Родители и деца

Што кога некој близок повеќе го нема?

Страна 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by elza on 18.01.09 13:32

сето ова што го прочитав се најдов во повејќето себеси.изгубив најблиски , итоа кои многу ги сакав,претезно млади кои усте не дозивеа ни 40та год.ми недостасуваат многу,секогас се сеќавам на нив.чемер носам за нив во душава,а што да правам морам некако да се помирувам ,заради детето и сопругот.знам колку е тешко ,нема зборови кои тешат,целиот ритам се пореметува.голема е тагата по изгубените блиски.
avatar
elza
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 1
Age : 55
Локација : makedonija
Поени : 18080
Registration date : 2009-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by Janaxxxx on 18.01.09 18:07

E kaj si se podsekam na site raboti sto me pravat tazna pa plus i mm koga ke dojdat praznici ili taka nekoj posebni prigodi koga ke se natazi za brat mu pa mi ide da poludam zal mi e a neznam sto da mu kazam samo mu vika takov e zivotot a sto drugo da mu kazam???????? kako da go utesam?
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 36
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 18868
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by Sun_shine on 18.01.09 18:51

Нема зборови кои би можеле да не утешат....сигурна сум дека сите од нас знаат дека животот едноставно е таков...Тешко е многу, сите тие празници, слави , свадби , родендени а најблиските ги нема....Знам често да си помислам ..како ке ми биде на мојата свадба без тато да ме изнесе од соба..како ке и биде на мајка ми сето тоа да го помине без својот сопруг..како да прави свадба за својат акерка кога син и го нема повеке...Многу многу тешко и никогаш нема да можам да го објаснам чувството
avatar
Sun_shine
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 30
Локација : Скопје
Расположение : tazno
Поени : 18374
Registration date : 2008-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by macush on 19.01.09 22:53

Eeeeee dusicke,potpolno te razbiram.Veruvaj mi istata bolka i jas ja nosam. Tesko e da se smees a dusata da ti gusi u solzi,tesko e da sakas da se iskazez na nekoj,a da se plasis istiot da ne go povredis,tesko e da sakas da se isplaces a da moras zaradi tie okolu tebe da bides jaka. Bolkata sekogas ke ostane a nie samo ke se navikneme da ziveeme so nejze.Ke ima uste mnogu,mnogu ubavi raboti vo zivotot,a i samiot zivot ke ti donese sila i volja za ziveenje.Site imame izgubeno nekoj blizok,toj nekoj treba samo da go cuvame od zaboravot.Sekavanjata na niv neka ne bidat nasa propast,nego nasa volja za ziveenje. Tesko e znam deka e tesko,ubavo rece deka nema zborovi koi sto mozat da ne utesat,ama zivotot e takov,nekogas premnogu surov,a nie mora da prodolzime ponatamu.
avatar
macush
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 978
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 18758
Registration date : 2008-10-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by baby24 on 19.01.09 23:09

Jas so ova ednostavno ne se boram ,toj del od mojot zivot se obiduvam da go izbrisam od sekavanje,zosto nemozam da ja podnesam bolkata,se obiduvam da gledam napred da bidam srekna zaradi mm i deteto tie mi se sega se vo zivotot,a ako pocnam da se navrakam ke legnam bolna zosto premnogu boli i zatoa se obiduvam se da izbrisam i da zaboravam
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 35
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 19223
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by Zvezdicka on 20.01.09 0:32

Citajki ve vas devojki tuka na nekoj nacin mi olesna bidejki svativ deka ne sum sama ni edinstvena so tie crni misli i strav od smrtta.
Od koga se omaziv dosta dolgo me macese mislata sto ke bide koga moite roditeli ke gi nema poveke. Toa najveke me plasese i so godini si se plasev i si se tesev samata no sepak seuste me zaprepastuva mislata. Mi se cini deka smrtta na tatko mi nema da mozam nikogas da ja prezvieam.

Ne znam... ne mozam veke ni da pisuvam.. aj ke prodolzam nekoj drug pat ....
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19916
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by Anjuska08 on 20.01.09 23:58

Не ми е блиска туку золва на пријателка на мајка ми. Ја знам од видување. Вчера чув дека починала на 44 години. Остави две деца. Толку ме погоди тоа , што и денес некако не можам да се ослободам од таа мисла. И нека си поживее и една моја комшика која има 88 години, ама зошто се некако слушам како млади си заминуваат од овој свет. Толку нешто ова ме исплаши не можам да опишам, навистина се замислив. Можеби постов не е на местото каде што треба, ете не ми беше блиска, ама сакав да споделам, да ми олесни. Што ли е ова со младиов свет?
avatar
Anjuska08
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1027
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 18515
Registration date : 2008-11-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by dzi-dzi on 22.01.09 17:18

Sun_shine напиша:Нема зборови кои би можеле да не утешат....сигурна сум дека сите од нас знаат дека животот едноставно е таков...Тешко е многу, сите тие празници, слави , свадби , родендени а најблиските ги нема....Знам често да си помислам ..како ке ми биде на мојата свадба без тато да ме изнесе од соба..како ке и биде на мајка ми сето тоа да го помине без својот сопруг..како да прави свадба за својат акерка кога син и го нема повеке...Многу многу тешко и никогаш нема да можам да го објаснам чувството
Sun_shine znam deka e tesko znam deka boli nemozam da kazam deka ZNAM kako se osekas ali znam i sigurna sum deka tatkoti i brati se gordeat so tebe i deka ke bidat prisutni so tebe na toj prekrasen den tie ti se angeli cuvari koi nema da dozvolat nikoj da te povredi bidi hrabra zaradi mama gusnija na toj den baknija i kazii deka ne ste sami deka ima i okolu vas dva angela koi se raduvaat sto ste tolku hrabri i ke vi davaat sila
avatar
dzi-dzi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 35
Локација : na rabora
Расположение : promenlivo
Поени : 18315
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by Eli22 on 22.01.09 19:34

Jas ne se plasam od smerta mislam deka koga i da dojde (nedaj boze za skoro nikoj toa ne si go posakuva) no mislam i do nekade sum sigurna deka i ako tolku mlada spremna sum da ja docekam,ne deka sum razocarana od zivotot ili nekoja takva rabota ednostavno ostavam zivotot da si go donesi svoeto ne se plasam od toa sto e i toa sto treba da bide,A jas izgubiv edna mnogu draga licnost go zagubiv mojot tatko za koj bev mnogu privrzana i ako ne ziveese so mene,i nema den da ne pomislam na nego potocno nema sat a da ne mi projde on niz mislite :b heart: nekoe raboti koi gi nosi zivotot se stvarno teski i bolni,no zivejam so toa deka mozebi sakal da e tamu i deka tamu mu e podobro od kolku na ovoj surov svet vo koj neznaes sto ti nosi sekundata.
avatar
Eli22
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 9
Age : 28
Локација : bitola
Поени : 18065
Registration date : 2009-01-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by Zvezdicka on 22.01.09 20:22

Eli ke mi izvinis ama mislam deka nemas poima sto zboris.
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19916
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by lidija29 on 22.01.09 20:50

samo da pomislam na smrt i mornici me lazat, sum bila mn pati na pogrebi ama posle toa imam kosmarii mi se vrakaat site sliki od toj den...mozebi oti od mnogu mlada se najdov vo edna mn. strasna situacija a imav okolu 17 god. Ziveev so baba, popravo nie gore a taa dolu vo kuka, bese ladno a imav za ucenje i da ne gubam vreme so palenje ogan i posto znaev kaj baba sekogas e zapaleno sporeto slegov dolu, ucev...ko edno vreme slusnav strasen zvuk i sega i go slusam grrrrrrrrrrrrr, se zavrtiv pozadi i sto da vidam babami so glavata odprevrtena nanazat i seta so pena na ustata...strasno prvo se javiv brza pomos a potoa i kaj majkami na rabota i i rekov brzo idisi baba pocina ja potresiv i nea, stigna brzata pomos i ja pregleduvaat babami i "stara e za cabe ke ja zemame so nas...." ko vo tie momenti stignaa i majkami i tatkomi, i na insistiranje od tatko mi ja zedoja na bolnica ....da ne dolzam na kraj konstatiraa deka ima epilepsija i po 1 nedela zenata se vrati doma , no od togas praktikuvav nikogas da ne sum sama so nea.... si doceka dlaboka starost pocina pred 2god.imase 90 god
avatar
lidija29
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 440
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 18216
Registration date : 2009-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by Zvezdicka on 22.01.09 21:38

Lidija samo po red neka odi ...
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19916
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by macush on 23.01.09 1:39

E koga bi odelo po red,sega ke si imav brat,a i mm ke imase isto brat.Nemase da ja cuvstvuvame ovaa uzasna bolka i praznina.Se ke bese poubavo.
avatar
macush
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 978
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 18758
Registration date : 2008-10-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by Janaxxxx on 23.01.09 22:58

Lele da znaete kolku mene mi e tesko sto na mm mu e tolku tesko za bratmu a uste ni svadba ne sme pravele samo radi toa i sega vo maj ke pominat 3 godini pa sakame da pravime svadba iako negovite ne se mnogu za neznam sto da kazam nesmeam ni da prasam kako koga mislam ke pobudalam!
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 36
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 18868
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by Sun_shine on 25.01.09 15:08

Janaxxxx напиша:Lele da znaete kolku mene mi e tesko sto na mm mu e tolku tesko za bratmu a uste ni svadba ne sme pravele samo radi toa i sega vo maj ke pominat 3 godini pa sakame da pravime svadba iako negovite ne se mnogu za neznam sto da kazam nesmeam ni da prasam kako koga mislam ke pobudalam!
Tesko e...no mislam deka site nie zalime so srceto..Majka mi nema zaigrano nitu zapeano od 1993, bratucetkite pravea svadba taa ne stana da igra..no mi ima kazano deka jas ke imam kakva takva svadba...ne e moe da ti se mesam..no ete se pronaogjame vo nekoi raboti...bitno e ti da bides srekjna i da se sakate...nema nisto poubavo od toa...a veruvam deka i tie gore na neboto ke bidat isto tolku srekjni kolku i nie na nasite svadbi i nema nikogas da ni preflat(bidejki neli ziveat vo nas) za toa...Sepak sekoj si ima svoj stav...mene mi e tesko na svadbi, proslavi praznici..no znam deka tie mi prakjaat sila seto toa da go prebrodam i da prodolzam ponatamu
avatar
Sun_shine
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 30
Локација : Скопје
Расположение : tazno
Поени : 18374
Registration date : 2008-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by emilija poposka boshevska on 13.02.09 14:36

jas pred 5 dena ja zagubiv tetka mi. 7 Godini jas i maz mi, togas mi bese decko, ziveevme so nea. Ne bese mazena i nemase deca. Ne sakase nas poveke od se na svetot. Mislam deka nikoj drug ne mi pravel poveke keifovi od nejze. I mene i na brat mi.
Pred tocno edna godina i dijagnosticiraa karcinom na belite drobovi.Sok. A nikogas pred toa ne bila bolna ni od grip. Bese tolku silna, mislam deka taa nas ne tesese, da ne e sekirame. Eden den ne sedna so maz mi i ni rece: Osum godini ste zaedno,neznam so cekate uste.Jas nemam mnogu vreme, ajde edna svadba i sakam vnuce da si docekam. Vo toj moment i jas i mm i vetivme deka ke i ja ostvarime zelbata. Nabrzina pocnavme da spremame svadba, eden den odevme vo bolnica so nea na hemoterapija, drugiot na proba za vencanica . Ama za dete nekako ne sakavme, se dvoumevme...
Napravivme prekrasna svadba, taa uste bese na noga, duri i igrase...
Gosprod taka sakal, ostanav bremena nekade vo oktomvri. Tolku mnogu se izraduva..No lekarite uste togas predviduvaa ne poveke od mesec. Kolku mi e tesko sega, si vikam da ostanev vednas togas, mozebi i ke go videse, ke go docekase...
Izvinete, no ete bas mi e polesno sto ja raskazav svojata prikazna...Ne bev na pogrebot,mi sovetuvaa deka taka e podobro i za mene i za bebeto. Gi poslusav i se nadevam deka ke mi prosti.
avatar
emilija poposka boshevska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 36
Локација : ohrid
Поени : 18694
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by sneze on 13.02.09 14:46

Трогателно и нема утеха . ...Ne bev na pogrebot,mi sovetuvaa deka taka e podobro i za mene i za bebeto. Gi poslusav i se nadevam deka ke mi prosti. ... Мислам дека добро си постапила и дека ти простила сигурно. Живеј го животот и гледај на иднината
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 19174
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by emilija poposka boshevska on 13.02.09 14:52

Sneze fala ti mnogu. Nemam so kogo bas ubavo da si se isplacam, zosto site vednas mi vikaat, ti ne smees da se trevozis. Se trudam kolku sto mozam, uste mi e mnogu brzo, iako go ocekuvavme krajot veke podolgo vreme. Fala ti na ubavite zborovi
avatar
emilija poposka boshevska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 36
Локација : ohrid
Поени : 18694
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by Anjuska08 on 13.02.09 15:01

Бидејќи те сакала толку многу, сигурно ти простила, немој да се грижиш. Правилно си постапила што не си била на погребот. Болката по некој близок никогаш нема да престане, но во одредени ситуации не треба да се тревозиме дополнително. Погребот е многу трогателен чин за бремена жена, а ти си му требаш на малото смирена, барем колку што можеш посмирена во таква ситуација. Верувам дека ти е тешко и ќе ти биде тешко за неа цел живот. Но, секогаш сеќавај се на убавото и дека сигурно се радува на вашата среќа и на малото што треба да дојде на свет. Ја имаш мојата подршка комплетно, знам како се чувствуваш!
avatar
Anjuska08
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1027
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 18515
Registration date : 2008-11-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by lidija29 on 13.02.09 15:15

emilija poposka boshevska Zborovi za da se ublazi bolkata nepostojat, vremeto vo vakvi situacii ni e edinstven sojuznik, i pametija tetka ti po ubavoto koga bese zdrava pametigi migovite kaga ste sedele i ste se smeele, pameti gi nejzinite soveti, bidejki edinstveno spomenite nikoj nemoze da ni gi zeme....taa sigurno se gordeela so tebe, a toa deka ne si bila na pogreb toa nemozelo da ti ja namali bolkata tuku naprotiv uste poveke ke si se rastrevozela i ti i toa malo sustestvo vo tebe...bidi hrabra, kako sto bese i taa...vecna i zemja
avatar
lidija29
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 440
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 18216
Registration date : 2009-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by Ance-J on 13.02.09 15:21

Емилија никако не смееш да се чуствуваш виновна,па барем дознала дека си бремена и сигурно била многу среќна,и секогаш сеќавај се на убавите работи со неа.А за погребот берувам дека и таа да можела да одлучи сигурно не би сакала да одиш пред се заради бебето...
avatar
Ance-J
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 665
Age : 36
Локација : doma
Расположение : добро е
Поени : 18988
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by emilija poposka boshevska on 16.02.09 14:38

Devojki fala vi na site od srce
avatar
emilija poposka boshevska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 36
Локација : ohrid
Поени : 18694
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Суров живот!

Пишување by bubale23 on 16.02.09 21:10

Zdravo devojki, eve me povtorno mene Smile Citam, se slucuvaat i dobri i losi nesta vo vasite zivoti, isto i kaj mene, no zivotot tece ponatamu, sekoja pominata prepreka ne pravi posilni! Od mojot spontan abortus pominaa 4 meseci, kazano mi e da pominat minimum 6 za naredniot pat, pa kako sto blizi april, taka se povesela stanuvam:) No, kako sto znaete, mojata semejna tragedija nalaga i drug tek na planovite :( Veridbata, koja i posle tri pati prezakazuvanje poradi opravdani neprijatni slucuvanja sepak ne se odrza, seuste "ceka na red", pa bi sakala dokolku e mozno vie da odgorite na ova, i za mene tesko prasanje - koga veridba ?? ( od smrtta na majka mi pominana isto taka 4 meseci:(( ) znam deka kolku i vreme da pomine, nikogas nema da bide vreme za veselba i svadba, a od druga strana tolku posakuvam bebe, koe sakam da se rodi vo brak Neutral premnogu e tesko! se sto i da odlucam, mislam deka e neispravno!
avatar
bubale23
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 150
Age : 32
Локација : Home
Поени : 18785
Registration date : 2008-09-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by MamaMaja on 16.02.09 21:15

Бубале веридба не значи по дефолт зурли и тапани.
Можеш да си ја оствариш желбата за брак и тивко, не мора да биде
тоа со музики и чуда, кои јас и онака ги мразам. Верете се, венчајте
се тивко, достоинствено, сигурно и мајка ти не би имала ништо против тоа.
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18534
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by Mama Ane on 16.02.09 21:16

леле буабле немој така. Жал ми е за твојата загуба ама па немора да правите класична веселба. Можете да си се регистрирате, да си се венчате во црква и да си обележите најинтимно што може. Болката секогаш ќе ја имама, ама треба да продолжиш понатаму. Јас ти пуштам среќа за се :*
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20786
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што кога некој близок повеќе го нема?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот