Родители и деца

Опасна храна во бременост

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Опасна храна во бременост

Пишување by Sara on 18.11.08 11:26

Сакам да знам дали некој од вас има искуство или слушнато дека некоја храна или пијалок се опасни за време на бременоста? Еве мене на пример ми кажа доктор дека несмее да се пие Швепс, затоа што содржи некоја состојка која се користела за абортус.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19019
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by Sister on 18.11.08 11:49

за ова со швепсот првпат слушам,интересно,ама на оваа денешница со сите конзерванси,разни додатоци на храната,се му доаѓа потенцијално опасно.Јас знам само дека не треба да се јаде туна бидејќи содржи жива.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18899
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by Emilija on 18.11.08 11:50

И јас го имам слушнато тоа за швепсот. Уствари не е конкретно само за швепс туку за грејпфрут и производите од него.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19574
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by ZeleniCka on 18.11.08 12:09

Hmm cudno.. Ginekologot na sestra mi koga bese bremena so dvete vnuki i rece sto poveke da jadit grejpfrut, portokali, limoni i slicno, za polesno da se porodit, polesno da se otvorit. I taa jadese i so dvete nemase ic problemi, za 15 min se porodi.
avatar
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 32
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 19125
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by beti 24 on 18.11.08 12:20

Јас имам слушнато за швепсот, ане и за грејпфруто или некое друго овошје. Исто така и за туната, за друго незнам
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 18913
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by Ilince on 18.11.08 12:24

Jas nemam slusnato a pa obozavam sveps
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19268
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by Emilija on 18.11.08 12:24

ЈАс да го имам слушнато, а додека бев бремена и пиев швепс и јадев грејпфрут...
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19574
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by Emi on 18.11.08 12:26

ZeleniCka напиша: Ginekologot na sestra mi koga bese bremena so dvete vnuki i rece sto poveke da jadit grejpfrut, portokali, limoni i slicno, za polesno da se porodit, polesno da se otvorit. I taa jadese i so dvete nemase ic problemi, za 15 min se porodi.

значи за полесно да се отвори, оние кои имаат ризична бременост со плодот ниско не би требало да јадат да не дојде до предвремени контракции
јас ги избегнував
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by beti 24 on 18.11.08 12:31

ни портокали лимони ништо??????????
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 18913
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by Emi on 18.11.08 12:40

не пиев газирано, ни швепс ни кока кола ни ништо
не јадев лимони, цитрони, портокали на почетокот јадев оти зима беше и настината бев ама не ми беа убави ми се гадеше од нив па ни нив не ги јадев

инаку опасно е многу солено да јадете
многу отоци се јавуваат
јас ова го знаев ама незнаев дека е толку опасно
во 8 месец почнав да се гушам, неколку пати на дежурен екг ми правеа, отеченакако балон, ама пуканки јадев ненормално многу и бурек скоро секој ден Neutral
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by tanja_sr on 18.11.08 12:46

i mene ginekologot mi rece da ne pijam shweps vo bremenosta, a da izbegnuvam i sekakvi gazirani sokovi sto e najnormalno. isto vo prvite meseci od bremenosta mi rece da ne pijam sok od grejpfrut
avatar
tanja_sr
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 118
Age : 42
Локација : strumica
Поени : 18537
Registration date : 2008-09-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by Aurinko on 25.11.08 0:40

Ne se preporacuva da se jade djiger,bidejki sodrzi mnogu vitamin A i metali,koi sto se stetni za plodot...isto ne treba da se koristi nitu ribino maslo...Ne se preporacuva meki sirenja,na primer feta...i koga koristite bilo kakvi mlecni proizvodi,gledajte sekogas na opakovkata mlekoto da e prethodno pasterizirano..zasto posti golem rizik za listerija,koja moze da predizvika abortus...izbegavajte da koristite vakumirani proizvodi(mesni,ribni)..mesoto/ribata/jajca sto go jadete,mora da bide ubavo zgotveno,i sekogas ubavo mijte race posle koga ke obrabotuvate zivo meso...(rizik:salmonela)..isto ovosjeto i zelencukot,mijte go ubavo....namalete sol vo hranata..alkohol isto,najubavo bi bilo voopsto da ne se pie,zasto ispituvanjata pokazuvaat deka seuste ne se znae kolku alkohol e dovolno,za da se osteti plodot.....vestackite zasladuvaci kako sto e E952 i E954,..proizvodi vo koi gi ima ovie zasladuvaci,ne e pozelno da gi koristite...
se nadevam nekomu ke koristi ova:))
avatar
Aurinko
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 29
Age : 39
Локација : Finland
Поени : 18145
Registration date : 2008-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by hormonce on 25.11.08 0:54

Швепсот се смета за штетен во текот на бременоста бидејќи содржи КИНИН кој ја надразнувал матката и не само кај трудници, воопшто бил штетен за женските,а јас богами најмногу го обожавам швепсот,па што сака нека биде веќе...
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18718
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by marijajovanova on 25.11.08 10:56

Aurinko sto imas napisano deka ne treba da se koristi ribino maslo ne si vo pravo zatoa sto vo tekot na bremenosta treba da se koristi ribino maslo koe sodrzi omega3 masni kiselini koi pomagaat pri razgraduvanje na losiot holesterol i ja podobruva cirkulacijata na krvta, i plus za Listerija treba da se vnimava da se ogranici vnesot na zelkata zatoa sto najmnogu moze da se prenese preku zelka, a mlecnite proizvodi treba da se pasterizirani bidejki domasnite na primer domasno kravjo ili ovco mleko koga se varat vo niv moze da ostanat nekoi bakterii kako solmoneli i drugi poopasni koi vleguvaat vo mlekoto pri procesot na molzenje
avatar
marijajovanova
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 88
Age : 34
Локација : kocani
Расположение : :))
Поени : 18748
Registration date : 2008-08-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by Monika on 25.11.08 11:21

hormonce напиша:Швепсот се смета за штетен во текот на бременоста бидејќи содржи КИНИН кој ја надразнувал матката и не само кај трудници, воопшто бил штетен за женските,а јас богами најмногу го обожавам швепсот,па што сака нека биде веќе...
Имам слушнато и дека предизвикува стерилитет...
А јас во животот се немам напиено швепс, можеби некогаш сум пробала една чаша или две...така да...
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19378
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by Aurinko on 25.11.08 16:40

marijajovanova напиша:Aurinko sto imas napisano deka ne treba da se koristi ribino maslo ne si vo pravo zatoa sto vo tekot na bremenosta treba da se koristi ribino maslo koe sodrzi omega3 masni kiselini koi pomagaat pri razgraduvanje na losiot holesterol i ja podobruva cirkulacijata na krvta, i plus za Listerija treba da se vnimava da se ogranici vnesot na zelkata zatoa sto najmnogu moze da se prenese preku zelka, a mlecnite proizvodi treba da se pasterizirani bidejki domasnite na primer domasno kravjo ili ovco mleko koga se varat vo niv moze da ostanat nekoi bakterii kako solmoneli i drugi poopasni koi vleguvaat vo mlekoto pri procesot na molzenje
Ribino maslo,vo koe sto ima dodadeno vit.A,ne treba da se upotrebuva!!!Ne znam dali bi mozelo da se najde ribino maslo kade sto nema vit.A!?A omega3 moze da se dobijat od riba(2-3pati nedelno),margarin,itn..ili kapsuli so omega3...zborot mi bese deka za vreme na bremenost ne treba da se vnesuva dodatno vitamin A.zatoa sto,ako se vnese premnogu,moze da e steten za bebeto!!!A za mlecnite proizvodi i mlekoto,isto i jas go kazav toa,deka treba da se pasterizirani..Smile

http://www.minti.com/parenting-advice/7212/Pregnancy-multi-vitamins-A-warning-on-Vitamin-A/

ovde ima poubavo objasneto...


eve uste eden link: http://www.babycentre.co.uk/pregnancy/nutrition/foodsafety/fishoilexpert/

eve i na srpsko-hrvatski: http://www.bebadolazi.net/trudnoca.php?id=209
avatar
Aurinko
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 29
Age : 39
Локација : Finland
Поени : 18145
Registration date : 2008-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by Zane on 30.11.08 15:38

Eve deno iskustvo od Avstralija - na snaami vo tekot na bremenosta strogo i zabranile da jade magdonos.
avatar
Zane
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 84
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : tazna
Поени : 18119
Registration date : 2008-11-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by avanturistka on 30.11.08 15:40

za magdonosov ne sum znaela ,a za prekumerno vnesuvanje na vit.A da znaev.......

e ova so svepsov ne sm znaela,a da tunata i ja ja izbegnuvav cela
bremenost,a za limoni mozam da kazam skoro sekoj den jadev po dva.i eve
ok e moze zatoa mila saka da jade limon i ne se mrsti.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 39
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19045
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by macush on 30.11.08 15:47

Zane напиша:Eve deno iskustvo od Avstralija - na snaami vo tekot na bremenosta strogo i zabranile da jade magdonos.
jas znam deka magdonosot ima estrogeno dejstvo i deka se koristi za predizvikuvanje na menzis,za doilkite pomaga vo sozdavanjeto na mlekoto,a pomaga i za polesno poroduvanje.Moze bas zatoa ne cini da se pie vo tekot na bremenosta,no vo posledniot mesec mislam deka moze da se pie caj ili da se jade magdanos.
avatar
macush
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 978
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 18513
Registration date : 2008-10-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by Janaxxxx on 30.11.08 16:25

Jas imam edna komsika ovde vo germanija bremena e i doktorot i rekol deka nesmee da jade djiger i riba sushi za drugo nisto a zosto nemam poima!
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 18623
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by sonja28 on 30.11.08 16:31

Немојте да јадете солена храна!
Јас се зафркнав и ми се јавија отоци и до ден денес си ги носам.

sonja28
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 38
Локација : MKD
Поени : 18626
Registration date : 2008-08-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by zoc on 30.11.08 19:01

JANAXXXX напиша:Jas imam edna komsika ovde vo germanija bremena e i doktorot i rekol deka nesmee da jade djiger i riba sushi za drugo nisto a zosto nemam poima!
epa dzigerot sodrzi poveke vitamin a zatoa?!
avatar
zoc
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 106
Age : 31
Локација : домааа
Расположение : секогаш супер
Поени : 18251
Registration date : 2008-10-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by NatalijaS on 30.11.08 19:18

Sveps ne se pie zaradi kininot, a dzigerot i magdonosot sodrzat vit A, sto vo pogolemi kolicini e steten za plodot. Magdonosot sodrzi i nekoi sostojki sto vlijaat na matkata, ama ne znam sto tocno. Toa mene ne mi e problem zasto mrazaaam magdonos. Ne treba da se jade nisto nedovolno vareno ili peceno, toa za meso i jajca, sladoledi i kremovi so jajca, nekoi vidovi riba zaradi sodrzinata na ziva, i se ubavo da se mie.
avatar
NatalijaS
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 502
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18277
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by Aurinko on 03.12.08 0:14

Kako sto citav za magdonosot...ne e ubavo da se pije caj od magdonos,i da se jade vo golemi kolicini(sto mislam retko nekoj da jade na ednas na pr.po kilo magdonos)..zaradi toa sto sodrzi nekoja materija vo sebe,sto moze da predzvika predvremeni kontrakcii na matkata..a onaka magdanos vo salati,rucek,..sepak toa e mala kolicina,i ne e opasno!
avatar
Aurinko
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 29
Age : 39
Локација : Finland
Поени : 18145
Registration date : 2008-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by tanja_simon on 03.12.08 0:30

jas pq voopsto nepijam shveps.a za ovie raboti prvpar slusam.jas soleno ne jadam a od 4 mesec pa do kraj na bremenost bev kako topka otecena.

tanja_simon
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 204
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : e sega me pogodi...
Поени : 18243
Registration date : 2008-11-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опасна храна во бременост

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот