Родители и деца

Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Страна 4 of 13 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Next

Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by bobica on 03.10.08 11:31

akni moze da ti se pojavat samo ako si nemala ovulacija sto znaci folikulata se pretvorila vo dobronamerna cista taka se vika taa cista a inaku moze da ti se pojavi akni bidejci si napnata i mislis samo na toa a toa ti sozdava vnatresna nervoza. opustise i bidi malku porelaksirana
avatar
bobica
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 139
Age : 33
Локација : makedonija
Расположение : nikakvo
Поени : 19204
Registration date : 2008-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Girl***** on 03.10.08 17:23

eli напиша:Женски сакам да ве прашам нешто дали вие чуствувате некакви симптоми кога имате овулација и ако имате какви треба да се тие?Јас лично немам никакви симтоми и знам само од пресметките кога имам овулација.Дали е нормално да немам никави симптоми?Мислите дека може немам овулација.
Леле женски се нешто мислам и се плашам а порано секогаш сум била оптимист незнам зашто вака се сменив :tup: и ова сакав да ве прашам како може на гениколог да видам дали постои овулација кај мене?

Eli нети треба гинеколог воопшто ќе израчунаш и сама .Се што ти треба е топломерче и многу трпение . Значи откао ќе добиеш наредниот циклус почнуваш да мериш температура секое сабајле пред да се помериш од кревет Оваа температура се вика базална значи прво температура па ВЦ .Си ја запишуваш температурата отрво ќе биде 36 со нешто .Еве за пример кај мене се движи од 36,5 до 36,7 . Така е во првата половина на циклусот . Е дента кога ќе настапи овулација оваа температура ќе скокне на 37 со нешто на пример кај мене 37 со 3 ама скоро никогаш не преминува 37 ,5 .Нека не те бунат вредностиве температурата се мери ректално вагинално или под јазик (јас мерам под јазик ) и таа е за пола до 1 степен повисока од онаа што се мери под пазуви затоа се вакви вредностите но и се најточни .Оваа темшпература о 37 степени ке се одржува до денот кога ке добиеш и тој ден или наредниот ќе падне .Со други зборови ако немаш овулација нема ни да се подигне температурата зашто температурата се подига хормонално од прогестеронот кој го лачи жолтото тело а жолто тело се формира од прснат фоликул .Значи ако не прсне фоликул нема да има жолто тело нема повишен прогестерон нема повишена температура . Би било фино да знаеш да ја бележиш во температурна листа за мене е бар по прегледно но и на обично ливченце со бројки ќе биде доволно

п.с Благодарам за советот и препорака за гинеколог и јас сум кај Душко суперррр е и мн сум задоволна иако наодот на ехо не беше мн добар
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 18849
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Natalija on 06.10.08 8:43

Ane напиша:нате ако си примала хормонска терапија, можно е од неа да ти се прават тие акни.

Ne sum primala nikakva terapija, a i skeptik sum za tie hormonski terapii. Ne bi gi primala pa duri i zabremenuvanjeto da mi zavisi od toa. Sepak mislam deka ima alternativni nacini da se dovedat vo red hormonite i celiot organizam, zdrava ishrana, sport i najvazno nikako stres.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 19172
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by veki22 on 07.10.08 20:15

jas ne mozam da si presmetam plodni i neplodni denovi bidejki sekogas razlicno mi ide sega mi kasni 17 dena
avatar
veki22
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 457
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18847
Registration date : 2008-08-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Kiki on 07.10.08 21:11

moze li preku ispituvanje na nekoj hormon da se odredi dali nastanal ovulacija ili ne? progesterenot pokazuva dali imalo ovulacija ili ne, ili jas sum greska?
avatar
Kiki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 973
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 19723
Registration date : 2008-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by bica on 09.10.08 12:35

jas veke cetiri meseci racunam i preracunuvam ama nikako najverojatno da pogodam koga mi e ovulacijata.....se nadevam deka ovoj mesec nesto sum pogodila pa ke ve izraduvam.....
avatar
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 34
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 19162
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Ane on 09.10.08 12:52

biljana - dali bese na lekar, napravi li nekoi ispituvanja ili samo sama si racunsa ovulacija?

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20389
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by vedrana on 09.10.08 12:59

И мене нме интересира дали беше на гениколог и што ти препорача тој?
avatar
vedrana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 585
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 19673
Registration date : 2008-03-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by bica on 09.10.08 13:11

sama si racunam inaku dosega na site redovni ginekoloski pregledi mi kazaa deka se e vo red imam ovulacija nemam nikakov problem,inaku si racunam spored toa koga posleden pat sum dobila i kolku dena pominale
avatar
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 34
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 19162
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by vedrana on 09.10.08 13:17

Овилацијата неможе баш така да си ја рачунаш. Ретки се тие жени што имаат овулација на 14 ден од циклусот. Мој совет ти е да си купиш траки за овулација, мислам дека ќе ти помогнат.
avatar
vedrana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 585
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 19673
Registration date : 2008-03-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Kinky on 09.10.08 13:51

Ovulacijata e 14. den od cikusot, ako doagja tocno na 28 dena. Ako ne, togas se smeta deka e 14 dena PRED menzis.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19979
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by natali on 09.10.08 14:37

Biljana Oview traki ima 5 vo pakovanje i se 300den.gi ima po priv.apteki a vo samoto pakovanje ima upatstvo za koristenje i mnogu ubavo e objasneto
avatar
natali
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 454
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 19496
Registration date : 2008-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by vedrana on 09.10.08 14:41

Ги имаш во секоја аптека, најсигурно прашај во Зегин, незнам колку се ама не се скапи. Тие се употребуваат исто како и тестовите за бременост, ако покажат две цртички тогаш во тековниот или наредниот ден настапува овулацијата. Во едно пакување имаш неколку такви тестчиња и најубаво е да ги употребуваш околу деновите кога претпоставуваш дека е овулацијата. Јас лично немам користено, ама знам луѓе кои се задоволни од нив. Мислам дека и на форумов се пишуваше за овие тестови ама незнам точно каде се наоѓаат, сега ќе пребарам па ако најдам нешто ќе напишам.
avatar
vedrana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 585
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 19673
Registration date : 2008-03-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Stefanija S. on 20.10.08 9:25

Не знам повеќе кога овулирам, мислев дека е 14 ден сметано од прв ден на менз. но сабајле добив пак, веќе ова не се издржува, дали го утнуваме денот Д, не знам, а би требало да е 14-15 ден, зошто ми е многу редовна, добивам на 28 ден
avatar
Stefanija S.
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 141
Age : 37
Локација : pred kompjuter
Расположение : odlicno
Поени : 18668
Registration date : 2008-09-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by hormonce on 20.10.08 9:35

Стефанија,а мериш базална температура?
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18963
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Kinky on 20.10.08 9:37

Ovulacijata e 14 dena PRED menzis, a ne posle nego.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19979
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Stefanija S. on 20.10.08 9:40

не мерам, ама очигледно ќе морам.На лекар ми викаат дека немало потрба зошто било јасно дека ми е плоден 14-15 ден, со оглед дека на 28 добивам.Неколку месеци порано одев да следам растење на јајце-клетки и ми велеа, вечер работете, вечер ќе пука или утре, тоа е тоа, голема е клетката пред пукање ..и се уште ништо.А тоа со базалната тем. го покажува моментот на овулирање, така? не знам, ајде ќе пробам и да мерам
avatar
Stefanija S.
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 141
Age : 37
Локација : pred kompjuter
Расположение : odlicno
Поени : 18668
Registration date : 2008-09-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by hormonce on 20.10.08 9:46

Да,Стефи.За да знаеш самата кога ти е овулација треба или да мериш базална (кога е највисока тт е овулација) или купи си OVIEW ленти за овулација. Прочитај низ постовите!
Вака само ќе си нагаѓаш,тоа ти е најсигурно.
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18963
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Natalija on 20.10.08 9:46

Stefi, eve jas ce ti kazam deka kolku i da baras nema da najdes pravilo. Jas ovoj mesec merev bazalna tem. i izleze deka nemam ovulacija, celo vreme mi bese 36.6. Minatiot mesec bev na ginekolog da mi odredi ploden den, toa bese 15, a izleze deka ciklusot mi traese 27 dena. Pa kako da presmetam, 15 ne e niti polovina od 27. Osum meseci aktivno rabotime i glavno sme propustile ploden den. I pak nisto.
Zaklucok : ne se opteretuvaj. Eve jas veke ostaviv na vremeto sto saka neka bide, zosto od mene ne zavisi.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 19172
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by hormonce on 20.10.08 9:56

Така е , Натеее. Во секој случај тоа е најдобар начин,но јас сакав само да и помогнам ако сака да проба и со мерење. Сепак сите ние барем по 1 месец имаме мерено,нели?
Ти што направи натеее овој месец?
Поздрав и до двете.
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18963
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Stefanija S. on 20.10.08 10:26

Поздрав и за вас, ние сме ранобуди, јас само претпладне пишувам, вечер немам време.
Еве ви велам, ќе пробам да мерам и базална, какви траки треба такви ќе земам, но чувствувам дека не можам повеќе.Секој циклус е со плачење, веќе не знам..не е ни да плачеш, ни да се смееш...негде во еден пост прочитав,не ми замерувајте не знам точно каде, една жена имаше напишано дека почнале со момчето да си пивнуваат по една заради релаксација.Ја воопшто не пијам алкохол, но да ви кажам дека ако успеам да се релаксирам на тој начин,ќе почнувам да си пивкам по една. hihi може тоа е лекот, а не вака со нервози da ziveeme da ziveeme Поздрав од мене
avatar
Stefanija S.
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 141
Age : 37
Локација : pred kompjuter
Расположение : odlicno
Поени : 18668
Registration date : 2008-09-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Natalija on 20.10.08 12:40

hormonce напиша:Така е , Натеее. Во секој случај тоа е најдобар начин,но јас сакав само да и помогнам ако сака да проба и со мерење. Сепак сите ние барем по 1 месец имаме мерено,нели?
Ти што направи натеее овој месец?
Поздрав и до двете.

Denes ili eventualno utre treba da mi dodje. Ne znam sto da mislam nitu sto da ocekuvam. Samo Gospod kako odlucil za mene, zosto sto e do mene se napraviv. Koga ce mi zavrsi ce odam na ispituvanja za mikro, pa ce vidime.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 19172
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by sofi47 on 21.10.08 9:24

Овулацијата може да се одреди со редовен циклус, но ни тогаш не мора да значи дека е на 14 ден. Кај секого е различно. Кога ќе пукне фоликулот јајце клетката треба да се оплоди за 6-8 часа, најмногу 12часа. Затоа со помалку нервози и напред. :cool!:
avatar
sofi47
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 79
Age : 40
Локација : doma pred kompjuter
Поени : 18543
Registration date : 2008-10-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Natalija on 21.10.08 9:48

Samo da se nadovrzam na mojot stav deka ne mozam da si opredelam ovulacija. Denes pak merev bazalna i izleze deka mi e zgolemena od 36.6 do 37.1. A denes mi e 28 den. Pa aj sega da presmetam.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 19172
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by kara on 21.10.08 10:07

Здраво луѓе! Како сте? Не сум седнала пред компјутер веќе дваесетина дена и повеќе. И сето тоа поради многу обврски околу свадбата што ми се случи минатата недела. Инаку ништо од мерењето базална температура и следење на плодни денови. Повторно добив на први месецов. И веќе не ми е гајле. Се опуштам и максимално ќе уживам, па кога ќе треба и тогаш ќе се случи. Вака само една бариера плус си создавав, И приметувам разлика во водењето љубов претходно и сега. Само опуштено и максимално уживање. Чаоооооооооооооо
avatar
kara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1111
Age : 36
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 19284
Registration date : 2008-09-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 13 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот