Родители и деца

Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Страна 6 of 13 Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Next

Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Laura on 26.12.08 10:00

јасминка напиша:How many days pass usually between two periods:
редовно добивам на 24 дена ама одбројувам од првиот дена на менструацијата кој што ми трае 4 дена што значи на 20 дена размак е сега у календарот за прашањево трба да пишам 24 или 20? ХЕЛП
што си е сигурно јас да си прашам неголи после да се прашувам зашто не сум пашала

Јасминке, прв ден си е прв ден, не е битно колку дена ти трае, заборави на тоа кога броиш. Се надевам дека за плодни денови прашуваше.
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 18324
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by mare.l on 26.12.08 17:42

samo da prasam kako da meram bazalna temperatura probuvam ama cel mesec mi pokazuva 36,3 do 36,5 dali toa e mozno? Neutral Neutral
avatar
mare.l
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 15
Age : 37
Локација : Bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 18233
Registration date : 2008-12-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Kinky on 26.12.08 22:27

Nautro, sekoj den vo priblizno isto vreme, pred da stanes od krevet. Se meri vaginalno, oralno, pod miska, a denes razbrav deka mozelo i rektalno:)), pa ti odberi si sto ti e najzgodno:). Mene ginekologot mi rece deka e najverodostojno vaginalnoto merenje, bidejki ispituvame ovulacija, neli:).

Mozebi bas ovoj mesec ne si imala ovulacija, nisto strasno, sekoja zena ima 1-2 neovulatorni ciklusi vo godinata. Sledniot ciklus pak probaj.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19989
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Kikic on 26.12.08 22:33

A dali mora ovulacijata da e vo ist vremenski period sekoj mesec????
avatar
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 19195
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Kinky on 26.12.08 22:38

Sto e Kikic, da ne si ni stomaklika?
Kaj zenite sto imaat redoven ciklus, sekogas vo ist den, najcesto i ovulacijata e vo isto vreme. A kaj tie sto dobivaat ednas na 27 dena, a drug pat na 32, i ovulacijata varira. No sekogas e 14 dena PRED menstruacijata.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19989
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Laura on 26.12.08 22:41

Kikic напиша:A dali mora ovulacijata da e vo ist vremenski period sekoj mesec????

Нема врска може да е плус минус некој ден, обично за циклус кој трае 28 дена плодните денови се 1 од 10ти-17ти ден, но не значи дека сите тие се плодни. Овулацијата трае отприлика 24h значи 1 ден од тие можни (10-17), додека поиздржливите спермичи може да опстанат и по 5 до 7 дена во телото на жената. Па сеа удрете една математика и аирлија работа. uzivanje
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 18324
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Laura on 26.12.08 23:30

Kikic напиша:Ne be srcka mene mi se poremeti se so cistive sega i nisto ne mi e jasno

Kikic ако циклусот не ти е редовен, многу не можеш да предвидуваш точно кога е овулацијата. Кој тип на цисти го имаш? Функционални, ендометриозни (чоколадни)? Функционални се оние од фоликул кој не пукнал на време. Мене ми се јавија појавија функционални пред неколку години кога имавме поларна зима, мислам дека и од тоа беше. Гинекологот ми рече да земам контрацепција иако ги мрзев сепак ги пиев извесно време.
После 6 месеци отидов на контрола, се расчистија,му реков дека веќе не сакам повеќе да ги пијам бомбоните и престанав да ги земам. Фала Богу, од тогаш наваму не сум имала проблеми од тој тип.

Така да збори со гинеколог и а ко треба земај некоја контрацепција додека да се нормализира состојбата.
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 18324
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by maci on 27.12.08 23:57

zenski dali koga sakate bebe pravite sekoj den sex se do sledniot menz ili ne mora tolku cesto sto mislite
avatar
maci
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 359
Age : 32
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 18506
Registration date : 2008-12-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by hormonce on 28.12.08 0:04

Маци,па не мораш секој ден,запази ги на пр.плодните денови!
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18973
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by dulce on 28.12.08 0:13

izvini maci , ama mnogu se zamaras so gluposti, kolku sto procitav si se obiduvala tri meseci, a imas samo 22 godini, pa razmisli dali treba da se zamaras a iskreno nemas mesto za panika. mnogu rano si pocnala da se opteretuvas, sto ne e dobro dokolku sakas da zabremenis pobrzo.
avatar
dulce
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 132
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18203
Registration date : 2008-12-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Snegulka on 28.12.08 0:32

Јас мислам дека треба да имате односи почесто и неможе да се погоди точно овулацијата...Јас земав 100 теста за овулација и сите ми беа негативни, а сега сум бремена... :jum:
avatar
Snegulka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 147
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : gore dole
Поени : 18304
Registration date : 2008-12-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by dulce on 28.12.08 0:33

hormonce se utepav od povrakanje vcera, vrtoglavici me utepaa, dosega mi se nema sluceno. mislam deka sum trudna, zosto nemam nikakvi simptomi za dobivanje. da ti kazam deka na nikogo ova ne sum go kazala prv pat tuka na tebe.ajde se nadevam deka e toa zosto prviot pat koga ostanav trudna mi bese isto vaka samo sto ne mi se povrakase . kako i da e so gospod napred. ti kako e,znaes deka cekam vesti i od tebe. pozdrav
avatar
dulce
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 132
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18203
Registration date : 2008-12-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Snegulka on 28.12.08 0:47

pa samo sto doznav..edna nedela mi kasni...toa se racuna 5 nedela>?
avatar
Snegulka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 147
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : gore dole
Поени : 18304
Registration date : 2008-12-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Natalija on 30.12.08 9:02

Jas ovoj pat voopsto ne gledam ovulacija. Cesen pionerski zbor. Ne znam koj den mi e i voopsto ne poglednuvam nadolu koga odam vo toalet za da ja vidam toj iscedok sto oznacuva ovulacija. Ednostavno uzivam. Moze i ovoj pat nema da se fati, ama barem ne se opteretiv so grizi za toa dali ce imam seks ili ne vo denovite na ovulacija. Vi predlagam i vie taka da pravite, abe super e!!!!
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 19182
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by kara on 30.12.08 12:12

така е Наталија... те поддржувам целосно... само без притисок и планирање... многу е поубаво... и многу полесно се опушташ и уживаш во водењето љубов... не вредат ни плодни денови, ни ништо... кога сака тоа самото, тогаш ќе си се фати... за џабе и еден месец мерев БТ кога ништо од тоа не испадна... не вреди да се замараме, зашто со тоа само си правиме поголем притисок... ајде да уживаме во с....
avatar
kara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1111
Age : 36
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 19294
Registration date : 2008-09-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by bella* on 08.01.09 21:19

Јас имав таков микроскоп, и баш кога престанав да ја мерам овулацијата , е тогаш останав бремена.
Па и го подарив на една другарка.
п.с.- и сперматозоидите можат да се видат на него(многу се смешни) hihi
avatar
bella*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 699
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 19223
Registration date : 2008-06-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Irena Trajkovska on 08.01.09 23:34

Ијас имав мејби бејби глупости.Според него секој ден имав овулација hihi
avatar
Irena Trajkovska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 40
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 19146
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by vedrana on 09.01.09 8:14

Jas imam mini mikroskop za ovulacija, go kupiv vo edna privatna apteka vo madjari, ama ne sum nesto posebno zadovolna. Treba da neneses plunka ama prehodno ne treba da imas jadeno nisto...........i red dr. raboti.................mene na pr. posledniov pat koga merev mi bea neplodni denovi a ostanav trudna..........taka da vie sami presudete kolku e tocno...........
avatar
vedrana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 585
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 19683
Registration date : 2008-03-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by pepa on 09.01.09 14:03

Ne znam za Maybe baby, ama jas sum mnogu zadovolna od testot za ovulacija sto se pravi na urina (slicno kako testovite za bremenost) se vika O-view, dosega sekogas ispravno mi pokazuval koga imam ovulacija
(taka i ostanav bremena 2 pati) go ima vo aptekite okolu 270-280 den ne znam kolku tocno go kupiv posledniot pat, ima 5 test lenti vnatre.
avatar
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Age : 40
Локација : poima nemam
Поени : 18799
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by jana_aerodrom on 09.01.09 14:05

i kazuvas samo test za ovulacija?
avatar
jana_aerodrom
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 109
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : sekogas pozitivna
Поени : 18338
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by vedrana on 09.01.09 14:07

se soglasuvam i mene mi gi falea testovite za ovulacija sigurno se podobri od mikroskopot
avatar
vedrana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 585
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 19683
Registration date : 2008-03-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Irena Trajkovska on 13.01.09 22:26

Честитки за снегулка, а ние останатите да престанеме да мериме базални, да следиме овулации и да мислиме дека сме останале бремени од вечерта кога krevet Мислам дека понекогаш сме смешни со заклучоците од типот ми се повраќа а не ни касни ни ден.Не сум строга само изреволтирана од некои постови во кои некој што два месеци е во брак, нема никаков проблем и не е постар од 25 години паѓа во депресија.Од постовите може да се види дека некој навистина има ГООООЛЕМИ тешкотии со забременувањето:Затоа релаксирано и бебе не се прави, ако е така кој е рецептот? Изгледа јас погрешно го правам 6 години
avatar
Irena Trajkovska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 40
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 19146
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Natalija on 22.01.09 8:55

Rekov nema da gldam ovulacija i taka bese, ama utrovo go zabelezav toj rastegliv i proziren iscedok sto ukazuva na ovulacija. I bas me interesirase dali se sovpagja so presmetani denovi na ovulacija. Kliknav na kalendar za ovulacija napisav deka mi trae 25 dena, bidejci poslednive dva meseci mi doagja na tolku, a mi bese na 28. Izleze deka bas denes e mi e najploden den, a mi e 12 od ciklus. Pa od ova mozam da zaklucam deka izcedokot e dobar pokazatel za toj go gleda plodni denovi, a i kalednarot e isto solidno precizen.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 19182
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by vedrana on 22.01.09 9:24

И јас можам да потврдам дека секретот е еден од најдобрите показатели за овулацијата, колку е порастеглив толку женаата е поплодна, односно во екот на овулацијата, колку повеќе станува густ и не се развлекува, толку повеќе се оддалечувате од плодниот период
avatar
vedrana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 585
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 19683
Registration date : 2008-03-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by delfinka on 22.01.09 20:30

natali kaj go ima toj kalendar da si presmetam i jas?jas bas ne sum mnogu zapoznaena so moznostite na internetov
avatar
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 29
Локација : bitola
Поени : 19056
Registration date : 2008-10-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 13 Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот