Родители и деца

Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Страна 12 of 13 Previous  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Next

Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Kinky on 26.10.09 15:56

Ако сакаш совет од паталец, мери си температура секое сабајле пред да кренеш глава од перница, одма после будење, вагинално со еден ист топломер (живин, дигитален... небитно). Од прв до последен ден на циклус, неколку месеци по ред и секој ден запишувај ја температурата. Во денот кога ќе забележиш скок од вообичаеното, да знаеш дека фоликулот прснал и време е за опа-иха акција)). Секако, најдобро да си одиш на УЗ и погоре напишав, ама ако од икс причини не можеш пробај вака. Температурата знае да се покачи од безброј причини, но ако неколку месеци по ред забележиш дека од прилика во ист ден плус минус нешто ситно Т скока, тогаш имаш овулација.
А да, овулацијата се случува 14 дена ПРЕД добивање, многу жени не го знаат тоа и мислат дека стриктно 13-14. ден од циклус е овулација. Да, но ако циклусот е како саат точен на 28 дена и ако лутеалната фаза трае 14 дена.
Според мене, ништо не е веродостојно како ултразвукот.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19979
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by pepa on 27.10.09 9:44

Apsolutno se tocni, 3 pati ostanav trudna blagodarenie na testovite za ovulacija i najtoplo gi preporacuvam. A vo vrska so toa sto pokazuvaat na mazite, mazite isto taka produciraat LH hormon (cija vrednost e najvisoka kaj zenite vo period na ovulacija i cij pik go fakaat ovie testovi), pa soodvetno na toa ako kaj niv e so visoki vrednosti testot ke pokaze 2 crti. Kako i da e, jas im veruvam, zasto koga testot ke mi pokazese 2 ubavo crveni crti i ke otidev na ginekolog ispagase deka tocno mi ja odredile ovulacijata. Sega sekoj so svoeto iskustvo, jas sum prezadovolna sto postoi vakvo nesto.
avatar
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Age : 40
Локација : poima nemam
Поени : 18789
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by esma on 27.10.09 13:11

pepa mozes da mi kazes kao se vikaat tie testovi za ovulacija i kaj mozam da gi kupam fala

esma
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 21
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 16711
Registration date : 2009-10-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Bona Dea on 27.10.09 13:11

Пепа, на која фирма беа тестовите што ги употребуваше?
avatar
Bona Dea
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 48
Age : 41
Локација : Скопје
Поени : 18505
Registration date : 2008-10-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by obicna on 27.10.09 13:17

Na gin dosta pati mi kazale deka nema veze koja sorta da si odberam zs se tocni do % kako tie sto oni koristat.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20754
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by esma on 27.10.09 13:19

obicna kako da gi baram tie testovi kako se vikaat ili samo da baram test za ovulacaija taka li?

esma
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 21
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 16711
Registration date : 2009-10-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by obicna on 27.10.09 13:35

Test za ovulacija se vikat, samo ima razlicni marki po aptekite. Ako se dvoumis prasaj tie sto rabotat tamu.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20754
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by pepa on 27.10.09 14:40

OVIEW, pakuvanje so 5 test lenti gi ima vo pogolemite apteki, okolu 300 den, nekoja kanadska firma gi proizveduva, ne mi teknuva vo momentot koja. Pozdrav do site forumdziki
avatar
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Age : 40
Локација : poima nemam
Поени : 18789
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by vasidora on 27.10.09 14:44

Abe jas se mislam dali da kupuvam od ovie testovi i da gi koristam ili da ostavam da si tece prirodno. Minatiot mesec mnogu se zamarav so celava tema zabremenuvanje i sega resiv sto poopusteno i da ne mislam tolku. Ama si se znam kakva sum i mislam deka ke gi kupam, nema da izdrzam.
A kako funkcioniraat? I sto tocno pokazuvaat, deka ima folikul ili deka toj e vo jajcevodite i e spremen za oploduvanje.
avatar
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 17419
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by srculence on 02.11.09 12:15

Bona Dea напиша:
Kinky напиша:Бона Деа, ќе ти кажам искуство од мои блиски пријателки кои ги користеле и ги тестирале на себе и на нивните мажи, тестовите покажале дека и мажите овулираат . Па сеа ти види колку се веродостојни...

Што не си прашав порано, ќе си бев помирна дека на маж ми месецот му бил за овулирање, а не јас да се преплашувам дека нема овулација. hihi Фала ти Кинки. flower

Сериозно, пробувам веќе два месеци да откријам преку тестови и ништо не покажува. Ниту после циклус, ниту на судбоносните 13, 14 денови..., ниту пред нареден циклус. Искрено се исплашив дека нешто не е во ред со мене и покрај тоа што на пследниот преглед кај гинекологот имаше овулација у најава.***iskreno malce mi olesna zasto i jas se soociv minatipot mesec so isto,testovite ne mi pokazaa ploden den a imam ovulacija,cmokce***
avatar
srculence
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 73
Age : 40
Локација : Belgija
Расположение : na koja strana veterot duvka...
Поени : 17397
Registration date : 2009-06-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Kinky on 02.11.09 15:04

pepa напиша:Apsolutno se tocni, 3 pati ostanav trudna blagodarenie na testovite za ovulacija i najtoplo gi preporacuvam. A vo vrska so toa sto pokazuvaat na mazite, mazite isto taka produciraat LH hormon (cija vrednost e najvisoka kaj zenite vo period na ovulacija i cij pik go fakaat ovie testovi), pa soodvetno na toa ako kaj niv e so visoki vrednosti testot ke pokaze 2 crti. Kako i da e, jas im veruvam, zasto koga testot ke mi pokazese 2 ubavo crveni crti i ke otidev na ginekolog ispagase deka tocno mi ja odredile ovulacijata. Sega sekoj so svoeto iskustvo, jas sum prezadovolna sto postoi vakvo nesto.
Mazite lacat tolkava kolicina na LH kolku sto imaat zenite za vreme na ovulacija??
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19979
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by pepa on 02.11.09 21:24

Vrednosti na LH vo periodot na ovulacija se > 20mIU/ml (dodeka vo otsustvo na ovulacija se <7mIU/ml). Normalni vrednosti na LH kaj mazite se 2-18mIU/ml. Senzitivnosta na testovite na ovulacija e 10mIU/ml (toa znaci deka veke na koncentracija od 10mIU/ml se javuva slaba vtora crta). So drugi zborovi, da, sosema e normalno mazite da pokazat 2 crti na test na ovulacija, zatoa sto kaj niv normalni vrednosti se do 18mIU/ml. A tek ako imaat visoki vrednosti... Eve linkovi vo prilog okolu ova.
http://www.fertilityplus.org/faq/hormonelevels.html
http://www.drmalpani.com/book/chapter55.htm
http://www.amazon.com/SFO-Medical-Ovulation-Test-Strips/dp/B00279GEVG
avatar
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Age : 40
Локација : poima nemam
Поени : 18789
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by saligrem on 05.11.09 10:33

Jas mislam deka treba da bideme opusteni i da ne se zamarame so merenje na temperaturata uste poveke stres si stvarame samite sebesi
jas nikogas ja nemam mereno temperaturata nitu imam kupeno test
Eve primer dokolku kupam bilo kakov test i nemam ovulacija postojano ke se opteretuvam samo toa ke mi bide vo misli
Vaka kako e gospod nikoj ne e
avatar
saligrem
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 17129
Registration date : 2009-10-30

Вратете се на почетокот Go down

test za ovulacija

Пишување by maci on 19.11.09 20:24

zdr ke ve molam za edna informacija pred 2 dena mi zavrsi ciklusot i denes pravev test za ovulacija io pokaza pozitivo i sega ne mi e jasno znaci koga treba da imam odnosi dali denes il;i narednive 2 dena zosto gledam nesto pisuva od 24 casa do 36 sto znaci toaaaaaaaaa
avatar
maci
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 359
Age : 32
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 18496
Registration date : 2008-12-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by maci on 20.11.09 12:00

zenski znae li nekoj od vas da mi dade informacija za prasanjeto postaveno vo predhodniot teks
avatar
maci
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 359
Age : 32
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 18496
Registration date : 2008-12-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by nina 85 on 20.11.09 12:20

maci dusice pa sto se zamaras tolku pa toa barem ne je tesko ova cela nedela imaj si odnosi ili pa zosto samo ova nedela imaj si sex koga tebe ti se saka a bebceto koga saka toa samo ke si dojde
avatar
nina 85
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 137
Age : 33
Локација : tuka nekade
Расположение : dosadno mi e
Поени : 18076
Registration date : 2009-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Kinky on 20.11.09 14:38

Iskreno, mislam deka testot ne cini, maci. Dva dena posle menzis e mnooogu retko zenata da ovulira. Ako i e tocen, toa znaci deka imate 12-24 casa za "rabotenje". Tolku e vekot na jajnata kelija pred da padne vo matkata.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19979
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by saligrem on 20.11.09 14:51

ne se zamaraj so testot imaj si odnosi koga ke ti se posaka
avatar
saligrem
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 17129
Registration date : 2009-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by nina 85 on 20.11.09 17:00

Kinky напиша:Iskreno, mislam deka testot ne cini, maci. Dva dena posle menzis e mnooogu retko zenata da ovulira. Ako i e tocen, toa znaci deka imate 12-24 casa za "rabotenje". Tolku e vekot na jajnata kelija pred da padne vo matkata.

kinky eve jas imam ovulacija odma posle menzis t.s posle dva ili tri dena znaci jas si spagam vo onie retkite
avatar
nina 85
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 137
Age : 33
Локација : tuka nekade
Расположение : dosadno mi e
Поени : 18076
Registration date : 2009-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Kinky on 20.11.09 17:07

Nina, so folikulometrija ti kazale deka ovuliras odma posle menzis ili kako si utvrdila?
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19979
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by nina 85 on 20.11.09 17:12

pa ne znam kolku pati imam pojdeno na gin odma posle menzis zaso imam bolki i sekogas mi kazuva deka ovuliram i rekov deka ne e mozno zatoa so pred dva dena imav menzis pa mi veli ti spgas vo onie 20%koi ovuliraat odma posle menzis
avatar
nina 85
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 137
Age : 33
Локација : tuka nekade
Расположение : dosadno mi e
Поени : 18076
Registration date : 2009-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Kristijan&Sanji4ka on 29.11.09 1:37

zdravo ke sakate li da mi kazete dali mozam da ostanam bremena ako posleden pat sum dobila menstruacija na 13.11 a imav odnos na 28.11
cekam odgovor
odnapred vi blagodaram
pozdrav do vas

Kristijan&Sanji4ka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 4
Age : 30
Локација : doma
Расположение : prekrasno
Поени : 16914
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Barbie on 29.11.09 1:45

Mozno e zatoa sto plodnite denovi pocnuvaat od 14 den otkako ke zavrsi menstruacijata i traat do 21 den.

Barbie
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 567
Локација : Skopje
Поени : 17597
Registration date : 2009-06-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by nina 85 on 29.11.09 9:26

Kristijan&Sanji4ka напиша:zdravo ke sakate li da mi kazete dali mozam da ostanam bremena ako posleden pat sum dobila menstruacija na 13.11 a imav odnos na 28.11
cekam odgovor
odnapred vi blagodaram
pozdrav do vas

nevazi toa kaj site zeni deka plodnite denovi se na 14 den sekoja zena svoja prikazna postoi verovatnost ,ama ne mora da znaci
avatar
nina 85
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 137
Age : 33
Локација : tuka nekade
Расположение : dosadno mi e
Поени : 18076
Registration date : 2009-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Kristijan&Sanji4ka on 29.11.09 11:12

a plodnite denovi se od koga ke dojde menstruacijata pa se do 14 den ili od 14 pa nagore se dodeka povtorno da dojde drugata menstuacija? i dali stvarno mozam da zabremenam ????

Kristijan&Sanji4ka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 4
Age : 30
Локација : doma
Расположение : prekrasno
Поени : 16914
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 12 of 13 Previous  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот