Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Новогодишно и Божикно мени

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14857
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Новогодишно и Божикно мени   21.11.08 0:48

Posto eve ja otvorivme sezonava za prigotovki okolu nova godina i bozic,pa mozime da si razmenime idei i recepti za tie denovi.
Sto se spremate za tie denovi?
Sto se ke se najde na vasite masi ti praznicni denovi?
Ajde devojki da vidime koj sto se sprema?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14026
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Новогодишно и Божикно мени   21.11.08 1:06

Уф периодот кога јас најмногу се дебелеам. Мајка ми е католик па го прославуваме и тој Божиќ. Идеме на бадник кај неа на вечера, традиционално она спрема крап и рибја чорба и поховани шницли. Јас за Нова Година обавезно правам руска салата, печам некое убаво кртинче, кифлички ми прави мајка ми, а благо купувам или ситни колачи или торта. Доаѓаат гости, па да има од се. За нашиот Божиќ да си се пофалам се сама си спремам. месам лепче со париче за Бадникот (со рецепта за посни кифли Smile ) правам гравче тавче, компири салата со кромид и туна во конзерва.. Благо алва купувам.. Утредента за Божиќот исто како за Нова Година
Вратете се на почетокот Go down
bani
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 84
Age: 45
Локација: Skopje
Поени: 12717
Registration date: 2008-04-18

ПишувањеПредмет: Re: Новогодишно и Божикно мени   21.11.08 2:14

Sekoja godina gi spremam skoro istite raboti za ovie praznici
Za Nova Godina:
selsko meso (ili peceno svinsko)
ruska salata
francuska salata
kifli
sitni kolaci i
torta

Za Badnik:
lepce so paricka
posna sarma
gravce tavce
makalo
baklava
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1057
Age: 31
Локација: домче со Марко
Расположение: најсрекна на целиот свет
Поени: 12398
Registration date: 2008-07-07

ПишувањеПредмет: Re: Новогодишно и Божикно мени   21.11.08 2:28

е јас се спремам уште сега што ќе правам ќе направам 5-6 вида ситни колачи сакам да ѓи правам : рафаело бомбици, витлери, птичјо гнездо, едни со терк незнам како се викаат и за друѓите се мислам кој ќе бидат ,ќе си направам руска и урда салата, ќифли и сукано обавезно. А за бадник кај свекрва ми јас ќе го направам зелникот а лепчето гравчето и сармата заедно и триста друѓи ситници
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14857
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Новогодишно и Божикно мени   21.11.08 2:36

Mm posto e katolik nie gi slavime dvata bozici,(slavevme lani prv pat,prv zaednicki bozik)samo sto pooficijonalno e katolickiov.
Za badnik spremiv

krap vo rerna
prebranac-grav
posna sarmicka-i moram da kazam deka se voodusevija
baklava
salata tursija-kupovna
I bea svekormi,svekrvami i zolvami na vecera.

Za Bozik
prasence peceno-mm si go peci
sarma mrsna-obavezno
misirka pecena
salata ruska,i edna so sirenja i bademi-ja najdov na coolinarika ama e super kombinacija
kroketi
kiflicki
lis.testo
sitni kolaci i
torta
Po dva dena od Bozic na mm mu e imeto,za togas stavam od praseto ako ostanalo(lani zacuvav)
ordeveri
salati
kifli
lisnato
kolaci
Pa doaga nova god.pa od toa sto nedostasuva dopravam.
Pa nas Badnik i Bozic,samo sto jas lepce so pare(jas pravam burek),go pravam za Vasilica.
Taka da nie ko ce pocnime so slavenje od 24 Dekemvri duri na 10 Januari zavrsuvame.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14857
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Новогодишно и Божикно мени   21.11.08 8:23

Beti jas bi ti preporacala da napravis sitni slatki vo forma na svekicki,jas go imam receptot pa ke go najdam i ke ti go pisam.Ustvari eve od coolinarka pa imas i slika da vidis.
http://www.coolinarika.com/recept/kolaci-svijece
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14857
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Новогодишно и Божикно мени   21.11.08 9:37

Kaj ste be zenski?Zar nikoja nisto ne sprema?Ajde davajteni idee na nas koi porano slavime.
Вратете се на почетокот Go down
violeta carakcieva
Случаен минувач
Случаен минувач


Male
Број на мислења: 8
Age: 33
Локација: vinica
Расположение: odlicno
Поени: 11700
Registration date: 2008-11-01

ПишувањеПредмет: Re: Новогодишно и Божикно мени   21.11.08 9:41

zenski kako gi pisuvate tie raboti na covek da mu se prijade!posle praznicite treba da otvoreme nova tema:DIETI Smile
jas najverojatno ke bidam sama so sinceto za novata pa nema da izluduvam so spremanje moze samo kifli,torta i nesto pecenj, a za badnik sakam sama da si spremam ama zavisi do togas zdravje.a veke goga kazuvate so spremate pa dajte i nekoj korisen recept
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1057
Age: 31
Локација: домче со Марко
Расположение: најсрекна на целиот свет
Поени: 12398
Registration date: 2008-07-07

ПишувањеПредмет: Re: Новогодишно и Божикно мени   21.11.08 22:15

lela напиша:
Beti jas bi ti preporacala da napravis sitni slatki vo forma na svekicki,jas go imam receptot pa ke go najdam i ke ti go pisam.Ustvari eve od coolinarka pa imas i slika da vidis.
http://www.coolinarika.com/recept/kolaci-svijece
Лела ми се допаѓаат многу слатките ако сакаш напиши ми го на македонски рацептот нешто не разбирам убаво, ѓи имаш ли правено ти до сега
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14857
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Новогодишно и Божикно мени   21.11.08 22:26

Beti gi pravev prosliot bozic i stvarno super ispagaat.Sega ke izleguvam ama cim si dojdam ti go pisuvam receptot.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14857
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Новогодишно и Божикно мени   23.11.08 2:01

Evego Beti receptot


2 belki
2 vanili seker
200gr.meleni lesnici
200gr.rendano cokolado
3 lazici rum
seker vo prav

1.Lesnicite da se potpecat malku pa da se somelat
2.belkite so vanilite se promesuva,pa se dodavaat lesnicite,cokoladata i rumot.
3.Se zamesuva,pa se pravat kebapcinja.
4.Odozgora se prelevaat so belo cokolado i se stava cel lesnik.
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Extreme Pozitive
Extreme Pozitive


Female
Број на мислења: 1823
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: блесаво!
Поени: 12203
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Новогодишно и Божикно мени   23.11.08 2:03

Лела, а белките не се матат со миксер, само онака со лажица да ги промешам со ванилата?
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14857
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Новогодишно и Божикно мени   23.11.08 2:05

Da be da mozi da se podzamesi cokoladoto i lesnicite.
A za poednostavno probajte so isproban recept za suvi slatki,i samo dekorirajte gi kako svekicki.
Jas rum ne mozam da podnesam i namesto nego stavam serbet svaren.
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Extreme Pozitive
Extreme Pozitive


Female
Број на мислења: 1823
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: блесаво!
Поени: 12203
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Новогодишно и Божикно мени   23.11.08 2:07

Шо бе, да бе Smile Со лажица само? hihi Извини,јас џандарска жена ,знаеш....хахаха
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14857
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Новогодишно и Божикно мени   23.11.08 2:09

E be srcka,carce si za smeja i zezancija.
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1057
Age: 31
Локација: домче со Марко
Расположение: најсрекна на целиот свет
Поени: 12398
Registration date: 2008-07-07

ПишувањеПредмет: Re: Новогодишно и Божикно мени   23.11.08 21:26

сигурно се матат со миксер фала ти леличка на рецептот
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13673
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Новогодишно и Божикно мени   24.11.08 6:59

обавезно се наогја печено месо,кифлички од салати француска,редена,една со макарони правам,чоколадна торта,ролат со спанак,се мислам какви колачи годинава да правам ама има време ке најдам некоја идеа на нет.а за бадна вечер се знае..риба,посно гравче,посна сарма,зелник..
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14416
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Новогодишно и Божикно мени   25.11.08 21:19

пишете макалото за бадник како го правите и злникот, оваа година све сама ке си спремам
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1686
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12164
Registration date: 2008-10-29

ПишувањеПредмет: Re: Новогодишно и Божикно мени   25.11.08 21:46

obavezno planiram da napram majonez salata bidejki jas i maz mi si jademe najmnogu, kiflicki lisnati, mevce ispeceno, kolaci nekoi i toa.za bozik planirame kaj moite da odime uste sega imaat kupeno prase pa tamu ke slavime za badnik pak kaj svekrvata i svekorot
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1057
Age: 31
Локација: домче со Марко
Расположение: најсрекна на целиот свет
Поени: 12398
Registration date: 2008-07-07

ПишувањеПредмет: Re: Новогодишно и Божикно мени   25.11.08 23:46

Еми што е тоа макало?
Вратете се на почетокот Go down
Sister
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 930
Age: 38
Локација: источно од рајот
Расположение: зошто си ме мајко родила..
Поени: 12384
Registration date: 2008-07-19

ПишувањеПредмет: Re: Новогодишно и Божикно мени   26.11.08 0:04

Сарма обавезно,скара,ролат со спанаќ,кифлички,пирошки,мајонез салата,и секако голем ордевер,е сега за благо не сум голем мајстор ама се трудам да направам колачи убави и за око и за уста.
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Extreme Pozitive
Extreme Pozitive


Female
Број на мислења: 1823
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: блесаво!
Поени: 12203
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Новогодишно и Божикно мени   26.11.08 1:34

Макалото го правам јас вака, варам компири и сушени пиперки, ги пасирам варените компири, ги чистам пиперките и ги попарувам со врел зејтин. Ставам и неколку чешниња лук истолчени. Ако на ова макало се мисли,така го спремам. А исто правам и едно свирипиле се вика (многу свирел газ од тоа,извинете на израз) hihi ,печени везени пиперки ,лути, се толчат една од друга и исто се полеваат со врел зејтин, се додава и малку оцет и лукче.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14026
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Новогодишно и Божикно мени   26.11.08 1:37

Хахаха свирипиле ќе направам и јас обавезно Smile
Јас макало правам со компир везени црвени пиперки и праз, прелиени со врел зејтин Wink
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Extreme Pozitive
Extreme Pozitive


Female
Број на мислења: 1823
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: блесаво!
Поени: 12203
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Новогодишно и Божикно мени   26.11.08 1:38

Ете заборавив да го кажам и празот,а бе еден памет,пууу што домаќинка ќе бев, мрш, срам да ми е! :glup:
Вратете се на почетокот Go down
bani
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 84
Age: 45
Локација: Skopje
Поени: 12717
Registration date: 2008-04-18

ПишувањеПредмет: Re: Новогодишно и Божикно мени   26.11.08 1:58

Makaloto go pravam so kompir,vezeni piperki i tolcen luk
a posebno pravam salata od vezeni piperki i praz
Вратете се на почетокот Go down
 

Новогодишно и Божикно мени

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -