Родители и деца

Која диета е најдобра за вас?

Go down

Која диета е најдобра за вас?

Пишување by lela on 18.11.08 19:28

Eve eden test da videte kakva dieta e najdobra za vas.
http://www.zalogaj.com/index.php?option=com_quiz&task=user_tst_shw&Itemid=82&tid=1
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 21637
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Која диета е најдобра за вас?

Пишување by hormonce on 18.11.08 19:33

Брза ,но интензивна диета. Е да, тоа сум јас Smile
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18983
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Која диета е најдобра за вас?

Пишување by lela on 19.11.08 10:01

mene bez mnogu odrekuvanje.
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 21637
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Која диета е најдобра за вас?

Пишување by sunset on 19.11.08 11:32

I za mene e brza,no intenzivna dieta
avatar
sunset
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 556
Age : 41
Локација : mkd
Поени : 18746
Registration date : 2008-10-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Која диета е најдобра за вас?

Пишување by sasa on 19.11.08 11:51

Brza i intenzivna dieta bas kako za menejavascript:emoticonp('silent')
avatar
sasa
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 169
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : rasmeano hahaha
Поени : 18661
Registration date : 2008-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Која диета е најдобра за вас?

Пишување by рипче on 23.11.08 0:23

Zanimljiva dijeta uz malo odricanja Smile
avatar
рипче
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 60
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18402
Registration date : 2008-11-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Која диета е најдобра за вас?

Пишување by Irena Trajkovska on 23.11.08 0:33

Gladuvanje
avatar
Irena Trajkovska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 40
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 19156
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Која диета е најдобра за вас?

Пишување by Freya on 23.11.08 0:50

Zanimljiva dijeta uz malo odricanja Very Happy
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 19320
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Која диета е најдобра за вас?

Пишување by macush88 on 23.11.08 0:52

mene vaka mi ispadna na testot


Zanimljiva dijeta uz malo odricanja
Impulsivni ste, znatiželjni, željni novih iskustava i ne želite da propustite ni jednu životnu priliku. Jaki ste i, kada je to zaista potrebno,na vas se čovek može osloniti. U takvim trenucima jača vaša kreativnot, sposobnost koncentracije, brzina releksa.

Vaša slaba tačka je svadodnevica: nakon intezivnog napora osećate se žrtvom i javlja se želja za promenom. Zato u poslu, prijateljstvu i ljubavi imate potrebu za osobama koje pružaju neštonovo i unose svežinu u vaš život. Dakle, ako želite da držite dijetu, odlučite se za onu raznoliku, bez velikih odricanja, a uz dosta zadovoljstva. Tako možete dva dna nedeljno konzumirati neku dijetalnu hranu i preostalih pet jesti sa više opreza. To je dijeta koju danas mnogi nutricionisti smatraju zanimljivom.
avatar
macush88
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 309
Age : 30
Локација : Bitola
Расположение : 5ка
Поени : 18828
Registration date : 2008-08-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Која диета е најдобра за вас?

Пишување by bibe85 on 23.11.08 23:55

Brza, ali intenzivna dijeta
avatar
bibe85
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1010
Age : 33
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 18921
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Која диета е најдобра за вас?

Пишување by delfin76 on 21.03.09 17:56

jas ne uspeav nesto mi pisuva invalid id
a bas me interesirase
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 19180
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Која диета е најдобра за вас?

Пишување by Bela on 21.03.09 18:01

По се изгледа ниту една целосна, а од сите по малку, што би се рекло микс -диета (до сега три килограми подолу).
avatar
Bela
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 526
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 18442
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Која диета е најдобра за вас?

Пишување by lidija29 on 16.04.09 19:36

Јас немам потреба од диета и не држам диета, но денес на работа ми помина низ раце оваа диета, тие што ја применуваат велат била супер. И затоа решив да ја соделам со вас

Ова запишете го на лист кој потоа ќе го залепите на ѕид
Сета останата храна која не е овде напишана не смее да се јаде

ХРАНА КОЈА СМЕЕ ДА СЕ ЈАДЕ


СИТЕ ВИДОВИ НА МЕСО: јунешко, пилешко, телешко, јагнешко, свинско, гуска, патка, мисирка, сите видови на џигер, дивеч. Месото се конзумира на сите начини ( освен поховано): варено, печено, скара, може и чварки без леб, сушено месо, колбаси ( освен виршли ), сите видови на сувомеснато, сите видови на нарезок.
СИТЕ ВИДОВИ НА РИБА: морска, слатководна, сите видови на рибини конзерви со или без зеленчук.
СИТЕ ВИДОВИ НА САЛАТА: свежа зелена, пиперки- свежи или печени, краставици, свежа или кисела зелка, цвекло, салата од морски плодови, салата од лук, спанаќ свеж како салата. Сите салати да се зачинуваат со зејтин, оцет, сол, бибер, ајвар, јајце на сите начини.
СИТЕ ВИДОВИ НА ЗЕЛЕНЧУК: карфиол, зелје, спанаќ, праз, кељ, зелка, патлиџан, морков, магдонос, целер, цвекло, брокула.
МОЖЕ ДА ПИЕТЕ: минерална вода, тоник, вода, црно кафе, сите видови на чаеви без шеќер, натрен или сахарин- обавезно!!! Половина литар вино е дозволено после 6- тиот ден од диетата. Лимонада- лимонот е дозволен- без шеќер.

ДИЕТА

Најнапред треба да знаете дека за да ја започнете оваа диета треба да имате цврста желба и да се придржувате кон точните упатства кои ќе Ви ги дадеме. ВАЖНО е добро да ги проучите упатствата.
Оваа диета се состои во тоа што ќе го исклучите внесувањето на јаглени хидрати во организмот, со што ќе му помогнете на организмот да се исчисти од наслагите на сало, т.е. тие наслаги да почнат да се топат. Немојте да се плашите, што е важно со оваа диета нема да бидете гладни, не мора да јадете само три пати на ден, не мора да ја мерите количината на храна што ќе ја внесувате и посебно ги спремате оброците, не мора да пиете таблети или чаеви против зголемен апетит, не треба да трчате ниту да одите на акопунктура.
КАКО ДЕЛУВА: Со потполно исклучување на јаглено хидратите во нашиот организам, нашите наслаги од сало едноставно почнуваат да се топат. Со диетата почнете во понеделник. За првите 6 дена губите 5 килограми, а секој нареден ден сте за 1 килограм полесни.
За 24 дена можете да изгубите и до 20 килограми, но внимавајте- АКО САМО ЕДЕН ДЕН ИЗЕДЕТЕ ПАРЧЕ ЛЕБ СО ГОЛЕМИНА НА НОКТ, ИЛИ БИЛО КАКВА СИТНИЦА КОЈА СОДРЖИ ЈАГЛЕНИ ХИДРАТИ, ОРГАНИЗМОТ ОД ТОА ПАРЧЕ ЌЕ ГИ ИЗВЛЕЧЕ СИТЕ ЈАГЛЕНИ ХИДРАТИ И АВТОМАТСКИ ЌЕ СЕ БЛОКИРА ТОПЕЊЕТО НА МАСНИТЕ НАСЛАГИ.
НЕ СМЕЕ ДА СЕ ЈАДЕ ХРАНА КОЈА СОДРЖИ ЈАГЛЕНИ ХИДРАТИ!!!
ЗАБРАНЕТО: Леб, компир, брашно, ориз, леќа, грав, презла, поховано месо, тестенина, кикиритки, виршли, запршка во било кое јадење, млеко, путер, кисела и слатка павлака, јогурт, кефир, пудинг, маргарин, шлаг, колачи, шеќер, чоколадо, разни грицки ( солени и благи ), сладолед, ниту еден вд на сирење, ништо што се вика овошје.
ВАЖНО: За да ги надокнадите потребите од горенаведената храна т.е. прехрамбените артикли, потребно е задолжително од првиот ден на диетата да се земаат следните витамини: C, E, Ca, Mg, Zn, vit. ABC ( една таблетка дневно- ДУОВИТ ).
Оваа диета можете да ја држите онолку денови колку што сакате килограми да симнете. Докажано е дека личност која за месец дена ослабела 20 килограми, по прекинувањето на диетата и требале 2 години повторно да почне да добива на килажа.
ЗНАЧИ: Не е опасна по здравје, организмот се чисти од наслагите на сало.
Ви посакуваме успех и немојте да се разочарате самите себе. Најтешко е во првите 6 дена. Ако тоа го издржите понатаму е многу полесно зошто желудникот секој ден се собира по малку, а со тоа потребата за храна станува помала. Ако сакате здрава диета тогаш тоа е оваа диета.

СРЕЌНО!!!
avatar
lidija29
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 440
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 18236
Registration date : 2009-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Која диета е најдобра за вас?

Пишување by bubale23 on 16.04.09 20:21

Interesna dieta koja ja navela lidija 29, bas se zainteresirav zosto pod itno moram da oslabam 5-7 kg, no sepak nekolku raboti ne mi se jasni:) pa zatoa, molba do lidija29 - navedeno e deka pri prvoto vnesuvanje na barem gramce jagleni hidrati kilazata pocnuva da se nagolemuva, a od druga strana pisuva da se drzi tollu dena kolku sto kilogrami e potrebno da se simnat - znaci kaj mene bi doslo 6te prvi dena + 7 naredni za 7 kg, i sto posle tie 7 dena?! Dali ako ponatamu ja normaliziram ishranata t.e. ako vovedam ovosje od koe ne mozam da se otkazam zosto prosto go obozuvam, znaci deka dietata mi bila za dzabe?! Blagodaram odnapred.
avatar
bubale23
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 150
Age : 32
Локација : Home
Поени : 18805
Registration date : 2008-09-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Која диета е најдобра за вас?

Пишување by magi on 16.04.09 20:26

delfin76 напиша:jas ne uspeav nesto mi pisuva invalid id
a bas me interesirase
Isto i mene neznam sto e rabotata.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19043
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Која диета е најдобра за вас?

Пишување by Diana on 16.04.09 20:47

Лидија 29 таа диета е многу ефикасна јас ја викам Протеинска и другарка ми ослабе со неа 20 кг ама за 2 месеци и еве веке 3 години и плус и роди синче во мегувреме и сеуште ги нема вратени килограмите.Кој има волја нека ја проба,јас ја пробав 2 недели ама почна да ми се врти и ја оставив и плус не сум љубител на месо.И ете така останав пак дебела... hihi hihi hihi hihi
И,најмногу одговара на нулта крвна група.
Lilypie Expecting a baby Ticker
avatar
Diana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 691
Age : 33
Локација : Bitola
Расположение : Замрзнато...
Поени : 18493
Registration date : 2009-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Која диета е најдобра за вас?

Пишување by najmila on 16.04.09 21:34

Lidija29 ovaa e mnogu opasna dieta-dieta na Atkins i ima mnogu posledici za vreme na drzenjeto a i posle.ne vi ja preporacuvam iako ima najmnogu rezultati
Inace dietava se drzi vo 3 fazi,prvata trae 14 dena.Ako ja prekratis porano iako si ja postignal sakanata tezina ke gi vratis kg odma.Ovaa dieta e za gubenje na poveke kg a ne samo 5-6.poz
avatar
najmila
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 428
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18778
Registration date : 2008-10-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Која диета е најдобра за вас?

Пишување by magi on 16.04.09 22:53

Jas taman mislem za nekolku kila da ja drzam ama se otkazuvam.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19043
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Која диета е најдобра за вас?

Пишување by najmila on 10.05.09 22:02

Женски зошто ја затвориле темата диети?таман сакав да ви се пофалам дека од утре почнувам со ун диета
avatar
najmila
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 428
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18778
Registration date : 2008-10-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Која диета е најдобра за вас?

Пишување by DijanaP on 16.10.09 1:37

neznam zasto ali non-stop mi vika deka ima nekakov problem i ne moze da mi gi dade rezultatite
avatar
DijanaP
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2515
Age : 27
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 17771
Registration date : 2009-08-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Која диета е најдобра за вас?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот