Родители и деца

Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Страна 5 of 13 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Next

Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by sofi47 on 21.10.08 11:25

За сите што сакаат да знаат за периодот на овулација посетете
http://www.roditeljportal.com/kalendar-ovulacije.aspx
avatar
sofi47
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 79
Age : 40
Локација : doma pred kompjuter
Поени : 18553
Registration date : 2008-10-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Stefanija S. on 21.10.08 14:06

Софи47 го проверив календарот и е точен
благодарам за страницата, ова ми требаше зошто однапред може да се провери и за наредните месеци
avatar
Stefanija S.
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 141
Age : 37
Локација : pred kompjuter
Расположение : odlicno
Поени : 18678
Registration date : 2008-09-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by kara on 21.10.08 14:37

Фала хормонче. Ама навистина, смешно е ама јас чувствувам разлика. Сега некако последователно на сите настани ми е тоа да се случи бременост и создавање на семејство. Додека, претходно се имав некои други обврски кои требаше да бидат завршени и да се створат идеални услови за формирање заеднички живот и семејство. Сега се се поинаку и поубаво е da ziveeme
avatar
kara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1111
Age : 36
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 19294
Registration date : 2008-09-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by kara on 22.10.08 9:09

Девојки фала на честитките. На сите кои не сте омажени ви посакувам побрзо да ве фати таа магија за да видите колку е прекрасно тоа чувство. Ви благодарам уште еднаш. Чао :b heart:


Луѓе, да ве прашам нешто. Овој календар за овулација што го видов горе,
ви покажува точно? Ако е така можеби ќе имам причина за радост????
avatar
kara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1111
Age : 36
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 19294
Registration date : 2008-09-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by sofi47 on 22.10.08 17:37

Тоа е за тие што имаат редовен менструален циклус, но пак велам не мора да значи кај некого се случува порано кај некого подоцна. Најточно може да утврди доктор преку следење на фоликулите.
avatar
sofi47
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 79
Age : 40
Локација : doma pred kompjuter
Поени : 18553
Registration date : 2008-10-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by lila_mk on 22.10.08 20:09

јас да ви кажам искрено ама баш никакви симптоми немав кога имав овулација. а и тоа со температурата ми е некако банално , блјак....никакви интернет стр. не се 100 %. може до некаде да е точен 1 тест се вика ПАПРАТ кој се користи исто како тестот за бременост, преку урина ти покажува дали си во период на овулација или не. ако го нема тој тест во нашиве аптеки слободно барајте онака лаички ТЕСТ ЗА ОВУЛАЦИЈА. сепак 100 % сигурно е ЕХО кај лекар кое може да го правите 2-3 пати во периодот во кој мислите дека треба да настапи овулација. тоа се вика фоликулометрија и се мери големината на фоликулите кај жената. лекарот ќе каже кога е најпогоден момент за сех. тоа е мислам најдобро и најпроверено. јес да е малку вештачко воденјето лјубов на планиран ден али тоа е. нели сакаме планирано семејство? срекно на сите и што побргу да бидете трудници. krevet :cool!: :cool!: :cool!: :cool!: :cool!: :cool!: :cool!: :cool!: :cool!: :cool!: :cool!: :cool!: :cool!:
avatar
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 19006
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by lila_mk on 22.10.08 20:16

само да се надоврзам на погоре напишаното.мојот сопруг не сакаше да водиме лјубов тогаш кога требаше според лекарот. тоа му било премногу вештачки и безвезе. а јас цела среќна леле денес ми е денот , денес мора да има........ сме пропуштале денови и денови заради негово или мое нерасположение.и баш онака како што викаат старите ОПУШТИСЕ и ќе дојде тогаш кога најмалку очекуваш , баш така и бидна.јас кутрата се спремав за ИВФ се јавував по сите можни клиники кога објавија дека ќе има бесплатно ИВФ, прибирав информации а сексот ни беше најдобар до тогаш, онака опуштен и непланиран без во ниеден момент да помислам деке еве сега правам дете. так драга мои се ќе си дојде на место кај сите вас треба само да се поклопат некои коцкички. среќно на сите и што побргу секоја од вас да постане мајка. :cool!: :cool!: :cool!:
avatar
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 19006
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Misi on 22.10.08 21:30

lila_mk potpolno se slozuvam so tebe.
I mene mi e malku bez veze toa so merenje temperatura i so plodni denovi ( mozebi za nekogo gresam ),neznam.
Ne sakam nikoj da navredam,ali
i jas mislam deka ne treba tolku zamaranje okolu toa,
sekoj organizam e razlicit,i kaj sekogo plodnite denovi
se razlicni,taka da normalno e da se razmisluva
za planirano semejstvo,ali barem za merenje temperatura
i za sledenje plodni denovi treba da go opustime mozokot.
avatar
Misi
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 213
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Go cekame strkot.................
Поени : 18846
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by kara on 03.11.08 13:52

Доста ми е веќе од мерење б.т и чекање плодни денови! Веќе не можам! Еве, овој месец пак добив. А не знам колку пати го направивме тоа и во плодните денови и пак ништо. Не можам веќе да издржам!
avatar
kara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1111
Age : 36
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 19294
Registration date : 2008-09-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Misi on 03.11.08 16:30

bica напиша:ма кара само опусти се нема нисто подобро од само тоа да водите лјубов кога ке сака тоа ке се фати....

Se slozuvam Bica so tebe,
i jas se nadevam deka nema da dobijam,
i da dobijam ne se zamaram veke.
Koga saka togas neka ostanam bremena.
So Gospod napred site da se izraduvame.
avatar
Misi
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 213
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Go cekame strkot.................
Поени : 18846
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Natalija on 10.11.08 8:48

Eve mene ili dens mi e ovulacija ili vcera mi bese, ama imam zastiteni odnosi. Ne da mi e krivo, ama ke puknam od maka. Nekako custvuvam deka nesto golemo propustam. Ama taka si resiv i nema premisluvanje. Koga denes ce gi dobijam rezultatite od mikro ce vidime dali ce moze da go fatam posledniot voz. A zgora na ova ne znam sto mu e na mm. Denovive kako za naprotiv izrazuva zelba za dva pati i toa sekoj den. Si velam lele kolku golemo kolicestvo sperma nepotrebno se rasfrli, a da bese vo mene sigurno ke se fatese. Zborot mi e kako postoi razlika megju seksot pred toa i sega, pa kolku i da sakame da se zalazuvame. Sega kolku e opusteno zatoa sto ne razmisluvame za bebe, a kako bese koga bevme optovareni so toa.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 19182
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by bica on 10.11.08 9:52

мене секогаш сексот ми е уживање и не размислувам на тоа ајде бебе ке правиме....хахахаха...сега викендов прв пат мм ми вика ајде бицо влагај у спална деца ке правиме....инаку порано имав некој чуден притисок сам од себе дека мора да останам трудна...ама полека се опуштив и сега само уживам мислам дека ги фатив овулациските денови ...а и инаку имаме секојденевно односи така да ако сака ке се фати......
avatar
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 34
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 19172
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Stefanija S. on 10.11.08 10:14

Кога ќе дојде ред, тогаш ќе фати!
Не се замарајте
Уживајте во сексот
Ја вечер не му простувам на мојот :-))))
Со еднаш не се задоволувам вечерва, мора барем два пати :-))))))))))) па нели ни е годишнина од брак
Јас да си се пофалам
avatar
Stefanija S.
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 141
Age : 37
Локација : pred kompjuter
Расположение : odlicno
Поени : 18678
Registration date : 2008-09-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by natali on 10.11.08 11:34

I jas sum vo iscekuvanje treba da dobijam 11 ili 12 toa se uste dva dena,a inaku gi imam site znaci za dobivanje taka sto ne veruvam deka sum bremena nitu mi se gadi bukvalno nisto osven sto mnogu jadam ama sekogas pred da dobijam imam poveke apetit edinstveno ako se sluci cudo da sum bremena e togas bi bila najsrekna
avatar
natali
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 454
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 19506
Registration date : 2008-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by bica on 10.11.08 12:07

Натали се си правиме на психичка основа....си правиме терет безпотребно....и од тоа оп...проблем......а кога сме опуштени се оди глатко....мислам дека многу брзо ке се прфрлиме на друга тема ..Бременост.. само со Господ напред.......
avatar
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 34
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 19172
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Микроскоп за овулација

Пишување by hormonce on 11.11.08 19:45

Ме интересира дали некоја од вас има користено микроскоп за мерење на плодни денови и дали е задоволна. Имам прилика да купам ,нарачано ми е од странство, дали да го земам или не? Однапред Ви благодарам на сите што имате искуство со ова или сте слушнале нешто!
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18973
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Kiki on 11.11.08 19:59

jas imam takov mikroskop. Jas ne sum ama ic zadovolna. Koga mi kazaa na pregled deka imam ovulacija, mikroskopot mi pokaza deka nemam. Jas go imam toj Maybe baby. Bas se nadevav deka ke bide precizen i tocen ama se ispostavi mislenjeto na mojot doktor deka dodeka toj hormon da ja dostigne potrebnata vrednost za da se pokaze na mikroskopot preku plunka,ovulacijata veke ke pomine
avatar
Kiki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 973
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 19733
Registration date : 2008-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Viktorija78 on 11.11.08 20:10

Da ve prasam kade gi ima tie mikroskopi? Nemam videno kaj nas, porano imase reklami po vesnici se poracuvaa. Kiki od kaj ti e tebe i kolku go plati?
avatar
Viktorija78
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 524
Age : 40
Локација : Doma
Поени : 18715
Registration date : 2008-09-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Kiki on 12.11.08 12:10

mene mi go dadoa, neznam kade tocno moze da se najde. A nekoj mi spomna deka se okolu 1500 denari, prasaj po aptekite
avatar
Kiki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 973
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 19733
Registration date : 2008-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Natalija on 12.11.08 13:41

Ah, bre Hormonce. do koga ce se zamarame so ovie raboti. I jas si kupiv toplomer bozem ke meram bazalna temperatura, pa poveke si nabiv negativna energija, bidejci nikako ne se pokaci temperaturata, kako da nemav ovulacija. Sepak ti kako sakas, ama ako imas seks na dva dena nema da ja propustis ovulacijata sigurno, barem taka velat ginekolozite. Znam deka se fakjame za slamka, samo da ni se ispolni zelbata. Jas licno ne veruvam vo tie raboti. Da mozese doma da se izmeri hormon, nemase da postojat biohemski laboratorii.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 19182
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by BaMbYnA on 13.11.08 6:35

ala da ti e be zlato kako go kaza ala da ti e da ti kazam naiskreno mi ja smiri dusata kako sto dobiv sega a tolku mislev deka se e ok mi kasnese 10 dena ...spremna bev da go kupam rekov ovoj pat se ke iznakupuvam ,,,,ama barem nekako ko da mi dade uteha
avatar
BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1174
Age : 34
Локација : Melbourne
Поени : 19446
Registration date : 2008-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Natalija on 05.12.08 8:27

Si rekov nema da obrnuvam vnimanie na ovulacija i ce vodam ljubov koga ce sakam, pa ako se fati se fati. Arno ama ne bivalo taka. Vcera mi bese 12 den i bese den za seks( spored praviloto na sekoj dtor den). I.... go ispustivme. Ne da mi e maka, ce puknam, bidejci da ispustevme nekade na pocetok ili pred kraj ama oko nemase da mi trepne, a sega koga se blizi ovulacija strasno sum voznemirena dali ce ja pogodime ili ne. Mm bese izlezen i jas normalno si legnav da spijam ama se nadevav deka koga ce dojde ce me razbudi, obicno pravi taka. I utrovo stanuvam nisto ne bilo. Ce go utepav. A toj mi vika deka se obiduval ama jas sum mu vikala begaj smrdis, toj me prasuval na sto na cigari, alkohol, a jas sum mu rekla na AERODROM. Abe haos, sigurno nesto sum sonuvala. Barem slatko se iznasmeavme, more zamalev od smeenje, najinteresno e sto ne se sekjavam na nisto.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 19182
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by kara on 05.12.08 10:44

Наталија, пробај да не планираш кога да водите љубов... сепа малку спонтаност во односот, не е на одмет... се е поубаво кога доаѓа само од себе... па не е крај на светот ако си испуштила еден ден... ќе си надокнадиш денес и готово... па нели спермата живее подолго, така да ако имало да се фати, ќе се фати и со еднаш во месецот... не се секирај, зашто така си ствараш само поголем притисок... ајде, насмевка да видам... и немај гајле... ќе дојде штркот и кај нас... таман за Божиќ-најубавиот ден во годината... ќе видиш... само позитивно...
avatar
kara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1111
Age : 36
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 19294
Registration date : 2008-09-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by nale on 09.12.08 18:04

Ретко кога ја сеќавам овулацијата. Овој циклус имав проѕирен секрет , малку крв низ него и болки во јајникот. Бев на УЗ и др. потврди овулација, постоеше излив и жолто тело, но за жал пред 3 дена добив 😢
avatar
nale
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 103
Age : 43
Локација : Veles
Поени : 18355
Registration date : 2008-12-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Jasminka on 26.12.08 9:46

How many days pass usually between two periods:
редовно добивам на 24 дена ама одбројувам од првиот дена на менструацијата кој што ми трае 4 дена што значи на 20 дена размак е сега у календарот за прашањево трба да пишам 24 или 20? ХЕЛП
што си е сигурно јас да си прашам неголи после да се прашувам зашто не сум пашала
avatar
Jasminka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 336
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18436
Registration date : 2008-12-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 13 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот