Родители и деца

Анемија

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Анемија

Пишување by rich_bitch1 on 14.11.08 15:11

Барав не најдов ваква тема.на порагјај искрварив мн и крвта ептен ми заслабна.хемоголбинот ми е 74.пиев ампули тотхема ама џабе не ми помогнаа ништо.сега примам на секој втор ден инфузија збогатена со железо и витамин ц.за една недела пак ке правам проверка на крвна слика.мн слабо се чувц.и имам силни глаболки.најмногу ме исплашиа кога ми рекоа дека во краен случај ке мора да примам крв.има ли некој лсично искуство или можеби некој природен лек кој помага а можам паралелно да го пијам со другите лекови

rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 16738
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија

Пишување by Monika on 14.11.08 15:22

Пробај да измешаш една мала тегла мед помешано со 250гр ленено семе(мелено) и 250гр ореви(мелени)

Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Локација : Skopje
Поени : 15928
Registration date : 2008-07-20

Пишување by nikolina008 on 14.11.08 15:27

eve eden proveren i 100 % isproban recept:
1 kg jaboka
1 kg morkovi
1 kg cveklo
1 kg limoni

Se mele na masina za meso ili se renda.
Stoi 24 casa i potoa se cedi.
Vo dobieniot sok se stava edna tegla med i dobro se promesuva.

Se pie nautro po edno fildznace.

nikolina008
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 310
Локација : nekade
Расположение : podobro
Поени : 15030
Registration date : 2008-09-10

Пишување by Sandra on 14.11.08 15:31

Пробај да внесуваш што е можно повеќе продукти кои содржат железо ( месо, цвекло, спанаќ итн), и обавезно да внесуваш витамин Ц, можеш и апчиња ама не е лошо после оброк богат со железо да испиеш чаша свежо цеден сок од лимуни, портоколи или цитрони. На крај обавензо внесувај фолна киселина таа помага во врзувањето на железото во крвта.
Некаде на форумот имаше и рецепт за анемија со семе од коприви, ама некоја од жениве која го знае сигурно ќети се јави.

Sandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 821
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 15696
Registration date : 2008-07-22

Пишување by Emilija on 14.11.08 16:00

РБ јас во болница примив 2 кеси крв. Не е тоа толку страшно. Се само да бидеш подобро. Мене тотемата многу ми помогна ама обавезно се пие со витамин Ц. Ја пиев 2 кутии по 2 пати на ден, па после уште 1 кутија по 1 на ден.

Природните лекови кај мене беа ефикасни само за задржување на висината на хемоглобинот, никако не го качуваа. Но секој организам е различен.

Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 16124
Registration date : 2008-07-11

Пишување by mamalina on 14.11.08 18:16

I jas koga se porodiv so prvoto primiv krv uste vo bolnica,ne e nisto strasno iako i jas koga mi ja donesoa se podisplasiv,ama toa najmnogu mi pomogna da se oporavam,posle piev ferum tableti so vitamin ce i sok od koprivi.Mene hemoglobinot mi bese 78.

mamalina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 728
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 15251
Registration date : 2008-08-22

Пишување by georgina on 17.11.08 14:40

nikolina008 напиша:eve eden proveren i 100 % isproban recept:
1 kg jaboka
1 kg morkovi
1 kg cveklo
1 kg limoni

Se mele na masina za meso ili se renda.
Stoi 24 casa i potoa se cedi.
Vo dobieniot sok se stava edna tegla med i dobro se promesuva.

Se pie nautro po edno fildznace.
I na mojata sestra posle poroduvanjeto i zaslabna krvta mnogu, pa go piese ovoj sok, ama taa go pravese na sokovnik.

georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Локација : Negotino
Поени : 15205
Registration date : 2008-08-02

Пишување by ivi on 17.11.08 21:56

И јас сум скоро анемична, ама на мене ми рекоа да појачам исхрана за да не си направам беља,ама јас сум по малку и непослушна,па се случува многу често да јадам еднаш дневно.

ivi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 664
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 15670
Registration date : 2008-05-06

Пишување by Janaxxxx on 21.11.08 23:51

Mnogu mnogu meso zelencuk sve kaj sto znaes deka ima zelezo a i caj od koprivi kako sto znam e dobar

Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 15173
Registration date : 2008-11-02

Пишување by majuvce on 09.02.09 11:18

На последниот циклус искрварив многу и крвта драстично ми ослабна. Железото ми падна на 1,4 и хемоглобинот на 56. Примам инекции и апчиња железо, пијам сируп, витамини, секое утро си правам сок од цвекло и моркови, ама најмногу од се ми сметаат силните главоболки. Неиздржливи се, особено кога ќе станам наеднаш. Пијам аналгин еднаш во денот, ама џабе оти после неколку саати уште посилна главоболка имам. Како да се ослободам од нив? Или ќе ми помине кога ќе ми се подобри крвната слика, претпоставувам..

majuvce
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 432
Локација : да знам и самата каде сум, добро ќе биде...
Расположение : средно жалосно
Поени : 15433
Registration date : 2008-07-19

Пишување by Pipolino on 09.02.09 11:19

probaj so b kompleks

Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Расположение : se gura nekako
Поени : 15134
Registration date : 2009-02-01

Пишување by majuvce on 09.02.09 11:24

Ги примам заедно со железото во инекција...утре сум на контрола па ќе ја прашам д-р што ќе ми рече.

majuvce
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by rich_bitch1 on 09.02.09 11:38

ја примив тотхема и три инфузии не ми текнува какво име имаа,од кои железото за една недела од 3,5 ми скокна на 7,5.сега хемоглобинот ми е 110 не е којзнае каков ама за разлика од 75 кога го имав пред 4 месеци сега е добро

rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 16738
Registration date : 2007-12-29

Пишување by majuvce on 09.02.09 11:59

По препорака на матичната, порачав од Грција едни апчиња ферофолик, биле многу ефикасни, за разлика од оние што ги продаваат овде кај нас. Од нив наводно за многу брзо време се крева железото, ама ќе прашам и за тоа тотхема, првпат слушам. Инекциите со ферум лек и Б12, Б6 и Б1 ги примам двапати неделно, вкупно 5 се.
Инаку 110 хемоглобинот мислам дека е добра вредност, исто и 7,5 за железото.

majuvce
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by Diana on 30.09.09 21:04

Женски ве читав сега на оваа тема,нема многу кои имале проблеми со анемичност,и јас сеуште незнам дали сум анемична ама толку ми е лошо,неможам да опишам.Кога излегов од болница хемоглобинот ми беше 87 а само по 2 недели пиење тотема ми се качи на 137 многу ми помогна...Пред 1 месец ја испитував пак крвта хемоглобинот ми беше 122 значи пак се намалува,а оттогаш па се до сега бев на строга диета,што значи мене железото сега ми е на 0.Имам главоболки,вртоглавици невидени,срцето ми чука забрзано,и ми се гади.Кажете ми лек за појачување на крвната слика оти гледам со тотемата некако не оди,ги пијам веке една недела,Утре ке ја испитувам крвта па ке видиме колку ми е хемоглобинот.Многу ке ми биде мило ако ми помогнете Поздраввв

Diana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 691
Локација : Bitola
Расположение : Замрзнато...
Поени : 14778
Registration date : 2009-02-15

Пишување by vecki on 30.09.09 21:41

Diana a da probas so kapsuli heferol mene do sega tie najmnogu mi pomognale

vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 17145
Registration date : 2008-05-05

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 30.09.09 21:50

Diana напиша:Женски ве читав сега на оваа тема,нема многу кои имале проблеми со анемичност,и јас сеуште незнам дали сум анемична ама толку ми е лошо,неможам да опишам.Кога излегов од болница хемоглобинот ми беше 87 а само по 2 недели пиење тотема ми се качи на 137 многу ми помогна...Пред 1 месец ја испитував пак крвта хемоглобинот ми беше 122 значи пак се намалува,а оттогаш па се до сега бев на строга диета,што значи мене железото сега ми е на 0.Имам главоболки,вртоглавици невидени,срцето ми чука забрзано,и ми се гади.Кажете ми лек за појачување на крвната слика оти гледам со тотемата некако не оди,ги пијам веке една недела,Утре ке ја испитувам крвта па ке видиме колку ми е хемоглобинот.Многу ке ми биде мило ако ми помогнете Поздраввв
Diana zamoli da ti gi donese nekoj od Viena kapkite Aktiferrin -Tropfen.Mnogu se delotvorni,ke ti pomognat.Cinat samo 2 evra,sisence od 30 ml.

D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 16789
Registration date : 2009-03-04

Пишување by Maja on 30.09.09 23:04

Диана, пробај со сок од цвекло, лимон и морков........или види како беше тој лекот со корен од коприва (го има во билна аптека) и мед...Природно си е природно
..... иако за воља на вистината кога се распрашувавме по доктори на истава тема, ни рекоа дека железото подобро се апсорбира во организмот ако е од животинско потекло отколку од растително

Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Поени : 16028
Registration date : 2008-04-14

Пишување by Majsi on 30.09.09 23:19

D-r Lidija Pazdrijan напиша:
Diana напиша:Женски ве читав сега на оваа тема,нема многу кои имале проблеми со анемичност,и јас сеуште незнам дали сум анемична ама толку ми е лошо,неможам да опишам.Кога излегов од болница хемоглобинот ми беше 87 а само по 2 недели пиење тотема ми се качи на 137 многу ми помогна...Пред 1 месец ја испитував пак крвта хемоглобинот ми беше 122 значи пак се намалува,а оттогаш па се до сега бев на строга диета,што значи мене железото сега ми е на 0.Имам главоболки,вртоглавици невидени,срцето ми чука забрзано,и ми се гади.Кажете ми лек за појачување на крвната слика оти гледам со тотемата некако не оди,ги пијам веке една недела,Утре ке ја испитувам крвта па ке видиме колку ми е хемоглобинот.Многу ке ми биде мило ако ми помогнете Поздраввв
Diana zamoli da ti gi donese nekoj od Viena kapkite Aktiferrin -Tropfen.Mnogu se delotvorni,ke ti pomognat.Cinat samo 2 evra,sisence od 30 ml.

Eve jas mozam da ti pomognam so ovie kapki sto ti gi preporaca doktorkata.Mozam da ti pomognam so edno sisence barem za pocetok pa ako ti deluvaat ponataka da si gi naracas po nekogo.
Ako sakas ke iskontaktirame....pozdrav!

Majsi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 276
Расположение : OK
Поени : 13414
Registration date : 2009-09-18