Родители и деца

Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by Janaxxxx on 20.11.08 1:01

Дали имате слушнато за Аспартам? Тоа е всушност вештачки шекер во форма на таблети т.е. натрен. Можеби веке знаете или сте слушнале дека не е здраво но дали знаете дека тое е всушност отров (така барем сум слушнала и прочитала). Тој отров го има во Кока Кола Лајт во детските мастики Орбит и во многу многу други производи што секојденвно ги внесуваме и купуваме! Дали некој има некакво познаванје во врска со ова? Јас слушам во последно време премногу за тоа и се мислам дали воопшто треба да се оптоваруваме во што го има како го има и дали треба или не да го внесуваме! Ако некој знае нешто повеке мислам дека може да разговараме.
П.С. Почнете да читате што состав има тоа што го јадете и купувате!
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 17988
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by Emilija on 20.11.08 8:08

СПИСОК НА МАТЕРИИ (ЕМУЛГАТОРИ) ОПАСНИ ЗА ЗДРАВЈЕТО
(кои се користат за конзервирање и разубавување на изгледот и вкусот на прехранбените производи

Инаку овие производи се забранети за дистрибуција и продажба во земјите на Европската Унија. Забранети за употреба во елитните региони се следниве конзерванси:


E 102 - опасен
E 216 - канцероген

E 103 - забранет
E 217 - канцероген

E 104 - сомнителен
E 221 - пореметување на цревата

E 105 - забранет
E 222 - пореметување на цревата

E 110 - опасен
E 223 - пореметување на цревата

E 111 - забранет
E 224 - пореметување на цревата

E 120 - опасен
E 226 - штетен за кожата

E 121 - забранет
E 231 - штетен за кожата

E 122 - сомнителен
E 232 - штетен за кожата

E 123 - МНОГУ ОПАСЕН !!!
E 241 - сомнителен

E 124 - опасен
E 250 - пореметување на притисокот

E 125 - забранет
E 251 - пореметување на притисокот

E 126 - забранет
E 311 - предизвикува исип

E 127 - опасен
E 312 - предизвикува исип

E 130 - забранет
E 320 - холестерол

E 131 - канцероген
E 322 - пореметување на желудник

E 141 - сомнителен
E 339 - пореметување на желудник

E 142 - канцероген
E 340 - пореметување на желудник

E 171 - сомнителен
E 341 - пореметување на желудник

E 173 - сомнителен
E 407 - пореметување на желудник

E 180 - сомнителен
E 450 - пореметување на желудник

E 210 - канцероген
E 461 - пореметување на желудник

E 211 - канцероген
E 462 - пореметување на желудник

E 212 - канцероген
E 463 - пореметување на желудник

E 213 - канцероген
E 465 - пореметување на желудник

E 215 - канцероген
E 466 - пореметување на желудник

Познато е дека една компанија може да произведува три категории од еден ист производ :

Прва - за домашни потреби (во индустриски развиени земји), втора-за извоз и други развиени земји и трета - за извоз во земји во развој (како ние на пример).

Без сомнение во последната категорија спаѓаат 80% од производите за исхрана. А кога се во прашање медикаментите кои ги извезуваат САД и земјите од Западна Европа во земјите од источна Европа, земјите во развој, како и во многу земји во Азија, Африка и Латинска Америка тој процент е - 90%!

Неодамна весниците “Vils Nuvel” (Франција), и “Daily ” (Англија) обелоденија дека, во потполна согласност со ставот на OUN за храна и контрола на животни намирници, некои западни кмпаниии го прошируваат производството и извозот на канцерогени производи во „ некои земји“.

Така маргарини произведени во Холандија и Германија се дистрибуираат во земјите во развој и источна Европа конзервирани со емулгатор кој предизвикува рак а се означува со ознаката Е-330. Инаку овие производи се забранети за дистрибуција и продажба во земјите на Европската Унија. Забранети за употреба во елитните региони се следниве конзерванси:

1. Предизвикувачи на малигни тумори : E 105, E 121, E 123, E 125, E 126, E 130, E 142, E 152, E 210, E 213-217, E 240, E 330, E 477.

2. Предизвикувачи на заболенија на желудникот и цревата: E 221-226, E 320-322, E 338-341, E 407, E 450, E 461-466.

3. Алергени: E 230-232, E 239, E 311-313.

4. Предизвикувачи на болести на црниот дроб и бубрезите: E 171-173, E 320, E 322.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 40
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 18939
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by Emilija on 20.11.08 12:10

Во кафето 3-1 што го пијам секој ден има еден куп емулгатори и бои. Денес е последното кафенце што го испив !!!

Значи има: Е340, Е452, Е471, Е551, Е950, 951*, бета каротен и фенилаланин.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 40
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 18939
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by Monika on 20.11.08 12:32

Кај нас на работа долго време кружеше оваа листа на мејл и едно време сите се консултиравме за составот на производите
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 18743
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by hormonce on 20.11.08 12:34

Аспартамот го има во орбит- мастиките за жвакање, во засладувачите (натрен), во Coca-Cola light итн.
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18083
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by Emilija on 20.11.08 12:35

И јас исто, ама гледам секогаш на производите што ги купувам за децата. За нас не сум толку педантна.... :shame:
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 40
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 18939
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by Emi on 20.11.08 12:39

i jas kako emilija za mene bas i ne pazam , za milena DA
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20296
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by Monika on 20.11.08 12:49

Јас инаку од тие причини престанав да џвакам мастики flower
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 18743
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by Simona's mom on 20.11.08 20:57

Емилија фала за списокот,јас порано нешто слично имав испринтано и ми беше залепено на фрижидер..сега пак ке ставам...инаку со мм тогаш приметивме дека и кечапот има некој штетен емулгатор(сега не можам да се сетам кој) и од тогаш престанавме да купуваме..
avatar
Simona's mom
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 571
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18048
Registration date : 2008-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by ZeleniCka on 20.11.08 20:58

Vo site mastiki go ima Aspartamot, ne samo vo Orbit Smile

I go ima vo SITE proizvodi na koi pisuva - "Bez seker".

Aspartamot sodrzi 10% metanol, koj pa moze da bide smrtonosen ako se konzumiraat dve cajni lazicki na den. Najgolema dozvolena kolicina metanol vo teloto e 7,8 mg na den. Megutoa 1 litar pijalok koj sodrzi aspartam ima okolu 56 mg metanol. Taka vo tekov na denot prosecen covek vnesuva okolu 250 mg metanol dnevno, sto e 32 pati poveke od dozvolenoto.


I samo uste ova: aspartamot gi zgolemuva problemite so seksualnosta, go sprecuvaj razvojot na zarodekot, predizvikuva spontan abortus i rodeni abnormalii, predizvikuva migreni, skleroza, diabetis, tumori i drugo.
avatar
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 31
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 18490
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by Freya on 20.11.08 21:25

C c c c ......pa vo site proizvodi ima bar po nekoj od ovie emulgatori, znaci sekoj den nie se trueme, na covek da mu bide strav da kupi nesto
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18420
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by Janaxxxx on 21.11.08 0:19

[quote="ZeleniCka"]Vo site mastiki go ima Aspartamot, ne samo vo Orbit Smile
I go ima vo SITE proizvodi na koi pisuva - "Bez seker" quote]
ve sto e so naznakata " Light" ne go kupuvajte ne go jadete sve toa e aspartam a toa e navistina otrovno dokolku e poveke od 7,8mg dnevno ova sve so site tie otrovi e igra na Industrijata za lekovi da sto poveke luge se razboluvaat inaku kako ke im se prodavaat nivnite Tableti.
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 17988
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by Janaxxxx on 21.11.08 0:21

I uste nesto za zdravjeto nase ishranata e mnogu golem t.e. najgolem faktor toe e naseto gorivo da se dvizime rabotime itn zatoa mislam deka treba malku poveke da posvetime vnimanie a toa ne e nisto komplicirano osven poveke zelencuk ovosje i prirodni raboti
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 17988
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by Freya on 21.11.08 17:47

Emilija напиша:Во кафето 3-1 што го пијам секој ден има еден куп емулгатори и бои. Денес е последното кафенце што го испив !!!

Значи има: Е340, Е452, Е471, Е551, Е950, 951*, бета каротен и фенилаланин.

Emilija i jas ko tebe samo takvo kafe pijam samo ssto jas kupuvam tegla IN cafe i posebno mleko vo prav i si pravam takvo kafe, a tie emulgatori sto gi nabroja gi ima vo mlekoto vo prav za kafe.Od utre i jas ke se trudam da go izbegnuvam toa mleko i namesto takvo vo kafeto ke si stavam obicno tetrapak mleko. Inaku vidov E340 i E322 go ima i vo soja mlekoto.
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18420
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by Elsa on 03.12.08 23:08

Веќе не се ни производителите така глупи. Лани ова време кога ја стретнав листата со Е??? видов како маргаринот Добро Јутро престана да ги печати лошите Е на амбалажата. Во фрижидерот имав 2 маргарини, едниот со понов и другиот со постар датум. На кутивчето на постариот се спомнуваа неколку штетни E, додека на поновиот немаше ништо од нив, само нешто во завиена форма како "додатоци", или "адитиви".

Инаку нашата Газоза е шампион со најдолга листа на штетни E. Погледнете на етикетата, ако не ја смениле и тие во меѓувреме.
avatar
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кога како :)
Поени : 17449
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by verce on 03.12.08 23:24

Девојки абре незнам да ви ги написам во моментот ама има и емулгатори кои не се штетни за здравјето не се секавам кои се сега.Не ако се рекло емулгатор и штетно е.А за засладувачите прв пат слушам е зошто тогаш лекарите ги препорачуваат за дијабетичарите ,кај мене свекрвами ги користи?
avatar
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 32
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 19360
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by Elsa on 03.12.08 23:33

verce напиша:Девојки абре незнам да ви ги написам во моментот ама има и емулгатори кои не се штетни за здравјето не се секавам кои се сега.Не ако се рекло емулгатор и штетно е.А за засладувачите прв пат слушам е зошто тогаш лекарите ги препорачуваат за дијабетичарите ,кај мене свекрвами ги користи?

Вештачките засладувачи побавно се ресорбираат во крвта за разлика од обичниот шеќер
(сахароза) и затоа се препорачуваат на дијабетичари. Со земањето на храна во која има обичен шеќер, тој бргу оди во крвта и може да предизвика шок кај дијабетичарот.

Некои од вештачките засладувачи даваат помала калориска вредност на производите и затоа се популарни.

А конкретно аспартамот, докажано е дека може да предизвика хистамински главоболки и мигрена.
avatar
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кога како :)
Поени : 17449
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by Girl***** on 05.12.08 1:04

Elsa напиша:Веќе не се ни производителите така глупи. Лани ова време кога ја стретнав листата со Е??? видов како маргаринот Добро Јутро престана да ги печати лошите Е на амбалажата. Во фрижидерот имав 2 маргарини, едниот со понов и другиот со постар датум. На кутивчето на постариот се спомнуваа неколку штетни E, додека на поновиот немаше ништо од нив, само нешто во завиена форма како "додатоци", или "адитиви".

Инаку нашата Газоза е шампион со најдолга листа на штетни E. Погледнете на етикетата, ако не ја смениле и тие во меѓувреме.

Елса од овие причини неј адам маргарин Smile . Просто си купувам путер . знам дека млечен значи не е растителен ама па нема ништо во него освен млечна маст Smile . Инаку многу прозиводи ги проверувам нешто ми се провлекува ама тоа е . . Колку само за напомена дури и оние емулгатори кои се дозволени од ЕУ незначи дека се безбедни а плусза настанување на Ca треба многу повеќе од опасен емулгатор Smile
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 17969
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by Emilija on 11.12.08 18:34

Za najčešće korišćene aditive smatraju se nitrati, nitriti, fosfati, regulatori kiselosti, zatim emulgatori, kiseline, modifikovani skrobovi... Ovi i ostali dodaci, prema pravilniku o deklarisanju hrane, moraju obavezno biti naznačeni na proizvodu. Svaki upotrebljeni aditiv mora biti naveden u deklaraciji iza reči „sastojci“, prema opadajućem redosledu. Navodi se njegovo osnovno funkcionalno svojstvo (emulgator, konzervans...), potom u zagradi stoji oznaka E (aditivi odobreni od EU), broj ili naziv aditiva. Ukoliko proizvođač ne naznači dodatak koji je koristio u proizvodnji, smatra se da je načinio krivično delo. Upotreba aditiva u proizvodnji dečijih proizvoda je strogo zabranjena.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 40
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 18939
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by Janaxxxx on 11.12.08 23:13

Daj boze da e taka ama kako sto napisa elsa i kako sto site znaeme sve e mozno na denesno vreme. A za dijabeticarite zemat vestacki zasladuvaci zatoa sto oni imaat namaleno nivo ili zgolmeno na seker taka da kaj niv so insulinskata terapija sve se regulira a i vestackite zasladuvaci ne se zabraneti tuku odredeni izvori tvrdat deka aspartamot sto go ima vo niv e otroven, taka da sea za sea nikoj nemoze da kaze sigurno barem jas taka mislam iako ima mnogu dokazi protiv sepak e dozvolen
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 17988
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Горката вистина за вештачкиот шеќер

Пишување by baby24 on 20.01.09 18:18

Аспартам, вештачки шеќер кој предизвикува многу сериозни проблеми, од губење на помнењето па до тумор на мозокот. Иако е одобрен од американскиот Завод за Заштита на Здравјето (US FDA) како безбеден додаток во исхраната, аспартамот е една од најопасните супстанци на која луѓето некогаш и биле изложени.

Аспартам (Aspartame) е техничко име за вештачки шеќер кој исто така е познат под фабричките имиња - NutraSweet, Equal, Spoonful, Equal-Measure итн. Аспартамот е откриен случајно 1965 год. кога James Schlatter, хемичар на компанијата G.D. Searle тестирал еден лек против чир на желудецот.

Аспартамот е одобрен за употреба во исхраната 1981 година, а за употреба во напитоците 1983 година.Прв пат за конзумирање супстанцата била одобрена уште на 26 јули, 1974 година, меѓутоа во август истата година била вложена жалба од страна на Др. John W. Olney, научник на полето на неврологијата и Јames Turner, адвокат на американскиот Завод за Заштита на Потрошувачите, што заедно со резултатите од истрагата на истражувачките процедури на компанијата G.D. Searle довело до тоа FDA да ја повлече дозволата за употреба на аспартамот, во декември 1974 година. Подоцна, 1985 година, компанијата Monsanto ја купила фирмата G.D. Searle која накнадно ја поделила на две одвоени, супсидијарни компании, Searle Pharmaceuticals и The NutraSweet Company.

Аспартамот е далеку најопасната супсанца на пазарот која се наоѓа во храната и напитоците (и таканаречените “sugar-free” мастики). Тој е одговорен за преку 75% пријави на штетни ефекти предизвикани од додатоците во исхраната, кои се поднесени на американскиот Завод за Заштита на Здравјето (FDA). Многу од тие реакции се исклучително сериозни, вклучувајки губиток на свеста и смрт, како што е објавено уште во февруари 1994 год. во извештајот на Заводот за Здравје и Здравсвени Услуги (Department of Health and Human Services).(1) Неколку од 90-те различни забележани симптоми предизвикани од страна на аспартамот, кои се наведени во овој извештај вклучуваат:
главоболка/мигрена, вртоглавица, губиток на свеста, мачнина, втрнатост, грчење на мускулите, зголемување на тежината, опсипација на кожата, депресија, замор, раздразливост, забрзување на работата на срцето, несоница, проблеми со видот вклучувајќи и губиток на видот, губиток на слухот, палпитација на срцето, пречки при дишењето, напади на немир и паника, пречки во говорот, губиток на сетилото за вкус, тинитус, губиток на сеќавањето и болки во зглобовите.

Според научниците кои работеле на проучувањето на споредните ефекти на аспартамот, следните хронични болести можат да бидат предизвикани, поттикнати или влошени во случај на конзумирање на оваа супстанца(2):
тумори на мозокот, мулиплекс склероза, епилепсија, синдром на хроничен замор (chronic fatigue syndrome), паркинсонова болест, алцхајмерова болест, ментална ретардација, лимфома, деформации кај новороденчиња, фибромијалгија и дијабетис.

Аспартамот се состои од три хемикалии: аспартична киселина, фенилаланин и метанол. Во книгата, Prescription for Nutritional Healing, (автори James i Phyllis Balch), аспартамот е сместен во категоријата “хемиски отрови“. Како што ќе видиме, тоа е точно она што тој навистина е.
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 34
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 18343
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by Janaxxxx on 21.01.09 21:33

Lele znaev deka e ne e zdravo deka e otrovno ama ne svakam dali se ludi be ovie sto go stavaat vo pijaloci hrana itn sto sakat da ne isporazbolat lele se frapirav od tekstov!
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 17988
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by Mimi22 on 21.01.09 22:00

Imase edno vreme i na televizija deka e steten i deka go ima vo vesteckite zasladuvaci kako sto e natrenot.
avatar
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 33
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 17790
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by Vesnicka on 21.01.09 22:54

Lele luge strav da ne fati sto jadem i pieme.
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 18322
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by ivana_in love on 21.01.09 22:57

lele zenski pa jas pijam kafe i caj samo so natren veke 3 godini pale
ke moram da si ja smenam navikata
avatar
ivana_in love
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 181
Age : 32
Локација : te
Расположение : vo iscekuvanje...
Поени : 17464
Registration date : 2008-11-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Адитиви - колку навистина се опасни по здравјето?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот