Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Стимулација на овулација

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1006
Age: 33
Локација: Skopje
Расположение: среќно :-):-):-)
Поени: 12489
Registration date: 2008-11-10

ПишувањеПредмет: Стимулација на овулација   14.11.08 1:05

Здраво,

Мојот гинеколог ми препиша да пијам апчиња Кломифен - тие биле за стимулација на овулацијата. Читајќи го упатството не наидов на некои можни последици, освен несакани ефекти како зголемени симптоми при овулација, отечени јајници, можни болки во долниот дел на стомакот и можна појава на близнаци, тројка и повеќе??? Е ова последново малце ме уплаши, дури и се замислив дали да ги пијам ама сепак му верувам на докторот. Не дека не сакам повеќе деца, ама поризични се тие бремености, а јас само сакам се да биде во ред. Немам проблем со овулацијата, но поради моето минато лошо искуство - спонтан абортус и големата желба за деца, ми ги препиша докторот овие апчиња за да биде посигурно најверојатно, па ќе видиме како ќе резултира тоа. Ме интересира дали некоја од вас ги има пиено тие апчиња, или можеби во вид на инекции постојат, и имале ли некои несакани ефекти и што најмногу ме интересира, дали тоа резултирало во успешна бременост?
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1160
Age: 33
Локација: istocno od rajot
Расположение: nestrplivo
Поени: 12397
Registration date: 2008-08-30

ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   14.11.08 4:12

Сара, а зошто да стимулираш овулација. Колку што разбрав јас немаш проблем со овулација, туку некогаш си имала спонтан абортус. Има девојки кои имале спонтан и наредна бременост им била во ред. Значи ако кај тебе се е во ред, си ги направила сите испитувања за причината за спонтаниот, тогаш уживај. Бебето пак ќе се фати, е тогаш ќе треба да обрнеш внимание на здрава исхрана и да водиш помирен живот. Како некаде на форумов прочитав, првата бремнест знае да биде безобразна, матката неспремна па да го испушти плодот, ама за нареден пат таа учи да го задржи и така се е во ред.
Ова е мое мислење, па сепак ти одлучуваш, нели?
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1006
Age: 33
Локација: Skopje
Расположение: среќно :-):-):-)
Поени: 12489
Registration date: 2008-11-10

ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   14.11.08 6:51

Наталија, фала за советот и јас се надевам дека со следнава бременост ќе биде се во ред. А зошто ми ги дадоа тие апчиња да ги пијам и јас незнам, најверојатно за да се фати сигурно од прва. Баш затоа и прашувам дали некој ги пиел, искуство?
Вратете се на почетокот Go down
natali
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 454
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: odlicno
Поени: 12721
Registration date: 2008-04-21

ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   14.11.08 22:31

Klomifenot znam deka gi prepisuvaat na onie sto nemaat ovulacija i jas insistirav da mi prepise mojot doktor ama toj ne sakase da slusne i mi vika tie se za da imas ovulacija,a jas imam ovulacija i mi rece sto sakas da te upropastam i da ti se stvorat cisti abe lom me napravi taka sto veke ne se osuduvam da mu pobaram a inace i jas sakav da mi prepise taka mozebi pobrzu ke zabremenam a od druga strana strav mi e da ne dobijam horm.poremetuvanje pa da nemam ovulacija,a tvojot doktor sigurno znae sto pravi taka sto stom ti rekol da gi pies pij gi ama stom ednas si zabremenila mislam pak ke zabrmenis i bez niv,na kraj ako se plasis konsultiraj se uste so eden doktor i vidi i toj sto ke ti kaze
Вратете се на почетокот Go down
jasmina i ace
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 558
Age: 31
Локација: bitola
Расположение: promenlivo
Поени: 11898
Registration date: 2008-10-17

ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   16.11.08 1:23

I jas eve pijam klomifen vtor ciklus sega po 3 tableti i nemam problem so ovulacija tuku kaj mazotmi e problemot pa taka da so poveke folikuli imam pogolemi se sansite no mislam deka po 3 meseci so klmifen se pravi pauza taka li e?
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 3821
Age: 39
Локација: во земјата на чудата
Поени: 13204
Registration date: 2008-08-25

ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   16.11.08 21:02

Klomifenot se dava za da se stimulira sozdavanje na poveke od eden folikul, i na toj nacin da se zgolemat sanste za zabremenuvanje. Jas piev 8 pati vkupno, nemav nekoi posebni tegobi, reagirav super na nego, mi se sozrevaa po 3-4 folikuli.
Ako ti go pripisal lekar, nemoj da se dvoumis.
Вратете се на почетокот Go down
mamazako
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 456
Age: 39
Локација: на исто,старо место
Расположение: comsi-comsa
Поени: 12027
Registration date: 2008-09-11

ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   16.11.08 21:11

и јас пиев кломифен, затоа што со мерење на базална температура немав овулација, со кломифенот ми се создаваа повеќе фоликули, ама не прскаа, па имав и цисти на јајниците кои беа како гроздови.неколку големи и многу мали фоликули.
за да прснат фоликулите, примав инекции прегнил, ама и тоа не даде резултат, затоа што почна да ми оди на живци откако ќе примиш инекција, и докторот ти вике *е утре и задутре морате да имате односи*, а некои работи кога треба да ги правиш од што мораш, ич не ти се ни прават.
Вратете се на почетокот Go down
Kiki
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 973
Age: 37
Локација: Skopje
Расположение: :)
Поени: 12948
Registration date: 2008-05-15

ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   18.11.08 10:54

jas imam ovulacija, a sepak mi go prepisaa Klomifenot kako terapija pred inseminaciite, se so cel da stimuliraat ovulacija i da ima poveke jajce kletki ,zada ja zgolemat sansata od zabremenuvanje. Jas ne go podnesov tesko, edinstveno mi sozdavase nenormalna toplina, kako da sum vo klimaks
Вратете се на почетокот Go down
Doricka
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 104
Age: 32
Локација: Skopje
Поени: 11201
Registration date: 2009-02-20

ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   03.03.09 15:05

Јас имам пиено кломифен затоа што имав многу малечки фоликули со димензија со која неможе да се оплоди јајце клетка а кломифенот го прави токму тоа, ги зголемува фоликулите за да може да се оплоди една од нив, јас пиев едно 9-10 пати правев само еднаш или двапати пауза по мое инситирање и баш тогаш и воопшто не се зголемија, а и по нивното зголемување точно знаеше докторот дали ке има овулација на 14, 15 или 16 ден од менструација, по последниот пат од земање на кломифен и контрола кај докторот фоликулите беа пораснале најмногу од било кога и тоа два фоликула едниот на левиот другиот на десниот јајник и докторот беше 100% сигурен дека ке има бременост но јас воопшто не верував по долгото пиење но дека овулација би имало 16, 17 ден , така и бидна и еве сега сум 31 недела бременост и сега знам дека јас всушност имам покасна овулација не како некои жени токму заради тоа што на фоликулите има треба малку повеке време да созреат а тоа беше со помош на кломифен се надевам за второ нема да ми треба терапија толку долга со кломифен а од њус појави мислам дека ми се појавија малку влакненца на лицето а тоа дека при немање добра овулација се лачи машки хормон а за двојки тројки..., да докторот ми има кажано дека некоја негова пациентка после второто пиење останала бремена со близнаци но ете кај мене се испостави дека треба повеќе време значи кај секој е индивидуално значи кломифенот се зима кај синдромот полицистични јајници како кај мене а тоа не значи дека имаш цисти туку тоа се многу мали незрели фоликули на денот на овулација или во случај на ановулација каде воопшто нема фоликули.
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1116
Age: 36
Локација: Скопје
Поени: 12354
Registration date: 2008-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   29.03.09 3:43

Една моја другарка пиеше пред неколку години, па испадна да и созреат куп јајце клетки, па им забранија односи некое време, па цисти, па компликации...
Еве уште не може да забремени. :(
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1006
Age: 33
Локација: Skopje
Расположение: среќно :-):-):-)
Поени: 12489
Registration date: 2008-11-10

ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   29.03.09 9:31

Бубе напиша:
Една моја другарка пиеше пред неколку години, па испадна да и созреат куп јајце клетки, па им забранија односи некое време, па цисти, па компликации...
Еве уште не може да забремени. :(
Аман бре, па си вика убаво во упатството за тие несакани последици, се е можно.
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1033
Age: 26
Локација: bitola
Поени: 12271
Registration date: 2008-10-24

ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   29.03.09 10:41

neznaci kaj site,ama drugarkami mnogu loso pomina
no mislam se e individualno
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 787
Age: 37
Локација: skopje
Поени: 12221
Registration date: 2008-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   30.03.09 5:22

jas imam pieno klomifen i koga mu kazav na doktorot kako mi deluva , mi rece ti si ednistvenata sto si priznala toa. znaci nemav problemi so hiperstimulacija, nemav nikakvi bolki ama loso bese sto voopsto ne bev vlazna za vreme na sex ( ako mozam taka da se izrazam) prvo si vikam ajde 1 den se slucuva , pa drug den pak ,pa tretiot pak.... i taka cela terapija. vo toj pogled mi deluvase odbivno i mene a i na soprugot. mu kazav na doktorot toj rece znam , toa se javuvva ma pacientkite se premnogu sramezlivi da go priznaat toa. e samo toa mi bese problem.inace normalno od pienjeto klomifen nemase nikakov uspeh.
Вратете се на почетокот Go down
lia
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 169
Age: 31
Локација: veles
Расположение: ke me bide
Поени: 11277
Registration date: 2009-02-26

ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   30.03.09 6:42

i kaj mene klomifenot nemase uspeh,a se pijat neli od tretiot den od ciklusot,demek ke bide,ama sledniot mesec koga dobiv imav nepodnoslivi bolki na jajnicite e odtogas veke ne gi pijam,a neli posle apcinjata treba i inekcija da se primi jas ne ja primiv moze i zatoa bese neuspesno,ili vas ne vi dadoa inekcii,pisete ako znae nekoj dali e moralna taa inekcija
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 787
Age: 37
Локација: skopje
Поени: 12221
Registration date: 2008-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   30.03.09 6:46

ako mislis na pregnil taa se dava za pukanje na folikulite , doktorot dava vo tocno odredeno vreme da se primi i mislam deka bese tie 36 casa da se ima 2-3 pati odnosi. no kako sto rekov klomifenot se racuna kako najslabo sredstvo za stimulacija, nesto kako andolce za obicna nastinka taka da ne nosi mnogu uspeh. sekako sekoj doktor pocnuva so najslabata terapija dokolku pacientkata gi isp[olnuva uslovite za toa, ako ne se ide na inseminacija a nekoi doktori i direkno na IVF
Вратете се на почетокот Go down
Minamina
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 423
Age: 33
Локација: Makedonija
Расположение: многу срекно
Поени: 11454
Registration date: 2009-02-26

ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   01.04.09 10:35

Има инекции за стимулирање како Гонал, Мерионал и др
Вратете се на почетокот Go down
sonja 35
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 392
Age: 42
Локација: makedonija
Поени: 12443
Registration date: 2008-07-17

ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   01.04.09 20:54

Јас овулирав нормално,кога одлучивме да правиме дете лекарот ми даде да пијам кломифен за да ми се зголемеле шансите за бременост.Ги пиев 6-7 пати,од нив си приметив дека сум посува(ми се изгуби слузот)и јајниците си ги чувствував како да ми се излезени надвор.Не ги пијам неколку месеци и си приметив дека слузот ми се врати и јајниците ми се нормални.
Затоа не знам колку тоа помага кломифенот,можеби се ствараат повеќе фоликули,но затоа пак друго се пореметува...
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1006
Age: 33
Локација: Skopje
Расположение: среќно :-):-):-)
Поени: 12489
Registration date: 2008-11-10

ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   01.04.09 22:08

Епа затоа се препорачува за тие што немаат воопшто овулација, и јас ги пиев тој еден месец и кај мене беа некако ептен видливи ефектите, јајниците на допир од надвор ме болеа, потеков во стомакот, фоликулите ми пораснаа ептен брзо, и на крај пак добив хаха. И си реков нема шанси више да ги пијам, среќа и докторот го мислеше истото како мене.
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 787
Age: 37
Локација: skopje
Поени: 12221
Registration date: 2008-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   01.04.09 22:58

sonja 35 напиша:
Јас овулирав нормално,кога одлучивме да правиме дете лекарот ми даде да пијам кломифен за да ми се зголемеле шансите за бременост.Ги пиев 6-7 пати,од нив си приметив дека сум посува(ми се изгуби слузот)и јајниците си ги чувствував како да ми се излезени надвор.Не ги пијам неколку месеци и си приметив дека слузот ми се врати и јајниците ми се нормални.
Затоа не знам колку тоа помага кломифенот,можеби се ствараат повеќе фоликули,но затоа пак друго се пореметува...

sonjus se poremetuva, mm mi vika vaka li mori ke pravime dete ti suva ko barut hihi hihi hihi hihi hihi batalivme i klomifen i se hihi hihi hihi hihi
Вратете се на почетокот Go down
petra26
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 31
Age: 31
Локација: macedonia
Поени: 10956
Registration date: 2009-04-03

ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   09.04.09 2:44

Jas samo ednas imam pieno klomifen i se bese super....no koga trebase da inane odnosi zamislete......se razbolev so povrakanje i ne ni mislev na sex...........maler......no sledniot mesec odam na inseminacija i sekako ke me stimuliraat so klomifen.........
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1434
Age: 32
Локација: Domicka
Расположение: vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени: 12244
Registration date: 2009-02-16

ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   09.04.09 2:59

drugarka mi piese klomifen minatiov mesec, potoa inekcii pregnil. imase 3 folikuli. i zamislete samo eden prsnal .... ne mu bilo jasno ni na doktorot. ne moze da dobie menzis ubavo od tie folikuli. uste i stojat. zatoa ovoj mesec nema stimulacija. a pregnil primi 2 od po 5000. ima nekoj vakv iskustvo?
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 787
Age: 37
Локација: skopje
Поени: 12221
Registration date: 2008-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   09.04.09 5:04

pa toa znaci deka ima uste sansa da zabremeni cim ne i se prsniti drugite 2 folkuli.a ubavo e da se napravi pauza da ne se dovede sostojbata do hiperstimulacija pa da se pojavat dr. problemi kako sto e pojava na cisti. zatoa ne prodolzile so stimulacija.ama klomifenot e slab lek. neka pobara od doktorot nesto drugo.
Вратете се на почетокот Go down
KAJA
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 224
Age: 32
Локација: skopje
Поени: 12162
Registration date: 2008-08-13

ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   23.04.09 20:31

i mene mi rece doktorkata da pijam klomifen ovoj mesec, cisto da vidime kako ke reagiram na nego...mi rece da pijam 2 pati na den od vtor do 6ti den na ciklusot, pa sega da vidime... mnogu sum razocarana , ne mozam da vi opisam kolku...
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 3821
Age: 39
Локација: во земјата на чудата
Поени: 13204
Registration date: 2008-08-25

ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   23.04.09 20:38

Kaja, zasto si razocarana? Nemoj taka, Klomifenot moze da ti gi "razbudi" jajnicite:). Ne vo bukvalna smisla, tie i sega si rabotat normalno, nego da gi razraboti. Mene nekolku ciklusi posle pienje Klomifen, znaci spontani ciklusi, mi bea extra:), po 2-3 folikuli imav i mozevme da vezbame doma:)).
Bidi pozitivna i veruvaj. Klomifenot moze mnogu da pomogne:), ama samo vo kombinacija so tvojot optimizam:).
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1434
Age: 32
Локација: Domicka
Расположение: vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени: 12244
Registration date: 2009-02-16

ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   23.04.09 20:47

lila_mk напиша:
pa toa znaci deka ima uste sansa da zabremeni cim ne i se prsniti drugite 2 folkuli.a ubavo e da se napravi pauza da ne se dovede sostojbata do hiperstimulacija pa da se pojavat dr. problemi kako sto e pojava na cisti. zatoa ne prodolzile so stimulacija.ama klomifenot e slab lek. neka pobara od doktorot nesto drugo.

pa toa i go pravi sega. ovoj mesec ima pauza.treba na 3 den od menzis da vidat dali uste folikulite se tuka. inaku mene mi e cudno sto sekogas velese deka ima po 1 folikul na eden jajnik. jas sekogas imam po 2 na jajnik. moze ne se site kvalitetni ama gi imam. samo sto ne prskaat na vreme SmileSmileSmile ama im go najdov lekot. samo ne znam dali na tie sto imaat po 2-3 folikuli im se dava klomifen ili ne. znae nekoj da mi kaze? kako sto citam vaka mislam deka cisti bi mi se napravile.
Вратете се на почетокот Go down
 

Стимулација на овулација

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 4Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -