Родители и деца

Воведување дополнителна исхрана!

Страна 2 of 42 Previous  1, 2, 3 ... 22 ... 42  Next

Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Emi on 02.08.08 21:24

Јас и ставам Кристал маргарин во пирето од компир, и кога и правам морков со тиквица
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Nate_David on 22.08.08 16:31

daj kazetemi kakvi kasicki mozam doma da mu pripremam nekoi recepti
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 32
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19249
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by vesna velkova on 22.08.08 23:21

јас сега за сега на нина и правам кашички од праска банана и малку сокче било јаболко или круша или само од дно овошје а за зеленчукови се надевам од наредноит месец па вие поискусните кажувајте што се сте правеле.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19096
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Nate_David on 23.08.08 12:53

mene mi rece pedijatarot da pocnam so zelencukovi i mesni kasicki po malce ama sakam doma da mu spremam sega mu kupiv pa za proba super e jade aa se mrsti seto ke vidime po natamu...

vesna koga stavas banana vo kasickite samo alku kolku da se razblazi vkusot oti mozi da ti fati zapek jas na david mu dadov banana i praska na hipp pred 2 nedeli i ne mozese sa se pokaka cela nedela se macese dva dena i cepce mu staviv za da mu olesnma ama pak nekako so tesko bese zatoa ne mu davaj sega banana ima drugi ubavi rboti ako nema problem togas vo red e samo mal sovet od iskustvo
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 32
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19249
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by elena petkovik on 24.08.08 10:37

I jas taka zgresiv so Luka.Prva kasickakoja mu ja dadov na 5,5 mes bese od banana na hipp i posle toa 5 dena ne kakase a i seuste si imame problem so opstipacijata. Definitivno na pocetok sto pomalku banana!
avatar
elena petkovik
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 133
Age : 36
Локација : skopje mk
Расположение : ok
Поени : 19135
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Nate_David on 25.08.08 16:22

eve jas kako tri dena mu davam na david da jade kasicki so meso t. e. mu dadov so kopance na hipp tie posle 4 mes. pa denes mu dadov od taa so ren kompir i dr. pa jadese super a so vikate kolku kolicinski treba vo denot da izede samo kasicka mene okolu 250 300 gr mi jade sega za sega . i baska so cica i vodicka po malce i po malce sokce kolku saka aj ve molam za sovet
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 32
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19249
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Monika on 25.08.08 17:28

Natasa, jas bi ti sovetuvala da ne se opteretuvas so toa kolku kolicinski ke izede, kolku sto saka tolku davaj mu i nemoj da go forsiras. Sekoe dete znae kolku mu e potrebno. Jas na Mila i davam kolku sto saka. Ponekogas znae i da mi odbie hrana, a znam deka e gladna, no primetiv deka toa se slucuva samo koga ne i se dopaga vkusot i vednas i davam drugo nesto sto saka da go jade.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19628
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by sonja28 on 26.08.08 14:46

јас имам проблем-Ивона не сака да јаде. И растат запчиња и нон стоп се молиме со јадење. Ама без успех,јаде многу малку скоро ич. Убаво си јадеше си имаше убава и разноврсна храна скоро секој ден ама...и растат сите четири двојки истовремено.Кое е вашето искуство.Дајте ми некој совет!

sonja28
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 38
Локација : MKD
Поени : 18876
Registration date : 2008-08-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Nate_David on 30.08.08 8:07

mene pedijatarot vcera mi rece obavezno za rucek da mu davam kasa od zelencuk ili zelencukova so meso cicajneto i dopolnitelni ovosni kasi denes mu napraviv kasa rizolino pola staviv mleko pola voda prevriena se razbira zasto mozi mlekoto mn. jako da mu bidi cisto pa eve sega mu ja dadov i ja izede se uste nema 6 mes za 1 nedela ke pravi taa mi rece ako mozi ama ne da bidi sekojdnevna ishrana pa go merevme vcera i za 10 dena stavil 300 gr. a inace minatiot mesec i pred minatiot t.e. za 2 meseca imase samo 600 grama jas mu davam kolku saka toklu ama obavezno 2 2i pol kasi vo denot gi jade nekogas i povece..
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 32
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19249
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by moja Ina on 30.08.08 16:17

Леле мене ќе ме збудали керка ми. Се друго сака да прави освен да јаде. Се и правам по малку ама и тоа едвај пола да го изеде. Постојано менуваме јадења бидејќи многу брзо и здосадуваат. Ако двапати во текот на два дена јадела павлака веќе не сака да ја види. А за друго и да не зборам. Ми повраќаше овие денови и пиевме електролити со вкус на банана. Не само што не испи ниту 100мл, туку веќе да се збогувам со се што има вкус на банана. Кога ќе ја нахранам ми изгледа како сите работи да ми се завршени - се друго е неспоредливо полесно од јадењето на Ина. Многу љубопитно дете е и се сака да види , се да проба, ама многу брзо се заситува и бара нови и нови работи........А јас секој ден имам се помалку и помалку идеи............
avatar
moja Ina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 617
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 19719
Registration date : 2008-02-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by georgina on 31.08.08 18:50

А од кој месец се даваат овие житните каши што се прават со млеко.
avatar
georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 43
Локација : Negotino
Поени : 18905
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by moja Ina on 01.09.08 11:55

и пишува на пакувањето. ИМа од 4 , 6 па и од 8 месеци. Зависи за кое станува збор
avatar
moja Ina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 617
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 19719
Registration date : 2008-02-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by sashka26 on 01.09.08 22:26

moja Ina напиша: Ми повраќаше овие денови и пиевме електролити со вкус на банана. Не само што не испи ниту 100мл, туку веќе да се збогувам со се што има вкус на банана.

Ne mora da znaci "zbogum" za bananata, isti slucaj bese i so Marija period koga bese bolna, e sega dodadi na elektrolitite, humana so vkus na banana, i plus banana pasirana.....
Pomina izvesen period, bananata ne bese na meni....i posle toa prodolzivme so normalno konsumiranje bez problem
avatar
sashka26
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 399
Age : 41
Локација : macedonia
Поени : 19323
Registration date : 2008-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Nate_David on 06.09.08 16:06

denes kupiv edna kasicka od zitarici i ovosje na hipp za posle 5 mes a na nea pisuva deka sodrzi gluten dali mozi da ja konzumira david ili nema vrska toa so glutenot?
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 32
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19249
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Kinky on 06.09.08 16:45

Nate_David напиша:denes kupiv edna kasicka od zitarici i ovosje na hipp za posle 5 mes a na nea pisuva deka sodrzi gluten dali mozi da ja konzumira david ili nema vrska toa so glutenot?
Glutenot ne se preporacuva da se vovede pred napolneti 8 meseci.
Tesko se detektira, a predizvikuva golema steta.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19984
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by biljanag on 06.09.08 17:49

bananata i do den denes ivan ne ja jade sama samo vo kombinacija so frutolino mu e omilena
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20622
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by vesna velkova on 06.09.08 18:34

Kinky напиша:
Nate_David напиша:denes kupiv edna kasicka od zitarici i ovosje na hipp za posle 5 mes a na nea pisuva deka sodrzi gluten dali mozi da ja konzumira david ili nema vrska toa so glutenot?
Glutenot ne se preporacuva da se vovede pred napolneti 8 meseci.
Tesko se detektira, a predizvikuva golema steta.
a kakva steta moze da predizvika?jas veke i dadov na nina takva kasicka i do sega nema problem.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19096
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Nate_David on 07.09.08 6:53

as bideki ne bev sigurna jas smeniv kasickata za druga bez gluten no koga ke odam sega na kontrola bas ke prasam doktor.
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 32
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19249
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Kinky on 07.09.08 9:35

vesna velkova напиша:a kakva steta moze da predizvika?jas veke i dadov na nina takva kasicka i do sega nema problem.
Eve, Vesna, na linkov procitaj nesto poveke za glutenskata netolerancija:
http://celijakija.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=16&Itemid=36

Digestivniot sistem na bebinjata e seuste nezrel za da moze da gi preraboti site vidovi na hrana. Ne gi sodrzi potrebnite enzimi za da go svari i razlozi, na primer, kravjoto mleko, ili mesoto, pred navrseni 6 meseci. Zatoa i se preporacuva iskljucivo doenje do taa vozrast.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19984
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by georgina on 17.09.08 22:02

Му направив на Ристе кашичка од тиквичка и ориз и не сака да јаде, еве и вчера и денес. Овошните си ги меле , оваа три лажички и после ја врти главата не сака ни да лизне, ако му ја ставам со сила јаплука. Ќе научи ли да ги јади кој знае? Многу се нервирам.
avatar
georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 43
Локација : Negotino
Поени : 18905
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by moja Ina on 17.09.08 22:50

Уште е многу мал за да може да јаде домашни кашички посебно со ориз бидејќи оризот неможе да се испасира убаво. Ина дури од пред две недели почна да јаде нормално. Предходно што и да направев завршуваше во ѓубре. Мој совет е да не го форсираш многу со јадењето, а и ти нема потреба да се нервираш. Па Ристе уште нема ни 5 месеци. Цел живот е пред него и ќе се научи да јаде се
avatar
moja Ina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 617
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 19719
Registration date : 2008-02-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Emi on 17.09.08 23:04

Милена имаше период кога воопшто несакаше уста да отвори, се фрлав, а она само пробуваше и плукаше, тој период само сок си пиеше и млеко.
Сега хехехехе одкако почна во градинка јаде се и сешто, денес изела за ужинка пудинг па и дала учителката уште еден бидејќи барала кога ги гледала другите деца
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by vesna velkova on 17.09.08 23:06

јас и дадов денеска кашичка од морков и ориз ама некако слабо ми јаде може ќе треба време да се навикне на зеленчукови кашички.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19096
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by georgina on 18.09.08 22:19

moja Ina напиша:Уште е многу мал за да може да јаде домашни кашички посебно со ориз бидејќи оризот неможе да се испасира убаво. Ина дури од пред две недели почна да јаде нормално. Предходно што и да направев завршуваше во ѓубре. Мој совет е да не го форсираш многу со јадењето, а и ти нема потреба да се нервираш. Па Ристе уште нема ни 5 месеци. Цел живот е пред него и ќе се научи да јаде се
И јас тоа си мислам. А педијатарот ми рече да му давам. Бидејќи е на формула ми рече уште минатиот месец и да почнам со НАН 2 , ама на кутијата пишува дури после 6 месеци и не му дадов, а нејзе и реков дека му давам. И сега се си мислам дека ја исфорсирав работата со јадењето. Да му давам овошни па по малку да пробувам со зеленчуковите додека да се научи на вкусот. И да не давам ништо друго барем уште еден месец.
avatar
georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 43
Локација : Negotino
Поени : 18905
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Nate_David on 18.09.08 22:26

pa ne mora orizot da se pasira mozi da se izblendira izmesano so nesto dr na pr morkovce kompirce seto vareno se razbira jas taka mu pravam a inace nas uste na ne polni 6 ni rece da mu davam zelencukovi i mesni pa vo 7 mes so zolcka da pocnime... sekoj razlicno ne se pridrzuvaj mn od drugite sekoe bebe samo po sebe individualno..
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 32
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19249
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 42 Previous  1, 2, 3 ... 22 ... 42  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот