Родители и деца

Хормонски испитувања

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Хормонски испитувања

Пишување by ana84 on 17.11.08 14:36

Никогаш не сум правела хормонски испитувања, па како оди тоа? Козметичарката ми рече дека една од причините за проблемите со лицето (бубуљичките) може да се и хормоните. И дали има некаква врска што пијам Центрум-materna за подобрување на имунитетот, а не сум бемена? Во Зегин, аптекарката ми рече дека тоа немало врска, Центрумот можел да го пие и не бремена жена.
avatar
ana84
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 34
Локација : Na oblaci
Расположение : Odlcno - nasmeano
Поени : 18342
Registration date : 2008-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by Stefanija S. on 17.11.08 14:57

Hormonite se ispituvaat preku venska krv, postapkata e so oddeluvawe na serumot od krvta i se ispituvaat voobicaeno hormoni sto ke gi preporaca ginekologot: FSH, LH, cortizol, T4, prolactin, testosteron, progesteron i tn.
Za Centrum ne znam sto da ti recam, nemam takvo iskustvo.
Ana 84 bi te sovetuvala dokolku si vo finansiska moznost da si ispitas hormoni vo nekoja od nasive privatni kliniki, kosta poskapo, no nema da se maltretiras, a isto taka imaat vo sekoe vreme reagensi, taka sto rezultati imas ili odma ili za den-dva, zavisi koi hormoni gi ispituvas.
Drugo, hormonite se ispituvaat na 3, 13 i 21 den od ciklus.
Pozdrav
avatar
Stefanija S.
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 141
Age : 37
Локација : pred kompjuter
Расположение : odlicno
Поени : 17793
Registration date : 2008-09-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by ivi on 17.11.08 21:53

А да не знаеш колку кошта во авицена?Јас треба да испитам прогестерон и тестостерон,ме прати гинекологот ради лицето.
avatar
ivi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 664
Age : 31
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 18490
Registration date : 2008-05-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by Kiki on 17.11.08 22:00

jas prasuvav za ispituvanje na 8 hormoni vo Sistina, trebase da platam okolu 200 evra.Nekade vo prosek 1 hormon im bil po 1000 denari, nekoj poveke ili pomalku, zavisi sto ispituvas. Na klinika mi gi ispitaa site 8 hormoni (za cudo gi imaa site reagensi) na 3 i na 21 den od ciklus i plativ vkupno 800 denari so plavo kartonce.
avatar
Kiki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 973
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 18848
Registration date : 2008-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by ivi on 18.11.08 12:29

Јас прашав во Авицена,за еден хормон зимаат 800 денари а јас треба да испитувам два.Па сакав да те прашам дали треба да си земам упат од матичен лекар и дали на клиника се закажува.
avatar
ivi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 664
Age : 31
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 18490
Registration date : 2008-05-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by hormonce on 18.11.08 12:30

Иви, јас ти пишав во гинеколошки преглед!
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18088
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by ivi on 18.11.08 12:38

Ок.видов,фала уште еднаш.
avatar
ivi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 664
Age : 31
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 18490
Registration date : 2008-05-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by ivi on 22.11.08 21:41

Бев на ендокринологија за да си ги испитам хормоните и сега чекам резултати.Ке бидат готови во четврток.А докторката ми препорача некоја докторка од таму што имала козметичко студио за да ми го средела лицето,па изгледа ке отидам кај неа,само прво да видам што е со хормониве,дали има нешто.
avatar
ivi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 664
Age : 31
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 18490
Registration date : 2008-05-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by sonjce77 on 25.01.09 0:37

I jas mislam deka imam problemi so hormonite. Liceto pocna mnogu da mi se isfrla, a primetiv i deka pocnuvaat da mi se pojavuvaai i crni vlaknenca po liceto, sto e nesto novo. Apetititot ne mozam da go kontroliram. Nervozata isto taka mnogu tesko ja doveduvam na normala.
Sto mislite dali treba da gi proveruvam hormonite ili mozebi e nesto drugo.
Sram mi e da vi kazam ama na ginekolog ne sum bila 3 godini. Strasno neli?
Ako imal nekoj vakvi pojavi neka pise. Pozdrav do site
avatar
sonjce77
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 107
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : super
Поени : 18527
Registration date : 2008-04-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by BiljanaM on 25.01.09 0:52

Јас испитував пролактин во државна и ми земаа 80 денари ама се
чека 3/4 дена
avatar
BiljanaM
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 727
Age : 31
Локација : Radovis
Расположение : never better
Поени : 17698
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by hormonce on 25.01.09 0:58

[quote="sonjce77"]I jas mislam deka imam problemi so hormonite. Liceto pocna mnogu da mi se isfrla, a primetiv i deka pocnuvaat da mi se pojavuvaai i crni vlaknenca po liceto, sto e nesto novo. Apetititot ne mozam da go kontroliram. Nervozata isto taka mnogu tesko ja doveduvam na normala. /quote]
Обавезно испитај хормони,тоа мене ми личи на зголемен тестостерон
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18088
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by just_girl on 25.01.09 2:06

имам пишано и во една друга тема на форумов, ама еве и тука да се надоврзам. Значи, јас бев загрижена дека немам естроген доволно зошто за време на циклус не чувствувам болка во градите и тоа од неодамна и плус многу ми беше и сеуште ми е сува кожата. Сега некако си се утешив, ваљда сум во право, ако не тука сте вие да ме поправите дека ако ми е уреден циклусот значи би требало да е се во ред и со хомоните. Исто важи и за вас, ако ви е уреден циклусот уживајте.....освен ако на пример тоа со акните многу ви смета, а верувајте знам како е, сум имала и јас такви периоди
avatar
just_girl
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 50
Age : 31
Локација : Skopje
Поени : 17267
Registration date : 2009-01-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by sonjce77 on 25.01.09 12:59

I ciklusot vo poslednite 7 -8 meseci ne mi e redoven, toa zaboraviv da go napisam.
avatar
sonjce77
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 107
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : super
Поени : 18527
Registration date : 2008-04-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by hormonce on 25.01.09 13:15

Сето тоа укажува на хормонско пореметување,Соњче!
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18088
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by Janaxxxx on 25.01.09 14:51

Lele jas znaci sum uzas vaka vas sto ve citam mene gradi koga ke dobijam me bolat ili mi otekuvaat mnogu malku skoro ic mnogu retko epten da mi otecat mi se pojavija nekolku srni vlaknenca na bradata a sigurno sum poremetena u hormonive ! Sea zakazav vo edna klinika na specijalen odel za zelba za dete i sigurno ke mi pravat toa a lele luge 2 godini ne sum ni pomislila deka moze nesto mi e seaga ako mi iznajdat nesto leleeee
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 17993
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by naivnna on 25.01.09 14:54

ajde bez paniki i jas pravam hormonski ispituvanja pa sega sto e tuka e ! ako ni otkrijat nesto podobro da znaeme bar ke se lecime
avatar
naivnna
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 433
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 17584
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by Janaxxxx on 25.01.09 15:00

e ta daa aj ke vidam sto e toa e !
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 17993
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by just_girl on 25.01.09 16:59

sonjce77 напиша:I ciklusot vo poslednite 7 -8 meseci ne mi e redoven, toa zaboraviv da go napisam.

ти касни најмногу недела дена или се случува да не добиеш во месецот?
Прашувам зошто прочитав некаде дека редовен циклус се смета оној кај што разликата меѓу датумот на добивање и предвидениот датум е помала од 8 дена. Дали е така не сум сигурна, па ако некоја од вас правела муабет со гинеклог за тоа нека каже што и рекол... flower
avatar
just_girl
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 50
Age : 31
Локација : Skopje
Поени : 17267
Registration date : 2009-01-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by sonjce77 on 25.01.09 18:39

just_girl напиша:
sonjce77 напиша:I ciklusot vo poslednite 7 -8 meseci ne mi e redoven, toa zaboraviv da go napisam.

ти касни најмногу недела дена или се случува да не добиеш во месецот?
Прашувам зошто прочитав некаде дека редовен циклус се смета оној кај што разликата меѓу датумот на добивање и предвидениот датум е помала од 8 дена. Дали е така не сум сигурна, па ако некоја од вас правела муабет со гинеклог за тоа нека каже што и рекол... flower

Se slucuva da dobijam dva pati vo mesecot, samo sto mi zavrsilo za edna edna nedela eve pak. Sledniot mesec pak mi kasni tri nedeli, jas presrekna mislam deka sum bremena, pak ke dobijam, pa ke mi dojde edna nedela porano i se taka.
Aman veke, zenski preku glava mi e od se
avatar
sonjce77
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 107
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : super
Поени : 18527
Registration date : 2008-04-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by just_girl on 26.01.09 3:30

sonje77 ne sum imala slicna situacija a moze i takvoto krvarenje da ne e za menstruacija, Da ne siram dezinformacii mislam deka e najdobro da ides na ginekolog..pa tek posle ako treba i hormonalni ispituvanja
avatar
just_girl
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 50
Age : 31
Локација : Skopje
Поени : 17267
Registration date : 2009-01-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by Misi on 15.03.09 15:18

I jas treba da gi ispitam hormonite,pa kazete mi kolku kosta ispituvanjeto na 4 hormoni so plavo kartonce,sega prv pat odam.
avatar
Misi
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 213
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : Go cekame strkot.................
Поени : 17961
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by naivnna on 15.03.09 15:40

so plavo kartonce bi trebalo okolu 700 den
avatar
naivnna
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 433
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 17584
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by delfin76 on 15.03.09 18:40

mene ginekologot me isprati na hormonski testovi ama mi kaza da pojdam vednas koga ke mi zavrsi menzisot
e problemot e sto jas seuste ne sum otisla
a kako se ispituva toa ti zimaat krv od raka ili..?
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 18285
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by naivnna on 15.03.09 19:17

da nisto strasno
avatar
naivnna
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 433
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 17584
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by fibimk on 15.03.09 19:48

[a kako se ispituva toa ti zimaat krv od raka ili..?[/quote]
Od vena se zema ali nisto strasno ne e...svrti si glava i ne gledaj...a rezultati za eden den ke imas...Inaku jas ispituvav 6 hormoni i paltiv 600 den so kartonce..po 100 eden...
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 18294
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хормонски испитувања

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот