Родители и деца

Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Страна 1 of 13 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next

Go down

Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Nene on 14.05.08 1:55

sakam da znam kako se smetat plodni i neplodni denovi
avatar
Nene
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 31
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 19327
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by eli on 14.05.08 2:04

http://www.surecheck.info/en/clogin.php
ова ти е линк таму пиши последна менструација и ќе си ги видиш плодните и неплодните денови и деновите на овуоација
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 19754
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by BaMbYnA on 22.05.08 2:47

pa kako jas ra racunam kaj mene e sekogas razlicno pa ova e vise od ravenka so niedna nepoznata :( raboti samo na slucajot Smile dodeka ne se umoris e izgleda rabotava Smile
avatar
BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1174
Age : 34
Локација : Melbourne
Поени : 19446
Registration date : 2008-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by sanja83 on 26.05.08 13:19

Женички, јас си поставив тикет кој ќе ми кажува кога ми е најплоден ден. Па ќе се фатиме за работа krevet Ајде и вие кои сте во исчекување, поставете ваков тикет и заедно ќе се надеваме.....
avatar
sanja83
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 35
Локација : Macedonia
Поени : 19724
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by eli on 02.06.08 21:24

Женски сакам да ве прашам нешто дали вие чуствувате некакви симптоми кога имате овулација и ако имате какви треба да се тие?Јас лично немам никакви симтоми и знам само од пресметките кога имам овулација.Дали е нормално да немам никави симптоми?Мислите дека може немам овулација.
Леле женски се нешто мислам и се плашам а порано секогаш сум била оптимист незнам зашто вака се сменив :tup: и ова сакав да ве прашам како може на гениколог да видам дали постои овулација кај мене?
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 19754
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Ane on 02.06.08 23:04

ГИНЕКОЛОГ-от мора да направи испитувања за да види дали имаш овулација или не. прво зависи кога ќе отидеш, значи кои денови од циклус. Ако се погодат оние кои се познати како денови на овулација, може да види со ехо. ако нема овулација се прават испитувања на хормони.

инаку за симптоми ога имаш овулација, не сум слушнала.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20399
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Emi on 02.06.08 23:09

Јас несум имала никакви симптоми ниту сум знаела да рачунам за овулација
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21186
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Lana on 02.06.08 23:14

сум читала некаде дека кога се деновите на овулација ,обично косата тогас е најубава т.е најубаво се мести ,некако како да има посебен сјај ,дека баш тогаш во тие денови жената е некако полетна ,разиграна ,посебно расоложена...не се секавам навистина каде сум читала ,ама сигурно е во некој од неделните весници ....
avatar
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 19908
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by мама Биби on 03.06.08 11:53

Дали сте приметиле, кога сте у веце и се бришете да ви излегува една бела прозирна слуз што се тегне, тоа се плодните денови. Ова ни го кажуваше професорката во средно по породилство.
Кај мене кога се плодни денови односно тогаш кога пука излегува јајце клетката ме боли долниот дел од стомакот исто како кога имав добиено, само што болката доаѓа наеднаш и трае 2-3 саати и си поминува.
Еве јас ги имам овие симтоми (т.е. ги имав до пред 4 месеци) Smile
не верувам дека кај сите жени е исто и ги имаат, ама некој мои другарки ги имаат па видете, можеби ќе ги препознаете дека ги имате и вие.
avatar
мама Биби
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 84
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19316
Registration date : 2008-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by mamicka on 03.06.08 11:59

И кај мене се јавува таа слузавост ама болки не чувствувам
avatar
mamicka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 412
Age : 43
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 19728
Registration date : 2008-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by eli on 03.06.08 13:30

Фала ви женски на одговорите, и мене ми излага бела течност ама не сум приметила дали е тоа кога ми се плодни деновите ај ќе видам сега овој пат како ќе биде иначе болка не чуствувам.
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 19754
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by мама Биби on 03.06.08 14:17

почнува да искача една недела од кога ќе ви заврши добиеното и е белузлава, а баш плодните денови кога се треба да биде прозирна и да се тегне Smile кога ќе го чита ова некој маж, гарант ќе се згади Smile Smile Smile
avatar
мама Биби
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 84
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19316
Registration date : 2008-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by BaMbYnA on 05.06.08 3:14

majka mi go vika belo pranje jas koga imav dobieno prv pat na 10 god dobiv epten mala duri mislev me kasnalo osa deka bevme u selo pa placev vikam ke umram osata e vo mene posle toa so beloto mislev sum bolna pak i majka mi mi objasni go vikale belo pranje Smile a kako se vika medicinski neznam 'Smile
avatar
BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1174
Age : 34
Локација : Melbourne
Поени : 19446
Registration date : 2008-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Emi on 05.06.08 8:46

Не е тоа бело прање, јас знам точно за што кажува мама Биби, тоа е како проѕирен мрсул ихихихиххи леле гадно.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21186
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by sanja83 on 05.06.08 10:42

Kaj mene jas imam primeteno takvo prozirno , ama se si mislev mozebi e belo pranje, ili pa si vikav mozebi nekoja infekcija sum dobila pa za toa mi tece, toa e isto kako sto go opisa mama Bibi
avatar
sanja83
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 35
Локација : Macedonia
Поени : 19724
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Ane on 06.06.08 21:21

зборуваш за мејби бејби.
колку што знам не е баш ефикасно. барем така ми рече старосватицата, го користеше. велеше дека цел месец и покажувало плодни денови.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20399
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by aleksandra on 12.06.08 20:33

и нас професорката ни каза за мрсулот хахахаха дека тогаш се слуцува овулацијата и дека настанува на 15 ден броејки од првиот ден на менструацијата + - 1 ден знаци од 14 до 16 кај повејкето жени но како што казавте кај сите е индивидуално јас на пример за едното дете имам останато на 25 ден а кога ке ми биди овулацијата нисто не осејкам немам никакви симптоми исто ни кажа професорката дека тие 3 дена телесната температура е малку повисока од другите денови
avatar
aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 682
Age : 33
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 19295
Registration date : 2008-06-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by sunshine on 20.06.08 14:14

Јас кога бев на гениколог неколку месеци после пороѓајот тој тогаш ми покажа дека токму таа лигава и растеглива прозирна материја ја означува овулацијата. Затоа тогаш ми рече внимавајте од несакана бременост сега си најплодна.
avatar
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19714
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by eli on 21.06.08 17:44

Женски еве од синојка и денес цел ден ја имам таа лигава прозирна материја, зар можно е сега да имам овулација?Па мене не ми се ни плодни денови тие поминаа и сега за 6 дена треба и да добијам,а мене менструацијата ми е на 28 дена и геникологот ми кажа дека кај жени на кои им доѓа на 28 дена овулација им е на 14 ден сосе менструацијата, е како е можно мене сега дури пред добивање да ми се појави таа лигава материја?Можно ли е да сум во овулација?
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 19754
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by ZZ on 21.06.08 23:34

драга Ели, јако си млада и заиста имаш времена..све ће бити, само полако..опусти се и уживај и не размишљај много о томе..

тако сте леп пар и уживајте сада једно у другом, а беба ће се десити кад се најмање надаш, а онда је и најслађе..овако се превише оптерећујеш са бројањем плодних и неплодних дана и од тог силног стреса не можеш ни да останеш трудна..

ово је један добронамеран савет од неког ко је доста старији и искуснији..

цмокић!
желим ти од срца да се опустиш и уживаш у животу..лепо је бити млад и слободан, искористи сада то..после ћеш бити бољи родитељ, веруј ми..

излазите, дружите се, волите се!
avatar
ZZ
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 528
Age : 48
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 20244
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by eli on 21.06.08 23:51

И да ти кажам ЗЗ во право си не треба секогаш да се избрзува со одлуки се ке си дојде со тек на време и ќе си биде се во свој ред,и нема потреба за брзање битно е тоа што се сакаме ни преостанува да живеме и уживаме во животот, фала ЗЗ и многу ми е мило што добивам вакви совети од тебе стварно ми значат и да ти кажам дека од сега воопшто нема да размислувам и да се оптеретувам со тоа ќе уживам во животот заедно со мојот сакан. :big hug:
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 19754
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by natali on 09.07.08 9:55

Jas nekolku meseci po red pratev folekul na ginekolog i se iznadavav pari a minatiot mesec od 13 mi pocnuvaa plodni denovi i bas svekrvami pocina i nisto samo dzabe sledev folekul a ovoj mesec resiv da ne odam na lekar tuku ke zemam od zegin test za ovulacija-80den.i ke go probam 15den zatoa sto prethodnite 3-4meseci ovulacijata mi bese 15den.No nema da cekam samo tie denovi da vodam ljubov tuku ke go stegnam mm sto pocesto nikogas ne se znae koga se zabremenuva.A i plus taka ke izgubam dosta kalorii pa treba da odam na odmor nema da mi steti tolku seks(se salam)ama stvarno mnogu sakam bebence i ova cekanjevo me izluduva
avatar
natali
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 454
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 19506
Registration date : 2008-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by sanja83 on 09.07.08 10:34

Natali ako imas redoven menstrualen ciklus najverojatno e deka ovulacija bi trebalo da imas na 14 den od ciklusot, no nekogas i jas ke si recam, koga saka ke bide, toa nema vrska, nekoi zabremenuvaat i drugi denovi. Bitno e da ne se zamarame so toa zabremenuvanje, i koga najmaku ocekuvame, ke bide. A + i nema da ni bide loso ako pocesto krevet Very Happy
avatar
sanja83
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 35
Локација : Macedonia
Поени : 19724
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by natali on 09.07.08 10:44

Sanja jas dobivam na 28dena a nekolku meseci ovulacijata mi bese 15den i doktorot kako plodni denovi mi gi kazuvase 14,15,16,17den i veke nemozam da se zamaram koga ke mi dade gospod togas a neznam dali i ti kako mene poluduvas sekoj mesec koga ke dobies pa ajde veke gospod neka ni pomogne na site nas sto cekame neka bide +
avatar
natali
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 454
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 19506
Registration date : 2008-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by okce on 09.07.08 22:59

More toj mesec koga sum ostanala trudna sekoj den opaaa krevet ,i razmisluvav za toa pa najgolema zelba ni bese. :big hug: Vi stiskame palci na site za pobrgu da ne izvestite za bremenost.
avatar
okce
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 232
Age : 43
Локација : Strumica
Расположение : ekstra
Поени : 20217
Registration date : 2007-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Oдредување плодни и неплодни денови - овулација

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 13 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот