Родители и деца

Арогантни продавачки

Страна 1 of 16 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Next

Go down

Арогантни продавачки

Пишување by tinyyy on 18.11.08 10:42

Не знам дали темава е за тука.Ако грешам молам админ да ме поправи и да ја премести. flower

Дали некогаш ви се случило да влезете во продавница или во бутик и продавачката да ви се испонаша онака арогантно.
Некогаш имам чувство дека клиентите им пречат на овие луге, кога некој ке влезе во дукан ко да им го расипуваа раетот додека си читаат весник или зборат по телефон.Друг случај кога ке влезеш во бутик пример пробуваш нешто и не ти се допага како ти стои и кажуваш фала и си излегуваш а таа те гледа онака попреку, ко демек еве го проба се изнамачив да ти го дадам и на крајот не го купи ???

Ужасно ме нервираат вакви луге ,дали сте имале вакви случаи до сега?
avatar
tinyyy
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 230
Age : 33
Локација : Не многу далеку од дома
Расположение : Среќно вљубена
Поени : 18323
Registration date : 2008-10-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by bica on 18.11.08 10:49

еее колку често се случува тоа...ама па мене кога ке видам дека се намкор па намерно ке ја ,,измалтретирам,,, пр...дај да го пробам ова...па она...па дај уште ова....и се така.....на крај ке и кажам фала...леле извини....ама не ми се свиѓаше ништо....е така се решавам со нив.....абе јас живо кне сум.....
avatar
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 34
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 18897
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by Lana on 18.11.08 11:48

Gi mrazam i mrazam koga idat po mene zad grb i me prasuvaat so sakam ... kako da im kazam koga neznam sto ima ,sakam da vidam . Na edna taka ubavo i go plesnav i rekov : Aman aj trgni se da ne te plesnam u vrtenje ... hahahha
avatar
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 19633
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by rich_bitch1 on 18.11.08 11:52

е баш ова што лана го спомна и мене ме нервира.идат по мене ко божем ке украдам нешто.може така им е наредено ама делува невкусно.сакам раат да разгледам и да пробам па сама да одлучам дали ке купам или не.
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20168
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by Zvezdicka on 18.11.08 12:08

Aj sto se arogantni.. ama mene mi se ima sluceno u Skopje da vlezam u nekoj butik i uste na vrata da mi kaze prodavackata.. ah nemame nie broj za vas!!!!
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19651
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by Lana on 18.11.08 12:13

Zvezdicka напиша:Aj sto se arogantni.. ama mene mi se ima sluceno u Skopje da vlezam u nekoj butik i uste na vrata da mi kaze prodavackata.. ah nemame nie broj za vas!!!!

hahah da bree kretenki ... ja za toa vikam ... a sto ako mi e za poklon ?? i ke se secnat samo ..
avatar
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 19633
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by lela on 18.11.08 12:15

A vo Prilep imase prodavnici kade ni ne te prasuva nisto,ni ne ja podiga glavata od vesnikot da vide deka nekoj dosol.
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 21352
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by Emi on 18.11.08 12:16

кога работв во еуро азија-продавачка бев, и буквално ме тераа како куче да се влечам по муштериите, па да викам повелете што ви треба, дали можам да ви помогнам, многу непријатно ми беше ама морав, еднаш и мене една госпоќа со право ми се развика, аман девојче остај ме да дишам , од тогаш престанав така да одам по луќето и веднаш добив отказ
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20911
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by Zvezdicka on 18.11.08 12:28

Lana напиша:
Zvezdicka напиша:Aj sto se arogantni.. ama mene mi se ima sluceno u Skopje da vlezam u nekoj butik i uste na vrata da mi kaze prodavackata.. ah nemame nie broj za vas!!!!

hahah da bree kretenki ... ja za toa vikam ... a sto ako mi e za poklon ?? i ke se secnat samo ..

Jas obicno vo takvi situacii baram da ja vidam seficata ili gazdaricata pa koa ke dojde ke i pokazam tocno sto mozela da zaraboti ama ete poradi nekulturata na prodavackata sepak nema da dobie Smile
Cisto smireno i bez kavgi. Ne me povreduva mene samiot cin me povreduva nekulturata na nasiot narod.
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19651
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by ZeleniCka on 18.11.08 13:07

Toa Lana sto go spomna uzasno me nervira. Posleden pat koga bev Makedonija i taka edna po mene se zakaci. Vleguvam jas uste na pragot od butikov, taa "povelete".. I i vikam: "tri kila meleno meso moze?" I me gledat.... ne i e jasno.. i vikam: "Pa sto ocekuvas da ti kazam vo butik bre? Ostaj me da razgledam, kako moze da ti odgovoram na "povelete"? Ako me bendisa neso, ke te viknam da mi dajs broj ako ne nikomu nisto."


I taka, mnogu me zivciraat taka, a kaj nas se 90% takvi. Ili pa se obatni - uopste ne te zaprimetuvaat deka si tuka, pa treba pet pati da ja viknis da ti pomogni.
avatar
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 32
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 19105
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by sunset on 18.11.08 13:15

Uf kako me nervira ova,ne umeat ni zdravo a kamoli povelete da kazat,mi se ima sluceno da vlezam vo prodavnica,prodavackata si zbori na telefon,jas si zedov sto mi trebase i ostaviv pari kolku trebase i si izlegov a taa ni za sekund ne prestana so zborenje.Na moja drugarka koja e popolnicka prodavacka da i kaze ne ti gi davam cevlite da gi probas,pogledni se kakva noga debela imas ke mi gi iskines .Mislam deka toa samo kaj nas go ima,tolkava nekultura nema nigde vo svet
avatar
sunset
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 556
Age : 41
Локација : mkd
Поени : 18461
Registration date : 2008-10-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by sashka26 on 18.11.08 13:24

Epa koga ke vlezam vo prodavnica, pretezno mi vikaat povelete im vozvrakam so, da razgledam, e nekoi ili se povelekuvaat a drugi pak uporno idat po tebe, uostalom neka idat toa im e rabota, ne mi preci toa mnogu. A toa sto najmnogu me iritira e koga nekoja isfrustruirana prodavacka ne se ni pomestuva da te usluzi, e toa me vadi od takt, duri koga ne sum zadovolna od necij odnos im sugeriram i na tie okolu mene da ne vleguvaat vo taa i taa prodavnica, sto ke im pravis ke im pripisis na nemanje elementarna kultura i maniri
avatar
sashka26
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 399
Age : 41
Локација : macedonia
Поени : 19053
Registration date : 2008-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by Kinky on 18.11.08 13:26

Ne samo prodavackite, tuku i salterskite sluzbenicki, na celo so Poshta, 90% od niv nemaat osnovna kultura. A mislam deka vrv vo nekultura se salterusite vo Zavod za vrabotuvanje.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19714
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by ZeleniCka on 18.11.08 13:31

Ma mi preci da idat po mene, kako moze da ne mi preci. Probuvam edni farmerki i i kazuvam na bratucedka mi deka ne mi se svigaat i i kazuvam zosto a prodavackava zad mene, epten do gz zastanata i mi komentira "kako moze da ne ti se svigaat, najnov model ni se, najmoderni" bla bla.... Abe ajde, toa samo kaj nas go ima. Tuka si vleguvas, sam baras, probuvas i sve... ako neso ti treba ke ja viknis da ja prasas.
avatar
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 32
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 19105
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by tinyyy on 18.11.08 16:00

Лелее зар и такви има Звездичка - Немам број за вас !!!
Аууу не знам кој ги вработува тие луге без општа култура
avatar
tinyyy
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 230
Age : 33
Локација : Не многу далеку од дома
Расположение : Среќно вљубена
Поени : 18323
Registration date : 2008-10-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by macush on 18.11.08 16:14

Ednas so maz mi vlegovme vo prodavnica za bela tehnika sakavme da kupime sporet.Vleguvame nie a prodavacakata zastanala i si razgovara so eden decko.Nie razgleduvavme i koga ja vikna mm za da ni kaze cena taa "moment" i nie cekame cekame,povtorno ja vikna taa "sega" i si prodolzuva so muabetota nie cekame cekame,na kraj mm si se iznervira i i otide i rece"a be za ova li te plakaat,vaka li gi usluzuvas musteriite" taa "a be gospodine..""sto be gospodine u P....M...,pa ima i drugi prodavnici"i na izleguvanje ja slusnav deka vika "ccc kultura" e kako me iznervira so poslednoto,kultura be,pa ona kakva kultura ima.Bog da cuva.
avatar
macush
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 978
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 18493
Registration date : 2008-10-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by SonjuS* on 18.11.08 16:15

Е како што спомна Лела..во Прилеп ги има и двата вида...едни кои ни здраво не велат кога ќе влезеш...и други кои се влечат по тебе -пробај го ова..види колку убаво ти стои...- ат и гледаш дека не ти стои..а таа упорна и те убедува да го купиш...
Уф како ме нервираат и мене такви...
Или на пример влегувам таа си чита весник и ни здраво ни ништо...кога ќе видам такви одма излегувам..ни чао не велам..
avatar
SonjuS*
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2925
Age : 32
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 19171
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by obicna on 18.11.08 16:45

Za Skopje dosea ne sum se nasla u takva situacija. U PP kako sto pisa i Sonjus i lela ima dvete sorti. Samo sto za sreka onie upornite posle nekolku pati svatija i ne se lepea mnogu ko ke im kazev "fala gledam". Drug slucaj u menuvacnica ideme so majkami i gospogjava si pravi muabet so kolegata, ne vidoa koga vlegovme a ni zdravo ni nisto. Posle edno vreme se iznervirav i vikam na majkami da ideme ona ne da pocekame. Abe ajde ima drugi mesta i vikam i koga nie se vrtime da izlagame slusam "Povelete". Samo i vrativ "Povelete da si prodolzite so muabet, ima drugi mesta za nas".

Iskreno moze da kazam deka i tuka ima eden butik sto e poznat kako rabotnici piajci. Eden lanec sto prodavat jeans marki i red drugi nekoi marki. Jas vejke znaev sto ke si zemam vlagam za da gi probam a do pola obleceni jeans ona otvara "kako ti stojat". Ja oterav u tri lepe... Izlegov i nikad ne idam tamu poveke.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20489
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by SonjuS* on 18.11.08 16:47

Хахха Мимуш лелеееееееее се изнасмеав...хаххах абе не салам луѓе...
викаш ти отвори а ти уште не облечена??? лелеееееее хаха
avatar
SonjuS*
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2925
Age : 32
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 19171
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by obicna on 18.11.08 16:54

Da, luge mi kazuvale deka praat taka a jas skroz izumiv a posle koga gledam facata nejzina mi otvara, abe dali da se usramam sto pominuvat drugi luge ili da ja oteram kaj sto ne treba. Pa ispadna da ja oteram po kaj sto ne treba i ne se vrativ pak. Drugarka edna idese non stop tamu a vika sekogas ko ke vlezi ja poglednuvale kako ocekuvale deka ke kradi, taka ona osejkala so toa epten sto i se lepele ko nekoi si piajci.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20489
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by SonjuS* on 18.11.08 16:57

Леле стварно чудна работа...хахах абе ајде да ме праша од надвор без да ми трга пердето..без да ми отвори...ама таа дирекно отвара и како ти стојат??? хахахха
Јас на пример кога пробувам никогаш не ми се случило тоа...мене однадвор ме прашуваат да не ти треба помало бројче...хаха оти обично му викам мали ќе ми се дај поголеми и на крајот а може ли помали??хахахах
avatar
SonjuS*
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2925
Age : 32
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 19171
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by obicna on 18.11.08 17:02

Jeste, taka praat u poveketo mesta i tuka, odnadvor ke prasat pa posle ne mi smeta da otvaram za da vidi i da kazi i ona. Ama pred da se obleci covek, boze sacuvaj.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20489
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by jasmina i ace on 18.11.08 17:03

navistina vo bitola ima dve buticina kade ne mi se vleguva a tolku ubava roba imaat. Vo edniot butik koga razgleduvav devojkata me prasuva sto sakate da vi ponudam rekov daka ke razgledam koga naednas edni pantoloncina mi se dopadnaa i ja prasvam kolku se a taa mi veli NE SE ZA PRODAVANjE I MI GI CAPNA OD RACE.KAKVA BRUKA
avatar
jasmina i ace
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 558
Age : 34
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 18408
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by verce on 19.11.08 12:40

Мene mi se slucilo 2 pati i sega vo toj butik nikako ne vleguvam Smile.Decki butik e i stvarno ima ubava garderoba ama mnogu i skap e.Zabelezala taa prodavacka deka ke idam nekolku pati najverojatno i samo ke razgledam a nisto nema da kupam i.Odime so edna prijatelka da kupam trenerki za Hristijan i naravno ja prasam dali imaat trenerki za 4 godini dete masko a taa luto mi se obrati."eftini nemame ".Lele sok nisto ne i rekov i izlegovme,od kade taa znae kakvi planiram da kupam ili kolku pari imam.Kazuvam na mm a toj vika ti budala si bila da sum bil jas lom ima da ja napravam,
avatar
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 32
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 19975
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by Simona's mom on 20.11.08 0:45

verce напиша:.Odime so edna prijatelka da kupam trenerki za Hristijan i naravno ja prasam dali imaat trenerki za 4 godini dete masko a taa luto mi se obrati."eftini nemame ".Lele sok nisto ne i rekov i izlegovme,od kade taa znae kakvi planiram da kupam ili kolku pari imam.Kazuvam na mm a toj vika ti budala si bila da sum bil jas lom ima da ja napravam,
Верче,додека го читав ова се крстев и се нервирав.Маж ти бил во право.Да ми го речи некој ова ,ке заборавам и на цивилизираност и на култура,ти се восхитувам што си се воздржала..
Некој што е платен за одредена работа и така дрско го повредува достоинството на оние од чии што пари живее,заслужува веднаш да лета од тоа место..
Инаку "повелете" не ми смета многу,тоа им е како некоја мантра на сите во услужните дејности иако можеби подобро би звучело -Добар ден повелете разгледајте..
Еми ,ме насмеа за Евроазија,јас таа продавница ја памтам баш по тоа што во чекор некој постојано те следи и си мислев дека внимаваат на кражби,а тоа газдите сакале да бидете услужливи. lol!
avatar
Simona's mom
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 571
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18663
Registration date : 2008-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Арогантни продавачки

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 16 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот