Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Посни салати

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
hajdi
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 522
Age: 29
Локација: Kicevo
Расположение: odlicnoo
Поени: 12195
Registration date: 2008-08-16

ПишувањеПредмет: Посни салати   14.11.08 1:10

Извесен период се мислев баш на оваа тема.Слава ни е Св.Никола (19.12) и трпезата ја поставуваме со посни работи.Сакам да ве замолам ако ви се наоѓа некој рецепт за посни салати да го пишете, сакам оваа година да спремаме некои новитети. Тие што слават посни слави можат да пишат кои салати они ги прават???
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14136
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Посни салати   14.11.08 1:33

Јас си правам една салата многу е вкусна.. Е сега за слава ќе ти треба количински повеќе. Еве ја рецептата онака кога ја правам за малку луѓе:
Салата со Крабји (или краби, кој како сака Smile )

2 пакетчиња смрзнати крабји,
2 конзерви туна на парчиња,
1 мала главица кромид,
2-3 лимони..

Крабјите се обаруваат малку, се сечат на кругчиња и се ставаат во длабок сад, се сецка ситно кромидот и се додаваат туните. Убаво се промешува и се цедат лимоните.. По желба може да се додаде и малку рузмарин.. Брза, лесна а многу вкусна..
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14967
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Посни салати   14.11.08 1:41

A sto e toa krabji ?
Вратете се на почетокот Go down
OLGICA
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 100
Age: 31
Локација: bitola
Поени: 12235
Registration date: 2008-08-22

ПишувањеПредмет: Re: Посни салати   14.11.08 1:42

hajdi odi na hrana i vino imaj razni recepti
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14967
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Посни салати   14.11.08 1:43

aj kazetemi ja adresata od hrana i vino,kaj mene stoi od mart .
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14136
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Посни салати   14.11.08 1:46

lela напиша:
A sto e toa krabji ?
мислам дека се пипките од октопод. се продаваат како стапчиња замрзнати малечки пакувања..
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14967
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Посни салати   14.11.08 1:47

Fala mnogu.
Вратете се на почетокот Go down
bibe85
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1010
Age: 29
Локација: Кичево
Расположение: naj naj srekna
Поени: 12251
Registration date: 2008-08-16

ПишувањеПредмет: Re: Посни салати   14.11.08 1:53

lela напиша:
aj kazetemi ja adresata od hrana i vino,kaj mene stoi od mart .
и кај мене
Вратете се на почетокот Go down
bibe85
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1010
Age: 29
Локација: Кичево
Расположение: naj naj srekna
Поени: 12251
Registration date: 2008-08-16

ПишувањеПредмет: Re: Посни салати   14.11.08 1:54

http://www.hranaivino.com.mk/MK/spisanie/spisanie.html
еве Лела ама не ми се отвора ни еден рецепт


Последната промена е направена од bibe85 на 14.11.08 1:58. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
hajdi
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 522
Age: 29
Локација: Kicevo
Расположение: odlicnoo
Поени: 12195
Registration date: 2008-08-16

ПишувањеПредмет: Re: Посни салати   14.11.08 1:58

мама Ане фала за рецептот ми изгледа вкусно
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1057
Age: 31
Локација: домче со Марко
Расположение: најсрекна на целиот свет
Поени: 12508
Registration date: 2008-07-07

ПишувањеПредмет: Re: Посни салати   14.11.08 2:16

Хајди и на нас ни е слава св Никола прва година ќе ја славиме ние младите на мене треба да ми донесе повеќе рецепти една пријателка па ќе ти ги запаишам едната е со цвекло едната со ориз и некоја со пченка јас сакам рецепти и за ситни колачи имам некој но тие во друга тема
Вратете се на почетокот Go down
hajdi
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 522
Age: 29
Локација: Kicevo
Расположение: odlicnoo
Поени: 12195
Registration date: 2008-08-16

ПишувањеПредмет: Re: Посни салати   14.11.08 2:29

ќе ти бидам мн благодарна бети
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14967
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Посни салати   14.11.08 2:34

Nesaka nisto da otvori Bibe,ajde zenski piseteja adresata ako ja imate.
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2072
Age: 36
Локација: so moite dve princezi :))
Расположение: :))
Поени: 12640
Registration date: 2008-10-02

ПишувањеПредмет: Re: Посни салати   14.11.08 2:38

ja pravam i vakva posna salata
kolicinski ke odredis ti
posni sitni makaroni
kiseli krastavicki sitno seckani
pecurki
posen majonez
posen kaskaval t.e rastitelen
sol biber
se zaedno mesas
isto po zelba mesto pecurki mozes maslinki ili crni ili zeleni seckani ili polnetite so piperce pa ke gi iseckas.
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2586
Age: 38
Локација: Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение: Prednovogodisno!
Поени: 13519
Registration date: 2008-01-11

ПишувањеПредмет: Re: Посни салати   14.11.08 2:40

Probajte ovde:
http://www.hranaivino.com.mk/recepti/index-1.htm
Pobarajte i ovde ima interesni recepti:
http://www3.serbiancafe.com/kuvar/7/index.shtml?1
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14967
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Посни салати   14.11.08 2:41

ama ovie se od mart i nema nikakvi novi,ili jas sum greska.
Вратете се на почетокот Go down
hajdi
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 522
Age: 29
Локација: Kicevo
Расположение: odlicnoo
Поени: 12195
Registration date: 2008-08-16

ПишувањеПредмет: Re: Посни салати   14.11.08 3:00

лела да ти кажам искрено храна и вино ги вртат истите рецепти нема ништо ново, барем во мк
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14967
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Посни салати   14.11.08 3:02

Fala Hajdi,zatoa i jas se cudev,mislev mozebi ja smenile stranata.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14967
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Посни салати   15.11.08 7:49

Eve Hajdi nesto za posni salati mozebi ke ti pomognat za spremanje na slavata.
http://www3.serbiancafe.com/kuvar/2/2716/Posna-ruska-salata
http://www3.serbiancafe.com/kuvar/2/4098/Posna-salata-sa-makaronama
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 571
Age: 37
Локација: Skopje
Поени: 12278
Registration date: 2008-08-17

ПишувањеПредмет: Re: Посни салати   15.11.08 9:28

Салата од макарони за 4 лица

250 гр макарони
150 гр грашок
100 гр полнети зелени и црни маслинки
3 домати
3 кисели краставички
1 конзерва сардина
1 лажица капари
2 лажици вински оцет
маслиново масло
сол и црн пипер
босилек
Се варат посебно макароните и грашокот во посолена вода,потоа се плакнат.Маслинките се сечат на кругови и парчиња.доматите се лупат и се сечат на коцки,а краставичките на тркалца.Во длабок сад се ставаат изгмечените сардини,исцедените макарони и грашак,маслинките,доматите ,краставичките и капарите...
За маринада се мешаат маслиновото масло,оцетот,сол ,црн пипер и со ова се прелива салатата и се меша..се украсува со босилек..
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 577
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: љубопитно
Поени: 12103
Registration date: 2008-09-13

ПишувањеПредмет: Re: Посни салати   15.11.08 13:17

Имам 2 рецепти во зелени салати и преливи за нив. Едната е со авокадо а другата со брокули.
Вратете се на почетокот Go down
aneta23
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 170
Age: 35
Локација: chicago,usa
Поени: 11845
Registration date: 2008-10-28

ПишувањеПредмет: Re: Посни салати   23.11.08 8:52

za mene najubava posna salata e:praz,pecurki i maslinki,seto toa iseckano,malku maslo i toa.Kolicinata na sostojkite sama ke si ja opredelis
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13967
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Посни салати   16.09.09 2:38

зелка крставица магданос морков сол зејтин
мммммммммммммммм
Вратете се на почетокот Go down
emilija nestorova
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 628
Age: 34
Локација: Veles
Поени: 12275
Registration date: 2008-10-02

ПишувањеПредмет: Re: Посни салати   05.11.09 1:40

Jas pravam posna majonezna salata:
kompiri
kiseli krastavicki
rastitelen kaskaval
grasok
morkovi
Seto toa iseckano na sitni kockicki i prelieno so posen majonez.
A ko znae nekoj neka pisuva i nesto drugo,se blizi Sv Nikola,davajte idei
Вратете се на почетокот Go down
saligrem
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 715
Age: 37
Локација: Skopje
Поени: 10479
Registration date: 2009-10-30

ПишувањеПредмет: Re: Посни салати   05.11.09 2:05

jas cesto ja pravam ovaa posna salata
kolicinski sami si odreduvate
varen kompir
varen morkov
vareno cveklo
kiseli krastavicki
varen graskok
malku praz
setoa ova se secka na kocki i se dodava
sol , zejtin ( ocet po zelba)
Вратете се на почетокот Go down
 

Посни салати

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -