Родители и деца

Шетате ли надвор на минусни температури?

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by baby24 on 25.11.08 18:32

Nie Lea vcera si ja umotavme ubavo vo kebenceto ,kapce na glava i na setanje ,pa vaka ako prodolzime da sedime vo toplo samo nema da bide otporna na nisto.Jas mislam deka treba da se setaat decata i na minus zosto bi imale problem,poloso e ako gi drzime zatvoreni vo toplo i posle prvoto izleguvanje malku veter da duvne odma ke se nastinat.
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 34
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 18498
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by ZeleniCka on 25.11.08 22:51

Taka e Vase Smile Sea malku mozda ke bidam off topic, ama malku samo Very Happy

Jas koga rastev, doma vo Ohrid imav detska soba na sever i po cel den bev vo nea. Vratata zatvorena (se greevme na termo pecka, sto bese vo dnevna), jas naoblecena i si igrav. Tamu i spiev, pokriena ubavo i vo ladnoto. Do den denes ne sum imala nekoe poseriozno razboluvanje od nastinka Smile I toa tesko me faka i taa.
avatar
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 31
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 18645
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Emi on 25.11.08 22:58

Милена е со растечен нос, и кога е надвор носот престанува ама кога ќе се вретиме е бетер
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20451
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Simona's mom on 25.11.08 23:08

Симона ја шетаме и на ладно,али пократко време..И самата бара да шета...А тоа за носето Еми баш денес ми се деси тоа,кога се вративме и се растече како река..
avatar
Simona's mom
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 571
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18203
Registration date : 2008-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Emi on 25.11.08 23:10

можеби премногу затоплуваме дома??
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20451
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Simona's mom on 25.11.08 23:18

Веројатно е до тоа како ладното и топлината делуваат на слузницата на носот,крвните садови и клетките што лачат секрет..Инаку кај нас моментално е 22 степени дома,бач сега проверив..а и денски не е многу повисока.
avatar
Simona's mom
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 571
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18203
Registration date : 2008-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Ane on 26.11.08 0:36

sekako deka go setam nikola koga e ladnicko. osobeno koga ima snegce e najubavo za setanje. se sekavam minatata godina koga se razbole bas vecerta za NG, pedijatarot koga go odnesvme sledniot den po pregeldot ne posovetuva obavezno da go izneseme nadvor...spored nego - podobro zimoska na temperatura pod nulata 15 minuti, otkolku cel saat letoska.
zimno vreme ladno e, ama vozduhot e pocist..
i se slozuvam so ova.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 19664
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Emi on 26.11.08 9:12

дали ми советувате да шетаме со милена надвор по ладсното иако е болничка
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20451
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Mama Ane on 26.11.08 9:13

Да Еми. Обавезно чист воздух да диши. Од дома, од топлината уште полошо ќе и биде. Немора ти да претеруваш, ама 15 тина минути е доволно да ја изнесеш. Плус денес не е толку многу ладно
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20061
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Emi on 26.11.08 9:14

ќе одиме до пордавница и назад
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20451
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Mama Ane on 26.11.08 9:15

Убаво облечи ја и изнеси ја.. Ич не се секирај..
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20061
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by STAR * on 26.11.08 9:18

Со кола по гости навечер, а инаку преку ден ако има сонценце баба му го изнесува 10-15 мин. да прошетка малку .
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19100
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Ane on 26.11.08 12:45

se slozuvam so mama Ane (imenjackata moja Smile ) . iznesija nadvor dobro oblecena 15 minuti .
inaku nosenceto normalno e da tece koga ke se vratite, poradi sirennje i sobiranje na krvnite sadovi od toplo na ladno i obranoto, se predizvikuva zgolemena cirkulacija i so toa pocnuva da tece.
a od druga strana toa e dobro - prirodno se cisti, ne mora da stavate kapki Wink

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 19664
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Goca on 26.11.08 13:56

Обавезно прошетуваме,добро наоблечена и 20-30 минути на свеж воздух,јас повеќе сакам поладничко време па можеби несвесно и Јана ја навикнувам така,обожава снег,дожд....единствено гледам да не ја вадам надвор кога дува ветер или е магловито.
avatar
Goca
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1126
Age : 38
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 19719
Registration date : 2007-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Kinky on 27.11.08 9:59

Da, go iznesov:)
Jas bev iznaoblecena kako Eskim:))), a nego sloevito, pa vo futrolata na kolickata, racinjata mu bea celo vreme toplicki, i pokraj toa sto naizmenicno gi stavase prstite vo usta. Si mislev deka ke mu se smzrnat od vlagata:)))
Go setam sekoj den obavezno, samo da ne duva veter, da nema dozd ili magla.

I da, poubavo e samiot da trcka, da se razdvizi, ama seuste ne mi se pusta, zatoa sto e kallivo i ke se vratime doma maskirni:). Koga ke bide postabilen, koga ke moze da trca stabilno, togas ke moze da setkame bez kolicka.

Fala na site za sovetite

P.S. Lisjata, i mene komsiskite babi zimo-leto mi zborat "aman be sine, ke go smrznes", ili "a da ne mu e toplo na sonceto?"Smile). Ke se nasmeam, ke kazam, "ne, dobro mu e", i voopsto ne zastanuvam, da ne im dadam prilika da prodolzat so komentarite. Si terame po nasiot pat:)
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19254
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Jovana's mom on 01.12.08 16:13

И јас ја изнесувам Јована надвор особено кога има сонце, ама кога е мн. ладно ми е страв оти мислам дека е уште мала, па гледам повеќе со кола, ако треба да излезам, а не пешки!
avatar
Jovana's mom
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 489
Age : 48
Локација : Kocani
Поени : 18440
Registration date : 2008-07-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by sonjamfk on 02.12.08 15:57

koga e mnogu ladno , obavezno izleguvame, ama setame pomalku. koga e potoplo kolku mozeme go koristime ubavoto vreme,sto poveke toa podobro.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18943
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Kinky on 03.12.08 10:02

Jovana's mom напиша:И јас ја изнесувам Јована надвор особено кога има сонце, ама кога е мн. ладно ми е страв оти мислам дека е уште мала, па гледам повеќе со кола, ако треба да излезам, а не пешки!
Nas prvite prosetki ni bea koga Aleksej imase okolu 3 meseci, i toa bas vo dekemvri pocnavme:). Go setav po saat-dva so kolicka. Oblecen ubavo, vo skafander, pokrien so kebence, kapce, i uzivavme vo prosetkite. Se iznaspivase:).
Ne se plasi, slobodno setajte:), sekogas mi e na pamet sovetot od Vidoevski - decata da bidat sto poveke na sonce nadvor, ne preku staklo:).
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19254
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Emi on 04.12.08 0:46

девојки а сега?
со сипаница ќе ја биде ли надвор?
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20451
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by jana_aerodrom on 04.12.08 0:49

abe za sipanicite neznam dali treba nadvor ama go koristam sekoj moment koga e malku potoplicko a denovive se i topli no i koga ke bide poladno barem malku kolku vozduh sto vikaat da ja fati pa i doma zatvorena ti provrtruvas ama kolku mozes ne e isto zatoa ke ja oblecam toplo i eden krug niz naselba
avatar
jana_aerodrom
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 109
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : sekogas pozitivna
Поени : 17603
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by vecki on 04.12.08 0:56

Emi напиша:девојки а сега?
со сипаница ќе ја биде ли надвор?
kolku sto znam za sipanicite treba toplo za pobrgu da izbijat normalno i pobrgu ke i pomine taka da podobro sedete si doma nekoj den
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20115
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by rich_bitch1 on 04.12.08 19:26

ја баш и не ја шетам,страв ми е дека е мала да не настине
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19708
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by sneze on 04.12.08 19:38

Земи облечи бебето убаво и секој ден по 15 мин. обавезно, ако не на прошетка барем на тераса. Така си зимаат имунитет. Нема да настине ако е убаво облечена.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18449
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Emi on 04.12.08 21:30

rich_bitch1 напиша:ја баш и не ја шетам,страв ми е дека е мала да не настине

од ова се плашев и јас па види ме сега, све болна е
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20451
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Kikic on 04.12.08 23:00

I jas dva tri dena gi nemam izneseno decata nitu odat vo skolo nitu vo gradnika me pobudalea doma po celi denovi
avatar
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 18460
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шетате ли надвор на минусни температури?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот