Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Пакетче за нова Година

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14516
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Пакетче за нова Година   17.11.08 0:54

Рано е, ама ај ми се прави муабет на оваа тема
дали сами правите, дали купувате, дали пишавте од работа да земете, дали вашите дечиња јадат се тоа што има во пакетчето?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14126
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Пакетче за нова Година   17.11.08 1:02

Јас најчесто правам сама, Комбинирам во зависност од тоа што јадат моите деца, најмногу ме нервира кога во пакетчињата има по неколку пакетчиња од некои сомнителни смоки и бонбони и што ли уште не од чуден карактер Smile.. Сама комбинирам да е богато а сепак со цена прифатливо. Ми се случува и од веќе добиените да ставам некои работи во направените зашто стварно добиваат многу, а нема време се да изедат. И мама помага нели и затоа најмногу се дебелеам тој период Smile
Вратете се на почетокот Go down
macush
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 978
Age: 35
Локација: skopje
Расположение: :(((
Поени: 12098
Registration date: 2008-10-06

ПишувањеПредмет: Re: Пакетче за нова Година   17.11.08 1:05

Pa moite decinja dobivaat paketcinja od rabotata na mm, a i od prijateli.za onie od rabota im gi stavame navecer pod elka i nasabajle koga ke stanat im vikame deka dedo mraz gi donel,e togas se, za merak ada gi gledas,najradosni.E, a za jadenje, ako ne mozat da dojadat nesto, tuka e mama da im pomogne Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2057
Age: 33
Локација: Скопје
Расположение: насмеана
Поени: 13312
Registration date: 2008-07-14

ПишувањеПредмет: Re: Пакетче за нова Година   17.11.08 3:57

Obavezno ke pravime paketcinja. Toa ni e tradicija, sekoj za sekogo. Mi e merak sto ovaa godina Anja ke se izraduva epten na celata novogodisna atmosfera, sega se razbira. Na novogodisnoto utro site sme okolu elka, a imame i sitni iznenaduvanja vo corapcinjata na Dedo mraz
Вратете се на почетокот Go down
SonjuS*
Муабетџика
Муабетџика


Female
Број на мислења: 2925
Age: 29
Локација: Домче се досадувам
Расположение: најпрекрасно
Поени: 12776
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Пакетче за нова Година   17.11.08 4:15

Eh temava me potseti mala ko si bev..i site mi dava koletcina..haha Very Happy:D e sega nema...
Inace i jas sum za sam da si napravis paketce i da go poklonis..posto tie napravenite nekako i mene mi se somnitelni..kako pomalku raboti da ima..a i kako poskapi da se...
Se razbira dokolku sam si napravis ke si stavis so sakas i kolku sakas..
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1682
Age: 31
Локација: na rabota pa domce i obratno
Расположение: odlicno
Поени: 12563
Registration date: 2008-07-29

ПишувањеПредмет: Re: Пакетче за нова Година   17.11.08 4:27

eee paketce za Nova godina od koga ne sum dobila,sum zaboravila na toa veke.Ovaa godina imame 3 paketcinja da pravime dve za moite vnucinja i edno za Leicka ,e neznam dali ke gi pravime ili ke kupime gotovi ,lani mislam deka kupivme gotovi od milka i super bea pa zdravje i ovaa god moze taka.Inace i jas i tato Igi se raduvame za paketcinjata pokraj Lea poso ke ima i neso za nas hihi
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2586
Age: 38
Локација: Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение: Prednovogodisno!
Поени: 13509
Registration date: 2008-01-11

ПишувањеПредмет: Re: Пакетче за нова Година   17.11.08 4:45

Kaj e toa vreme koga i jas si dobivav paketce za nova godina,kako samo se raduvav.Toj den koga ke davaa paketcinja kaj majkami na rab.,jas cel den ,ke bev so nea na rabota.Drzavno,pa se mozese i so deca da se odi na rabota hahaha
Ovde za americki bozik se davaat pokloni.mm ne saka da praznuva katolicki bozik ali pokloni si kupuvame za toj den.
A ovaa godina si ja imame Andrea i za nea ke ima pokloni pod elka.
A za cokolada bonboni e mala ,moze od narednata godina i takvo paketce da i napravime.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 3821
Age: 39
Локација: во земјата на чудата
Поени: 13319
Registration date: 2008-08-25

ПишувањеПредмет: Re: Пакетче за нова Година   17.11.08 7:03

Od sekogas sama gi pravam paketcinjata za vnucite, i za drugite decinja na koi im davam, i gi prilagoduvam na nivnata vozrast, da ne mozat nivnite majki i tatkovci da im gi jadat:)))

Za prvata Nova godina na Aleksej, lani, dobi samo edno edinstveno paketce:(((, ne racunajki go toa od mene i mm. Mnogu mi bese zal, elkata nakitena, prebogata, a pod nea samo edno paketce:(
Lani im naraviv paketcinja i na Aleksej i na MM, lele sto radost bese utredenta na 1. Januari:)))
Ovaa godina najverojatno pak ke mu napravime, a iskreno, razmisluvam dali veke da davam na drugite kako do lani sto davav, bidejki nas site ne zaboravija:(
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14180
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Пакетче за нова Година   17.11.08 13:04

nas ni se sobiraat mnogu paketcinja pa ima i za mama .inaku tie sto treba da gi dadam pretezno si gi pravam nekako mi se poubavi a tie sto se za bebinja im kupuvam igracki
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2003
Age: 33
Локација: skopje
Расположение: happppppppyyyyyyyyyy
Поени: 12525
Registration date: 2008-09-28

ПишувањеПредмет: Re: Пакетче за нова Година   17.11.08 13:09

na golemite vnuci im davam pari.A na mailot vnik samo eden mi mu kuouvam nesto sega sakam da mu semam onaa daska za crtanje so kredi ama so postolje(kako stafelaj).A na drugarive decata nekolku im kupuvam po edna igracka.Se nadevam deka do togas i ke pojdam do Jumbo i ke se spremam
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14516
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Пакетче за нова Година   17.11.08 20:32

Јас сакам пакетчиња ама и нас како и кај вас кинки, сите со образложение дека Милена е мала за пакетче не и донесоа пакетче, од бабите доби играчки, само од золва ми пакетче и по едно од кај мама од Тинекс и едно од тато.

Оваа година е поголема па повеќе ќее се радува на се, планирам само на неа пакетче да и правам, и на внукот од золвата и на малата на вујна ми, на никој друг.

Инаку ме нервираат оние пакетчиња со сомнителни производи како што рече мама ане, па внатре албум со самолепливи сликички, лани ги имавме во тинекс, оние фифи и сл.
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 556
Age: 37
Локација: mkd
Поени: 12066
Registration date: 2008-10-28

ПишувањеПредмет: Re: Пакетче за нова Година   17.11.08 20:33

Kinky напиша:
iskreno, razmisluvam dali veke da davam na drugite kako do lani sto davav, bidejki nas site ne zaboravija:(

Vo istata dilema sum i jas,primer moite drugarki imaat pogolemi decinja,i jas unazad 10 godini pred nova godina iskoci,pazari se i sesto i ke im napravev golemi paketcinja plus vnatre igracki ili nesto garderoba.Lani za Nova godina,moeto dete dobi samo od nas,i babite i dedovcite.Nikoj ne se seti da mu donese paketce,moeto dete kako najmalecko da se raduva.E veke ni jas ne pravam na nikogo samo za moeto ovaa godina golemo paketce i ke mu kupam ogromna elka posto imame samo malecka,toj uste sega se raduva,a na drugite ke im pratam cestitki:)
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13159
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Пакетче за нова Година   17.11.08 20:37

Јас на внуките им земам од поквалитетните пакетчиња (проверена содржина Wink ) и им додавам играчка и блузичка или хулахопки или пижамчиња, на кого што му треба. Се радуваат на се. Се случува и ако добиеме многу големи пакетчиња и од нив да додадам во оние што ги давам.

Лани Петар беше мал за пакетче па од тетките доби направени пакетчиња од кашички и сокчиња. Никој не му ги чепна, се сам си изеде Smile
Вратете се на почетокот Go down
mamazako
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 456
Age: 39
Локација: на исто,старо место
Расположение: comsi-comsa
Поени: 12142
Registration date: 2008-09-11

ПишувањеПредмет: Re: Пакетче за нова Година   17.11.08 20:52

лани за Нова Година наместо класично пакетче (мислам во кесичка), излепив една голема кутија од чевли со хартија, онаа како материјал што е, ја има во цвеќарите а незнам како се вика, ја излепив и внатрешноста, ама со друга боја и на капакот одозгора направив голема машна од која надоле паѓаат краевите. во натре имаше место за се она што сакав да ставам, а си го купив сама, оти има милион пакетчиња по продавниците со чоколади кои не можат да служат ни за готвење, а некако Милка пакетчето ми беше скапо оти лани не работев, па си направив комбинација од тие работи што детето ги јаде.
кутијата после ја користам да му ги собирам честитките кои му ги праќаат за нова година и плус му ја чувам внатре и косичката што му ја сечеше попот на крштевката, алките кои ги носевме во болница кога го родив и такви некои работи.
планирам , кога ќе најдам некоја убава дрвена кутија, како оние сандачиња-дрвени од филмовите, да купав и тоа да биде кутија во која ќе ги чувам сите важни работи на син ми, и од време на време ќе се потсетуваме на моментите.
инаку ,моето дете, Методија се вика, е најмало од *лозата*први братучеди на маж ми, и не подготвувам пакетчиња за други, само за моето, а на други деца, другарчиња или комшичиња праќам честитки и по една убава голема чоколада.
кој ума идеја каде да најдам таква дрвена старовремска кутија, нека ми пише.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14126
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Пакетче за нова Година   17.11.08 20:54

Такви кутии имаш во Бамбус оаза, незнам цена. Јас добив за роденден на малиот, е сега не е старовремска ама дрвена е со некои кученца на него. Исто таму ги чувам сите значајни работи од нашиот живот
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Forum Detective
Forum Detective


Female
Број на мислења: 1596
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: еуфорично
Поени: 13165
Registration date: 2008-01-28

ПишувањеПредмет: Re: Пакетче за нова Година   17.11.08 21:05

Еј да бе иде НГ ќе има за мама благо еден куп Smile. Инаку јас ќе купам некое ваљда ќе има интересни , за праење тешко , треба време ....
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 3821
Age: 39
Локација: во земјата на чудата
Поени: 13319
Registration date: 2008-08-25

ПишувањеПредмет: Re: Пакетче за нова Година   17.11.08 21:08

Emilija напиша:
Јас на внуките им земам од поквалитетните пакетчиња (проверена содржина Wink ) и им додавам играчка и блузичка или хулахопки или пижамчиња, на кого што му треба. Се радуваат на се. Се случува и ако добиеме многу големи пакетчиња и од нив да додадам во оние што ги давам.

Лани Петар беше мал за пакетче па од тетките доби направени пакетчиња од кашички и сокчиња. Никој не му ги чепна, се сам си изедеSmile
Ete vaka jas pravev za drugite decinja, znaci sodrzinata moze da se prilagodi na vozrasta.
Ako covek saka da podari, ke se potrudi malku, a ne, najlesno e da se rece "mali ste vie za paketce" i tup - nikakvo kinesko bodi vo obicna kesicka.
Вратете се на почетокот Go down
mamazako
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 456
Age: 39
Локација: на исто,старо место
Расположение: comsi-comsa
Поени: 12142
Registration date: 2008-09-11

ПишувањеПредмет: Re: Пакетче за нова Година   17.11.08 21:13

фала ти Мама Ана, немам време да појдам до град, затоа ѓто сум на *привремена работа во Куманово, ама сигурно ѓе појдам.
фала уште еднаш.
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1057
Age: 31
Локација: домче со Марко
Расположение: најсрекна на целиот свет
Поени: 12498
Registration date: 2008-07-07

ПишувањеПредмет: Re: Пакетче за нова Година   17.11.08 21:24

Јас секоја година правам паќетчиња на две дечиња таму кај што сум старосватица со мажот ми на негови другари и тоа сама си ѓи правам исто и кутиите за паќетчиња ова година ќе правам и за детето на кумовите малку е поголемо за паќетче но ќе му купам нешто гардероба. ДРуѓи дечиња немам во околината и од другарите на мажот ми и од моите другарки. Здравје ќе видиме догодина кој на нас ќе ни направи инаку јас паќетчињата ги правам со огромно задоволство и ставам само работи кои ги јадат децата. И секако обавезно праќаме честитка на домашна адреса
Вратете се на почетокот Go down
Ance-J
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 665
Age: 33
Локација: doma
Расположение: добро е
Поени: 12328
Registration date: 2008-09-05

ПишувањеПредмет: Re: Пакетче за нова Година   17.11.08 22:05

И јас планирам да си ги правам пакетчињата па по желба што сакаш стави си внатре, а не во тие готовите има и многу работи безвеза и што треба и што не треба,и планирам да бидат во кутија а не во ќесиња некако по празнично ми изгледаат.
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 615
Age: 35
Локација: Skopje
Поени: 13044
Registration date: 2008-03-25

ПишувањеПредмет: Re: Пакетче за нова Година   17.11.08 22:32

Jas pravam paketchinja i toa mi e navistina zadovolstvo i sekogas sama gi pravam i sama odbiram sto kje stavam spored vozrasta sepak toa se deca i nikogas ne bi dala da jadat bilo sto. Obicno za malite bebinja i jas spremam paketcinja so kasiscki i zivotinski carstvo (ako sepak e vreme za cokoladi) a za pogolemite deca kombiniram se sto e vkusno, provereno i normalno da bide paketceto sareno-novogodisno. Obicno vo paketcinjata za vnucite stavam i po nekoe parche obleka ili igrachka. Damjan uste od sega zboruva deka sakal dedo Mraz da mu donese cokoladi, bomboni(uste nema ni probano bomboni ama taka mu kazale babite) i igrachki.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14516
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Пакетче за нова Година   17.11.08 22:32

не мора да е пакетчето огромно, нека биде скромно ама со убави работи, а не смоки од 150грама и едно јојо чоколадо и еде албум за сликички и туп на дете од 1 година, треба малку да се размисли
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13773
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Пакетче за нова Година   17.11.08 23:50

еми е малечка ама сепак ке си добие пакетче од мама и тато.ке и ставам раб погодни за нејзина возраст.ова и е прва нова год и ако не разбира обавезно ке добие подарок.покарј неа секоја год и внук ми добива голем пакет од мене,сама го правам и му ги ставам омилените раб + играчка.овој период е најинтересен за децата и неможеш а да не им направиш.како само им светнуваат очинјата кога ке им подадеш пакетче
Вратете се на почетокот Go down
Sister
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 930
Age: 39
Локација: источно од рајот
Расположение: зошто си ме мајко родила..
Поени: 12484
Registration date: 2008-07-19

ПишувањеПредмет: Re: Пакетче за нова Година   18.11.08 0:00

јас обавезно ќе правам за внучињата,а за моите ќе видиме веќе се големи,и подобро е да им купам гардероба,но ќе видиме како ќе сакаат.
Син ми бидејќи не јаде многу чоколади,кога ќе ги собере сите од пакетчињата,им става цени и ги продава на татко му,.Тоа јас го викам чувство за бизнис. :oA
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 1042
Age: 39
Локација: Belgrade
Поени: 13238
Registration date: 2008-02-29

ПишувањеПредмет: Re: Пакетче за нова Година   18.11.08 0:06

Lana dobiva paketce od tatko i na rabota ,toa se obicno kartici za kupuvanje vo nekoaj od golemite prodavnici za igracki i togas sekogas i odbiram nesto sto ke ni bide prakticno. Doma i pravam pak uste eden so cokoladca i uste nekoi istnici .Imam tri decinja na koi im pravam paketcinja ,obicno ima stavam golemi cokolada i po nekoja igracka i samo toa ,ne se golemi a ubavi se mnogu Smile
Вратете се на почетокот Go down
 

Пакетче за нова Година

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца :: -