Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk

HomeHome    Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 

Полип

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1057
Локација: домче со Марко
Расположение: најсрекна на целиот свет
Поени: 11353
Registration date: 2008-07-07

ПишувањеПредмет: Полип   11.11.08 9:26

Ако некој знае нешто повеќе во врска со полипите во матката, како се одстрануваат, какви компликации можат да настанат сакам да знам. На мојата другарка и најдоо полип и и рекоа дека треба да го одстрани, многу е загрижена па сакам да и помогнам
Вратете се на почетокот Go down
betavitevit
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења: 166
Локација: Skopje
Поени: 11399
Registration date: 2008-06-04

ПишувањеПредмет: Re: Полип   11.11.08 20:21

Јас веќе пишав во неплодност-лани ми вадеа полип од матката со хистероскопија бидејќи полипот може да пречи на бременост а исто може да е од малигно потекло(тоа се испитува откако ќе се извади).
Silvija
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 54
Локација: skopje
Поени: 11795
Registration date: 2008-03-18

ПишувањеПредмет: Re: Полип   25.11.08 11:29

Јас имав полипи на грлото на матката и ми ги гореа со течен азот,не е нешто страшно само малку пецка.За во матката незнам како е.
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1176
Локација: kavadarci
Расположение: Феноменално
Поени: 11662
Registration date: 2008-07-07

ПишувањеПредмет: Re: Полип   17.02.09 10:42

Пред околу два месеци на другарка ми и нашле полип па и дале некои апчиња да пие по неколку време и рекле да оди на контрола кога отишла и установиле дека не било полип туку бременост и тоа близнаци па мораше да прави аботус зашто не се знаело дали ќе бидат здрави зашто апчињата што ги пиела биле многу јаки, скршена е од болка.Инаку има две прекрасни девојчиња но нормално неможе да преболи се што и се случи
dzi-dzi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења: 326
Локација: na rabora
Расположение: promenlivo
Поени: 10510
Registration date: 2009-01-02

ПишувањеПредмет: Re: Полип   17.02.09 10:46

polip ne ne nesto kako septum??
Simona's mom
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 571
Поени: 11123
Registration date: 2008-08-17

ПишувањеПредмет: Re: Полип   18.02.09 21:31

На золва ми исто и отстрануваа полипи од грлото на матката со локална анестезија.Таа имаше крварење на средината од циклусот и така и ги открија.биопсијата покажа дека се бенигни..Сега нема никаков проблем
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 2129
Расположение: ок
Поени: 11369
Registration date: 2008-11-21

ПишувањеПредмет: Re: Полип   05.04.09 8:25

Колкави ви биле по големина полипите за да ви ги вадат? На другарка и најдоа полип на почеток на матката како зрно пченка и и рекоа морало да се извади, и вадеа брисеви и пап па ќе види со резултатите,. Нема дете а би сакала но сеуште со м. и не пробале. Што да и кажам колку е тоа страшно да има полип и може ли да биде нешто многу лошо?: Фала ви .
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 2158
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 11364
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Полип   05.04.09 12:49

Polip e isto so miom?jas pak imam miom.....i planiram da go otstranam!!Pa posle neka go ispituvaat vo patologija!I miomi se vadad so histeroskopija...jas zdravje planiram Sistina,ma ne znam kaj kogo da se prijavam!Definitivno da e iskusen!
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1432
Расположение: se gura nekako
Поени: 11024
Registration date: 2009-02-01

ПишувањеПредмет: Re: Полип   05.04.09 12:52

moja drugarka imase polip i bese bremena. Na pocetokot na bremenosta ginekologot i predlozil da i go otstrani no ona ne sakase. Vo tekot na bremenosta krvarese bas od polipot (se razranil) , no sepak nemase nikakvi problemi si rodi zdravo i zivo detence. Polipot posle poroduvanjeto go snema
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 719
Локација: poima nemam
Поени: 10984
Registration date: 2009-01-02

ПишувањеПредмет: Re: Полип   05.04.09 13:44

Jas kolku sto znam polipot ne smeta na zabremenuvanje a vo tekot na bremenosta moze da pravi problemi, kako sto napisa pipolino krvarenje ili sl no samo ako embrionot pri spustnje od jajcevodite se zakacil vo matkata vo negova blizina. Vo princip ne e strasno mnogu zeni zabremenuvaat so polip a ne se ni svesni deka imaat pa ke ja isteraat bremenosta do kraj. a inaku moze i da se resi da go otstrani i da zavrsi so toa, mislam deka se pravi ambulantski, pak lekarot ke ja upati poveke.
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 5807
Расположение: во неизвесност
Поени: 12981
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Полип   06.04.09 8:59

Во зависност од тоа колкав е полипот и како е поставен, може да претставува пречка за забременувањето. Може да се случи бременост ,но да не се доноси до крај. Значи индивидуално е кај секој во зависност од поставеноста и големината
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Полип   06.04.09 9:00

А знаете ли која цена е во Ремедика или Систина за вадење на полип?
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Полип   06.04.09 9:06

Јас за на клиника можам да кажам дека е бесплатно со сино картонче, Во приватниве незнам
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Полип   06.04.09 9:10

Другарка ми нема шанси да оди во клиника . Многу е исплашена.
rosii
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 59
Расположение: ekstra
Поени: 9929
Registration date: 2009-04-08

ПишувањеПредмет: Re: Полип   24.04.09 19:06

Jas gi pravev histeroskopija za otstranuvanje na polipi vo Remedika cenata bese oklolu20.000 denari
MARTINA I ACE
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 14
Локација: ***
Поени: 9055
Registration date: 2009-09-20

ПишувањеПредмет: Re: Полип   21.09.09 23:13

Здраво на сите!!! имам јас т.н проблем во врска со полипите.Пред 6 мес.бев на вадење на мал полип и со мм веќе 4 мес.се обидуваме да направиме бебе и никако да ни успее.е сега ме интересира дали некој знае да ми каже дали вадењето на полипот има некаква врска со тоа?Јас бев на лекар и ми рекоа дека е се во ред со мене дека можам да останам бремена ама никако да се фати и мн ми е стрв.
(а за цената на вадење на полип во државна ме чинесе 2000 со сино картонче)позз до сите

Последната промена е направена од Juni08_Andrea на 22.09.09 5:28. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : Ne pisuvaj so zdebelen tekst!)
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1100
Локација: domce
Расположение: srekno
Поени: 10483
Registration date: 2009-05-04

ПишувањеПредмет: Re: Полип   21.09.09 23:22

Martina i Ace vaka jas mozam da ti prenesam iskustvo na edna moja drugarka bliska koja isto taka vadese polip i toa i se sluci mnogu brgu po poragaj a posle nekolku meseci 3-4 si ostana bremena. Sega ima kerkicka 16 meseci i e bremena vo 5 mesec. A inaku ne ja kostase nisto osven plavo kartonce i toa ovde vo nasata bolnica.ZAklucuvajki po ova tebe ne bi trebalo da ti pravi problem vadenjeto na polin da ne mozes da ostanes bremena. Imas tema Strucni soveti od oblasna na Ginekologijata, prasaj ja doktorkata kako kompetentan ataa najdobro ke ti odgovori.
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Полип   22.09.09 10:16

И претходно пишав полипот додека постои може да претставува проблем за забременување, но не мора да значи, од многу фактори зависи. Штом веќе ти го извадиле, опушти се и би требало брзо да се израдуваш Smile
MARTINA I ACE
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 14
Локација: ***
Поени: 9055
Registration date: 2009-09-20

ПишувањеПредмет: Re: Полип   22.09.09 13:30

фала ви мн на одговорите да ви кажам искрено ми олесна малце од малце ама кога бев да го вадам полипот сите ми се чудеа дека сум мн млада за имам полип и тоа малце ме загрижи и ми рекоа дека тоа се појавувало после пораѓај а јас сега се спремам за бебче ако ме израдува Господ и мене ке ја споделам радоста и со вас (а тоа се надевам дека ќе биде почетокот на наредниот месец) ВЕ САКАМ СИТЕ!!!
Praska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 6
Локација: Makedoinija
Поени: 9167
Registration date: 2009-08-27

ПишувањеПредмет: Re: Полип   05.11.09 16:39

и мене ми вадеа полипи на матката и ништо страшно не беше. лежев еден ден само поради анестезијата во систина и ме кошташе околу 55000ден. сега ми е прв месец после операцијата и ми касни циклусот ама цитав некаде по форумов дека нормално било да ти касни....како е кај другите? пишете ако имате некое искуство...инаку и мене ми ги открија полипите бидејки имав крварење помегу две менструациипоздрав до сите
karolina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења: 296
Локација: doma so sonceto moe
Расположение: srekno najsrekno
Поени: 10673
Registration date: 2008-12-21

ПишувањеПредмет: Re: Полип   10.11.09 20:10

mene na prviot pregled koga mi ja potvrdija bremenosta mi otkrija i polip na grloto na matkata mnogu placev i bev isplasena ama cela bremenost pomina vo najdobar red, iako nekoi doktroi od re-medika me ubeduvaa deka samo carski mora za da se izvadi i polipot na kraj poipot se isusil i sam padna vo 36-tata nedela na mojata sreka i nemase kraj btw jas pak se porodiv so carski ama od drugi pricini na zaradi polipot
sara30
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Локација: Daleku....
Поени: 8781
Registration date: 2009-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Полип   27.11.09 7:10

Здраво на сите!

Јас пред едно четири месеци имав силни болки во десната страна од стомакот и ми открија циста па после еден месец отидов на контрола, цистата ја немаше ама ми рекоа дека имам полип на матката?! Болки сеуште имам од десната страна (болка внатрешна како кога боли јајник) не толку јаки ама ме прават нервозна па сега повторно треба да одам на гинеколог да видам каква е ситуацијата...Ме интересира од тие што досега имале полипи дали имале болки во стомакот (ако да каде поточно и каква болка) или можеби некои други симптоми?

Благодарам многу, голем поздрав до сите, форумов е одличен!
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења: 414
Поени: 10218
Registration date: 2009-04-07

ПишувањеПредмет: Re: Полип   28.11.09 18:30

Na drugarka mi lani i najdoa polip na matka.I zakazaa operacija za 4 meseci.I rekoa vo meguvreme da pie nekakva vitaminska terapija,ne znam tocno kakva,ama ke ja prasam,pa ke vi pisam ako sakate.Ona vo meguvreme bila sovetuvana da pie nekoi kabsuli praveni na prirodna baza od brokula i eden domasen lek-od ren i belo vino.Seto ova go zimase 3 meseci i koga otide na kontrola pred da ja pravi operacijata,polipot go nemase.
Ako sakate ke ja prasam sto tocno zemala,znam deka se bese na prirodna baza,i nemoze stetno da vlijae na vas.
sara30
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Локација: Daleku....
Поени: 8781
Registration date: 2009-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Полип   30.11.09 2:23

Ana.b напиша:
Na drugarka mi lani i najdoa polip na matka.I zakazaa operacija za 4 meseci.I rekoa vo meguvreme da pie nekakva vitaminska terapija,ne znam tocno kakva,ama ke ja prasam,pa ke vi pisam ako sakate.Ona vo meguvreme bila sovetuvana da pie nekoi kabsuli praveni na prirodna baza od brokula i eden domasen lek-od ren i belo vino.Seto ova go zimase 3 meseci i koga otide na kontrola pred da ja pravi operacijata,polipot go nemase.
Ako sakate ke ja prasam sto tocno zemala,znam deka se bese na prirodna baza,i nemoze stetno da vlijae na vas.

Ova e utesna poraka, vo polza na site nas ke bide ako ni napises sto i dale da pie...Golem pozdrav!
ariel
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 28
Поени: 9133
Registration date: 2009-09-07

ПишувањеПредмет: Re: Полип   30.11.09 15:57

sara30 напиша:
Здраво на сите!

Јас пред едно четири месеци имав силни болки во десната страна од стомакот и ми открија циста па после еден месец отидов на контрола, цистата ја немаше ама ми рекоа дека имам полип на матката?! Болки сеуште имам од десната страна (болка внатрешна како кога боли јајник) не толку јаки ама ме прават нервозна па сега повторно треба да одам на гинеколог да видам каква е ситуацијата...Ме интересира од тие што досега имале полипи дали имале болки во стомакот (ако да каде поточно и каква болка) или можеби некои други симптоми?

Благодарам многу, голем поздрав до сите, форумов е одличен!

Pred deset dena mi otstranija polip od matkata so histeroskopija, za koj neodamna doznav deka go imam. No ona sto te interesira za bolkata i jas predhodno imav bolki na desnata strana, no neznaejki za sto stanuva zbor odev na maticen lekar i toj redovno se somnevase na slepo crevo. Koga go otstranija polipot mi kazaa deka se naogal na desnata strana i sega seuste na istoto mesto odvreme navreme se pojavuva nekoja slaba bolka. No sigurno so tek na vreme i toa ke iscezne. Drugi simptomi nemav nikakvi, polipot mi go dijagnosticiraa slucajno na UZV.

Полип

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next