дворот на градинката, без рзлика на температурата надвор(а сите знаеме каква е климата таму) :Oh:
molam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nadvor,ma ajde kako moze nadvor zar do tolku gi celicat decava lele .arno so ne ziveam vo danska.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 39
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 18560
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by vecki on 30.12.08 0:52

zamisli nasive deca da se tamu
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20110
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот