Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Арогантни продавачки

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Next
АвторПорака
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 3821
Age: 39
Локација: во земјата на чудата
Поени: 13234
Registration date: 2008-08-25

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   19.11.08 20:37

Sega veke ne se takvi vo Evroazija:)
Bas minatata nedela vlegov tamu, barav somotski pantoloni, i morav so dzandari da baram prodavacka niz dukjanot:). Edna mi rece "videte tamu" i pokaza so raka nakaj zadniot del na ogrooomnata sala. Koga otidov tamu, nemase nitu edna prodavacka, pa nekolku minuti lutav niz halata dodeka ja najdov taa sto e zadolzena za toj del, inaku drugite ne te usluzuvaat. No i taa kako i nejzinata koleska mi pokaza na koi zakacalki da gledam, od daleku pokaza razbira se:), i si otide. Vleze nekade pozadi, ne ja viov poveke, a se zadrzav izvesno vreme razgleduvajki.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14095
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   20.11.08 7:02

i posle gazdite ke se cudat od kade manjak
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2003
Age: 33
Локација: skopje
Расположение: happppppppyyyyyyyyyy
Поени: 12440
Registration date: 2008-09-28

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   20.11.08 7:17

Kinky напиша:
Ne samo prodavackite, tuku i salterskite sluzbenicki, na celo so Poshta, 90% od niv nemaat osnovna kultura. A mislam deka vrv vo nekultura se salterusite vo Zavod za vrabotuvanje.
Lele Kikny go procitav tvojov post odma mi se kaci pritisokot .Pa tie u zavod leleeeeeeeeeeeeeee.A tie vo agencijata za vrabotuvanja sto gubrinja se.nesakam da slusnam za niv ama pusto koga moras da ides toa ti e.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
macush88
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 309
Age: 26
Локација: Bitola
Расположение: 5ка
Поени: 12063
Registration date: 2008-08-18

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   20.11.08 7:50

Леле јас да ви кажам одам некани да купам вентијага за Лина и гледам модели. Ама имаше толку многу прекрасни вентијаги што просто не можев да се одлучам. И малку ги помачив да ми донесат повеќе модели ама ми беше битно. По едно време си прам муабет со другарка ми за моделите и ги гледам и продавачките фатија да ги приберват вентијагите. Леле како се изнервирав . И само заминав. И од другата продавница до нив купив една прекрасна вентијага. И им поминвам пред бутик и им мафнав на продавачките со кесата од другиот бутик. хахаха
Исто ми се има случено одам по сини картони во социјално и таа на таа на првиот шалтер и викам„ извинете на кој шалтер треба да одам за да добијам сини картони“. Таа пиеше кафе и пушеше цигара и ми се развика демек оти сум ја прашала неа. и то ми се развика ми вика:„ па читај има ливчина обесено“. Па кога и се пуштив бре луѓе. брука. и викам :
„КАКО НЕ ТИ Е СТРАМ, ЦЕЛ ДЕН ЗОШТО СЕДИШ ТУКА? ЗА КАФИНА ДА ПИЕШ? КОЈ ТИ ДАЛ ТЕБЕ СО ЛУЃЕ ДА РАБОТИШ? ЈАС ТУКА БОЛНА ПО КАРТОНИ ПО ЛАДНОТО ИДАМ, А ТЕБЕ МАКА ТИ Е УСТАТА ДА ЈА ОТВОРИШ И ДА МИ КАЖИШ НА КОЈ ШАЛТЕР ДА ПОБАРАМ!“
И после коментирам на глас:
„Никаква култура да се немало. Страмота.“
И пак и викам неа:
„ништо немаше да те кошта ако љубезно ми кажеше само бројка на шалтерот, затоа што јас љубезно те прашав“.
И ќути женава, ќути и ми вика шалтер тој и тој. И јас и викам БЛАГОДАРАМ. и одам на тој шалтер и на човекот му викам извинете сини картони ќе можам да добијам. и овој вика да да нема проблем. Љубезен беше еден куп. После неколку дена бев кај едни роднини и им кажав за жената на шалтерот и ми викаат тие:
„кој бе таа никаквата. таа цел живот намќор невиден е“.
Е таквите луѓе да ги земиш и или
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1174
Age: 30
Локација: Melbourne
Поени: 12691
Registration date: 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   20.11.08 19:02

HAHA eve moja slucka i toa taze
ideme da gledame fustani so mm za svadbite a mene mi vrie kaj bolna kaj nemam vreme da gledam i biram .... kaj pod depresija celo sk go svrtev ...bevme ramstor go svrtevme ne najdov..... i ideme niz gtc ... i mi se bendisa eden ama nemase broj znam ne sum kora jas ........ama go drzev fustanot mu go kazuvav na mm kakov model sakam Smile :shop: i doaga taa izvini devojko ova tebe nema da te sobere - :wzp: ----pa kako mi vriese kako bev tolku nervozna solzi u ocite i se svrtev i vikam ***ne e za mene ***ama taka go kazav ko aj goni se Smile moze ne bese kriva ona ama nemora ona da mi kaze dali me sobiralo Smile ova e edno od sluckite a ima uste mnogu drugi takvi Smile
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14041
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   20.11.08 22:17

Во принцип повеќето од нив се однесуваат како ние да сме таму за нив, а не они за нас.. Мене ме нервираат нападни продавачки што се влечат по мене, а уште повеќе некои такви што си дозволуваат да навредуваат. не треба нејзе да ја интересира дали јас ќе купам или не, дали само разгледувам и колку парчиња ќе пробам. Единствената работа за која ја плаќаат е да биде учтива, услужлива, умерена.. Има луѓе што стварно си дозволуваат премногу.
Вратете се на почетокот Go down
Бети
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 95
Age: 32
Локација: Скопје
Поени: 12257
Registration date: 2008-07-15

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   20.11.08 22:23

Кај нас у кам чекам ред на каса и што се случува.. жената пред мене беше со повеќе работи (основни животни намирници) и додека продавчката ги куца прозводиве жената спрем пари за да плати и одеднаш продавачкава застанува и и се врти на женава, извинете госпоѓо ако немате доволно пари за да платите се да не ги куцам останативе производи. Леле срамота жената се наведна ептен се посрамоти и и вика имам пари како не. после као нешто и се извинуваше ама ја нема таа вода што може да го испере тоа сра.. што го направи. На мене да ми направеше така веднаш ќе го барав шефот да си превземе мерки. неможе бре луѓе така да се понаша.
Вратете се на почетокот Go down
magi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1392
Age: 31
Локација: sekade po malku
Расположение: koga kako
Поени: 12278
Registration date: 2008-08-12

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   20.11.08 22:45

A pak mene luge sto mi se ima sluceno vo Ohrid i toa dukanceto na izlez od Pestani za nakaj sv.Naum lele da ne vi kazuvam zasto izreagirav deka smetka ne mi dade ke me tepase luge dali vi se veruva vika ako ''ti slaknam edna ne me gledaj taka''nemam zborovi toa epten neciviliziran i nekulturen narod i nie vo Evropa nema sto.
Вратете се на почетокот Go down
Svetlana
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 527
Age: 37
Локација: повеќе на работа
Расположение: кога како
Поени: 12130
Registration date: 2008-08-14

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   20.11.08 22:46

Се согласувам со вашите коментари ,треба да бидат услужни и љубезни , и не нападни, меѓутоа дали сте се запрашале колку се платени продавачките , не дека не треба да се фини и се друго ама за кои пари бре луѓе , да не се платени случајно.
Не сакам погрешно да ме разберете ама парите за кои работат ( некои 6000-7000 ден.)тешко дека за еден мизерен живот стигаат , во секој случај и зависи до личноста за некого е џабе колкава и плата да зема однесувањето нема да му биде на место.
Вратете се на почетокот Go down
lola
Twin joy
Twin joy


Female
Број на мислења: 856
Age: 40
Локација: Скопје
Расположение: така
Поени: 13471
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   20.11.08 22:56

Svetlana напиша:
Се согласувам со вашите коментари ,треба да бидат услужни и љубезни , и не нападни, меѓутоа дали сте се запрашале колку се платени продавачките , не дека не треба да се фини и се друго ама за кои пари бре луѓе , да не се платени случајно.
Не сакам погрешно да ме разберете ама парите за кои работат ( некои 6000-7000 ден.)тешко дека за еден мизерен живот стигаат , во секој случај и зависи до личноста за некого е џабе колкава и плата да зема однесувањето нема да му биде на место.
јас не се сложувам со ова мислење. независно од неоговата плата, продавачот/ката треба да биде максимално услужлив, впрочем тоа му е работа. мене како купувач не ме интересира колкава му е платата, како што и него не го интересира за мојата плата. има и други луѓе кои земаат толкава плата, па мораат да си ги извршуваат работните обврски онака како што треба или летаат од работа...ова за мене не е никакво оправдување

последно нешто што ме извади од такт беше во парфимаријата „Венеција„. таму обично има по 2-3 продавачки на смена...влеговме во исто време јас и Монси. јас како да не постоев за нив. сите 3 се залетаа накај „фраеров„ да му погнат да избере парфем, а јас останав да се ѕверам по рафтовите...еј како се изнервирав и правец накај вратата. дури тогаш една од нив се освести и ми вика - да не треба нешто??? - е не бе, не треба јас онака само влегувам по парфимерии и разгледувам само, кокошка една!!! и веќе таму не влегувам
Вратете се на почетокот Go down
magi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1392
Age: 31
Локација: sekade po malku
Расположение: koga kako
Поени: 12278
Registration date: 2008-08-12

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   20.11.08 23:19

Vo pravo si lola kako samo Monsi da ima pari da kupi nesto.Isto za platata se soglasuvam so tebe a se zaprasale li tie prodavackite kolku pari zemaat nekoi luge koi osven ljubeznost izvrsuvaat mnooogu poteski raboti.
Вратете се на почетокот Go down
Svetlana
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 527
Age: 37
Локација: повеќе на работа
Расположение: кога како
Поени: 12130
Registration date: 2008-08-14

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   20.11.08 23:55

Не ми беше тоа зборот, погрешно сте ме разбрале но во секој случај ОК секој има право на свое мислење , јас не ги оправдувам во никој случај примерите наведени погоре на невкусно однесување.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1683
Age: 34
Локација: Königstein
Расположение: Trudnicko :)
Поени: 13171
Registration date: 2008-08-28

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   20.11.08 23:57

Ma, prodavackata mora da bide pred se pristojna potoa usluzliva i nenametliva. Mene voopsto ne me interesira ne nejzinata socijalna sostojba nitu pak me interesiranejzinoto mislenje. Ako sakam da go cujam jas ke prasam a dodeka ne prasam ne sakam da mi deli soveti dali nesto dobro mi stoi ili ne i dali mi e siroko ili tesno.

Jas koga doagam na rabota mojte klienti ne gi interesira kako sum dosla na rabota nitu kolkava mi e platata nitu pak gi interesiraat moite frustracii. Jas sum tuka da da zavrsam odredena rabota a moite licni mislenja sekogas ostanuvaat samo moi.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 3821
Age: 39
Локација: во земјата на чудата
Поени: 13234
Registration date: 2008-08-25

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   21.11.08 0:10

Svetlana напиша:
Се согласувам со вашите коментари ,треба да бидат услужни и љубезни , и не нападни, меѓутоа дали сте се запрашале колку се платени продавачките , не дека не треба да се фини и се друго ама за кои пари бре луѓе , да не се платени случајно.
Не сакам погрешно да ме разберете ама парите за кои работат ( некои 6000-7000 ден.)тешко дека за еден мизерен живот стигаат , во секој случај и зависи до личноста за некого е џабе колкава и плата да зема однесувањето нема да му биде на место.
Taka ako trgneme, nikoj vo drzavava ne treba da bide ljubezen i kulturen:). Trgnuvajki od lekari, nastavnici, vospituvaci, pa se do prodavaci i salterski rabotnici.
Sekoj koj raboti so stranki, treba da ima razvieno cuvstvo za rabota so zivi luge, da bide vospitan, kulturen, vozdrzan, ljubezen itd. Ne velam da bidat roboti:), ama nasive od gornite primeri, se se samo ne fini i kulturni. Bas kako sto rece nekoj pred mene, se odnesuvaat kako nie da postoime za niv, a ne obratno.
Na mm mu se sluci vo banka, ne se sekjavam koja bese, edna sluzbenicka da mu prigovara zasto ja docnel ratata za uplata na kartica, ama so mnogu ostar i drzok recnik. On fino i odgovori deka za toa postojat nivnite mehanizmi na zastita. Se naplakja kamata za docnenje, se prakja opomena, ja blokiraat kartickata i slicno i deka e slobodna da prevzeme bilo sto od navedenoto ako mu sleduva spored nivnata politika na rabotenje, namesto da mu drzi predavanje po ekonomija. Taa zakjute, ama prodolzi da frla i onaka otsecno da se odnesuva so dokumentite, pa mm i rece deka ke si gi povlece parite od kaj niv i ke odi vo druga banka, otkako prethodno ke razgovara so nejziniot pretpostaven. E duri togas plocata se svrti, pocna da mu se izviniuva "Ama znaete... nie vaka taka...nalozeno ni e..." itn.
Za mene ne e opravduvanje malata plata. Ili ke se raboti kako sto treba 8 casa, ili neka si sedat doma. Komintentite i musteriite ne se dolzni da gi trpat nivnite frustracii.
Вратете се на почетокот Go down
magi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1392
Age: 31
Локација: sekade po malku
Расположение: koga kako
Поени: 12278
Registration date: 2008-08-12

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   21.11.08 0:28

Tokmu taka Kinky alal da ti e.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14431
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   21.11.08 0:36

Zvezdicka напиша:
a dodeka ne prasam ne sakam da mi deli soveti dali nesto dobro mi stoi ili ne i dali mi e siroko ili tesno.ova e mnogu neljubezno od tvoja strana
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1007
Age: 34
Локација: Скопје
Расположение: бррррр
Поени: 12468
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   21.11.08 0:43

земам 7500 во рамстор + превоз
и пред некој ден изгубив сметка од картичка 3000 ден којзнае дали ќе се најде
ама без разлика не ми се криви луѓето што купуваат и немам намера да ги гњавам нив
единствено што не ми се допаѓа е што имаме наредба да не пуштаме луѓе да влегуваат и излегуваат празни од кај касите и никогаш незнам како да ги вратам има некои колешки се строги ама тоа не ми е во крвта......... работа си е работа на секое работно место има луѓе што си лечат комплекси на другите
тоа е
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14431
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   21.11.08 0:58

jassum kako misticia, i vo tineks e slicno, nekogas sum drska
ako sum prodavacka neznaci deka nekoj ima pravo da me maltretira

ili me nervrira ko ke me prasa nekoja gospoga koj omeknuvac ili koj prasak za perewe e najubav
ili ovie lazanji ubavi se

bozem ja sve sum probala

ajvarov ako e ubav da zemam :|e ja od kaj znam
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14041
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   21.11.08 0:59

Абе има и отровни муштерии, знаат и тие да гњават.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14431
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   21.11.08 1:01

мандарините имаат семка, како да знам, па и тој што ги носи неможе да гарантира, ако незнаеш да кажеш па ќе ти се налутат

или па со ова пијалациве дека неможе алкохол после 19 часот, некој ден ќотек ке изедеме колку нервозни луќе има ако не им дадеш пиво
Вратете се на почетокот Go down
magi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1392
Age: 31
Локација: sekade po malku
Расположение: koga kako
Поени: 12278
Registration date: 2008-08-12

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   21.11.08 1:08

Emi напиша:
jassum kako misticia, i vo tineks e slicno, nekogas sum drska
ako sum prodavacka neznaci deka nekoj ima pravo da me maltretira

ili me nervrira ko ke me prasa nekoja gospoga koj omeknuvac ili koj prasak za perewe e najubav
ili ovie lazanji ubavi se

bozem ja sve sum probala

ajvarov ako e ubav da zemam :|e ja od kaj znam
E Emi pa normalno nekogas nekoj i da te prasa pa luge sme a ti ako ne znaes kazi deka ne znaes ne treba toa da te nervira.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 3821
Age: 39
Локација: во земјата на чудата
Поени: 13234
Registration date: 2008-08-25

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   21.11.08 2:13

Misticia напиша:
земам 7500 во рамстор + превоз
и пред некој ден изгубив сметка од картичка 3000 ден којзнае дали ќе се најде
ама без разлика не ми се криви луѓето што купуваат и немам намера да ги гњавам нив
единствено што не ми се допаѓа е што имаме наредба да не пуштаме луѓе да влегуваат и излегуваат празни од кај касите и никогаш незнам како да ги вратам има некои колешки се строги ама тоа не ми е во крвта......... работа си е работа на секое работно место има луѓе што си лечат комплекси на другите
тоа е
Zasto ne smeete da pustate prazni luge od kaj kasite? Sekogas mora nesto da se kupi? Mozebi nekoj nema da go najde toa sto go baral i normalno deka nema nisto da kupi. Ili ima nekoj drug izlez za niv?

Emi:), ne si vo pravo:).
Tvoja rabota e da gi informiras musteriite i ako pobaraat od tebe, da gi posovetuvas vo vrska so nekoj prozivod. Ako ne znaes, ne si go probala, ne si slusnala drugo iskustvo, mozes taka i da im kazes:). Ima dosadni, znam, ama ne treba da bides drska. Toa zboruva poveke za tebe otkolku za niv. Koga ke izlezat od Tineks komentiraat "ja vide li onaa plavata kolku bese bezobrazna..." i redat "epiteti" na tvoja smetka. A ustvari ti samo si imala los den ili nervozen moment...
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1683
Age: 34
Локација: Königstein
Расположение: Trudnicko :)
Поени: 13171
Registration date: 2008-08-28

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   21.11.08 2:17

Emi напиша:
Zvezdicka напиша:
a dodeka ne prasam ne sakam da mi deli soveti dali nesto dobro mi stoi ili ne i dali mi e siroko ili tesno.ova e mnogu neljubezno od tvoja strana

Toa e tvoe mislenje Emi. Sepak jas poveke ja cenam vozdrzanosta, i ne sakam nekoj da mi soli pamet.
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1007
Age: 34
Локација: Скопје
Расположение: бррррр
Поени: 12468
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   21.11.08 2:34

епа има излез зад касите а многу е глупаво враќам луѓе цел ден без логично образложение кога ќе ме прашаат зошто од излезот се чудам сама
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 3821
Age: 39
Локација: во земјата на чудата
Поени: 13234
Registration date: 2008-08-25

ПишувањеПредмет: Re: Арогантни продавачки   21.11.08 2:35

Jas ne te razbrav sto rece:)
Ima izlez ZAD kasite, znaci pak mora da se pomine pokraj nekoja kasa?
Ili ima drug izlez od koj mozat da izlezat praznite kupuvaci?
Вратете се на почетокот Go down
 

Арогантни продавачки

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 16Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -