Родители и деца

Воведување дополнителна исхрана!

Страна 41 of 42 Previous  1 ... 22 ... 40, 41, 42  Next

Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 02.05.09 1:18

Neznam dali na Sergej mu davav kasicki vo kutija sem onie vo tegla??? Ic ne mi teknuva...Pamtam toa Frutolino,Cokolino...Ama na Hipp ic ne mi teknuva- dali imase vo kutija sto se spremaat.Stvarno nemozam da se setam...
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20484
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Mimi22 on 02.05.09 10:58

bube imase vo zegin hipp edna plus edna gratis 120 den a edna kutija e 140 den.E sega vtorata e sumsko ovosje jas mu davav na david i nemase problem.Taka e poisplatlivo.
avatar
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18670
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Damjana on 02.05.09 11:43

Бубе напиша:а какви се на вкус? кашата на милупа ориз и пченка (во кутија) не ја сакаше, јас кога ја пробав како да имаше горка жичка... сега ја јаде на нестле, хиповите не сме ги пробале
Ti pisuvav jas i porano - HIPP za dobra nok so jabolko i komorac ni e glavno jadenje nas. So uzivanje go jade Damjana. A i pozgodni se hipovite od tie na nestle, poubavo se rastvoraat i ne se pravat mnogu grutki.
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 47
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 19084
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by BubeM on 03.05.09 14:00

sakav samo kombinacija od poveke zitarki, a ovosje ke i stavam svezo, pa ja zemav na milupa so 7 zitarki, utre ke ja probame, pa ke vidime kako ke ni odi

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19129
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Eva Marija on 03.05.09 18:32

Damjana напиша:
Бубе напиша:а какви се на вкус? кашата на милупа ориз и пченка (во кутија) не ја сакаше, јас кога ја пробав како да имаше горка жичка... сега ја јаде на нестле, хиповите не сме ги пробале
Ti pisuvav jas i porano - HIPP za dobra nok so jabolko i komorac ni e glavno jadenje nas. So uzivanje go jade Damjana. A i pozgodni se hipovite od tie na nestle, poubavo se rastvoraat i ne se pravat mnogu grutki.

E koja e taa na HIPP so jabolko i komoraca jas se utepav od baranje nikade nemozam da ja najdam. Vo teglichka e???

Eva Marija
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 151
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : top
Поени : 18970
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Sanja_Ivana on 03.05.09 18:40

Ne, vo kutija e, za dobra nok e.
Jas i dadov nekolku pati od hipp kasickite vo tegla sto se so zitarki, a posle i kupiv od vitalia ovesni, pcenkarni snegulki, sleden pat ke kupam i drugi,i vo kombinacija so jogurt gi jade.
Tie kasi vo kutija sto se ne gi saka, taka da ne i gi ni kupuvam.
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 19733
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Eva Marija on 03.05.09 18:43

tie so se vo kutija so meleko se rastvaraat taka? A ako cica?! Da probam so adaptirano a...

Eva Marija
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 151
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : top
Поени : 18970
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Sanja_Ivana on 03.05.09 18:44

taa na hipp so jabolko i komoraca sodrzi mleko i se priprema so prevriena voda. A ima sto se spremaat so mleko, a ako cica, spremaj i gi so adaptirano mleko.
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 19733
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Damjana on 03.05.09 19:10

Ovaa e:
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 47
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 19084
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Elisaveta on 03.05.09 21:26

Da ve prasam za sovet, Jana ima 5 i pol meseci i sega pocnavme so sokcinja da se ucime, pa od 6 meseci ke pocneme i so kasicki ama me interesira kolkava koliocina da i davam od sokcinjata i kasickite i po kolku da nagolemuvam inaku ja dojam i planiram da ja dojam do godina. Patronaznite sestri mi kazaa da pocnam so voveduvanje dopolnitelna ishrana ama ne mi kazaa kolku kolicinski, a jas sum nova mama.
avatar
Elisaveta
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 341
Age : 34
Локација : mkd
Поени : 17967
Registration date : 2009-04-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Mimi22 on 03.05.09 22:31

jas ne merev samoto dete mi kazuvase.Koga nesaka stiska usta pa sto i da pravis nesaka ili ke pluka taka da se orentirav spored toa.Taka i sega nekogas 200gr nekogas i 250 a nekogas ni 200 nesaka taka da nema pravilo.Kako i nie nekogas poveke nekogas pomalku sme gladni.
avatar
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18670
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Anjuska08 on 03.05.09 23:50

Elisaveta напиша:...Jana ima 5 i pol meseci i sega pocnavme so sokcinja da se ucime, pa od 6 meseci ke pocneme i so kasicki ama me interesira kolkava koliocina da i davam od sokcinjata i kasickite i po kolku da nagolemuvam inaku ja dojam i planiram da ja dojam do godina. ....

Самото дете ќе ти покаже. Се зависи како ќе ја прифати дохраната на почетокот. Некои деца подолг период пробуваат само по неколку лажички, а некои се полакоми и јадат повеќе. Кај нас првите оброци (би рекла оброк зошто тогаш и заменив едно шише млеко) беа од 80-130гр. Потоа количината се наголемуваше. Некогаш детето јаде повеќе, некогаш помалку. Јас премногу се оптеретував со тоа колку ќе изеде и ако не изедеше се мислев дека има некој проблем. Сега сум потполно опуштена. Ужинките знаат да и бидат и помалку количински, а за ручек убаво да се најаде. Вечерата обично ни е околу 200 грама од 7 месец. Детето ќе те води, верувај ми!
avatar
Anjuska08
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1027
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 18515
Registration date : 2008-11-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Denicija on 04.05.09 12:07

ја разгледував шемата, ја слушав и мојата докторка што ми советува за исхраната, но сепак на крај самата си одлучив да направам отстапки.
на пример, јас почнав со кисело млеко од 6 месеци, со плазма (во која има глутен) од 6 месеци исто, со жолчка почнавме од 7 месеци и една недела, со мевце од 6 и пол...
сега постепено почнувам да и ставам во кашичките неколку трошки лепче за да се навикнува и немам проблем за сега.
од скоро почнавме и со грашок, и мноогу го обожава само мака мачам со соковите. никако несака да ги пие, незнам зошто така, на почетокот ги сакаше многу,сега не сака ни да ги види. повеќе сака да си цица наместо да пие од шише дали сок или чај
страв ми е да не се одвикне од шишето, што ќе правам кога ќе е поголема незнам?!
avatar
Denicija
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 117
Age : 37
Локација : Strumica
Поени : 18264
Registration date : 2008-12-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Mimi22 on 04.05.09 12:18

Se e samo faza veruvaj moevo nesakase da pie nikakva tecnost 3 meseci.Maka macev ma kraj mu dadov od caska so klunce i pocna da pie.Posle nekoe vreme slucajno ja zaboravivme caskata koga bevme na gosti i mu dadov sise.Od togas samo sise i toa pie najmalku pola litar tecnost dnevno prvo bese sok a sega go nauciv na caj.Voda nesaka da vidi ama nikako.Taka da ne se sekiraj ke pomine i taa faza.
avatar
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18670
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by BubeM on 04.05.09 15:46

денес прв пат ја пробавме оваа каша

се подготвува со млеко, а може да се додаде и овошје. јас и ставив малку банана. не беше ептен воодушевена ама јадеше.
убаво се раствара, за разлика од таа на нестле, која се прави цела со грутки

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19129
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Kinky on 04.05.09 16:09

Дениција, а зашто ти е важно да пие од шишенце?
Биди среќна ако не сака сок или чај туку бара да цица. Далеку е поголем ќарот од мајчиното млеко отколку од сокчетоSmile
Остави ја сама да ти диктира што и колку сака, соковите се најмалку важни, ако јаде овошје ич гајле да немаш.

Алексеј има 19 ипол месеци, сеуште не пие сокчиња и чај, сака да цица. Ни шишенце никад не сме користеле откако сме почнати со дохрана. Се сум му давала од обична чаша да пие. Пробај од чашка со клунче да и даваш, ги има за од 6+ месеци.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19979
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Damjana on 04.05.09 20:30

Kinky напиша:Дениција, а зашто ти е важно да пие од шишенце?
Биди среќна ако не сака сок или чај туку бара да цица. Далеку е поголем ќарот од мајчиното млеко отколку од сокчетоSmile
Остави ја сама да ти диктира што и колку сака, соковите се најмалку важни, ако јаде овошје ич гајле да немаш.
Bas taka. Jas se nerviram so mm - daj mu ta daj mu sokce na deteto. Abe ne saka vikam ... onaka pie, ne obozava. Ako, ke si se nauci vika, pa koe dete ne saka sokce? E zosto so sila da ja ucam da pie sok koga i davam dovolno ovosje? I po 2 pati vo denot znam da i dadam ako mislam deka ke go jade ...
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 47
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 19084
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by BubeM on 04.05.09 20:39

Денес пробав да и дадам карфиол. Не го сака баш. Ама изгледа го преварив. Еве сега барам по нетов и најдов дека ако подолго време го вариш може да има горка жичка, баш тоа и ми се случи.
Имате некоја рецепта со карфиол? Јас денес и го правев со морков и телешко.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19129
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Elisaveta on 04.05.09 20:44

dali pravite sokcinja vo sokovnik za 5- 6 mesecni bebinja?jas se dvoumam dali da kupuvam gotovi ili da pravam bidejki ovosjeto e prskano
avatar
Elisaveta
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 341
Age : 34
Локација : mkd
Поени : 17967
Registration date : 2009-04-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by rich_bitch1 on 04.05.09 21:05

emili pie po 200 ml sok na den,jas pak se nerviram sto pie mnogu ama saka i bara samata.inaku domasni i pravam samo od jabolki i krusi,ostanato kupuvam,pa i nema seuste da se kupat praski,kajsii...inaku za ona pogore sto zborevte pogore...i jas ne se vodam bas po semata sto mi ja dade doktorot.gluten vovedov od 6 ti mesec,isto i kiselo mleko,karfiol ,grasok isto jade veke eden mesec i nemame nikakov problem.
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20433
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Denicija on 04.05.09 22:16

фала на поддршката девојки, не е лесна работа да се биде мајка како што се чини, на грижите им нема крај. а колку само бев поинаква порано, но тоа сега не ни важно.
она што сакам да кажам е дека секогаш се ориентирам што сака таа а не јас кога се работи за храната. можеби на почетокот мака мачев дури се научи да голта кашички и понекогаш дури и бев поупорна отколку што треба, но на крај успеавме.
сега кога се работи за сокчињата и воопшто течностите, се грижам единствено од тоа да не ја изгуби навиката на пиење од шише. но уствари видов дека не сака воопшто да ги пие, ни вода, ни сок нити пак чај (пробав и со лажица, и со шприц, чашки имаме две, и со силиконска и обична уста), секогаш се мршти и кенка.
се надевам дека е само период

и нешто друго сакам да искоментирам, но незнам дали во оваа тема
денес ми се деси нешто што ме испровоцира и ме извади од такт
една познаничка ја виде ќерка ми и на смеа и вели „Да и кажеш на мама да не те рани толку многу, зошто си многу големка“
замислете, а Дениција си јаде секогаш по 3 оброка дневно (последните 4-5 недели и без течности) и тоа секогаш кога таа ќе посака (тоа лесно го дознаваме ние мајките кога гледаме колку брзо ни голта детето кога е гладно) и плус си цица.
неможев да се изначудам колку безобразни луѓе има, не само што ќе те испровоцираат, туку и ќе ти створат поголем сомнеж во тоа дали сте добри мајки или не?
секав да и кажам „Да ти го јаде газето тетката“ ама некако се воздржав....
незнам како реагирате на вакви ситуации во врска со исхранувањето на нашите најмили, но верувајте јас едвај се воздржав
avatar
Denicija
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 117
Age : 37
Локација : Strumica
Поени : 18264
Registration date : 2008-12-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Elisaveta on 04.05.09 22:28

Denicija ne se nerviraj sekoj sekako ke ti kaze, slabo ili debelo da e zdravo i ic ne beri gajle hrani go kako sto treba, pa site nemoze da bidat isti. a kako sto gledam malata e napredna i vesela.
avatar
Elisaveta
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 341
Age : 34
Локација : mkd
Поени : 17967
Registration date : 2009-04-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by babysara on 04.05.09 22:29

e mila moja jas go jadev stapot so prvoto, ama sega nikogo ne slusam ama ic ne se zamaram. So prvoto mi vikaa site (najmnogu mislam na svekrva mi) mnogu ti e slabicko detevo, davaj mu , gotvi mu, duri i sekoe doaganje na gosti recepti mi nosese, kao demek jas ne mu davam da jade???????????? A be sto da ti kazuvam, i samo sporedbi slusav vidi go deteto na onaa, vidi go na ovaa....... Lele pukav od nervoza, duri i alergija dobiv na nervna baza, i zatoa sega sin mi na 6 godini ne jade uste sam deka samo trcavme po nego so tanjirot, ama zatoa sega Sara...... hihi
avatar
babysara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 555
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18318
Registration date : 2009-03-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Denicija on 04.05.09 22:32

Elisaveta напиша:Denicija ne se nerviraj sekoj sekako ke ti kaze, slabo ili debelo da e zdravo i ic ne beri gajle hrani go kako sto treba, pa site nemoze da bidat isti. a kako sto gledam malata e napredna i vesela.
фала ти срцко, затоа и напишав овде за ова искуство бидејќи сме мајки и знаеме како е
но верувам дека кај сите мајки се ствара револт кога некој ни го доведува нашето мајчинство во прашање

babysara напиша:
e mila moja jas go jadev stapot so prvoto, ama sega nikogo ne slusam ama ic ne se zamaram. So prvoto mi vikaa site (najmnogu mislam na svekrva mi) mnogu ti e slabicko detevo, davaj mu , gotvi mu, duri i sekoe doaganje na gosti recepti mi nosese, kao demek jas ne mu davam da jade???????????? A be sto da ti kazuvam, i samo sporedbi slusav vidi go deteto na onaa, vidi go na ovaa....... Lele pukav od nervoza, duri i alergija dobiv na nervna baza, i zatoa sega sin mi na 6 godini ne jade uste sam deka samo trcavme po nego so tanjirot, ama zatoa sega Sara......

фала Богу не ги турам на памет и ќе си продолжам по мое, но многу се револтирам кога некој се прави демек „по мајка“ од друга мајка особено кога по цел ден мислиш што да и дадеш да јаде, дали е доволно здраво и хранливо тоа што го јаде...ви викам едвај се воздржав
avatar
Denicija
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 117
Age : 37
Локација : Strumica
Поени : 18264
Registration date : 2008-12-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Elisaveta on 05.05.09 0:09

neznam koj prasa za leneno seme, najdov vo moja beba, moze od 8 mesec ama ne poveke od 2 kafeni lazicki. mislam deka bese vo aprilskiot ili majskiot broj 2008 moja beba.
avatar
Elisaveta
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 341
Age : 34
Локација : mkd
Поени : 17967
Registration date : 2009-04-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Воведување дополнителна исхрана!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 41 of 42 Previous  1 ... 22 ... 40, 41, 42  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот