Родители и деца

Воведување дополнителна исхрана!

Страна 42 of 42 Previous  1 ... 22 ... 40, 41, 42

Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Eci-Peci on 05.05.09 21:35

Дајте ми совет, како правевте вие?
Моето бебе многу сака да пие сок, но не знам по колку пати да му давам на ден и по колку мл?
Досега цел месец му давав по 50мл, разредено со вода, преку еден ден и тоа само еднаш дневно, наутро.
Ми беше страв да му давам повеќе зошто беше малечко...
Сега веќе сакам да му зголемам, зошто плаче кога ке го испие, бара уште... и сакам да почнам да му давам и овошни кашички...
По колку можам на ден да му давам, и кога тоа ке му заменува оброк (инаку, само на адаптирано млеко сме) ??
Пробавме сокче од јаболко (најчесто) и неколку пати круша и морков (во сокот од јаб.)

Eci-Peci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 210
Age : 36
Локација : Македонија
Поени : 17926
Registration date : 2009-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by rich_bitch1 on 05.05.09 21:46

ako sokot od jabolko ti e kupen i ne mora da go razreduvas zasto e bistar.i emili pie mnoguuu sok,otprilika po 200 ml na den .ako saka da pie ne mu brani ama neka ne mu zamenuva sokot obrok.gledaj megju obrocite-mlekoto da pie .neznam dali koristite cucla jas najcesto koga emili ke prepie sok ili voda i plus uste bara ke i ja dadam cuclata vo usta i prekinuva da bara.mozes i so ovosni kasicki da probas isto od jabolko i krusa ama neveruvam deka odma ke mozes da mu zamenis cel obrok zasto e mal i poveke od nekolku lazicki nemoze da izede.poleka i strplivo.emili tek pred 10 dena pocna da jade po cela kasa prethodno ne gi sakase ic
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20453
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Eci-Peci on 05.05.09 22:09

Фала ти Rich bitch...
Да, користиме цуцла, кога плаче.
Така ке правам, како што велиш, така и си мислев...ама не бев сигурна...
ке му давам по неколку лажички кашичка, па ке видам како ке сака, така ке му зголмувам по малку.
Инаку не бразам, нема да форсирам, само не сакам да не му давам ако треба.

Eci-Peci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 210
Age : 36
Локација : Македонија
Поени : 17926
Registration date : 2009-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by rich_bitch1 on 06.05.09 13:13

od koga se voveduvat ovosni jogurti vo ishrana na bebinjata.i uste nesto..maz mi kupil na emili caj od hipp ama od hibiskus i malina,dali smeam da i go dadam?tamu pisuva od 4 meseci ama neli jagoda,malina pokasno se dava?
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20453
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by BubeM on 06.05.09 13:38

Претпоставувм дека може да и дадеш. Штом пишува од 4 месеци и плус преработено е. Јас сеуште на Илина не сум и дала чај.
А телешкото месо колку време го варите?

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19149
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Mimi22 on 06.05.09 13:40

Jas go varam najmalku 1 saat pa proveruvam ke go prasecam na pola ako e vareno dobro ako ne uste go varam.
avatar
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18690
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Mimi22 on 06.05.09 13:56

Denicija напиша:

и нешто друго сакам да искоментирам, но незнам дали во оваа тема
денес ми се деси нешто што ме испровоцира и ме извади од такт
една познаничка ја виде ќерка ми и на смеа и вели „Да и кажеш на мама да не те рани толку многу, зошто си многу големка“
Jas neznam so ne si odgovorila da i go jadat gazot.Uste od kako e roden David rodninite koj kako go vidi mi vika sitnickoe deteto.Na pocetokot se nervirav zasto ama posle im vikav da mu go jadat gazot.Bitno on si dobiva kilaza kolku treba e sega aktiven e preterano cel den ne zastanuva a i koga spie e aktiven a jade tri pati po najmalku 200 gr a nekogas i 4 pati plus cica i plus pie dnevno po pola litar sok ili caj.
avatar
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18690
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by MamaMaja on 06.05.09 13:59

Eva Marija напиша:
Damjana напиша:
Бубе напиша:а какви се на вкус? кашата на милупа ориз и пченка (во кутија) не ја сакаше, јас кога ја пробав како да имаше горка жичка... сега ја јаде на нестле, хиповите не сме ги пробале
Ti pisuvav jas i porano - HIPP za dobra nok so jabolko i komorac ni e glavno jadenje nas. So uzivanje go jade Damjana. A i pozgodni se hipovite od tie na nestle, poubavo se rastvoraat i ne se pravat mnogu grutki.

E koja e taa na HIPP so jabolko i komoraca jas se utepav od baranje nikade nemozam da ja najdam. Vo teglichka e???

Јаболко и комораЧ!
Коморач или копар, исто е.
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18554
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Denicija on 06.05.09 14:13

Mimi22 напиша:
Denicija напиша:

и нешто друго сакам да искоментирам, но незнам дали во оваа тема
денес ми се деси нешто што ме испровоцира и ме извади од такт
една познаничка ја виде ќерка ми и на смеа и вели „Да и кажеш на мама да не те рани толку многу, зошто си многу големка“
Jas neznam so ne si odgovorila da i go jadat gazot.Uste od kako e roden David rodninite koj kako go vidi mi vika sitnickoe deteto.Na pocetokot se nervirav zasto ama posle im vikav da mu go jadat gazot.Bitno on si dobiva kilaza kolku treba e sega aktiven e preterano cel den ne zastanuva a i koga spie e aktiven a jade tri pati po najmalku 200 gr a nekogas i 4 pati plus cica i plus pie dnevno po pola litar sok ili caj.

ете, не е се до исхраната
некои деца генетски се предодредени да изгледаат попунки или поситнички, и тоа нема ама баш никаква врска со исхраната
дури твоето најмило има и повеќе оброци, ама ајде де докажи и излези на крај со такви профили на луѓе. јас на пример, сум се родила 4200 и сум била уште побуцка од ќерка ми на нејзина возраст. ако има нареден пат да се сретнам со дотичната особа сигурно нема да и останам должна. уште се нервирам кога ќе ми текне
поздрав до тебе Мими
avatar
Denicija
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 117
Age : 37
Локација : Strumica
Поени : 18284
Registration date : 2008-12-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by NatalijaS on 06.05.09 14:38

Бубе напиша:Претпоставувм дека може да и дадеш. Штом пишува од 4 месеци и плус преработено е. Јас сеуште на Илина не сум и дала чај.
А телешкото месо колку време го варите?

Jas go varam pomalku od 1 saat, moze i 20tina minuti, ama prvo go seckam na mnogu sitni parcinja, ili stavam meleno meso.

Inaku mene me naenase 2-3 nedeli, bev vo Bitola kaj moite za praznicite i da kazam deka pocnavme so meso tocno na Veligden so jagnesko. Znaci imame probano jagnesko i telesko. Inaku dosega masala jade se sto ke i dadam eve da nabrojam:
Od zelencuk: kompir, morkov, brokula, spanak, praz, maldo kromitce, paskanat, grasok.
Od ovosje:jabolko, banana, krusa, praska, sliva.
Ima probano malku jogurt i pavlaka vo kasickite, oriz, pcenka, a so gluten ne sme pocnale uste.
avatar
NatalijaS
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 502
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18542
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by rich_bitch1 on 06.05.09 16:04

citam deka paskanat davate.kako se podgotvuva toj i kako izgleda stvarno neznam.
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20453
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Mimi22 on 06.05.09 16:18

rich_bitch1 напиша:citam deka paskanat davate.kako se podgotvuva toj i kako izgleda stvarno neznam.

eve vaka izgleda paskanatot a jas go varam so drugite zeencuci i porano vo blender a sega samo so viluska gmecam i taka mu davam.Vo sekakvi kombinacii sum go davala.
avatar
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18690
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by butterfly on 06.05.09 16:51

a krastavica od koga se dava?
avatar
butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1183
Age : 34
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 18193
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Denicija on 06.05.09 18:54

незнам која беше од моите баби кога викаше дека децата многу растеле од пашканат
незнам дали е точно тоа што го викаат постарите, ама јас „за секој случај“ редовно и давам на Дениција, најчесто со ориз и мевце flower
avatar
Denicija
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 117
Age : 37
Локација : Strumica
Поени : 18284
Registration date : 2008-12-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Damjana on 06.05.09 19:09

Prv pat slusam vakva rabota. Jas pa retko i davam, a solidno raste - 72 sm e sega. Sepak e do genot mislam.
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 47
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 19104
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Denicija on 06.05.09 19:39

Јас тоа го спомнав онака, лежерно незнам дали е тоа точно, а за растот се секако виновни гените. Ќерка ми кога ја носев на 6 месеци на преглед поради вакцина ја измерија 74см, а сега незнам колкава е. Важно, напредна е но поради гените (целата си личи на мене) а не поради пашканатот hihi
avatar
Denicija
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 117
Age : 37
Локација : Strumica
Поени : 18284
Registration date : 2008-12-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Sun on 06.05.09 22:06

butterfly напиша:a krastavica od koga se dava?
bas sakam da znam i jas od koga moze krastavica,a sakam da i vovedam i paskanat vo ishranata pokraj drugite zelencuci a dosega ne sme probale
avatar
Sun
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 717
Age : 35
Локација : skopje
Поени : 18771
Registration date : 2008-10-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by BubeM on 06.05.09 22:49

јас ставам по малку пашканат, скоро во секоја кашичка.
А за краставица ја прашав педијатарката и ми рече дека нема потреба да и воведам сега, не содржела нешто посебно, а и плус многу ги прскале

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19149
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Elisaveta on 06.05.09 22:57

Ishrana potpisana od Unicef.
http://www.ogrlicezabebe.com/ishrana_dece_u_prvoj_godini_zivota.html
avatar
Elisaveta
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 341
Age : 34
Локација : mkd
Поени : 17987
Registration date : 2009-04-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 42 of 42 Previous  1 ... 22 ... 40, 41, 42

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот